Jump to content

Ξεκίνησα το στρωσιμο για το τεταρτο


Recommended Posts

ξεκίνησα το στρώσιμο για το τέταρτο σήμερα. Εχουν μπει όλα σε λειτουργία (εκτος απο θερμοστάτη ακόμα) και έχω βάλει 2 σπηλίτσες και βραχάκια διακοσμητικά απο ήδη στρωμένο ενυδρείο για να προχωρήσει πιο σωστά και πιο γρήγορα το στρωσιμο. Εχω βάλει και τα φάρμακα και φυτά λίγα. Τώρα ερώτηση , πριν να βάλω τα τροπικά μέσα λέω να βάλω 2 χρυσόψαρα για να ξεκινήσει η διαδικασία πόσες μέρες όμως πρέπει να τα αφήσω?μετά να βάλω αμέσως τα άλλα ψάρια ας πούμε δύο-τρια κάθε πόσες μέρες να προσθέτω ψάρια??

επειδή θα κάνω αλλαγές στα 3 ενυδρεία θα πρέπει να βάλω στο καινούριο τα ψάρια επιλογής απο τα άλλα και όταν αδειάσουν τα άλλα θα κάνω μεταφορές απο το ένα στο άλλο. Επειδή δεν θέλω να μου πεθάνει κανένα στην μεταφορά δώστε συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δες:

http://www.aquahobby.com/articles/e_ciclo.php

http://www.aquahobby.com/articles/e_fishless.php

http://www.aquahobby.com/articles/e_silent_cycling.php

Υπάρχουν επίσης πολλά άρθρα, συζητήσεις και απόψεις στο aquazone πάνω στο θέμα του στρωσίματος, πιστεύω όμως πως όλοι συμφωνούν στο ότι είναι λάθος το στρώσιμο με ψάρια...

Αυτά από μένα :thumbup:

ΥΓ. Τώρα πρόσεξα σε άλλο σου post:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10361

αυτό...

"Για ποιο στρωσιμο ενυδρείου μιλάς ? Δεν έχω προλάβει ακόμα να στρώσω το καινούριο που αγόρασα, μιλάω για τα 3 παλιά ενυδρεία. Το καινούριο αύριο θα βάλω λίπασμα, χαλίκι, φυτά τα γνωστά φάρμακα, φίλτρο βιολογικό για μεγαλύτερα λίτρα και μετά απο 10 μέρες θα βάλω χρυσόψαρα για να στρώσει και όταν είναι εντάξει οι μετρήσεις τότε θα τα βγάλω και θα βάλω αυτά που πρέπει."

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

"Για ποιο στρωσιμο ενυδρείου μιλάς ? Δεν έχω προλάβει ακόμα να στρώσω το καινούριο που αγόρασα, μιλάω για τα 3 παλιά ενυδρεία. Το καινούριο αύριο θα βάλω λίπασμα, χαλίκι, φυτά τα γνωστά φάρμακα, φίλτρο βιολογικό για μεγαλύτερα λίτρα και μετά απο 10 μέρες θα βάλω χρυσόψαρα για να στρώσει και όταν είναι εντάξει οι μετρήσεις τότε θα τα βγάλω και θα βάλω αυτά που πρέπει."

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω :thumbup:

Διαφωνώ και εγώ με αυτή σου τη σκέψη, καυώς και άλλα πολλά μέλη του φόρουμ. Πρέπει να κλείσεις τον κύκλο του αζώτου και μετά να ετοιμάζεσαι για ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Εαν τα παλια σου ενυδρεια ειναι στρωμενα γιατι δεν μπολιαζεις το νεο ενυδρειο με υλικα απο τα

παλια;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τελευταία λέχθηκαν πολλά για το στρώσιμο του ενυδρείου. Καταθέτω τα παρακάτω.

1. Ένα ενυδρείο θεωρείται βιολογικά στρωμένο μετά από 3-4 μήνες ανεξάρτητα με πια μέθοδο έχει πραγματοποιηθεί. Σε αυτό το διάστημα καλώ είναι εάν δεν έχουμε εμπειρία να μην τοποθετούμε ευαίσθητα ψάρια. Παρόλο αυτά μπορεί να εμφανιστούν και θάνατοι η οποίοι είναι εκ πρώτης όψεως άνευ αιτίας.

2. Από το παραπάνω προκύπτει ότι όταν σε ένα ενυδρείο έχουμε 0 ΝΟ2 δεν πάει να πει ότι είναι στρωμένο.

3. Πολλοί λοιπόν θεωρούνε ένα ενυδρείο στρωμένο όταν δεν έχει ανεβασμένα ΝΟ2. και αυτό επιτυγχάνετε με την μέθοδο της αμμωνίας σε 4 εβδομάδες περίπου.

4. Υπάρχουν όμως και άλλοι τρόποι να στρώσουμε το ενυδρείο μας. Ένας από αυτούς είναι και αυτός με τα ψάρια που θεωρείτε κατά πολλούς βάρβαρός. Μπορεί όμως να επιτευχθεί με ιδιαίτεροι προσοχή. Τοποθέτηση φυτών, μετρήσεις του νερού και αλλαγή του νερού ανά δύο μέρες. Με αυτόν τον τρόπο ελέγχουμε της τιμές του ΝΟ2.

5 Ο κάθε ένας μπορεί να κρήνη και να διαλέξει πια μέθοδος στρωσίματος μπορεί να επιλέξει. Όλες πάντως τους πρώτους μήνες κρύβουν τους ίδιους κινδύνους. Για τον λόγο αυτό κάντε του πρώτους μήνες συχνότερες αλλαγές νερού από το σύνηθες.

