Jump to content

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής


avraamp

Recommended Posts

16 minutes ago, Sturm said:

Α καλα ενταξει, τωρα με αποτελειωσες. Μην στενοχωριεσαι, στη Δευτερα Παρουσια δεν θα εχουμε ενυδρεια!

Greetings from the dark side!
 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Καλά εσύ είσαι χειρότερος και από εμένα.

Δεν κρατιέσαι...

Να έρθω να σε πάρω με το μηχανάκι;;;:P

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

 

Να 'σαι καλά φιλαράκι...

 

Τη ρίζα στο κέντρο σκέφτομαι όπως είναι να την τραβήξω λίγο προς τα δεξιά ή προς τα αριστερά...

Επίσης, σκέφτομαι κάποια στιγμή μήπως βγάλω το moor wood από μέσα και να κρατήσω μόνο τα driftwood...να υπάρχει ένα είδος ξύλου μέσα στο ενυδρείο, απλά έχει κάτσει όμορφα σε εκείνο το σημείο, είναι και πολύ ωραία ρίζα, οπότε την αφήνω μέσα προς το παρών και βλέπουμε!

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η πρωτη επιλογή με το κεντρικό ξύλο ξαπλωμένο. Το δεξι ειναι μια χαρα, το μεσαίο όρθιο είναι σαν μην πω καλυτερα :hehe. Ριχτο κάτω και αν βρεις κανένα κομάτι ρίζας με λεπτα κλαδιά να το πεταξεις απο πανω απο το δεξι, ξέρεις μισό εξω μισο μέσα στο νερό, να φαίνονται μονο τελειώματα .  Μου κανει σαν τελείωμα ριζών δεντρων στην άκρη του ποταμού (πολύ ωραίο)... Βέβαια θα κοιτάξεις και τι έχει πρακτικότητα στο ενυδρείο, όχι μονο την ομορφιά. 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρε φιλαρακι Αβραάμ, εμπλεξες με δίσκους και πολλά λίτρα, (πριν απο μένα)!

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Αρε φιλαρακι Αβραάμ, εμπλεξες με δίσκους και πολλά λίτρα, (πριν απο μένα)!

 

Οι κακές παρέες...:hehe

Άντε να παίρνεις σειρά σιγά σιγά...

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Καλημέρα. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η πρωτη επιλογή με το κεντρικό ξύλο ξαπλωμένο. Το δεξι ειναι μια χαρα, το μεσαίο όρθιο είναι σαν μην πω καλυτερα :hehe. Ριχτο κάτω και αν βρεις κανένα κομάτι ρίζας με λεπτα κλαδιά να το πεταξεις απο πανω απο το δεξι, ξέρεις μισό εξω μισο μέσα στο νερό, να φαίνονται μονο τελειώματα .  Μου κανει σαν τελείωμα ριζών δεντρων στην άκρη του ποταμού (πολύ ωραίο)... Βέβαια θα κοιτάξεις και τι έχει πρακτικότητα στο ενυδρείο, όχι μονο την ομορφιά. 

Αυτό το ριχτο κάτω μου το είχε πει και ο Θοδωρής... @Sturm

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητα που θα έχει για τα ψάρια αν πέσει κάτω όλο αυτό το ξύλο και καλύψει κομμάτι του βυθού...πάνω στην άμμο.  Τα ψαριά δεν θα μπορούν να κολυμπήσουν ανάμεσα στα ξύλα ούτε να κρυφτούν σε αυτά αν χρειαστεί...:)

Όπως είναι στην πρώτη φωτογραφία δημιουργεί περάσματα για τα ψάρια ανάμεσα στα ξύλα και όπως είναι στη δεύτερη δημιουργεί περάσματα και κρυψώνα για τα ψάρια καθώς μπορούν να πάνε να κάτσουν από κάτω από το ξύλο...

Επίσης στην πρώτη τα κλαδιά που είναι προς τα πάνω, τα φοβήθηκα λίγο μην τραυματίσουν κανένα ψάρι.

 

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να αποφυγεις οσο γινεται τα μεγαλα ξαπλωμενα ξυλα στον βυθο.Μια μεγαλη επιφανεια αμμου σκεπασμενη (χωρις κυκλοφορια και αερισμο) θεωρω οτι μονο προβλημματα μπορει να δημιουργησει μεσα σε ενα ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ εγώ σου μιλω απο άποψη αισθητικής μονο. Μονο εικόνα. Το όρθιο ξύλο, τουλαχιστον στην μορφή αυτή δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν δείχνει φυσική συνέχεια , είναι σαν κουμουτσα . Πεσμένο είναι πιο φυσικο. Μην το ξαπλωσεις αν δεν σου αρέσει και η αλήθεια είναι οτι μπορεί να μαζεύει βρωμιά απο κάτω η κοντά του. Μην το βάλεις όμως έτσι όπως φαίνεται όρθιο. Δοκίμασε να το πλεξεις με κάποιο άλλο. 

