Jump to content

Green hair (ή beard) algae


AgMa

Recommended Posts

Ευθυμη...αυτα που γραφεις μπορει να ισχυουν για το δικο σου ενυδρειο και για την δικη σου αλγη που δεν εχει σχεση με του Αγγελου.

Συγκρινεις παλι 2 ανομοια ενυδρεια και αυτο ειναι λαθος που απ οτι βλεπω δεν καταλαβαινεις.

Δεν υπαρχει λογος να συγκρινεις το δικο σου ενυδρειο με των αλλων,το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Αν ανεβοκατεβαζεις το φως,δεν κανεις τιποτα.

Το φως του Αγγελουν ειναι μια χαρα για τα φυτα που εχει και δεν υπαρχει λογος να το κατεβασει.

 

Αγγελε,τι θερμοκρασια εχει το ενυδρειο?

Εχει καμια μετρηση φωσφορικων?

Το co2 σου σε τι επιπεδα ειναι?

Προσωπικα,θα κλαδευα το γρασιδι πολυ κοντο και παραλληλα θα εκανα και αλλαγη νερου για να τραβιξω οτι αλγη μπορει να φυγει.

Καμια αλλαγη νερου παραπανω νομιζω πως μονο καλο θα εκανε.

Λιπασματα δεν θα εκοβα γιατι με αυτο θα φρεναρα τα φυτα μου που στην συγκεκριμενη περιπτωση τα θελω συμμαχους.

Ισως να εβαζα μερικες αμανο να βοηθουν.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν τα συγκρίνω την τόνισα την διαφορετικότητα των ενυδρείων. Προσπάθησα να παραθέσω κάποιες παραμέτρους (εκτός του φωτισμού) που είναι ευεργετικές γενικότερα για το φυτεμένο ενυδρείο και προσπαθώ και εγώ να ακολουθώ πιστά εδώ και κάμποσο καιρό έχοντας καλά αποτελέσματα.

 

Στο θέμα του φωτισμού δεν θα διαφωνήσω πως το φως του Άγγελου δείχνει μια χαρά και πως η πρόταση μου για μείωση μπορεί να μην ωφελήσει. Απλά θεωρώ με κάθε επιφύλαξη πως θα μπορούσε να κάνει μία δοκιμή 2-3 εβδομάδων με χαμηλότερη ένταση για να δει στην πράξη πως θα πάει. Με αυτό τον τρόπο ίσως καταφέρει να ρίξει και τον ρυθμό ανάπτυξης της άλγης του αν σκεφτείς πως είναι φωτοσυνθετική.

 

Για τα λιπάσματα για να σου τεκμηριώσω γιατί πρότεινα κόψιμο των ΕΙ δόσεων και να δικαιολογήσω την απόψη μου.

Παρατήρησα πως όταν υπάρχει ήδη η άλγη σε κάποιον βαθμό στο ενυδρείο, επωφελείται από την περίσσεια λιπασμάτων. Συγκεκριμένα , είχα παρατηρήσει ιδιαίτερη έξαρση με φουλ δόσεις ΕΙ και ιδιαίτερη μείωση όταν οι δόσεις μειώθηκαν. 

Όπως τονίζεις,τα λιπάσματα είναι βασικός σύμμαχος για την ανάπτυξη υγιη φυτών ως ανταγωνιστές των άλγεων. Απλά τις μεγάλες δόσεις (ΕΙ) τις βρήκα να συνδράμουν αρνητικά όταν υπάρχει ήδη κάποιο πρόβλημα μέσα στο ενυδρείο καθώς δεν μπορούν να απορροφηθούν εξολοκλήρου από τα φυτά.

 

Αυτές είναι κάποιες μικρές παρατηρήσεις που κάνω όσο καιρό δοκιμάζω κάποια πράγματα. Με απόλυτη επιφύλαξη απέναντι στον συνχομπίστα καθώς και στις γνώσεις σου που με ξεπερνούν :)

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπάσματα που ρίχνω (αυτά x3):

5ppm kno3

5ppm k2so4

0.90ppm po4

0.10ppm iron

0.02ppm iron από γενικό flourish.

