Jump to content

Κατασκευή βάσης ενυδρείου


avraamp

Recommended Posts

Σκέφτομαι να φτιάξω μία βάση για το ενυδρείο μου.

Οι διαστάσεις είναι 80*35 και το ενυδρείο 126 λίτρα μεικτά

Θα ήθελα κάποια βοήθεια σχετικά με το πάχος που θα πρέπει να έχουν τα ξύλα, ποιο ξύλο είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθεί και πως θα πρέπει να γίνει η κατασκευή για να κάνω τους σχετικούς υπολογισμούς και να παραγγείλω ξύλα (να δω και το κόστος, μήπως συμφέρει να την πάρω έτοιμη).

Θέλω να είναι ντουλάπι για να βάλω μέσα και όλα τα πράγματα (φίλτρο, μπουκάλα co2, καθώς και να μπει κάπου και o controller για να φαίνεται).

 

Όποιος έχει σχετική εμπειρία θα εκτιμούσα τη βοήθεια - συμβουλή του.:)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα βαση απο κοιλοδοκο και να την επενδυσεις με ξυλο,θα βγει πιο ανθεκτικη και στιβαρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, από κοιλοδοκό δεν έχω ιδέα, θα ρωτήσω ένα φίλο που θα ξέρει σχετικά.  Μετά αυτό ντύνεται εύκολα με οτιδήποτε σε μελαμίνη; Μήπως όμως για τα λίτρα μου με καλύπτει κάτι μόνο με ξύλο;  Μη ξεφύγω και σε προϋπολογισμό...

Σκέφτομαι να έχει 3 κάθετα σαν πόδια, το ένα στο κέντρο και τα δύο στις άκρες, με βάση κάτω και πάνω οριζόντια, πίσω πλάτη και δύο πορτάκια μπροστά.  Πάνω από τα πορτάκια σκέφτομαι να μπει ένα ξύλο σαν κούτελο, πχ περίπου 10 πόντους για να γίνει τρύπα και να μπει ο controller.

Δε ξέρω αν με παίρνει να γίνει κάτι με 2 πορτάκια στους 80 πόντους...

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου επιπλο το ειχε κανει μαραγκός... πονεμενη ιστορια.

Ειχε φτιαξει ενα τελαρο , με δοκαρια 8*χ8cm και μετα το εντυσε με mtf και το εβαψε.

Σαν κατασκευη ειναι πολη στιβαρη και ασηκωτο.

Αλλα ειχε παρει και 300 ευρω τοτε...

Η πιο ευκολη και οικονομικη λυση ειναι με σιδηρο και ντυσιμο με ξυλο απο εξω.

Toν contrloller ρε συ τον βαζεις μεσα , οποτε ανοιγεις για να ταισεις θα τον ελενχεις κιολας.

Μπορεις να φτιαξεις και συρταρι μεσα που ειναι βολικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα λίτρα που έχεις ο κιλοδοκος είναι too much αλλα είναι και η καλύτερη επιλογή.

Μπορεί να σου πάει ποιό ακριβά σε σχέση με σκέτο ξύλο αλλά θα έχεις πολυ ποιό στέρεα κατασκευή.

Επίσης για τους ίδιους λόγους (μικρές διαστάσεις/λίγα λίτρα) δεν θα σου παει πολύ μιάς και θα είναι απλό στρατζαριστό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου επιπλο το ειχε κανει μαραγκός... πονεμενη ιστορια.

Ειχε φτιαξει ενα τελαρο , με δοκαρια 8*χ8cm και μετα το εντυσε με mtf και το εβαψε.

Σαν κατασκευη ειναι πολη στιβαρη και ασηκωτο.

Αλλα ειχε παρει και 300 ευρω τοτε...

Η πιο ευκολη και οικονομικη λυση ειναι με σιδηρο και ντυσιμο με ξυλο απο εξω.

Toν contrloller ρε συ τον βαζεις μεσα , οποτε ανοιγεις για να ταισεις θα τον ελενχεις κιολας.

Μπορεις να φτιαξεις και συρταρι μεσα που ειναι βολικο.

Τι εννοείς;

Όταν ανοίγει το ντουλάπι στη θέση πχ που θα είναι το φίλτρο να βγαίνει έξω σα συρταριέρα για να διευκολύνει σε καθαρισμούς ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει δυο πορτακια στα 120 εκκατοστα,μεχρι 60 εκκατοστα η ποστα ειναι οκ και αν βαλεις απο τρεις μεντεσεδες σε καθε πορτα εισαι ακομα καλυτερα.Εμενα μου βγηκαν απο 50 οι πορτες και 5 εκκ σε καθε πλευρα απο δυο φιλετα.Για τιμη δεν ξερω τι σε συμφερει καλυτερα,μπορεις να ρωτησεις.Θα σου δειξω φωτο να δεις πως ειναι με κοιλοδοκο και ντυμενη με ξυλο,αυριο ομως γιατι τωρα ξαπλωσα και ειμαι με το ταμπλετ :P

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;

