Jump to content

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής


avraamp

Recommended Posts

Το γράφω πιο πάνω αυτο...

Απλά κοιτάζω και μελλοντικά τις δυνατότητες γιατί ότι πάρω θα μείνει, δεν το αλλάζω μετα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Για παντα; τα ραμ ζουν 5 χρονια περιπου. Μετα;

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε τρελέ, Χαχαχαχαχα

Το ενυδρείο θα μείνει!!!!

Τα ψάρια θα αλλαξουν μετα, εκεί τι επιλογές θα εχω να κάνω...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάκη ομάδα από κιχλίδες (με εξαίρεση τις νανοκιχλίδες όπως αυτές που αναφέρεις ήδη), δε θα ζουν απροβλημάτιστα σε 1.20 μήκος. Δε θέλω να γίνομαι απόλυτος, αλλά το 1,50 είναι κατά τη γνώμη μου το ελάχιστο μήκος για τέτοια ψάρια. Οπωσδήποτε παίζουν ρόλο πράγματα όπως ο αριθμός των ψαριών, ο χαρακτήρας τους κλπ, αλλά σε βάθος χρόνου αυτό το πάντρεμα είναι προβληματικό για να μη πω αδύνατο. Αν είσαι διατεθειμένος ν' αφιερώσεις το ενυδρείο σε ένα ζευγάρι που σ'αρέσει και μπορεί να ευδοκιμήσει σ' αυτά τα λίτρα, τότε συνυπογράφω. Εκεί επιλογές υπάρχουν αρκετές.

Link to comment
Share on other sites

Το ουτε καν μου αρεσε! Και στο 1.20 εχεις επιλογες απλα οχι μεγαλες κιχλιδες.

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στο 1.20 νανοκιχλιδες και κοπαδοψαρα, ούτε καν σκαλαρια...

1.50 πολλές επιλογές...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πριν αρκετά χρόνια έιχα σε 1,50, 450λτ 6 σκαλάρια και βγήκαν δυο ζευγάρια. Το δύο μπακούρια τα έβγαλα και το κάθε ζευγάρι είχε πιάσει μια πλευρά του ενυδρείου. Ένα δεξιά και ένα αριστερά. Κάποια μικρόψαρα που δε θυμάμαι τι ήταν (συγχώραμε, αλλά μιλάμε για το '96) είχαν πιάσει τις γωνίες στην επιφάνεια και όλο το ενυδρείο είχε γίνει αρένα για τους αρσενικούς. Παίρναν φόρα ο καθένας απ' την πλευρά του και έσκαγε ο ένας πάνω στον άλλον. Μερικές φορές τα χτυπήματα ακουγόντουσαν στο διπλανό δωμάτιο! Μιλάμε βέβαια για ψάρια ενήλικα και γεμάτα. Προσωπικά, κοπάδι σκαλάρια λοιπόν, από 1,80 και πάνω.

Αρκετές επιλογές έιπα ότι έχεις ακόμα και στο 1,20, για ένα ζευγάρι. Στο 1,50, με όσο το δυνατόν περισσότερα λίτρα, βλέπεις τι σ'αρέσει και συζητάμε κάποιες όσο το το δυνατόν λιγότερο προβληματικές λύσεις. Και σίγουρα χωρίς κανένα ζευγάρι. Μάκη λυπάμαι που ίσως σου χαλάω το κέφι, αλλά είναι πράγματα που έχω ζήσει, και ο δρόμος για να κερδίσεις την ευτυχία των ψαριών αλλά και τη δική σου, είναι στενός. Κι επειδή τα λέω μη νομίζεις ότι δε χαλιέμαι κι ίδιος απ' αυτούς τους περιορισμούς. Απλά το κουμάντο εδώ το κάνει άλλος (η μητέρα φύση) και όχι εμείς. Ευτυχώς!

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια έιχα σε 1,50, 450λτ 6 σκαλάρια και βγήκαν δυο ζευγάρια. Το δύο μπακούρια τα έβγαλα και το κάθε ζευγάρι είχε πιάσει μια πλευρά του ενυδρείου. Ένα δεξιά και ένα αριστερά. Κάποια μικρόψαρα που δε θυμάμαι τι ήταν (συγχώραμε, αλλά μιλάμε για το '96) είχαν πιάσει τις γωνίες στην επιφάνεια και όλο το ενυδρείο είχε γίνει αρένα για τους αρσενικούς. Παίρναν φόρα ο καθένας απ' την πλευρά του και έσκαγε ο ένας πάνω στον άλλον. Μερικές φορές τα χτυπήματα ακουγόντουσαν στο διπλανό δωμάτιο! Μιλάμε βέβαια για ψάρια ενήλικα και γεμάτα. Προσωπικά, κοπάδι σκαλάρια λοιπόν, από 1,80 και πάνω.