Παρατήρησα μείωση της πράσινης άλγης που είχα που ήταν σαν τσόχα όταν άρχισα να ρίχνω ίδια ποσότητα kno3 και k2so4.

Τα φωσφορικά μου πριν την αλλαγή είναι περίπου 1-1.5ppm.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το διπλό ποστ, ξέχασα τα μισά.

26.5 την ημέρα και 25.5 το βράδυ.

Το είχα στους 25 βαθμούς αλλά επειδή την ημέρα έτσι κι αλλιώς δεν κατάφερνε να την κρατήσει τόσο χαμηλά και το βράδυ έπεφτε στους 25, το ρύθμισα στους 25.5 ώστε μέρα με νύχτα να έχει 1 βαθμό διαφορά, όχι 1.5

Το co2 είμαι ανοιχτό πράσινο στον drop checker, ένα διάστημα ήταν κίτρινο χωρίς πρόβλημα με τα ψάρια, αλλά αύξησα την ανατάραξη.

Για το γρασίδι ήδη έχω σημαδέψει απ' την έξω μεριά του ενυδρείου με χαρτοταινία 1 πόντο πάνω από το υπόστρωμα και όταν πάω σπίτι θα αρχίσει το κλάδεμα.

Στον μισό πόντο μου φάνηκε ότι ήταν πολύ μικρή η απόσταση, τόσο που ίσως να φαίνονται "αδειές" σε κάποια σημεία που δεν θα έχει απλώσει εντελώς το γρασίδι.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τέλος με το κούρεμα του γρασιδιού. Μου έφυγε ο ποπός να μαζέψω μετά τα κλαδέματα απ' την επιφάνεια του νερού.

Το περίεργο είναι ότι ενώ πριν το κλαδέψω δεν είχε άλγη, μόλις το κλάδεψα εμφανίστηκε η ίδια άλγη που αναφέρω, ήταν πιο βαθιά και δεν φαινόταν όσο ήταν ακλάδευτο το γρασίδι. Ίσως και αυτός είναι ο λόγος που δεν υποχωρεί, δεν την σιφόναρα εντελώς αφού δεν την έβλεπα και έτσι επανεμφανιζόταν κατευθείαν. Ελπίζω τώρα να υποχωρήσει.

 

DSC01337.jpg

 

DSC01341.jpg

 

Τώρα θέλουν κλάδεμα και τα υπόλοιπα φυτά :P

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα λόγια μου έρχεσαι..Στο δικό μου χαλί πιάνει από κάτω κάτω ένα με το υπόστρωμα οπότε δεν σιφονάρεται..:) Βάλε το σωληνάκι της αεραντλίας Άγγελε που μπαίνει σε πολύ δύσκολα σημεία και βαθιά χωρίς να προκαλεί ζημιές.

Αυτό κάνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μα με αυτό σιφονάρω, αλλά άμα δεν βλέπεις την άλγη, που θα ρουφάς; Στην τύχη;

Τώρα πλέον που την βλέπω εννοείται θα την τραβήξω.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε...Τα ξέρω Άγγελε...

 

Πιάνει η άλγη και πάνω στο χαλίκι-υπόστρωμα. Πολλές φορές ρούφηξα και λίγο υπόστρωμα μαζί για να καθαρίσει τελείως γιατί γραπώνεται πάνω εκεί.

 

Βασικά είναι δύσκολα όλα τα χαλιά στον καθαρισμό. Και το ελεοχάρις που έχω μέσα με δυσκόλεψε να το καθαρίσω οπότε ξέρω..

 

Δες αυτά που λέγαμε παραπάνω για να τα βάλεις σε μια ισορροπία.

 

Και αλγοφάγα Άγγελε. Βάλε αλγοφάγα να σε βοηθήσουν μέχρι να συνέλθει και μετά παραμένουν μία πολύ ωραία προσθήκη.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Αγγελε,πιο ωραιο φαινεται ετσι ρε φιλε το ενυδρειο με το γρασιδι κουρεμενο.

