• Ανακοινώσεις

• rastaman

Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Πίτας   11/02/2017

Αγαπητοί φίλοι του Aquazone , με χαρά σας προσκαλούμε  για 12η φορά στην εκδήλωση μας για την κοπή της πίτας στην Αθήνα για το 2017!!! Ημερομηνία ορίζεται η Κυριακή 19 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00.....   More info/comments    
Andreas_Kouv

Επιτέλους έκανα την αλλαγή Aquascape!

18 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλησπέρα σε όλο το Forum! Μετά από πάρα πολύ καιρό επιτέλους βρήκα το χρόνο να ασχοληθώ και να αλλάξω το Aquascape στο ενυδρείο μου. Αίτια της αλλαγής ήταν διάφορες άλγες που είχα αποκτήσει σε συνδυασμό με το ότι δεν με ικανοποίησε το προηγούμενο στήσιμο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/103593-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/#entry1106269

Η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να ξεστήσει και να στήσει κανείς ένα ενυδρείο που δουλεύει, σε μερικές μόνο ώρες. Θέλει οργάνωση και σχεδιασμό. Έτσι και εγώ ξεκίνησα κανα δύο μέρες πριν να πλένω το νέο βράχο και την άμμο. Απέφυγα να ταϊσω τα ψάρια μία μέρα πριν και την μέρα της αλλαγής ώστε να μην παράγουν πολύ "βρωμιά" στα ταπεράκια που μείνανε μέχρι να μεταφερθούν ξανά στο ενυδρείο.

Αφού αφαιρέσαμε όλα τα βράχια, τα ξεπλύναμε καλά καλά αδειάσαμε το νερό και τέλος διώξαμε όλη την άμμο, μέχρι και τον τελευταίο κόκκο. Πλύναμε το ενυδρείο, τον εξοπλισμό ακόμα και το Dow από τον πυθμένα.

Πλέον το ενυδρείο ήταν έτοιμο να στηθεί από την αρχή. Προσθέσαμε 22 kg μπεζ χαλαζία για υπόστρωμα [ψιλόκοκκο] και περίπου 20 kg μαύρη Λάβα για βράχο, αλλά μάλλον θα χρειαστώ περισσότερη Λάβα.

Εδώ πριν το μεγάλο εγχείρημα:

1aMeLQw.jpg

Μετά το καθάρισμα και με την νέα άμμο:

6iO4og6.jpg

Απλό και λιτό:

rkxRw3r.jpg

lV4iZM7.jpg

Το ένα θηλυκό μου είναι μπουκωμένο!

Q1x3iPV.jpg

Πολύ κούραση όμως ρε παιδιά....

Πάλι καλά που με βοήθησε και η κοπέλα μου γιατί χωρίς την βοήθεια της θα ήμουν ακόμα στην μέση!

Έγινε επεξεργασία - Andreas_Kouv
4 people like this

Πολυ καλυτερο το νεο στησιμο αν και παραμενει μικρο το μηκος του ενυδρειου για mbuna.

Θα σου προτεινα να βγαλεις την μικρη απο γενηστρα,δεν υπαρχει λογος και της προκαλεις απιστευτο στρες.Αν θελεις εστω να ζησουν ολα τα μικρα παρτα απο το στομα της αλλα οπωσδηποτε πρεπει να την απαλλαξεις απο αυτο το μαρτυριο που ζει σε ενα κουτακι δεκα επι δεκα εκκατοστα,ειδικα ενα τοσο κινητικο ψαρι οπως αυτο.

2 people like this

Ναι το ενυδρείο δεν είναι το καλύτερο αλλά δεν διαθέτω άλλο! Το θηλυκό το έβαλα εκεί για να είναι καλύτερα, δεν είναι Ε?

Για τη γυαλα το καταλαβαινω,και εγω για κανα χρονο τα ειχα λιγο στριμωγμενα τα δικα μου μεχρι να καταφερω να παρω μεγαλυτερο.Θα το δεις ομως μονος σου στην πορεια και αν θες και μπορεσεις το διορθωνεις. :)

Για το θυληκο μπουκωμενο τωρα ειναι πολυ ασχημη η μερα του πιστευω...

Θα νιωθει απιστευτο στρες αφου πρωτον δεν μπορει να κουνηθει και δευτερον δεν υπαρχει κρυψωνα ωστε να μπορεσει να κρυφτει αν το θελησει.