Αρκετές επιλογές έιπα ότι έχεις ακόμα και στο 1,20, για ένα ζευγάρι. Στο 1,50, με όσο το δυνατόν περισσότερα λίτρα, βλέπεις τι σ'αρέσει και συζητάμε κάποιες όσο το το δυνατόν λιγότερο προβληματικές λύσεις. Και σίγουρα χωρίς κανένα ζευγάρι. Μάκη λυπάμαι που ίσως σου χαλάω το κέφι, αλλά είναι πράγματα που έχω ζήσει, και ο δρόμος για να κερδίσεις την ευτυχία των ψαριών αλλά και τη δική σου, είναι στενός. Κι επειδή τα λέω μη νομίζεις ότι δε χαλιέμαι κι ίδιος απ' αυτούς τους περιορισμούς. Απλά το κουμάντο εδώ το κάνει άλλος (η μητέρα φύση) και όχι εμείς. Ευτυχώς!

Εδω προσυπογραφω κι εγω. Αν θες Μακη, δες παλιοτερα βιντεο μου με τα σκαλαρια

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια έιχα σε 1,50, 450λτ 6 σκαλάρια και βγήκαν δυο ζευγάρια. Το δύο μπακούρια τα έβγαλα και το κάθε ζευγάρι είχε πιάσει μια πλευρά του ενυδρείου. Ένα δεξιά και ένα αριστερά. Κάποια μικρόψαρα που δε θυμάμαι τι ήταν (συγχώραμε, αλλά μιλάμε για το '96) είχαν πιάσει τις γωνίες στην επιφάνεια και όλο το ενυδρείο είχε γίνει αρένα για τους αρσενικούς. Παίρναν φόρα ο καθένας απ' την πλευρά του και έσκαγε ο ένας πάνω στον άλλον. Μερικές φορές τα χτυπήματα ακουγόντουσαν στο διπλανό δωμάτιο! Μιλάμε βέβαια για ψάρια ενήλικα και γεμάτα. Προσωπικά, κοπάδι σκαλάρια λοιπόν, από 1,80 και πάνω.

Αρκετές επιλογές έιπα ότι έχεις ακόμα και στο 1,20, για ένα ζευγάρι. Στο 1,50, με όσο το δυνατόν περισσότερα λίτρα, βλέπεις τι σ'αρέσει και συζητάμε κάποιες όσο το το δυνατόν λιγότερο προβληματικές λύσεις. Και σίγουρα χωρίς κανένα ζευγάρι. Μάκη λυπάμαι που ίσως σου χαλάω το κέφι, αλλά είναι πράγματα που έχω ζήσει, και ο δρόμος για να κερδίσεις την ευτυχία των ψαριών αλλά και τη δική σου, είναι στενός. Κι επειδή τα λέω μη νομίζεις ότι δε χαλιέμαι κι ίδιος απ' αυτούς τους περιορισμούς. Απλά το κουμάντο εδώ το κάνει άλλος (η μητέρα φύση) και όχι εμείς. Ευτυχώς!

θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια αλλα οχι απολυτα...

Πολλες φορες παιζει ρολο και ο χαρακτηρας των ψαριων..

Εχω κρατησει και εγω σκαλαρακια πολλες φορες και κοπαδιαστα και σε ζευγη και σε μικρα σχετικα και σε μεγαλα ενυδρεια...

Εχω δει να ζευγαρωνουν σε 300 λιτρα δυο και τρια ζευγαρια μαζι και να μην υπαρχει διαμαχη.....

Αλλα εχω ζησει και ζευγαρωμα σε 300 λιτρα με ενα ζευγαρι να σκοτωνει πριν ζευγαρωσει το τριτο ψαρι....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να βάλεις mesonauta ,που χονδρικά μπαίνουν από 1.20χ 0.40

Σκαλαρια και πολλές άλλες κιχλιδες απλά θα επιβιώσουν σε αυτά τα λίτρα κ εσύ θα έχεις προβλήματα συχνά :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου χαλάς κανενα κέφι Χρήστο. Ενυδρειο έχω, το απολαμβάνω και δεν βιάζομαι καθολου για το καινούριο προκειμένου να το στήσω σωστά.

