Jump to content

Κοινωνικό Ενυδρείο 200λτ


kadmos

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Κοινωνικό Ενυδρείο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):0,8*0,50*0,50
Συνολικά Λίτρα:200
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: valisneria gigantea, valisneria spiralis, anubias barteri και τα φυτά που φαίνονται μπροστά, αλλά τα έχω χρόνια και δεν τα θυμάμαι. :whistling: Βοηθήστε οι μποστανάδες.

Ψάρια: 25 cardinal tetra, 3 microgeophagus ramirezi, 3 sturisoma panamense, 1 spotted orange seam pleco (L 106), 3 panaqolus maccus (L162)
Άλλα είδη: clea helena, red cherry shrimp

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο
Πέτρες:
Ξύλα: πλάτανος, βελανιδιά, red moorwood, bogwood
Άλλα διακοσμητικά : Aυτοσχέδιες σπηλιές για τα pleco

Υπόστρωμα: -
Βυθός:Μπεζ χαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2*T5 24W GROLUX, 2*T5 24W 6400K
Διάρκεια φωτισμού:4 ώρες το ένα ζευγάρι και 8 ώρες όλες μαζί.

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: ASTRO 2212, EHEIM 2215
Θέρμανση/ Ψύξη:-
Λίπανση:seachem flourish
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:Πολλές και διάφορες ξηρές, κατεψυγμένα (rotifer, bloodworm), ζωντανή δάφνια και διάφορα λαχανικά για τα pleco.


Παράμετροι
pH:6.8
Γενική σκληρότητα (GH):6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:Εβδομαδιαία αλλαγή το 1/3 οπωσδήποτε
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Μίξη όσμωση -βρύση
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο είναι πάρα πολύ ωραίο.  Μπράβο!!! :thumbsu:

Να παίρνουμε ιδέες και εμείς για να ετοιμάσουμε καμία αλλαγή το χειμώνα.

Έχω πολλές ερωτήσεις να σου κάνω αλλά για να μη χαλάω το θέμα σου, πιστεύω να τα πούμε και κάποια στιγμή από κοντά σε συνάντηση.

Μόνο μία απορία, τα 3 ramirezi σε τι αναλογία θηλυκά - αρσενικά τα έχεις;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. 

Μάκη τα ram είναι 2 θηλυκά και ένας αρσενικός. Το ενυδρείο είναι στημένο εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου, αλλά τώρα είδα ξανά το βίντεο και θυμήθηκα να το ανεβάσω.  :usd: Δυστυχώς οι δύο κυρίες εξόντωσαν τον αρσενικό (!!!) και πλέον βρίσκονται παρέα με τους δίσκους. Αυτή είναι και η μοναδική αλλαγή που έχει γίνει στο ενυδρείο από τη μέρα που στήθηκε μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καταπληκτική ατμόσφαιρα , σε ταξιδεύει. Μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Χρηστο! Αρα σημερα εχει μεσα μονο τα cardinal και τους πλεκο;

Και τρεχεις και αεραντλια μονιμα;

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. 

Μάκη τα ram είναι 2 θηλυκά και ένας αρσενικός. Το ενυδρείο είναι στημένο εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου, αλλά τώρα είδα ξανά το βίντεο και θυμήθηκα να το ανεβάσω.  :usd: Δυστυχώς οι δύο κυρίες εξόντωσαν τον αρσενικό (!!!) και πλέον βρίσκονται παρέα με τους δίσκους. Αυτή είναι και η μοναδική αλλαγή που έχει γίνει στο ενυδρείο από τη μέρα που στήθηκε μέχρι σήμερα.

Να σου φέρω τους αρσενικούς μου να ζευγαρώσουν; χαχαχαχαχαχαχα

Χθες τους πήρα και μία θηλυκή, ελπίζω να ταιριάξει με κάποιον και να γίνει ζευγάρι.  

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας αρέσει παιδιά.

 

Παρασκευά, σήμερα έχει τους καρδινάλιους και τα πλέκο μόνο. Αυτό ήταν και το αρχικό σχέδιο και κάποια στιγμή είπα να βάλω και τα ραμιρέζι. Απ' ότι φάνηκε η αρχική ιδέα ήταν και η καλύτερη. Η αεραντλία μπήκε μόλις πιάσαν οι ζέστες για καλύτερη οξυγόνωση.

 

Μάκη να σου πω την αλήθεια χαίρομαι που έμεινα με τα δυο κορίτσια, γιατί δεν μου άρεσε η φασαρία σ'αυτή τη γυάλα και σίγουρα δε τη θέλω στους δίσκους. Μου φτάνει η δική τους φασαρία. ^_^  Ελπίζω να έχεις ευχάριστες εξελίξεις με τα δικά σου.

 

Κωστή ετοίμασε καμιά γυάλα. Από φθινόπωρο ξεκινάμε γέννες. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πολυ ονορφο!!