Το καλυτερο θα ηταν να το αφησεις ελευθερο και πιστεψε με καποια θα βρουν τον τροπο να επιβιωσουν και αν οχι τωρα την επομενη φορα αφου θα εχει φροντισει το θυληκο (οταν αποκτηση την εμπειρια) να σκαψει στα πλαγια κατω απο τις πετρες ωστε να φτυσει εκει τα μικρα οταν ειναι ετοιμη.

Η αλλη επιλογη,οχι και τοσο καλη αλλα σιγουρα καλυτερη απο την γενηστρα,ειναι να παρεις τα μικρα απο το στομα της και να προσπαθησεις εσυ να τα εκκολαψεις και να τα μεγαλωσεις.Δεν ειναι κατι τρομερο αλλα ουτε και πανευκολο,θελει λιγο προσοχη και να χειριστεις "ευγενικα" το ψαρι.

Αν το αφησεις παντως στην γενηστρα δεν το βλεπω να την βγαζει για αρκετο καιρο.

2 people like this

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή μεγάλε! το ψάρι το άφησα ελεύθερο μαζί με τα άλλα

1 person likes this

Αν θες να επιβιωσουν περισσοτερα μικρα βαλε τις πετρες πιο πυκνα μεταξυ τους ωστε να δημιουργουντε περισσοτερες "φωλιες" για τα μικρα που δεν θα χωρανε να προσεγγισουν τα μεγαλα.Καπως οπως τις ειχες στις δεξια πλευρα του προηγουμενο ακουασκειπ.Εστω καποιες απ αυτες.

1 person likes this

Α ωραία ιδέα! Θα πάρω λίγο ακόμα βράχο και θα σπάσω κάποια κομμάτια ώστε να γίνουν μικρά περάσματα!

Η θηλυκή έχει 2.5 βδομάδες που είναι μπουκωμένη, πόσο καιρό χρειάζεται ώστε να εκκολαφθούν και να δω γόνο?

Πολύ καλύτερο το καινούριο στήσιμο και η αντίθεση χρώματος των ψαριών με τις πέτρες μ αρέσει πολύ.

Ότι σου είπαν τα παιδιά μέχρι τώρα είναι πολύ σωστό. Σίγουρα θα χρειαστείς αρκετές πέτρες ακόμα γιατί δυστυχώς δεν έχεις τα λίτρα να "παίξεις" με μινιμάλ στήσιμο. Όσο μεγαλωνουν τα ψάρια θα δεις οτι είναι αναγκαίο για να επιβιώνουν οι γέννες, να κρύβονται οι κυνηγημένοι κ.τ.λ.

1 person likes this

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Στάθη το να βάλω και άλλες πέτρες είναι εύκολο, αλλά πόσα ψάρια θα μπορέσει να συντηρήσει το ενυδρειο μου? Έχω 5 τώρα και αν αρχίσουν να πληθαίνουν το θα γίνει???

καλησπερα φιλε μου.... ομορφο το ενυδρειο σου.... Τα μωρα των κιχλιδων απο την 7η μερα που η θηλυκια κανει mouthbrooding ειναι ψαρια... στην 20η-22η αρχιζουν κιολας να χρειαζονται τροφη για να επιβιωσουν.... ως τοτε τα ψαρια τρεφονται μεσω του αυγου που υπαρχει στην κοιλια τους.... απο την 7η μερα και μετα μπορεις να πιασεις το ψαρι και να του κανεις strip.... δηλαδη να του ανοιξεις το στομα για να ελευθερωθουν τα ψαρακια....

α και κατα την αποψη μου μην βαλεις αλλες πετρες μεσα γιατι ο χορος σου ειναι αρκετα μικρος και τοποθετοντας και αλλες πετρες μεσα θα το κανεις ακομα πιο μικρο σε θεμα ελευθερου χορου για κολυμβηση και σε θεμα ποσοτητας νερου.... και εγω τα πιανω και τα βαζω ομως μονα τους σε αλλο ενυδρειο που ειναι 40 λιτρα και παλι ομως εχει κρυψωνες και ειναι 40 λιτρα.... σε γεννιστρες μεσα στο ενυδρειο εχω τα γεννητουρια μου για να ειναι σωστο το περιβαλλων τους...