Πιο πολυ θα χαλαστώ αν δώσω λεφτά για ενυδρειο και εξοπλισμό, κανω λάθος επιλογές ψαριών και μετά αρχίσουν τα προβλήματα. Οταν καταλήξω λοιπόν σε λίτρα, εδώ είμαστε να τα δούμε όλα αναλυτικά.

Ειναι πολυ σημαντικό να γνωρίζω τι επιλογές ψαριών έχω στην διάσταση κάθε ενυδρείου για να μπορώ να επιλέξω, ακόμα και αν χρειαστεί να θυσιάσω το χάζι του σαλονιού για να πάω σε πιο πολλά λίτρα και να μην το μετανιώσω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μάκη μ'αρέσει η λογική σου, αφού πιστεύω ότι στο χόμπυ χρειάζεται σχετική ψυχραιμία και υπομονή. Αν μπορέσεις να κατέβεις στη συνάντηση, θα μπορέσουμε να πούμε και δυο κουβέντες από κοντά και να βάλεις ένα μπούσουλα πιο έυκολα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό που ψάχνουν οι περισσότεροι που αποκτούν ενυδρεία με ''αρκετά'' λίτρα είναι να βάλουν όσο μεγαλύτερα ψάρια τους παίρνει... Χαίρομαι που τουλάχιστον αρχικά δεν το βλέπεις έτσι και βάζεις νανοκιχλίδες. Θα αυξήσεις τον αριθμό τους και θα δεις συμπεριφορές που σε λιγότερα λίτρα με λιγότερα ψάρια δεν θα έβλεπες. Αυτό σημαίνει βέβαια πως στο ''μεγάλο'' ενυδρείο αν βάλεις ''μεγάλα' ψάρια δεν θα βγάλουν τις συμπεριφορές που θα έβγαζαν σε περισσότερα λίτρα. Στην περίπτωση που πας στο 1,5 μέτρο, δες τα Biotodoma Cupido. Είναι από τα αγαπημένα μου, χωρίς να έχω ψάξει ιδιαίτερα τις απαιτήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό που ψάχνουν οι περισσότεροι που αποκτούν ενυδρεία με ''αρκετά'' λίτρα είναι να βάλουν όσο μεγαλύτερα ψάρια τους παίρνει... Χαίρομαι που τουλάχιστον αρχικά δεν το βλέπεις έτσι και βάζεις νανοκιχλίδες. Θα αυξήσεις τον αριθμό τους και θα δεις συμπεριφορές που σε λιγότερα λίτρα με λιγότερα ψάρια δεν θα έβλεπες. Αυτό σημαίνει βέβαια πως στο ''μεγάλο'' ενυδρείο αν βάλεις ''μεγάλα' ψάρια δεν θα βγάλουν τις συμπεριφορές που θα έβγαζαν σε περισσότερα λίτρα. Στην περίπτωση που πας στο 1,5 μέτρο, δες τα Biotodoma Cupido. Είναι από τα αγαπημένα μου, χωρίς να έχω ψάξει ιδιαίτερα τις απαιτήσεις τους.

Όμορφα και "βολικά" ψάρια, αλλά έρχονται σπανιότατα. Βασικά τα έχω δει μόνο σε προπαραγγελία λίγο καιρό πριν, στη τραγελαφική τιμή των 60 ευρώ! Χρησιμοποιώ με αγανάκτηση αυτό το χαρακτηρισμό, γιατί δυστυχώς τα τελευταία χρόνια και οι επιλογές μας περιορίστηκαν, αλλά και οι τιμές για "ιδιαίτερα" ψάρια (δηλαδή πέρα από σκαλάρια, νεον, κορυ, κλπ) ξεπέρασαν κάθε λογική. Οι τιμές γνωστών εισαγωγέων στην Ευρώπη γι'αυτό το ψάρι είναι κοντά στο 1/10 της παραπάνω τιμής! Θα πάω μετανάστης για τα ψάρια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό που ψάχνουν οι περισσότεροι που αποκτούν ενυδρεία με ''αρκετά'' λίτρα είναι να βάλουν όσο μεγαλύτερα ψάρια τους παίρνει... Χαίρομαι που τουλάχιστον αρχικά δεν το βλέπεις έτσι και βάζεις νανοκιχλίδες. Θα αυξήσεις τον αριθμό τους και θα δεις συμπεριφορές που σε λιγότερα λίτρα με λιγότερα ψάρια δεν θα έβλεπες. Αυτό σημαίνει βέβαια πως στο ''μεγάλο'' ενυδρείο αν βάλεις ''μεγάλα' ψάρια δεν θα βγάλουν τις συμπεριφορές που θα έβγαζαν σε περισσότερα λίτρα. Στην περίπτωση που πας στο 1,5 μέτρο, δες τα Biotodoma Cupido. Είναι από τα αγαπημένα μου, χωρίς να έχω ψάξει ιδιαίτερα τις απαιτήσεις τους.

