Jump to content

Nothobranchius Guentheri Red Killifish


dnmhx

Recommended Posts

Καλησπερα. Παρελαβα απο ebay τα παρακατω αυγα

http://www.ebay.co.uk/itm/111998749843

Τα συγκεκριμενα ηταν μεσα σε τυρφη.
Τα εχω βαλει μαζι με την τυρφη (6 μερες τωρα) σε γυαλα με θερμοστατη.
Ειδα πριν 2 μερες εσκασε ενα αυγο και εχει βγει ψαρακι και κολυμπει.σημερα βγηκαν αλλα τρια.
Ηθελα να ρωτησω:
1)Εχω κι αλλα αυγα που δεν εχουν εκολαφθει ακομα αλλα δεν εχουν φουγκιασει κι ολας. Αυτα θα βγουνε αργοτερα? Γενικα δεν σκανε σε συγκεκριμενη μερα τα αυγα?
2)την τυρφη πρεπει να την βγαλω οταν σκασουν ολα τα αυγα ή νωριτερα? Ή να την αφησω? Κι αν ναι πως θα την βγαλω με τα νεογγενητα μεσα.
3)επειδη δεν εχω microworms τι μπορω να ταισω τα μικρα? Τροφη σε πουδρα που δινουμε για τα γκαπυ κανει?

Αυτα..

Έγινε επεξεργασία - Husky_Jim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες σε αυτήν την κατηγορία... ;)

 

Ο κανόνας είναι ότι μετά από τρείς ημέρες του πρώτου βρεξίματος στεγνώνεις την τύρφη σε εφημερίδα/χαρτί/πανί και αποθηκεύεις για μία εβδομάδα όπου και επαναλαμβάνεις το βρέξιμο.

Η εμπειρία μου όμως έχει δείξει ότι το καλύτερο είναι να ελέγχεις πάντα τα αυγά...δηλαδή άν τα τσεκάρεις τώρα και έχεις κάποια που είναι πολύ ανεπτυγμένα και φαίνονται καθαρά μέσα από το αβγό τα μάτια τους τότε αυτά μπορείς να τα αφήσεις στο νερό με καθημερινές αλλαγές.

 

Τα μικρά που έχουν εκκολαφτεί τα μεταφέρεις σε άλλο δοχείο με μέγιστο ύψος νερού τους 5 πόντους και προσωπικά βάζω σε όλα αεραντλία με μικρή ροή αέρα καθώς και java moss  για να κρύβονται αλλά και για παροχή ινφουσόριας και άλλων μικροοργανισμών!

 

Τροφή για αυτά που έχουν εκκολαφτεί πρέπει να δώσεις άμεσα vinegar eels, microworms, artemia, paramecium καθώς πολύ δύσκολα από τώρα μπορούν να δεχθούν σκόνη..(έχω πολύ καλά αποτελέσματα με τροφή σε σκόνη αλλά μετά το πρώτο δεκαήμερο).

 

Σε ποιά περιοχή είσαι?Μπορώ να σου φτιάξω και να σου δώσω αύριο starter αποικία από microworms, banana worms και μιά καλή αποικία από vinegar eels!

 

Καλή επιτυχία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Γενικα δεν σκανε σε συγκεκριμενη μερα τα αυγα?

 

 

Πάνω σε αυτό ξέχασα να σου απαντήσω.Όχι τα αβγά δέν σκάνε όλα μαζί και αυτό όχι μόνο γιατί μπορεί να έχουν 'γεννηθεί' διαφορετικές ημέρες αλλά και για τον λόγο του από την φύση για να προστατευθεί το είδος από μία ανεπάντεχη βροχόπτωση κάποια αργούν να αναπτυχθούν, όπως επίσης κάποια για διάφορους λόγους μπορεί να πέσουν σε ένα είδος 'χειμερίας νάρκης' και να αναπτυχθούν μετά από πολλούς μήνες.

 

Ποτέ μήν πετάς την τύρφη που έχει μέσα αβγά ακόμα και άν πέρασαν δυό τρία βρεξίματα χωρίς να πάρεις μικρά...μπορεί μετά από μήνες η ζωή 'να βρεί τον δρόμο της'....!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πολυ κατατοποστικες πληροφοριες Δημητρη!

Τα εχω βαλει σε ξεχωριστη γυαλα τα μικρα. Ειναι 6 προς το παρον. Ευχαριστω για την προσφορα σου στις τροφες αλλα βρηκα. Μου εδωσε ενας φιλος microworms και τα ταιζω. Εαν χρειαστω κατι απο τροφες θα σου πω. Πολυγωνο μενω.

Τωρα τα αλλα τα αυγα που δεν εχουν εκκολαφθει να τα αφησω ως εχουν μηπως βγουν? Ή να κανω αυτο που ειπες να στεγνωσω και να ξαναβρεξω? Δεν μπορω να τα δω καθαρα γιατι ειναι η τυρφη. Παντων δεν ειναι ασπρισμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ότι έχω μεγαλώσει είναι χωρίς αρτέμια!Με σωστό τάισμα από όλα τα υπόλοιπα που αναφέραμε + rotifer θα είσαι εντάξει!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ότι έχω μεγαλώσει είναι χωρίς αρτέμια!Με σωστό τάισμα από όλα τα υπόλοιπα που αναφέραμε + rotifer θα είσαι εντάξει!

Απλα του ειναι ευκολο Δημητρη γιατι εχει εκολαψει αρτεμια αρκετες φορες...

Γιαυτο και το προτεινα + βεβαια απο τις θρεπτικες αξιες τις νεοεκκολαφθησας αρτεμιας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα του ειναι ευκολο Δημητρη γιατι εχει εκολαψει αρτεμια αρκετες φορες...

Γιαυτο και το προτεινα + βεβαια απο τις θρεπτικες αξιες τις νεοεκκολαφθησας αρτεμιας...

 

 

Ναί η αρτέμια είναι καλύτερη...απλά το ανέφερα γιατί πολύ δέν έχουν εμπειρία ή δέν θέλουν να καλλιεργήσουν αρτέμια, ή βαριούνται (όπως στην περίπτωση μου...:) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα βαλω απο αυριο..

 

Πως πάνε τα ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...