Όταν ανοίγει το ντουλάπι στη θέση πχ που θα είναι το φίλτρο να βγαίνει έξω σα συρταριέρα για να διευκολύνει σε καθαρισμούς ας πούμε;

Οχι ρε συ , ανοιγεις τα ντουλαπια και πανω πανω ενα συρταρι για τα ψιλολογια που μαζευονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει δυο πορτακια στα 120 εκκατοστα,μεχρι 60 εκκατοστα η ποστα ειναι οκ και αν βαλεις απο τρεις μεντεσεδες σε καθε πορτα εισαι ακομα καλυτερα.Εμενα μου βγηκαν απο 50 οι πορτες και 5 εκκ σε καθε πλευρα απο δυο φιλετα.Για τιμη δεν ξερω τι σε συμφερει καλυτερα,μπορεις να ρωτησεις.Θα σου δειξω φωτο να δεις πως ειναι με κοιλοδοκο και ντυμενη με ξυλο,αυριο ομως γιατι τωρα ξαπλωσα και ειμαι με το ταμπλετ :P

χαχαχαχαχα... Δεν το βιάζομαι... Μετά τις διακοπές θα γίνει...

Και εγώ για κρεβάτι και ταμπλετ ετοιμάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται μεταλλική βάση σε αυτά τα κιλά. Με μια μελαμίνη 18mm θα είσαι μια χαρά.

Αν πιάνουν τα χέρια σου και το καταφέρεις μόνος σου θα σου στοιχίσει περίπου στα 70€, όλα μαζί.

Εξαρτάτε από την ποιότητα της μελαμίνης, το σχέδιο της, πχ ανάγλυφη, αν θα έχει διπλά κομμάτια για να κρύψεις τις βίδες, το PVC στα σόκορα κτλ Αν στην φτιάξει μαραγκός θες κάνα 150€ χαλαρά 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν την κάνεις με μελαμίνη πάντως θα σου συνιστούσα να μην βάλεις το μεσαίο κάθετο.

Θα σου μικρύνει αρκετά τα ντουλάπια χωρίς λόγο. . .

Αν θες μπορούμε να το δούμε και με νούμερα ;)

 

@bouboulas Που είσαι εσύ ωρε παιδί?????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Μπουμπουλα,. μελαμινη ακομα και με 16αρα .....

Και τα 70 πολλα ειναι, μαζι με πομολα μεντεσεδες και 4 πλαστικες βασουλες με ρεγουλατορο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν την κάνεις με μελαμίνη πάντως θα σου συνιστούσα να μην βάλεις το μεσαίο κάθετο.

Θα σου μικρύνει αρκετά τα ντουλάπια χωρίς λόγο. . .

Αν θες μπορούμε να το δούμε και με νούμερα ;)

 

@bouboulas Που είσαι εσύ ωρε παιδί?????

Τρέχω και δεν φτάνω αγορίνα μου. Τώρα αρχίζω να ηρεμώ λόγο

 

Συμφωνω με Μπουμπουλα,. μελαμινη ακομα και με 16αρα .....

Και τα 70 πολλα ειναι, μαζι με πομολα μεντεσεδες και 4 πλαστικες βασουλες με ρεγουλατορο

Τα έβαλα λίγο παραπάνω Βασίλη.  Η βάση που είχα στο μικρό ενυδρείο μου είχε πάει 55€ με 18αρα μελαμίνη

Εξαρτάτε από τι θέλει να φτιάξει ο καθένας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας.

Πήρα μια πρώτη εικόνα σχετικά με τις επιλογές που έχω σχετικά με την κατασκευή της βάσης και το κόστος.

Θα περιμένω λίγο ακόμα και θα κάνω παράλληλα και την έρευνα για τιμές και στις δύο περιπτώσεις, δηλαδή με κοιλοδοκό και ξύλο ή με σκέτο ξύλο.  Βέβαια τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν, καθώς είμαι σε σκέψεις για το χειμώνα μήπως κάνω καμία αναβάθμιση στο ενυδρείο, οπότε εκεί μάλλον θα πρέπει να πάω αναγκαστικά σε λύση με κοιλοδοκό.

Σκέφτομαι να πάω στο 1 μέτρο ή 1,20.  

Έχω χρόνο ακόμα, καθώς θα πρέπει να πέσει πρώτα το σχετικό ψηστήρι στη σύζυγο και να καταλήξω και στις τελικές διαστάσεις...:P

Αν τελικά μείνω στις υπάρχουσες διαστάσεις με βλέπω Αύγουστο με Σεπτέμβρη να βάζω μπρος το πρότζεκτ κατασκευής της βάσης.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν διαφωνω με οσα ειπαμε παραπανω αλλα θα στο θεσω λιγο διαφορετικα για να σε προβληματισω...

Μπορει να δωσεις τωρα 50 ευρω και να φτιαξεις μια σουπερ βαση.Αν σε καποια φαση σου φουσκωσει την πατησες...Γιατι;;;

Γιατι τοτε θα δωσεις 150 ευρω για να την κανεις πλεον σιδερο-ξυλο για να κοιμασε ησυχος!!

