Jump to content

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής


avraamp

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Κατ' αρχήν δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ καθώς το πρότζεκτ αναφέρεται στην αγορά ενυδρείου και τις συμβουλές για στήσιμο σε βιοτοπικό Αμαζονίου.

 

Η σκέψη είναι να αλλάξω το ενυδρείο και να στήσω ένα μεγαλύτερο με προσέγγιση στον ποταμό Orinoco και πιο συγκεκριμένα γύρω από τα ψαράκια mikrogeophagus ramirezi.

Τα ψάρια που σκέφτομαι συνολικά είναι:

 

  1. Τα προαναφερθέντα (ramirezi)
  2. Ένα ή δύο κοπάδια από κοπαδόψαρα (cardinal, green neon, rummy nose)
  3. Γατόψαρα ή οτόκυκλους
  4. Σκαλάρια

 

Ο αριθμός των ψαριών θα εξαρτηθεί από το μέγεθος του ενυδρείου, το οποίο θα είναι ένα από τα παρακάτω:

 

  1. 300, 120*50*60
  2. 400, 150*50*60

Ξέρω ποια θα είναι η πρότασή σας ως προς τα λίτρα, απλά η σκέψη δεν έχει να κάνει με τα κόστη της αγοράς καθώς θα πληρωθεί μία φορά, αλλά περισσότερο της συντήρησης (περιμένουμε μήπως βγει και καμία έκπτωση αυτές τις ημέρες, μιας και βρισκόμαστε σε περίοδο εκπτώσεων), δηλαδή κατανάλωση ρεύματος από θερμοστάτη και φωτιστικά, αλλά και νερού καθώς το νερό θα γίνεται επεξεργασία από α/ο.

 

Η επόμενη επιλογή είναι στη μάρκα του ενυδρείου που μου προτείνετε σε σχέση πάντα με την τιμή - ποιότητα του ενυδρείου, καθώς το ενυδρείο εκεί που θα μπει θα μείνει για πολλά χρόνια και δε θα υπάρχει δυνατότητα για αλλαγή σε μεγαλύτερο.  Ο χώρος είναι οριακά για το 150.  Τα ενυδρεία που έχω σκεφτεί είναι τα ακόλουθα 3 με επικρατέστερα τα 2 πρώτα.

  1. Rehau
  2. Juwel
  3. Anubias

 

 

Από φυτά σκέφτομαι:

  1. valisneria spiralis
  2. hydrodotyle leucocephala
  3. echinodorus tenellus & ίσως bleheri 
  4. Pistia stratiotes ή limnobium
  5. cabomba aquatica

 

 

Αναμένω τη βοήθειά σας σε σχέση με επιλογή ψαριών ενυδρείου, φίλτρου αλλά και φυτών.  Απλά να αναφέρω ότι τα ψάρια που θα μπουν θα πρέπει να φιλοξενηθούν σε αυτά τα ενυδρεία (120 ή 150) και όχι όταν ενηλικιωθούν να πρέπει να μεταφερθούν σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Όπως προανέφερα θα ήθελα να προσεγγίσω κάποιο βιότοπο και όχι αποκλειστικά orinoco, απλά αναφέρω τις σκέψεις μου και μία μικρή έρευνα που έχω κάνει μέχρι τώρα...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την γνωμη μου την ξερεις πανω κατω Αβρααμ...

Αρχικα μπορεις αμα θες να βαλεις τους οτοκυκλους μαζι με γατοψαρα..

Θα αποφευγα τα σκαλαρακια με τα ραμ...

Και θα εβαζα ενα κοπαδι απο μικροψαρα...

Αργα η γρηγορα το 300 αρι θα γινει 400 αρι και παει λεγοντας...

Οποτε αν υπαρχει χωρος και 700 αρι παρε!!

Θεωρω τα Rehau κορυφη αυτην την εποχη σε σχεδιασμο και ποιοτητα επιπλου και φωτηστικων...

Και σε αυτα τα λιτρα(400 κατι) τα γνωριζω πολυ καλα νομιζω...

Το μονο πλην τους(αν μπορεις να το πεις ετσι)ειναι οτι δεν σου δινουν χερι για ταισμα γιατι οι κοντρες κλεινουν σχεδον το μπροστα καπακι..

Απο φυτα εκ πειρας θα αποφευγα τα επιφανειας γιατι οταν πολλαπλασιαστουν σε μεγαλο βαθμο θα στερησουν τον φωτισμο σε αυτα του βυθου και τα ψαρια...

Ασε που θα δυσκολευουν τα ψαρια στο ταισμα και εσενα στο καθαρισμα..