Πολύ όμορφα ψάρια όπως και τα geophagus surinamensis τα οποία βέβαια θέλουν και αρκετά λίτρα.  Επίσης μου άρεσαν πολύ και αυτά που πρότεινε ο Δημήτριος, τα οποία μου τα είχε προτείνει και ο φίλος Στάθης, όπως και τα key hole, αλλά όπως μου ανέφερε ο Στάθης και βλέπω να λέει και ο Χρήστος παραπάνω, πλέον τα μαγαζιά δεν φέρνουν και μεγάλη ποικιλία από ψάρια....:(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από βδομάδα υπάρχει περίπτωση να μπει παραγγελία...

Έχω καταλήξει στο rio 400.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το φίλτρο.

 

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις:

  1. Να ξεκινήσω με το εσωτερικό της Juwel και στην πορεία να προσθέσω ένα εξωτερικό και να τρέχουν παράλληλα.
  2. Να αφαιρέσω άμεσα το εσωτερικό και να πάρω ένα εξωτερικό.  (Σκέφτομαι να το αποφύγω γιατί αν βγάλεις το εσωτερικό φίλτρο, χάνεις την εγγύηση, η οποία σε ότι αφορά τζάμια και κολλήσεις στα Juwel νομίζω είναι 5 χρόνια, θα το επιβεβαιώσω όμως αυτό για σιγουριά)

Τα εξωτερικά που σκέφτομαι, όποια λύση από τις δύο και αν ακολουθήσω είναι:

 

  1. Fluval FX6
  2. Eheim Pro 3 2080 (1200XL)
  3. Eheim Pro 4+ (600)
  4. Eheim classic 2260 (1500XL)

Άλλες προτάσεις περί φίλτρου δεκτές!

Αναμένω την άποψη - βοήθειά σας επί του θέματος.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-193:  Μπραβο βρε Μακη! Πας για μεγαλα πραγματα.Πες και τι θες να φιλοξενησεις για να ειναι πιο εγκυρη η γνωμη μας.Το εσωτερικο μην το βγαλεις.καλο ειναι να υπαρχει για βοηθημα.Σε τοσα λιτρα δεν πιανει χωρο.Απο τα 4 φιλτρα εγω θα διαλεγα το δευτερο(αν εξαιρεσω την τιμη του).Πολλα λιτρα καδο με 25W καταναλωση τι αλλο θες.Το 1. εχει μικρο καδο και 45W.To 3. ειναι καλο με 16W αλλα λιγοτερη ροη και επειδη ξερω πως θα πας σε κατι ''αγριο" μπορει να σου πεσει μικρο.Το 4. ειναι super αλλα 65W.

Το δικο μου επειδη δεν εχει εσωτερικο φιλτρο για εφεδρια αλλα και για οικονομικους λογους αγορασα 2 κινεζικα απο 1500λ/ω.Για μενα οι τιμες των eheim ειναι εξωπραγματικες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-193:  Μπραβο βρε Μακη! Πας για μεγαλα πραγματα.Πες και τι θες να φιλοξενησεις για να ειναι πιο εγκυρη η γνωμη μας.Το εσωτερικο μην το βγαλεις.καλο ειναι να υπαρχει για βοηθημα.Σε τοσα λιτρα δεν πιανει χωρο.Απο τα 4 φιλτρα εγω θα διαλεγα το δευτερο(αν εξαιρεσω την τιμη του).Πολλα λιτρα καδο με 25W καταναλωση τι αλλο θες.Το 1. εχει μικρο καδο και 45W.To 3. ειναι καλο με 16W αλλα λιγοτερη ροη και επειδη ξερω πως θα πας σε κατι ''αγριο" μπορει να σου πεσει μικρο.Το 4. ειναι super αλλα 65W.