Το ξερω οτι ειναι παλουκι να μαζεψεις τα κομματακια απο την επιφανεια,το ιδιο ειχα και εχω στο προηγουμενο στησιμο,αλλα οτι γρασιδι και αν ειχες το ιδιο θεμα θα ειχες και παλι.

Παντως,οταν κλαδευεις το ελεοχαρις ετσι οπως το εχεις τωρα,βγαινει πιο δυνατο και πιο πυκνο.

Οσο για την αλγη,καλα εκανες και την σιφοναρισες,ετσι σιγα σιγα την μειωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια τόσο πολύ δεν το έχω ξανακουρέψει και τελικά έγινε πολύ όμορφο. Ειδικά αν το δεις από κοντά! Οι φώτο τα αδικούν τα ενυδρεία :)

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε έχει γίνει πολύ ωραίο.  Τα φυτά πίσω εκτός από κλάδεμα μήπως να δοκίμαζες να τα έβαζες και λίγο διαφορετικά.  Είναι όλα στημένα στη σειρά, ίσως κάποια να τα έβαζες διαγώνια και λίγο πιο μπροστά...

Φαίνονται όλα σε μία ευθεία.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα φυτά εκτός από κλάδεμα θέλουν και αραίωμα και λυπάμαι να τα πετάω, γι' αυτό βλέπεις και το έχω κάνει ζούγκλα :P.

Πες καμιά ιδέα στο άλλο μου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα το κουρευα και χαμηλότερο... :P

Το φοβήθηκα ρε 'συ, ήδη και εκεί που το κούρεψα φάνηκε λίγο υπόστρωμα. Η άλγη σαν ποιά σου μοιάζει; Τριχοειδής;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα φυτά εκτός από κλάδεμα θέλουν και αραίωμα και λυπάμαι να τα πετάω, γι' αυτό βλέπεις και το έχω κάνει ζούγκλα :P.

Πες καμιά ιδέα στο άλλο μου θέμα.

Άγγελε δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμενα η όχι, αλλα νομίζω πιο ειδικός απο τον Νικο να σου πει ιδέες πάνω σε αυτο δεν υπάρχει!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες εννοείται, αλλά στην συγκεκριμένη ερώτηση έχω κάνει παράθεση την απάντηση του Νίκου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φοβήθηκα ρε 'συ, ήδη και εκεί που το κούρεψα φάνηκε λίγο υπόστρωμα. Η άλγη σαν ποιά σου μοιάζει; Τριχοειδής;

Mην το φοβασαι...

Αφηνε λιγο 0,5cm πανω απο την ριζα και αυτο θα ξαναπεταξει...

Τριχοειδη ειναι...

Με υπερδοσολογια excel ,αν τα βρεις σκουρα την εχεις.. :)

Αλλα ισως καψεις και κανενα φυτακι , αλλα θα επανελθει.

Η clado εινα σνα μοςς..

 

Άγγελε δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμενα η όχι, αλλα νομίζω πιο ειδικός απο τον Νικο να σου πει ιδέες πάνω σε αυτο δεν υπάρχει!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σιγα ρε συ ... :P

Oντως οπως ειπες ειναι flat, το ενυδρειο δεν εχει βαθος, εχει το γρασιδι μπροστα σε μια ευθεια και απο πισω φυτα..

Αgma ...

Παιξτο λιγο 3d... :)

 

Δεν χρειαζεται τοσο γρασιδι...

Για να δωσεις βαθος, χωρισε το ενυδρειο σε 3 ζωνες .. οσο αφορα το υψος των φυτων. ..

Μην βαζεις τα φυτα σε μια ευθεια

Αν εχεις ανοικτο ενυδρειο βγαλε μια φωτο απο επανω  για να σου δωσω να καταλαβεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανοικτό, έχει καπάκι. Αλλά μπορώ να βγάλω φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Φώτο από πάνω (ό,τι κατάφερα):

 

DSC01344_zpsrdobwod5.jpg

 

DSC01345_zpsiq63swab.jpg

 

DSC01346_zpsl7kzvdmb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...