Σαν φιλτραρισμα ενα exeim 2080 μαζι με ενα fx5 ή ενα σπο αυτα με τα αμεσως μικροτερα φιλτρα τους θα σε υπερκαλυψει οτι και να αποφασισεις και πιστεψε με δεν ειναι υπερβολικα(η ροη ρυθμιζεται)...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Την γνωμη μου την ξερεις πανω κατω Αβρααμ...

Αρχικα μπορεις αμα θες να βαλεις τους οτοκυκλους μαζι με γατοψαρα..

Θα αποφευγα τα σκαλαρακια με τα ραμ... Στο 400 τι άλλο θα μπορούσα να βάλω συνδυαστικά με τα ραμ σε πιο μεγάλη κιχλίδα;  Εννοείται και διαφορετικές προτάσεις για ψάρια (άσχετα από τα ραμ) είναι δεκτές καθώς δε γνωρίζω και πολλά είδη...

Και θα εβαζα ενα κοπαδι απο μικροψαρα...

Αργα η γρηγορα το 300 αρι θα γινει 400 αρι και παει λεγοντας...

Οποτε αν υπαρχει χωρος και 700 αρι παρε!!

Θεωρω τα Rehau κορυφη αυτην την εποχη σε σχεδιασμο και ποιοτητα επιπλου και φωτηστικων...  To juwel το απορρίπτουμε; Η διαφορά που έχει στην τιμή με το rehau δεν αξίζει σε σχέση με αυτά που προσφέρει;  Εν το μεταξύ έχει και φίλτρο, το οποίο δε ξέρω τι λέει από ποιότητα, αν και νομίζω ο Γερμανός δεν το έχει βάλει τυχαία πάνω.  Πάντως φίλος που έχει juwel ενυδρείο το έτρεχε πολλά χρόνια με το δικό του φίλτρο χωρίς προβλήματα, βέβαια σε πολύ λιγότερα λίτρα.

Και σε αυτα τα λιτρα(400 κατι) τα γνωριζω πολυ καλα νομιζω...

Το μονο πλην τους(αν μπορεις να το πεις ετσι)ειναι οτι δεν σου δινουν χερι για ταισμα γιατι οι κοντρες κλεινουν σχεδον το μπροστα καπάκι.. (θα κατέβω αυτές τις μέρες να τα δω και από κοντά γιατί δε μπορώ να το καταλάβω αυτό, πως μπορεί ένα ενυδρείου 1,50μ. να μη σου δίνει χέρι για τάισμα). 

Απο φυτα εκ πειρας θα αποφευγα τα επιφανειας γιατι οταν πολλαπλασιαστουν σε μεγαλο βαθμο θα στερησουν τον φωτισμο σε αυτα του βυθου και τα ψαρια...  Επιφανείας ελέγχονται εύκολα, δε με πολυενοχλεί

Ασε που θα δυσκολευουν τα ψαρια στο ταισμα και εσενα στο καθαρισμα..

Σαν φιλτραρισμα ενα exeim 2080 μαζι με ενα fx5 ή ενα σπο αυτα με τα αμεσως μικροτερα φιλτρα τους θα σε υπερκαλυψει οτι και να αποφασισεις και πιστεψε με δεν ειναι υπερβολικα(η ροη ρυθμιζεται)...  ΄Ενα φίλτρο δηλαδή δε με καλύπτει;  Θα χρειαστώ δύο τέτοια ή ένα τέτοιο και ένα μικρότερο;  Μήπως αντί να πληρώσω 2 τέτοια φίλτρα να πάρω ένα σε συνδυασμό με το Juwel που έχει και το εσωτερικό... Θα έρθει σχεδόν τα ίδια με το να πάρω Rehau με δύο εξωτερικά φίλτρα.  Τώρα αν το ενυδρείο δικαιολογεί τα παραπάνω χρήματα που στοιχίζει πραγματικά δεν έχω ιδέα.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω:

  • Σε ένα ενυδρείο τέτοιων διαστάσεων, αν διατηρούμε σχετικά μικρή ιχθυοφόρτωση για τα λίτρα του, μας δίνεται η δυνατότητα να κάνουμε αραιότερες αλλαγές νερού (για παράδειγμα κάθε δύο εβδομάδες και τι ποσοστό νερού);
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...
Αρχικα δεν αποριπτουμε τιποτα...
Απλα οταν φτανεις σε αυτα τα λιτρα ή ακομα και σε λιγοτερα εγω προσωπικα πιστευω οτι ειναι "βαρβαρο"να παιδευεσαι με εσωτερικα...
Θα στην βαρεσει στην πορεια και θα το βγαλεις θα το δεις!!
Και με καποια μεγαλυτερη υχθιοφορτωση σιγουρα θα σου χρειαστει και ενα εξωτερικο...
Το Reheu δεν σου δινει χερι γιατι πολυ απλα τα καπακια που ειναι τα φωτηστικα πανω μπαινουν κουμπωτα μεσα στο ενυδρειο οποτε δεν εχουν την δυνατοτητα μετακινησης μπρος και πισω οπως τα αντιστοιχα της Anubia...
Επισης οι κοντρες μαλλον ειναι μεγαλυτερες σε πλατος-βαθος και μαλλον εκει ειναι η "πατατα"τους...
Οσον αφορα τα εξωτερικα αν ειναι κορυφης ή πιο μετα σειρας ή πιο μικρης αποδοσης αυτο που αλλαζει σε σχεση με ενα εσωτερικο ειναι οτι ακομα και ενυδρειο να στην βαρεσει να αλλαξεις θα μπορεις να τα βαλεις στο επομενο...
Ασχετα με το αισθητικο κομματι και την δυσκολια καθαρισμου....