Ξέρω ξέρω πολλή θα έχετε ενστάσεις αλλά πρέπει να ξεφύγουμε από κάποια στάνταρ που δεν γνωρίζω πως πέρασαν στην συνείδηση των χομπιστων.

Κοιτάξτε και την απάντηση του Heiko διαβάστε και κάποιους άλλους γκουρού σε ξένες σελίδες. Αλλά ψάξτε και εδώ στο φόρουμ τα πόσα λέχθηκαν για το στρώσιμο χωρίς αμμωνία.

Δηλαδή εγώ που τοποθέτησα σκαλαρια μετά από 7 μέρες στο ενυδρείο μου είμαι βάρβαρος. Μάλιστα τα ψάρια βρίσκονται σε άριστη κατάσταση και αισθάνονται τόσο καλά που είδη κάνανε την πρώτη τους γέννα. Και τα κόρρυ που θεωρούνται ευαίσθητα ζουν και βασιλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

i metriseis einai

NH4/NH3 0

PH 7.8

NO2 0,1

NO3 0

KH 6

(den xero ti epathan ta ellinika alla kati ginetai kai den boro na grapso) tha xanastilo minima

Link to comment
Share on other sites

i metriseis einai

NH4/NH3 0

PH 7.8

NO2 0,1

NO3 0

KH 6

(den xero ti epathan ta ellinika alla kati ginetai kai den boro na grapso) tha xanastilo minima

Καλισπέρα.

Άδικα έχεις κάνει τις μετρήσεις του νερού σου γιατί στην δεύτερη κιόλας μέρα δεν έχει ξεκινήσει ακόμα ο κύκλος του αζώτου. Γι' αυτόν τον λόγο βέβαια παίρνεις και τις μηδενικές μετρήσεις.

Αφού λες ότι έχεις ήδη άλλα τρία ενυδρεία, μπορείς να πάρεις βιολογικό υλικό (κεραμεικά-μακαρόνια) από τα ήδη στρωμένα για να επισπεύσεις την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

εχω βάλει πέτρες και διακοσμητικά απο στρωμένο ενυδρείο. Θα βάλω και λίγο βιολογικό υλικό απο ένα άλλο. Δεν θα το στρώσω με αμμωνία αλλά όπως έκανα και με τα άλλα υπομονή και μετά ψάρια.Θα ρίξω μέσα και λίγο νερό απο στρωμένο.Εχω βάλει και φυτά.Συμφωνώ με τον Χρήστο ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι και μάλιστα πετυχημένοι (όταν είχα στρώσει τα άλλα 3 δεν έχασα κανένα ψάρι)

Μια ερώτηση το φίλτρο αυτό προορίζεται για να αλλαχτεί με το άλλο που έχω στο 225 λτ γιατί είναι μεγαλύτερο σε ισχύ (γενικά θα αλλάξω φίλτρα και στα 4 ενυδρεία, εννοώ θα τους αλλάξω ενυδρείο) αυτό που δεν είναι στρωμένο πως να το μετακινήσω και πότε πρέπει να το κάνω? Να μοιράσω τα υλικά στα 2 φίλτρα και να τα αλλάξω θέση χωρίς να καταστραφόύν τα βακτηρίδια απο τα στρωμένα φίλτρα?

Είναι δύσκολη διαδικασία γιατί θέλω σιγά σιγά να αλλάξω θέση όλα τα φίλτρα και τα ψάρια ώστε να μπουν στο κάθε ενυδρείο τα σωστά.

Ελπίζω να μην πελαγώσω με τόσα που πρέπει να γίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μέσα ένα χρυσόψαρο και λέω να το κρατήσω μέσα τουλάχιστον μια εβδομάδα και μετά να το βάλω πάλι στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα. Ρίχνω κάθε μέρα nitrivec θα συνεχίσω για μια εβδομάδα. Θυμίστε μου αλλαγές νερού πότε πρέπει να κάνω ή δεν πρέπει για 20 μέρες?Μετρήσεις πότε να κάνω? Το ψάρι είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ταλαιπωριεσαι αδικα?

Εχεις αλλα 3 ενυδρεια στον ιδιο χωρο?

Πάρε μια χούφτα υλικα απο το καθένα, και βάλτα στο καινούργιο.

Στην συνέχεια πήγαινε στο petshop της επιλογης σου, και αγορασε οτι ψάρι θέλεις. (οχι μεγαλη ιχθυοφορτιση στην αρχη), και εισαι Ok!

Οταν εχουμε αλλο ενυδρειο, δεν ασχολουμαστε με τετοιες διαδικασιες. Δεν υπαρχει κανενας απολυτος λογος, ούτε για κόπο ούτε για κόστος! (βλ. Nitrivec, μετρησεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ andrea θα κάνω όπως λες. Δεν πρόκειται να αγοράσω άλλα ψάρια αλλά να κάνω μεταφορές απο τα άλλα ενυδρεία. Με τα φίλτρα προβληματιζόμουν επειδή και αυτά θα τα μεταφέρω και θα τα αλλάξω μην μου χαλάσει το υλικό.Οκ με ξε-άγχωσες ...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν στήθηκε το νεο ενυδρείο. Χωρις κανένα πρόβλημα.Την άλλη εβδομάδα θα είναι έτοιμο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το θέμα μπορεί να κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

στήθηκε χωρίς αμμωνία.

Μετρήσεις σημερινές

PH 7.2

KH 5

NH4/NH3 0

NO2 0

N03 10

Οι κάτοικοι είναι 16 ψάρια συνολικού μεγέθους 50 εκ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...