Αν λαι τώρα που βλέπω πάλι την εικόνα, μια χαρά μου φαίνεται έτσι όπως είναι ξαπλωμένο.:)

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Εγω θα σου προτεινα να αποφυγεις οσο γινεται τα μεγαλα ξαπλωμενα ξυλα στον βυθο.Μια μεγαλη επιφανεια αμμου σκεπασμενη (χωρις κυκλοφορια και αερισμο) θεωρω οτι μονο προβλημματα μπορει να δημιουργησει μεσα σε ενα ενυδρειο.

Βρε Μιχάλη μου, θα δημιουργήσει πρόβλημα αν η ξυλαρα έχει απο κάτω χωρο-αερα και κρατάει βρωμιά. Αν εφάπτεται στην άμμο και σε κάποια σημεία χώνεται και μεσα , δεν πιστεύω... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Βρε Μιχάλη μου, θα δημιουργήσει πρόβλημα αν η ξυλαρα έχει απο κάτω χωρο-αερα και κρατάει βρωμιά. Αν εφάπτεται στην άμμο και σε κάποια σημεία χώνεται και μεσα , δεν πιστεύω... 

Ισα ισα που αν χωνεται και μεσα στην αμμο ειναι ακομη χειροτερα τα πραγματα.

Δεν επιμενω ομως.Απλα εχω ακουσει και απο αλλα παιδια προβλημματα απο μετακινησεις τετοιων ξυλων μετα απο μηνες με εξαρσεις κυριως βακτηριακες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Φιλέ εγώ σου μιλω απο άποψη αισθητικής μονο. Μονο εικόνα. Το όρθιο ξύλο, τουλαχιστον στην μορφή αυτή δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν δείχνει φυσική συνέχεια , είναι σαν κουμουτσα . Πεσμένο είναι πιο φυσικο. Μην το ξαπλωσεις αν δεν σου αρέσει και η αλήθεια είναι οτι μπορεί να μαζεύει βρωμιά απο κάτω η κοντά του. Μην το βάλεις όμως έτσι όπως φαίνεται όρθιο. Δοκίμασε να το πλεξεις με κάποιο άλλο. 

Αν λαι τώρα που βλέπω πάλι την εικόνα, μια χαρά μου φαίνεται έτσι όπως είναι ξαπλωμένο.:)

Μιλάς για τη δεύτερη φωτογραφία;

Θα προσπαθήσω να το πλέξω με κάποιο άλλο, ίσως με την αριστερή σύνθεση γιατί με το άλλο δεξιά είναι λίγο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η ριζα δεξια μου αρεσει παρα πολυ!!! Και ειναι τοσο εντυπωσιακη που ισως γιαυτο τα κατα τα αλλα ωραια κομματια που εχεις μας φαινοντε καπως! Προσπαθησε για ενα καλο συνδυασμο του δεξιου και του κεντρικου ξυλου για να παρουν οπτικα και αυτα μεγαλυτερο ογκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάκη με έχεις προβλημάτισει και μπερδέψει πάρα πολυ. Η ρίζα είναι απίστευτη και δύσκολα  την βρίσκεις σήμερα στα μαγαζιά. Εγώ στην θέση σου θα συνέχιζα με ρίζες το aquascape. Τι τα ήθελες τα ξύλα βρε αγοράκι μου για να με σκάσεις. Αυτός ο κουλό σου σας που έρχεται από εκεί σε παρασύρει.

Τέλος παντον αλλά λεφτά δεν έχει για ξύλα. Λοιπόν εμένα φίλε Μάκη μου αρέσει το πρώτο στησιμο στην σελίδα 9 που έχεις στην ρίζα. Μετά θα έβαζα τα δύο ξύλα πλέγμένα στην μέση και προς την ρίζα, σε ύψος όμως που να μην ξεπερνάει το ύψος της ρίζας.