Και με δυο θα εχεις το κεφαλι σου υσηχο οτι δεν θα μεινεις χωρις φιλτρανση σε περιπτωση στραβης...
Οσον αφορα τις αλλαγες νερου εμενα μου αρεσει να ειμαι "τυπικος" γιατι με βοηθαει να αποφυγω αναποδιες....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέραν των όσα είπαν οι "προλαλίσσαντες' εγώ θα ήθελα να ρωτήσω είτε πάς στο 300λιτρο είτε στο 400λιτρο σκοπεύεις τα Mikrogeophagus Ramirezi να είναι "το κεντρικό ψάρι του ενυδρείου"???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέραν των όσα είπαν οι "προλαλίσσαντες' εγώ θα ήθελα να ρωτήσω είτε πάς στο 300λιτρο είτε στο 400λιτρο σκοπεύεις τα Mikrogeophagus Ramirezi να είναι "το κεντρικό ψάρι του ενυδρείου"???

Έτσι το σκέφτομαι Δημήτρη, γύρω απο το ραμιρεζι και βιότοπο. Δε ξέρω σε αυτές τις δυο περιπτωςεις (λίτρων δηλαδή)τι δυνατότητα εχω, ζευγαρι, χαρέμια; Αν ναι ποςα; Βέβαια,επειδή δεν εχω εμπειρία και δε γνωρίζω απο πολλά ψάρια, όλες οι προτάσεις δεκτές!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα λιτρα σου ειναι ΥΠΕΡ αρκετα για ραμακια. Ειτε ζευγαρι ειτε χαρεμια!!! Θα κανουν παρτυ και θα σου φαινετε αδειο το ενυδρειο! Βεβαια θα ζουν βασιλικα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάρε εδώ να παίρνεις ιδέες μέχρι να 'βγάλω πλάνο' στο μυαλό μου... :)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

και αυτό για ιδέες...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε Μητσο που στο καλο τα βρισκεις αυτα τα βιντεο και εγω φαει τα ματια μου στο utube; τι κανω λαθος και αντι να μου βγαλει τα ποταμια μου βγαζει ενυδρεια;
Παντως ενα το βρηκα κι εγω!

 



Send from the Heart of Amazonas
  Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε Μητσο που στο καλο τα βρισκεις αυτα τα βιντεο και εγω φαει τα ματια μου στο utube; τι κανω λαθος και αντι να μου βγαλει τα ποταμια μου βγαζει ενυδρεια;

Παντως ενα το βρηκα κι εγω!

 

Send from the Heart of Amazonas

 

 

 

αχαχαχαχα σε έχει κάνει μπάν και το γιου τιούμπ εσένα...αχαχαχχαχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσανατολίζομαι προς τα 350 λίτρα μεικτά.

Θα μπει άμμος λεπτόκοκκη και από ξύλα, ρίζες και ίσως κάποιος κορμός.  Υπήρχε η σκέψη να μπουν και κάποιες πέτρες, αλλά από τα video βλέπω ότι περισσότερο πρέπει να παίξω με ξύλα και κάποια φύλλα στο βυθό (catappa?) μαζί με λίγη πρασινάδα παρά με πέτρες.  

Θα ήθελα τη γνώμη σας - βοήθειά σας πάνω σε αυτά, όπως και το σημαντικότερο...προτάσεις για ψαροσύνθεση...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου είναι να βαλεις καποιο χοντρο ξυλο σαν βαση και από εκει και περα να χτισεις πανω στο ξυλο, με καποιες πετρες από την μια πλευρα, μαζι με φυτα της αρεσκεια σου. από την άλλη να σβηνει το ξυλο μεσα στην αμμο καθως εκει θα υπαρχει χωρος μα παιξουν καποια ψαρια της επιλογή σου.

 

αυτά στα λεω γιατι θα ηθελα να ειχα ένα 350αρι και να το κανω ετσι.

