Jump to content

lily pipe;


stathis spithas

Recommended Posts

Ναι γυαλινα ειναι απο ebay. Γυρω στο 15αρι τα ειχα παρει εγω. Δειχνουν ωραια στο ενυδρειο σε σχεση με τα πρασινα της eheim κ πραγματικα δε καταλαβαινω τι διαφορα εχουν απ,αυτα που εχει το co2art για να δικαιολογουν τετοια διαφορα στην τιμη.

 

Αντωνη,αυτα που πουλαει το co2art ειναι πιθανον ada και γι αυτο τα ακριβοπληρωνεις.

Στην ουσια,το ιδιο πραγμα ειναι μ αυτα που εχεις και εσυ και ο Σταθης.

Link to comment
Share on other sites

Σπασμένη απο eBay?

Φωτογραφία στον Κινέζο και ζήτα του να στείλει αλλα χωρίς χρέωση, αλλιώς αρνητική κριτική. :)

Ειναι υποχρεωμένος να κάνει καλή συσκευασία στο εύθραυστο.

Το εκανα...

Και μαλιστα ηρθε και πολυ πιο γρηγορα..

Τωρα εχω και δυο εισοδους φαντασου... :usd: 

Link to comment
Share on other sites

Στάθη, μπορείς να στείλεις σε πμ το λινκ απο τον πωλητή;Θενκς!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι οτι λογο χρωματισμου τα συγκεκριμενα μπαστουνια ειναι σχεδον αορατα...

Η διαχυση του νερου ειναι σαφως πιο "απλωμενη"...

Το κακο ειναι οτι ειναι φτιαγμενες (τουλαχιστον οι δικες μου)με πολυ κοντο λαιμο στην εξοδο...

Με αποτελεσμα να χτυπαν πολυ ψηλα...

Ειναι μαλλον κατασκευασμενες για ενυδρεια χωρις καπακι...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι όλες αυτές είναι κατασκευασμένες για ανοιχτά ενυδρεία. Δεν έχω δει κανένα βίντεο που να τις βάζουν σε κλειστό.

Βάλε μας καμιά φωτό.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς "κοντό λαιμό στην έξοδο"; είναι κοντά στην επιφάνεια του νερού; 

Η μιση ειναι εξω απο την επιφανεια θα ελεγα....

Θελει στο 125 το ριο που τα εχω βαλει ...

Να περασει το νερο πανω την γραμμη που εχει σαν οριο σταθμης για να ειναι το μπαστουνι της εξοδου κατω απο το νερο ολο....

Αλλιως πεταει το νερο σαν καταρακτης...

Τωρα διαφορετικα lily pipe δεν ξερω αν ειναι διαφορετικα σχεδιασμενα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι όλες αυτές είναι κατασκευασμένες για ανοιχτά ενυδρεία. Δεν έχω δει κανένα βίντεο που να τις βάζουν σε κλειστό.

Βάλε μας καμιά φωτό.

Θα βαλω ενα βιντεακι Παρασκευα μολις σουλουπωσω λιγο το ενυδρειο γιατι ειναι ακομα "φρεσκο" και ειναι σε φαση πειραματισμου και αναμπουμπουλας....

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω ενα βιντεακι Παρασκευα μολις σουλουπωσω λιγο το ενυδρειο γιατι ειναι ακομα "φρεσκο" και ειναι σε φαση πειραματισμου και αναμπουμπουλας....

Οκ λοιπόν, περιμένουμε...

:)

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν, περιμένουμε...

:)

Αν και καμμια δεκαρια ημερων ενυδρειο (και ακομα ασουλουπωτο)θα σου βαλω ενα βιντεο να δεις τι εννοω...

Φαντασου οτι το νερο "γλυφει" το φωτηστικο για να μπορει η εξοδος να ειναι σχεδον ολη μεσα στο νερο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το βαζεις κανονικα να χτυπαει κατα μηκος ωστε να κυματιζει περισσοτερο το νερο και να εχεις και καλυτερη κυκλοφορια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το βαζεις κανονικα να χτυπαει κατα μηκος ωστε να κυματιζει περισσοτερο το νερο και να εχεις και καλυτερη κυκλοφορια.

Ειναι ακομα ασουλουπωτο Νικο...

Αφου να φανταστεις εχω ακομα και το εσωτερικο του  (που χτυπαει απο την αντιθετη πλευρα) μαζι με ενα  jbl cristalprofi 900... :shifty:

Παλι καλα που εχω τα φιλαρακια τους φυτεμενους(Ρομποτη...Αβρααμ..Ζαφειρη..και τελευταια και τον Ευθημη...κ.α..)που εχουν πεσει απο πανω να μου μαθουν οτι γνωριζουν....

Ποιος ξερει μπορει να σκεφτονται πιο μετα να γινουν δισκαδες γι'αυτο και να βοηθανε με τοση θερμη.... :hehe  :hehe

Τον ενα ηδη τον εχω κανει δισκα(Ζαφειρη)...

Τωρα παω στα μουλωχτα τον Μακη προς τα εκει.... :hehe

Παντως σχετικα με το θεμα....

Η διαχυση της στο ενυδρειο (οταν το βαζω να χτυπαει κατα μηκος οπως σωστα παρατηρησες) ειναι παραπανω απο ικανοποιητικη....

Δεν ξερω ομως κατα ποσο μου"τρωει"" διοξειδιο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να κανω μια ανανεωση στο θεμα...

Ελυσα το προβλημα του υψους της εξοδου βαζοντας απο πισω κοντρα ενα αφρολεξακι ετσι ωστε το μπαστουνι να κοντραρει και να κοιταει ελαχιστα προς τα κατω και να ειναι σταθεροποιημενο καλυτερα ...

Το προβλημα τελικα δεν ηταν τοσο ο κοντος λαιμος οσο οτι στην ουσια η βεντουζα που εχει στο πισω μερος και βοηθαει να πιανει σε συγκεκριμενο σημειο δεν εφαρμοζε με αποτελεσμα το μπαστουνι να ειναι στο αερα...

Διαχειση φοβερη..

Ροη νερου σε ολο το ενυδρειο...

Διοξειδιο λιγοτερο σε σχεση με το σημειο που βρισκοταν και ηταν πιο κοντα στην επιφανεια του νερου....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Σταθη τι χρησιμοποιείς για διάχυση του CO2? Κεραμικο ποτηρακι?

Οχι διαχυτηρα φιλτρου εχω.....

Αλλα επαιξα καποια στιγμη και με γιαλινα ποτηρακια απο αναγκη και για πειραματισμο...

Γιατι;;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα πρώτοτρέξει το ενυδρείο με lily pipes κ κεραμικο ποτηρακι, απο τους στοβιλισμους του νερου κ τις φυσαλιδες ειχε γινει το ενυδρειο γκαζοζα! Σε διαφορα βιντεακια που ειδα με αντιστοιχο set up δεν ηταν τοσο εντονο το φαινομενο. Βεβαια αυτο δειχνει οτι η εξοδος δουλεύει καλα. Και εγω τωρα με inline δουλευω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...