Αυτά από εμένα φίλε Μάκη και να ξέρεις πως ότι και όπως να τα βάλεις είναι ενυδρείαρα φιλαρακι.:usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν στο δεύτερο στήσιμο, γύριζες τη μεσαία ρίζα ανάποδα και την στήριζες με λίγες πέτρες; Δηλαδή από Λ, σε V, κατά φάρδος του ενυδρείου και κάπως διαγώνια. Αν μπορέσει να στηθεί και να κάτσει έτσι, θα έχει κάποια λετουργική αξία.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος avraamp έγραψε:

Μιλάς για τη δεύτερη φωτογραφία;

Θα προσπαθήσω να το πλέξω με κάποιο άλλο, ίσως με την αριστερή σύνθεση γιατί με το άλλο δεξιά είναι λίγο δύσκολο...

Μιλάω για την φωτό με το μεσαίο ξυλο πεσμένο, την πρωτη δλδ. Επιμενω οτι μ' αρέσει περισσότερο απο την επόμενη. :wacko::cigar:

Οτι είναι ενυδρειαρα όμως....ε είναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@billaus Βασίλη αυτή η ρίζα είναι πολύ μεγάλη δυστυχώς και πιάνει πολύ ωφέλιμο χώρο από τα ψάρια, οπότε στο συγκεκριμένο στήσιμο δεν την ξαναβάζω.

 

@kadmosΑυτό με το V δεν το είχα σκεφτεί γιατί δεν είχα ιδέα πως θα μπορούσε να στηριχτεί και δεν πέρασε καθόλου από το μυαλό μου, για αυτό την έστησα και έτσι, δηλαδή σαν Λ.

Θα το δοκιμάσω με δύο τρόπους:

  1. Αριστερά διαγώνια να μπλέκει και να κρατιέται από τις άκρες της ρίζας και να ακουμπάει και λίγο πίσω τζάμι...
  2. Δεξιά διαγώνια κοντά στην άλλη στη θέση που βρίσκεται τώρα ο εχινοδόρος και να μεταφερθεί το φυτά πιο κεντρικά.

Αν και φοβάμαι λίγο τη μια μεριά που εξέχουν κάποια μικρά πιο μυτερά κομμάτια μην τραυματιστεί κανένα ψάρι.

Δοκιμάζω και βλέπω...

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια και τα καλά σας λόγια...:bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντός σου είπα την γνώμη μου και από ότι είδα συμφωνείς μαζί μου γιατί λέμε το ίδιο πράγμα.

Η ρίζα είναι μεγάλη, επόμενος πιάνει πολύ χώρο για τα ψάρια. ΆΡΑ!!!! Τα ψάρια φεύγουν και κάνουμε río negro με φουλ apistogramma , Cory , tetra , χαχαχαχαχα:hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, billaus said:

Εγώ παντός σου είπα την γνώμη μου και από ότι είδα συμφωνείς μαζί μου γιατί λέμε το ίδιο πράγμα.

Η ρίζα είναι μεγάλη, επόμενος πιάνει πολύ χώρο για τα ψάρια. ΆΡΑ!!!! Τα ψάρια φεύγουν και κάνουμε río negro με φουλ apistogramma , Cory , tetra , χαχαχαχαχα:hehe

Μες στο μυαλό μου είσαι...

Κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό...:bigemo_harabe_net-85:

 

5 minutes ago, kadmos said:

Τα δοδκιμάζεις Μάκη. Αν τα μικρά επικίνδυνα κομμάτια είναι "άχρηστα", αφαίρεσετα.

Χρήστο σε σχέση με την κυκλοφορία...Θα χρειαστεί να βάλω κάποιο κυκλοφορητή (wave maker μάλλον) να βοηθήσει σε κάποιες νεκρές γωνίες που μαζεύει βρώμα.

Πόσα λίτρα την ώρα θα πρέπει να γυρνάει για 1,50 μέτρο μήκος και να κάνω σωστή δουλειά χωρίς να μου σηκώνει την άμμο και να το κάνει πλυντήριο.

Το κύριο πρόβλημα εντοπίζεται στις δυο μπροστά γωνίες του ενυδρείου με το σοβαρότερο μπροστά στο εσωτερικό φίλτρο.

Έχεις να προτείνεις κάτι και σε μάρκα μιας και τα έχεις δουλέψει;;;

Link to comment
Share on other sites

Το 3000λτ sun sun είναι πολύ δυνατό, το 1000άρι δεν το βλέπω πουθενά πια. Συμπαθητικά είναι. Κοίταζα τις προάλλες αυτό. Δεν τα έχω δουλέψει αλλά σκεφτομαι να το δοκιμάσω κάποια στιγμή. Την άμμο δεν τη σηκώνει κανένα αν τοποθετηθεί σωστά, αλλά τα μεγάλα το κάνουν πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...