Τελικα υπαρχουν και ατιμα θυληκα...

Εγω νομιζα μονο οτι οι αρσενικαροι ειναι σκληρα ραμ..

Οπως και να εχει το στησιμο του ενυδρειου ειναι μοναδικο...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρηστο! Πολυ ομορφο.Μας εβαλες στην πριζα να δουμε τωρα πως ειναι.Αντε ντε :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πολυ ονορφο!!

Τελικα υπαρχουν και ατιμα θυληκα...

Εγω νομιζα μονο οτι οι αρσενικαροι ειναι σκληρα ραμ..

Οπως και να εχει το στησιμο του ενυδρειου ειναι μοναδικο...

Όσον αφορά τα ραμιρέζι, κιχλίδες είναι, οπότε ένας καλός ψυχολόγος είναι συνήθως πολύ χρήσιμος. :turned:

Το στήσιμο σχεδιάστηκε με βασικό σκοπό να ικανοποιήσει τις λιγότερο ή περισσότερο ιδιαίτερες ανάγκες των κατοίκων. Το υπόλοιπο πήγε μόνο του.

 

Μπραβο Χρηστο! Πολυ ομορφο.Μας εβαλες στην πριζα να δουμε τωρα πως ειναι.Αντε ντε :D

Ευχαριστώ Κοσμά. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι το μέγεθος των κατοίκων και των φυτών. Από φθινόπωρο που θα υπάρξει και νέα κινητικότητα, θα έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. ;)

 

πολυ ομορφο ... και ωραιο saoundtrack!!!!

Χαίρομαι που σου αρέσει Αντώνη.

Κι επειδή φαίνεται ότι είσαι μια χαρά παιδί, αφού βλέπω ότι φιλοξενείς altispinosa, έχε το νου σου στις συναντήσεις. Το ψευδώνυμό σου μπορεί να προσελκύσει περίεργους τύπους! :lol2:  ;)

Link to comment
Share on other sites

Χρησταρα πολυ ομορφο. Τι θα μπει απο φθινωπορο;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κπορεί να πεί κανείς είναι ίσως για τον τίτλο του θέματος μιά και τα φυτά σε σχέση με τα ψάρια δεν είναι αμαζονίου αλλά μικρό το κακό...

Τα ενυδρεία του Χρήστου είναι κόσμημα για το χόμπι μας και επηδεί τα είδα σχετικά πρόσφατα από κοντά, (το λέω με πάσα ειλικρίνεια) με έκαναν να ντρέπομαι για το πώς είναι τα δικά μου....

Ισως το συγκεκριμένο ενυδρείο του να είναι και το ποιό άσχημο από όσα έχει!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα τα ενυδρεια του Χρηστου ειναι πολυ ομορφα! Και εγω που τα ειδα απο κοντα ειναι υπεροχα και μπραβο σου Χρηστο για την καθημερινη φροντιδα.Εισαι ηρωας φιλε με τα λιτρα που αλλαζεις σε τοσα ενυδρεια καθε εβδομαδα και τα διατηρεις ολα στην εντελεια!Τα νερα σου ειναι αψογα,αλλα ακομη και αν αλλαζες απο βρυση παλι αγωνας δρομου ειναι :P

Τα ψαρια φυσικα το δειχνουν αυτο φορωντας "τα καλα τους"!Κοιτουσα τις θυληκες στο βιντεο να τσιμπολογουν απο την αμμο και νοσταλιγισα τα δικα μου ραμιρεζι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κπορεί να πεί κανείς είναι ίσως για τον τίτλο του θέματος μιά και τα φυτά σε σχέση με τα ψάρια δεν είναι αμαζονίου αλλά μικρό το κακό...

Τα ενυδρεία του Χρήστου είναι κόσμημα για το χόμπι μας και επηδεί τα είδα σχετικά πρόσφατα από κοντά, (το λέω με πάσα ειλικρίνεια) με έκαναν να ντρέπομαι για το πώς είναι τα δικά μου....

Ισως το συγκεκριμένο ενυδρείο του να είναι και το ποιό άσχημο από όσα έχει!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όπως είπε και ο Δημήτρης είναι ένα απο τα κοσμήματα που διατηρεί ο Χρήστος...

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και ξεχωριστό ενυδρείο! Αυτό που αρέσει σε εμένα είναι πως το στήσιμο του δεν είναι καθόλου στημένο! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησταρα πολυ ομορφο. Τι θα μπει απο φθινωπορο;

Send from the Heart of Amazonas

Δε θα μπει τίποτα Θοδωρή. Θα δουλέψω μ'αυτά που υπάρχουν. Να δω τι θα πρωτοκάνω, γιατί είναι στο μυαλό μου διάφορα.

 

Το μόνο που κπορεί να πεί κανείς είναι ίσως για τον τίτλο του θέματος μιά και τα φυτά σε σχέση με τα ψάρια δεν είναι αμαζονίου αλλά μικρό το κακό...