Johnny walker είδα το μήνυμα σου λίγο καθυστερημένα αλλά σε ευχαριστώ! Είπες πράγματα που δεν τα γνώριζα! Η θυληκιά κάποια στιγμή έφτυσε τα νεογνά αλλά δεν νομίζω να ζήσανε τα μικρά. Πέτρες έβαλα λίγες ακόμα σε μια γωνία ώστε να δώσω ύψος!

Χαιρετώ όλους τους φίλους στο forum και ποστάρω μία σημερινή φωτογραφία του ενυδρείου μου:

064AGQr.jpg

και μία λίγο πιο κοντινή:

MqPFwsV.jpg

Τι έχετε να πείτε?? Προφανώς είναι πράσινη άλγη, αλλά θα με πείτε ανώμαλο αν σας πω ότι μου αρέσει??? :hehe

5 people like this

Το παραξενα θα ηταν να μην σου αρεσε :P

Ειναι πολυ ομορφο και πιο φυσικο τωρα.

1 person likes this

Συμφωνώ! Πολύ πιο φυσικό και όμορφο αποτέλεσμα!

1 person likes this

Χαιρετώ όλους τους φίλους στο forum και ποστάρω μία σημερινή φωτογραφία του ενυδρείου μου:

064AGQr.jpg

και μία λίγο πιο κοντινή:

MqPFwsV.jpg

Τι έχετε να πείτε?? Προφανώς είναι πράσινη άλγη, αλλά θα με πείτε ανώμαλο αν σας πω ότι μου αρέσει??? :hehe

ωραίο αποτέλεσμα !!!!

κοσμημα το ενυδρειο!!!

1 person likes this

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Αν δεν εξαπλωθεί παντού είναι πολύ ωραία!

Οντως εχει γινει πολυ ωραιο,μπραβο!

1 person likes this

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από dpap
      Ανοίγω το θέμα για να με βοηθήσετε στο aquascape.
      Θα βγω για πέτρες και αμμο σε λιγο και η πρωτη μου σκεψη ειναι να ψαξω πετρες λαβας "κοκκινες" και αμμο κανονικη.

Εριξα μια ματια σε aquascapes εδω στο φορουμ και σε αλλες σελιδες και νομιχω οτι θα παω για καποιο aquascape με χαμηλο στησιμο.

Στο 200αρι τα ψαρια κινουνται εξω απο τις πετρες σε ολο το μηκος και υψος του ενυδρειου. Λετε να ωφειλεται στο γεγονος οτι δεν υπαρχουν πολλες κρυψωνες ; (Στο 200αρι τα βουναλακια δεν ειναι μεγαλα)

Πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερα να ψαξω για μεγαλες πετρες ωστε να δημιουργηθει ενα πιο "φυσικο" τοπιο χωρις πολυ υψος ;
    • Από argy1
      Γενική κατηγορία ενυδρείου Αφρική Λίμνη malawi

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120x41x55
      Συνολικά Λίτρα:240
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά:anubia barteri,anubia nana
      Ψάρια:Pseudotropheus saulosi
      Άλλα είδη:Melanoides turbeculata,zebra snail

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:Αυτοκολητο
      Πέτρες:Βοτσαλο τερακοτα
      Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα:
      Βυθός:Αμμος χαλαζιακη

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 λαμπες Τ5 39w,μια ροζ και μια ασπρο-μπλε ενυδρειακες
      Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:Astro 2212 με σφουγγαρι-βαμβακι-σιποραξ
      Θέρμανση/ Ψύξη:Jager 300w και 6 ανεμηστηρες ελεγχομενοι απο stc-1000
      Λίπανση:
      Παροχή CO2:
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:Κυκλοφορητης fluval cp1
      Διατροφή:Ocean nutrition vegi flakes,vegi pellets,spirulina.Nls cichlid formula pellet,tropical malawi flakes

Παράμετροι
      pH:8
      Γενική σκληρότητα (GH):8
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):0-40
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):23 (χειμωνα) 28 (καλοκαιρι)

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:30% καθε εβδομαδα
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Νερο απο φιλτρο παροχης προετοιμασια σε βαρελι και προσθηκη seachem cichlid lake salt (σε δοσολογια πολυ μικροτερη απο την προτεινομενη)
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Καθαρισμα τζαμια και σκουπα οταν χρειαζεται

Φωτογραφίες:

