Jump to content

ξεκόλλησε η κόντρα


xristosan

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα θέλω άμεσα την βοήθεια σας εκει που καθόμουν άκουσα ένα θόρυβο και κοιτάω έπεσε η κόντρα από το ενυδρείο έχω ένα ανουμπια 200 λίτρα από α πετ σιτι

Αδιασα το 50 %του νερού και ειμαι ν τρελαθώ γτ σε μια βδομάδα θα φύγω για δουλεια θέλω άμεσα βοηθεια

Να σας πω ότι το ενυδρειο ειναι 3 χρόνων τι να κάνω παιδιά σωστε με το καλο ειναι ότι δεν τρέχει από κάπου ούτε κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Ποια κοντρα ειναι?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Που κραταει την προσοψη και την πισω πλευρα η τα δυο πλαινα?

Link to comment
Share on other sites

Παρε συλικονη ( που κανει για ενυδρεια ) και κολλισετο. Βρες ενα τροπο ομως να κρατησεις τα δυο τζαμια  ( αυτα που ειναι

να κολησεις την κοντρα ) για μια περιπου βδομαδα.

Το οτι εχεις κατεβασει το νερο ειναι ενα συν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις δύο "κολωνάκια" από φελιζόλ για να στηρίξεις τη κόντρα μέχρι να κολλήσει. Τα στηρίζεις στα τζάμια με μερικά κομμάτια αυτοκόλλητης ταινίας συσκευασίας.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να παρεις κ σφικτηρες οπως αυτους που εχουν οι μαραγκοι, ειναι οτι πρεπει για αυτην την δουλεια κ δεν θα κουνηθει καθολου το τζαμι.

post-62477-0-36522200-1467184419_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε σιλικόνη ξανακόλλα την κόντρα και βάλε ένα σφικτήρα όχι πολύ σφικτά και είσαι οκ νομίζω. μόλις γυρίσεις θα είναι έτοιμο 100%

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε το νερό το αφήνω θα το κατεβάσω λιγο ακόμα καθαρίζω τις περιοχές με ξύστρα και ξανά κολλάω γτ να ξεκόλλησε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το νερο κόλλησε, και αστο με το σφικτήρα 3 με 4 μέρες. Μετά ανέβασε το νερό και άσε το σφικτήρα επικουρικά να το βαστάει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον σφικτήρα το φοβάμαι

Αν το βάλλω και απλα το κολλήσω δεν θα γίνει

Αν το κανωτον σεμπτεμβρη και αφήσω τωρα το ενυδρείο με λίγο νερό μέχρι την μέση

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσεις σφικτήρα καλό θα είναι να βάλεις δυο φαρδιά τακάκια εκεί που θα πιάνει για να μοιραστεί η πίεση.

Ζημιά δεν πρόκειται να σου κάνει γιατί η κόντρα θα δουλέψει σαν "στοπ" .

 

Από την άλλη τώρα που έχεις κατεβάσει την στάθμη αν έχει κλείσει το κενό δεν είναι απαραίτητος .

 

Μια φώτο μπορείς να βάλεις ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον σφικτήρα το φοβάμαι

Αν το βάλλω και απλα το κολλήσω δεν θα γίνει

Αν το κανωτον σεμπτεμβρη και αφήσω τωρα το ενυδρείο με λίγο νερό μέχρι την μέση

Γιατι να το κανεις τοτε που λες και οχι αμεσα.

Τη ψαρια εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα μικρο δισκο απλα μου τον δωσανε και μερικα φυτα και κορρυ 

εχω βγαλει το νερο μεχρι λιγο πανω απο την μεση 

ακομα τσεκαρα με ενα χαρακα αν το τζαμι εχει κανει κοιλια και δεν εχει θεμα λετε να το κολλησω ετσι 

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα μικρο δισκο απλα μου τον δωσανε και μερικα φυτα και κορρυ 

εχω βγαλει το νερο μεχρι λιγο πανω απο την μεση 

ακομα τσεκαρα με ενα χαρακα αν το τζαμι εχει κανει κοιλια και δεν εχει θεμα λετε να το κολλησω ετσι

Ναι βρε παληκαρι μου, μην σε πιανει τρελα, προχωρα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου εχει γραψει ο φιλος με τον σφικτηρα ειναι σωστο,μην το φοβασαι.

Θα καθαρισεις καλα την περιοχη που θα κολλησεις με λιγο χαρτι κουζινας και οινοπνευμα η ασετον,αλλα προσεκτικα να μην βαλεις πολυ και σταξει μεσα στο νερο του ενυδρειου.

Μετα θα βαλεις την κοντρα στην θεση της με λιγη σιλικονη και θα βαλεις τον σφικτηρα παραλληλα με την κοντρα και θα σφιξεις ελαφρα. Για να μην γλυστρησει η κοντρα προς τα κατω μπορεις να την δεσεις με δυο κομματια ταινια συσκευασιας με τον σφικτηρα κοντα στις μεγαλες πλευρες του ενυδρειου σου.

Καλο θα ηταν να ειχες και καποιον αλλο φιλο σου για να σου κρατησει την κοντρα στην θεση της για να βαλεις τον σφικτηρα και τις ταινιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ελπίζω να είναι τυχαίο το περιστατικό και να μην έχει να κάνει με τα anubias γενικά, γιατί μόλις παράγγειλα ένα Anubias A 1500 450 λίτρα και με έλουσε κρύος ιδρώτας που το διαβασα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι τυχαίο το περιστατικό και να μην έχει να κάνει με τα anubias γενικά, γιατί μόλις παράγγειλα ένα Anubias A 1500 450 λίτρα και με έλουσε κρύος ιδρώτας που το διαβασα

Μαλλον τυχαιο ειναι φιλε μου. Εγω οπως και πολλα αλλα παιδια εδω εχουμε ενυδρεια της μαρκας αυτης χωρις κανενα προβλημα. Προχωρα αφοβα.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...