γι αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι η γνωμη μου αλλα ο καημος μου!!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παγωμένο προς το παρών Γιώργο, μάλλον προς το τέλος του μήνα... αρχές του επόμενου, θα δείξει από τους προμηθευτές και φυσικά από τα οικονομικά...:)

 

Έχω καταλήξει σίγουρα σε ενυδρείο Juwel.  Πάω σίγουρα για 1,20 μήκος και το πλάτος παίζει μεταξύ 40 και 50 πόντους, δηλαδή θα πάω για RIO 240 ή RIO 300.

Εννοείται ότι προτιμάω το δεύτερο καθώς μου δίνει περισσότερες επιλογές σε ψάρια, όχι μόνο λόγω πλάτους αλλά και ύψους, απλά ο χώρος είναι λίγο περιορισμένος και οι 10 πόντοι πλάτος είναι σημαντικοί...

Από την άλλη σκέφτομαι μήπως στο μέλλον βάλω κανένα άγριο σκαλάρι (Altum, bellem) οπότε νομίζω ότι το 300 θα είναι μονόδρομος. 

Το 1,50 μέτρο μήκος, δηλαδή RIO 400, έχει απορριφθεί γιατί η μόνη περίπτωση για να μπει ήταν στο γραφείο, οπότε πήρα την απόφαση να κρατήσω το ενυδρείο στο σαλόνι.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλτουμ αγριο στο 1.20 χλωμο.

Send from the Heart of Amazonas

Μην μου το χαλάς πάνω που εχω καταλήξει...Χαχαχαχα! Θες να με βάλεις σε σκέψεις για το γραφείο εσύ....

Με κανένα άλλο άγριο θα είμαι οκ στο 1.20;

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη δινεις σημασια στους αφρικανους Μακη. Τρολλαρουν γιατι οσα δεν φτανει η αλεπου...

Εσυ εχεις καταληξει αλλα λογαριασες χωρις τον ξενοδοχο!

Τι αγριο θελεις να βαλεις φιλαρακι; τι σου φταινε τα ψαρακια να τα παρεις αποψτο ποταμακι τους και να τα βαλεις στο γυαλι;

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις δικιο Θοδωρη.Δεν του ειπα να αλλαξει ηπειρο.Τα πιρανχας δικα σας ειναι ^_^

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτο δεν κάνουμε ρε Θοδωρη;

Άμα ειναι να το σταματήσουμε το χόμπι... Αυτά που εκτρέφουν δηλαδή απο το ποτάμι δεν τα έχουν πιάσει; Συμφωνώ μαζί σου, αλλα εδώ πάει άλλου η κουβέντα...

Δεν με ενδιαφέρει να ειναι πιαςμενα απο το ποτάμι, απλά συγκεκριμένα είδη, σαν αυτά που προανέφερα. Τώρα αν θα ειναι απο το ποτάμι η απο εκτροφείς δεν το γνωρίζω. Εχω δει μαγαζιά που αναφέρουν wildform. Κατι τέτοιο ας πούμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις δικιο Θοδωρη.Δεν του ειπα να αλλαξει ηπειρο.Τα πιρανχας δικα σας ειναι ^_^

Φουντώνει μόνο που βλέπει τη φωτο που έβαλες η μπαίνει σε σκέψεις να στήσει κανένα δεύτερο αφρικανικό. :hehe

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Μακη, εμενα η αποψη μου ειναι πως σκαλαρια σε 300 λιτρα μεικτα δεν...

Απο κει και περα δικια σου επιλογη.

Τα ψαρια εκτροφης δεν ειναι απο το ποταμι. Οπως ειπες μακρια κουβεντα.

Το wildform σημαινει πως το χρωμα και η μοφη τους ειναι το γνησιο οπως τα εκανε ο Θεος και οχι πειραγμενα απο τον ανθρωπο.

Τι αλλο ψαρι σκεφτεσαι;

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοώ άγρια σαν αυτά που ειναι στη φύση και όχι κατι αλλα παρδαλά που βλέπω σε μαγαζιά...

Απο ψάρια για αρχή θα βάλω αυτά που εχω τώρα. 3 ραμ, 2 ανσιστρους, 3 στουρισομα, 9 οτοκυκλους με σκοπό είτε να τα αυξήσω είτε να προσθέσω κάποιο ακομα... Τα σκαλαρια τα σκέφτομαι για μελλοντικά. Μου εχει προταθεί επίσης key hole. Εχω σταμπάρει και κάποια είδη ακομα αλλα δεν θυμάμαι ονομασίες. Κάπου εχω κάνει μια λίστα.

Εννοείται πως όλες οι προτάσεις δεκτές...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To keyhole ειναι πολυ ομορφο ψαρακι. Γινεται λιγο πιο μεγαλο απο το βολιβιανο ραμ.

Γιατι δεν κρατας αυτα που εχεις και απλα να αυξησεις το κοπαδι; για τα ραμ μιλαω παντα.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...