Ακολουθουν λιγες ακομη φωτο και βιντεο
    • Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα φίλοι, και καλή χρονιά μιας και δεν έγραψα φέτος! μπαίνω γρήγορα στο θέμα, γυρίζοντας σπίτι στις 2 του μήνα, βρήκα ξανά την μία θηλύκια μου μπουκωμένη. Έλειπα 3 η μέρες από το σπίτι, οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς μπουκώθηκε, αλλά υπολογίζω χοντρικά από 1/1/2017. Μετέφερα το ψάρι σε ένα παλιό ενυδρείο γεννήστρα αλλά έως σήμερα 26/1/2017 δεν τα έχει φτύσει, αν και μερικές φορές τρώει τα Flakes της Ocean Nutrition που ρίχνω. Τι κάνω? περιμένω??
    • Από Superjay
      Καλησπέρα, Το ενυδρειάκι μου με τις αφρικάνες, Τρέχει απο αρχές Δεκέμβρη 2016.
      Γενική κατηγορία ενυδρείου: Αφρική Λίμνες (Nyasa-Malawi)

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 150εκ Χ 38εκ Χ 55 εκ
      Συνολικά Λίτρα: 313
      Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
      Φυτά:-
      Ψάρια:4 Aulonocara, 9 Labido, 1 Leopard Bush Fish, 2 Pleco κι 2 που τα αγορασα για Acei. αλλα μαλλον ειναι   Labidochromis Chisumulae
      Άλλα είδη:1 Zebra Snail

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μπλε Σκουρο
      Πέτρες: Φυσικες + 3 Tiger Eye
      Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Νεκρος Αραγωνίτης 25kg
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2X T5 (actinic plus & midday 6000)

Διάρκεια φωτισμού: 8-10ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: Fluval 406
      Θέρμανση/ Ψύξη: Fluval 300w + Eheim 150w
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 1 Κυκλοφορητης SunSun Μονο 6W + 1 Κυκλοφορητη SunSun 12W Διπλο
      Διατροφή: New Era Cichlids Pellets

Παράμετροι
      pH:7.5-8
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):8
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):26,5

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: καθε 2 εβδομάδες 40%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλώριο Sera, Βακτηρια Seachem, Seachem Buffer
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

• Από GARD83
      Καλησπερα και παλι.Ξερει κανεις να μου πει τι ψαρι ειναι αυτο κι αν παει με αφρικανες??

• Από kkgr
      ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μαζεμένη κοιλιά (sunken belly), σημάδια στο σώμα.
      ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - Λίτρα: 300
      - Φίλτρανση: Fluval 406, Dophin CF1400 / UV
      - Ιστορικό: Λειτουργία ενυδρείου 1 μήνας
      - Ψάρια (είδη και αριθμός): Malawi Mbuna Cichlids, 18 ανήλικα, 2 ενήλικα. 
      - Ρουτίνες: Τάισμα 2 φορές την ημέρα. Αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα ~30%
      ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - PH: 8.0
      - KH:
      - GH:
      - ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
      - ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
      - ΝΟ3 (νιτρικά): 5
      - Θερμοκρασία: 26,5
      ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
      -Υγρά Τεστ: API
      -Strips:
      ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
      - Είδος Ψαριού: Metriaclima Callainos
      - Ιστορικό Ψαριού: Αγοράστηκε ζεύγος από ιδιώτη χομπίστα πριν 2 ημέρες, αυτό με το πρόβλημα είναι το θηλυκό. 

Φωτογραφίες

Το ψάρι ήρθε προχθές το βράδυ με ΚΤΕΛ. Έγινε προσαρμογή και μπήκε στο ενυδρείο μου. 

Κολυμπάει κανονικά, τρώει κανονικά. Σήμερα το πρωί έφαγε NLS Cichlid Formula, όπως και εχθές το βράδυ, την καταπίνει κανονικά. 

Έχει κρυψώνα να μπαίνει ενώ κανείς άλλος από τους κατοίκους δεν την παρενοχλεί. 

Επικοινώνησα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, τα σημάδια στο σώμα δεν τα είχε, είναι μάλλον από το Stress της μεταφοράς. Πιστεύω θα φύγουν, Αυτό που απασχολεί περισσότερο είναι η μαζεμένη κοιλιά. Μην έχει κάποιο εσωτερικό παράσιτο. Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να ξεκινήσω κάποια θεραπεία και ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη.

Έχω EPSOM SALTS, να ξεκινήσω προληπτικά παρότι τρώει; Metroplex? Δεν υπάρχει η δυνατότητα καραντίνας.