Jump to content

Απορία με σαλιγκάρια??????????


Recommended Posts

Πραγματικά δεν γνωρίζω αν είναι το σωστό section και αν πρόκειται για σαλιγκάρια αλλά το πρόβλημα μου είναι το εξής. Περιμένοντας να κατασκευαστεί το νέο ενυδρίο μου έβαλα τα φυτά τα οποία παρήγγειλα και γενικά ότι διέθετα και εγώ πριν απο φυτά στο μικρό μου ενυδρείο το οποίο σαφώς το προετοίμασα απλα΄για να καθαριστεί μελλοντικά μόλις στήσω το άλλο και δεν έχω βάλει ούτε χαλίκια ούτε τίποτα. Μόνο ρίζες και φυτά και έναν pleco που έχω. Τώρα το θέμα είναι ότι μαζεύω απο τιν επιφάνεια του νερού αυτά τα πράγματα. Ενώ πριν δεν είχα κάτι παρόμοιο. Επίσης παρατήρησα και δυο διαφανη πράγματα να περπατάνε στον βυθό. Μικρούλικα μεν στρογγυλά με κάτι σαν πιτσιλιες. Το θέμα είναι πρόκειται για σαλιγκάρια? Επίσης παρατηρώ και τον pleco που και που ανήσυχο σαν κάτι να κυνηγάει δεν ξέρω. Υπάρχει περίπτωση να έχει φάει αυτά τα διαφανή πραγματα? γιατί ψάχνω να τα βγάλω φώτο αλλα δεν. Ας δει πάντως κάποιος την άλλη φώτο να μου πει και εμένα.

 

 

 

post-61365-0-18846300-1467474108_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τσάκωσα ένα. Το άλλο που είδα ήταν διάφανο. Επομένως πριν μεταφέρω τα φυτά στο νέο ενυδρείο και το στήσω ξεπλένω όλα τα φυτά με υπερμαγγανικό κάλιο και είμαι οκ? Αυτό έιναι

 

 

 

post-61365-0-74299200-1467477567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τσάκωσα ένα. Το άλλο που είδα ήταν διάφανο. Επομένως πριν μεταφέρω τα φυτά στο νέο ενυδρείο και το στήσω ξεπλένω όλα τα φυτά με υπερμαγγανικό κάλιο και είμαι οκ? Αυτό έιναι

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Τα περισσότερα σαλιγκάρια κάνουν καλό στα ενυδρεία μας, αρκεί να κρατάμε τους πληθυσμούς τους υπό έλεγχο. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Τα περισσότερα σαλιγκάρια κάνουν καλό στα ενυδρεία μας, αρκεί να κρατάμε τους πληθυσμούς τους υπό έλεγχο. :)

 

Θα προτιμούσα να τα κρατήσω μακρυά αν και ακίνδυνα όπως λες :) και μιας και θα στηθεί το καινούριο ενυδρείο γιατί να έχω τέτοιο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να τα κρατήσω μακρυά αν και ακίνδυνα όπως λες :) και μιας και θα στηθεί το καινούριο ενυδρείο γιατί να έχω τέτοιο θέμα :)

Σαλιγκάρια όπως και να χει θα περάσουν κάποια στιγμή και στο νέο σου ενυδρείο, γι αυτό σου έγραψα το << μην αγχώνεσαι>>.

Δεν είναι δυνατό ένα κομμάτι της φύσης που θα φτιάξεις μέσα στο ενυδρείο σου, να κρατηθεί αποστειρωμένο.

Βέβαια τα προληπτικά μέτρα που παίρνεις θα κάνουν απλά πιο εύκολο τον έλεγχό τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια σε πληροφορώ είχα φυτεμένο και ποτέ δεν είχα ούτε ένα σαλιγκάρι

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τσάκωσα ένα. Το άλλο που είδα ήταν διάφανο. Επομένως πριν μεταφέρω τα φυτά στο νέο ενυδρείο και το στήσω ξεπλένω όλα τα φυτά με υπερμαγγανικό κάλιο και είμαι οκ? Αυτό έιναι

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δύο χρόνια σε πληροφορώ είχα φυτεμένο και ποτέ δεν είχα ούτε ένα σαλιγκάρι

γιατι δεν τα θες ? εμενα τα ραμσχορν μου καθαρισαν το ενυδρειο πολυ δισκολα να δω εστο ενα κοκο αλγη 

το καλο ειναι οτι μου ετιχε μισο πλε ραμσχορν και σχεδον ολα ειναι σχεδον μπλε στο πλαινο μερος και καποια στιγμι βγηκε και ενα κοκκινο!!! 

ειναι πολυ ομορφα και εχουν χιλια δυο καλα το μονο αρνιτικο για εμενα ειναι ο υπερπλιθισμος που ελεγχεται ευκολα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...