Τα ενυδρεία του Χρήστου είναι κόσμημα για το χόμπι μας και επηδεί τα είδα σχετικά πρόσφατα από κοντά, (το λέω με πάσα ειλικρίνεια) με έκαναν να ντρέπομαι για το πώς είναι τα δικά μου....

Ισως το συγκεκριμένο ενυδρείο του να είναι και το ποιό άσχημο από όσα έχει!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δημήτρη επειδή ίσως έχεις καταλάβει ότι διάφορα στοιχεία σ'ένα ενυδρείο (φυτά, σαλιγγάρια, γαρίδες) τα έχω στο μυαλό μου ως έμβια εργαλεία, επικεντρώθηκα στους "πρωταγωνιστές" και αυθόρμητα έδωσα το τίτλο του θέματος. Έχεις δίκιο και για να μην ισχύει το δάσκαλε που δίδασκες, αλλάζω και τον τίτλο για να μη δίνουμε και το κακό παράδειγμα. Για τον ίδιο λόγο θέλω να σημειώσω, ότι τα "έμβια εργαλεία" τυγχάνουν της ίδιας μεταχείρισης με τους "πρωταγωνιστές". Για παράδειγμα η αποικία των γαρίδων ξεκίνησε σχετικά τυχαία και αυτή τη στιγμή αριθμεί άνω των 50 ατόμων.

Πέραν αυτού θα ήθελα να πω ότι θετικά σχόλια τόσο από σένα, όσο και από άλλους φίλους πολλά ενυδρειακά χιλιόμετρα, με τιμούν.

Πραγματικα τα ενυδρεια του Χρηστου ειναι πολυ ομορφα! Και εγω που τα ειδα απο κοντα ειναι υπεροχα και μπραβο σου Χρηστο για την καθημερινη φροντιδα.Εισαι ηρωας φιλε με τα λιτρα που αλλαζεις σε τοσα ενυδρεια καθε εβδομαδα και τα διατηρεις ολα στην εντελεια!Τα νερα σου ειναι αψογα,αλλα ακομη και αν αλλαζες απο βρυση παλι αγωνας δρομου ειναι :P

Τα ψαρια φυσικα το δειχνουν αυτο φορωντας "τα καλα τους"!Κοιτουσα τις θυληκες στο βιντεο να τσιμπολογουν απο την αμμο και νοσταλιγισα τα δικα μου ραμιρεζι..

 

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη. Δεν είναι αγώνας αλλά συνήθεια. Είμαι σίγουρος ότι θα την κολλήσεις κι εσύ σιγά σιγά, αφού πιστεύω ότι κατά βάθος είσαι αμερικάνος. ;)

Όπως είπε και ο Δημήτρης είναι ένα απο τα κοσμήματα που διατηρεί ο Χρήστος...

Μας έλειψες ρε παλιόπαιδο! Το καινούριο "κόσμημα" σε περιμένει να το δεις από κοντά. Αφού δεν μας παίρνεις μαζί σου, κοίτα να γυρίσεις σύντομα και καλά. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο και ξεχωριστό ενυδρείο! Αυτό που αρέσει σε εμένα είναι πως το στήσιμο του δεν είναι καθόλου στημένο! :)

Χαίρομαι που σ'αρέσει Θοδωρή. Άντε να κατέβεις προς τα κάτω να τα πούμε κι από κοντά. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετά από από πολλές ευχάριστες ευχάριστες στιγμές και ιδιαίτερες συγκινήσεις (γέννες κλπ), ο κύκλος αυτού του ενυδρείου κλέινει. Μου πρόσφερε την ευκαιρία ν' αποκτήσω πολλές εμπειρίες και γνώσεις και πραγματικά το χάρηκα πολύ. :)

Οι κάτοικοι έχουν μεταφερθεί σε νέα, καταλληλότερη γι'αυτούς γυάλα και η απερχόμενη θα χρησιμοποιηθεί από το νέο χρόνο για καινούρια πράγματα... 

Ακολουθεί σύνδεσμος για την παρουσίαση του νέου ενυδρείου.

 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό τα "καινούρια πράγματα", ωραίο συναίσθημα να κλείνει ένα κεφάλαιο και να ανοίγει ένα άλλο, σ ανανεώνει. Καλή συνέχεια Χρήστο σε ό,τι κάνεις είμαι σίγουρος ότι θα είναι πάλι άλλο ένα έργο τέχνης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια πράγματα πράγματι ανανεώνουν, αν και έχω κουραστεί κάπως από τις απανωτές ανανεώσεις το τελευταίο καιρό. Λέω να κάτσω στ' αυγά μου τουλάχιστον στο κατασκευαστικό κομμάτι προς το παρόν.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και εύχομαι να δεις σύντομα το αποτέλεσμα που θέλεις και στο δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...