Συνολικα θα εχεις ξοδεψει 200 ευρω δηλαδη για να κανεις την δουλεια σου συν το αγχος και την ταλαιπωρια...

Δεν ξερω αν το καταλαβαινεις οπως το εξηγησα αλλα μπορω να προσπαθησω και παλι αν χρειαστει :)

Απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις και για οτιδηποτε βοηθεια χρειαστεις...απλα φτιαχνεις καφε !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα έχει δουλειά και ο καφές δε θα φτάσει....:P. Θα χρειαστεί τουλάχιστον και μπύρες με όλα τα συναφή...

Πρέπει να κλείσω πρώτα με γυάλα, αν θα μείνω στα ίδια ή αν θα πάω για αναβάθμιση για να γίνει αντίστοιχα και η βάση...

Μια και καλή!

Μπορεί να χρειαστεί να φέρω και τη γυναίκα μου σε συνάντηση, όπως ειδα έχει θετικά αποτελέσματα....:hehe

Απο τον άλλο μήνα βέβαια γιατί το Σάββατο έχω γαμο.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα,ειπαμε να μην πεις για τον γαμο μπροστα στον kadmo αλλα δεν αντεξες! Θα σε κραξει.. χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ωρε ενας καφες αρκει!!Αλλωστε δεν θα κανω και πολλα...

Ενα τηλεφωνο τον Μιχαλη θα παρω :hehe

Link to comment
Share on other sites

Χαχα,ειπαμε να μην πεις για τον γαμο μπροστα στον kadmo αλλα δεν αντεξες! Θα σε κραξει.. χαχαχαχα

Ο Χρήστος είπε την ατάκα του μήνα...

Οπότε που να γράψω μετά ότι δε θα έρθω λόγω γάμου...

Αλλά τελικά δεν κρατήθηκα, το ξεφούρνισα!

 

Ωρε ενας καφες αρκει!!Αλλωστε δεν θα κανω και πολλα...

Ενα τηλεφωνο τον Μιχαλη θα παρω :hehe

Εγώ άλλα μαθαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Εάν πρόκειται να βάλεις σκαλάρια, να τον αφήσεις το γάμο. Υπάρχουν και προτεραιότητες! :D

 

+1 κι από μένα για βάση με κοιλοδοκό.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας.

Πήρα μια πρώτη εικόνα σχετικά με τις επιλογές που έχω σχετικά με την κατασκευή της βάσης και το κόστος.

Θα περιμένω λίγο ακόμα και θα κάνω παράλληλα και την έρευνα για τιμές και στις δύο περιπτώσεις, δηλαδή με κοιλοδοκό και ξύλο ή με σκέτο ξύλο.  Βέβαια τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν, καθώς είμαι σε σκέψεις για το χειμώνα μήπως κάνω καμία αναβάθμιση στο ενυδρείο, οπότε εκεί μάλλον θα πρέπει να πάω αναγκαστικά σε λύση με κοιλοδοκό.

Σκέφτομαι να πάω στο 1 μέτρο ή 1,20.  

Έχω χρόνο ακόμα, καθώς θα πρέπει να πέσει πρώτα το σχετικό ψηστήρι στη σύζυγο και να καταλήξω και στις τελικές διαστάσεις... :P

Αν τελικά μείνω στις υπάρχουσες διαστάσεις με βλέπω Αύγουστο με Σεπτέμβρη να βάζω μπρος το πρότζεκτ κατασκευής της βάσης.

Για τις πρώτες διαστάσεις που ανέφερες

Αν έχεις τα εργαλεία και την κάνεις μόνος σου την μεταλλική βάση, στο κόστος που προανέφερα  πρόσθεσε περίπου 20€ . Αν πας σε σιδερά να στην φτιάξει θα σε τσούξει λίγο …..

Link to comment
Share on other sites

Για τις πρώτες διαστάσεις που ανέφερες

Αν έχεις τα εργαλεία και την κάνεις μόνος σου την μεταλλική βάση, στο κόστος που προανέφερα  πρόσθεσε περίπου 20€ . Αν πας σε σιδερά να στην φτιάξει θα σε τσούξει λίγο …..

Μεταλλική μόνος μου δεν υπάρχει περίπτωση.  Δεν έχω τα εργαλεία ούτε γνωρίζω σχετικά.  Με ξύλινη, παραγγέλνω τα ξύλα κάπου και τα φτιάχνω, δεν είναι τίποτα...

Θα κάνω την έρευνά μου και θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χαχαχαχαχα... Δεν το βιάζομαι... Μετά τις διακοπές θα γίνει...

Και εγώ για κρεβάτι και ταμπλετ ετοιμάζομαι.

καλησπερα και απο εμενα στην παρεα

αν σε ενδιαφερει εχω τα εργαλεια για την κατασκευη της βασης [σιδερο] αν μπορω να βοηθησω σε κατι πολυ ευχαριστως

και καποια στιγμη θα σας παρουσιασω και το δικο μου δημιουργημα [βαση, ξυλα, γιαλα] 

αλλα ολα αυτα μετα τις διακοπες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...