Το δικο μου επειδη δεν εχει εσωτερικο φιλτρο για εφεδρια αλλα και για οικονομικους λογους αγορασα 2 κινεζικα απο 1500λ/ω.Για μενα οι τιμες των eheim ειναι εξωπραγματικες

Σε ευχαριστώ φιλαράκι.  Στην αρχή θα στρώσω το ενυδρείο, θα παίξω με λίγα και μικρά ψάρια (ότι έχω τώρα δηλαδή), ούτως ή άλλως δεν θα μείνει χρήμα... ούτε για λέπι...  

Στην πορεία κάποια στιγμή σίγουρα θα μπουν μεγαλύτερα... οπότε και το φίλτρο είναι κάτι που θα πρέπει να αγοραστεί μία φορά και να μπει για να μείνει... 

Η κατανάλωση ρεύματος που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, οπότε ανάμεσα στο δύο και στο τρία, τα οποία έχουν τη χαμηλότερη κατανάλωση δεν ξέρω ποια θα ήταν η καλύτερη λύση δεδομένου ότι κάποια στιγμή θα παίξει ιχθυοφόρτωση... και μάλιστα στο άμεσο μέλλον.

Οι τιμές των EHEIM θα συμφωνήσω ότι είναι εξωπραγματικές, εδώ στην Ελλάδα!!!  Από έξω, μπορώ να σου πω ότι οι επιλογές 2 & 3 μπορεί να βγαίνουν πιο φθηνές ακόμα και από το Fluval!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα ποτε δεν ειναι αρκετα οποτε ακομη και το παραμικρο πιανει χωρο! Αν μπουνε και μεγαλα ψαρια θα το κοιτας και θα το καταριεσαι το εσωτερικο! Κατα τα αλλα δεν βλεπω καποιον λογο να το βγαλεις!

Εγω δεν τα κοιταζω καν τα eheim! Σαν να μην υπαρχουν! Αλλα οτι και να διαλεξεις, δες πρωτα αν χωραει απο κατω στο ντουλαπι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα ποτε δεν ειναι αρκετα οποτε ακομη και το παραμικρο πιανει χωρο! Αν μπουνε και μεγαλα ψαρια θα το κοιτας και θα το καταριεσαι το εσωτερικο! Κατα τα αλλα δεν βλεπω καποιον λογο να το βγαλεις!

Εγω δεν τα κοιταζω καν τα eheim! Σαν να μην υπαρχουν! Αλλα οτι και να διαλεξεις, δες πρωτα αν χωραει απο κατω στο ντουλαπι!

Στην πορεία κάποια στιγμή είναι σίγουρο ότι θα βγει... απλά για αρχή θα μπορούσα να ξεκινήσω με αυτό... να μη δώσω άμεσα χρήματα για φίλτρο και να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο από θέμα εγγύησης.   Το ecco pro 200 που έχω, έχει νόημα να δουλέψει παράλληλα με το εσωτερικό μέχρι να πάρω άλλο εξωτερικό ή καλύτερα να το ξεχάσω;

Αυτό με το ντουλάπι πολύ σημαντικό αν και πιστεύω ότι τα ντουλάπια για αυτά τα ενυδρεία θα χωράνε τα μεγάλα φίλτρα.  Θα το κοιτάξω σίγουρα πάντως.. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις ε; Ετσι πιστευαν κι αλλοι! Χαχαχααχα!

Αναλογα με την ιχθυοφορτωση φιλε! Εγω δεν θα το αφηνα το ενυδρειο μονο με το εσωτερικο οσο αξιοπιστο κι αν ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που εκανες αυτη την επιλογη σε λιτρα φιλαρακι!!

Επειδη απο αυτα τα φιλτρα εχουν περασει απο τα χερια μου ολα εκτος απο το τριτο και τα δυο βρισκονται ακομα σε λειτουργια στο ενυδρειο μου θα σου προτεινα το εξης αν ειχες τετοια επιλογη...

Το eheim το clαssic το 2260 φιλτρο αθανατο που ακομα και κατι να συμβει στην αντλια υπαρχει επιλογη αλλαγης της ευκολα και παντα...

Πολλα λιτρα βιολογιας και δυνατοτητα να το "στησεις" απο θεμα σφουγγαριων και βιολογιας οπως θες...

Μετα θα σκεφτομουν για το 2080 αλλα λογω της φυσης του δεν μπορεις να το εχεις με εσωτερικο γιατι θα γεμισει το ενυδρειο μπαστουνια..

Απο θεμα ευχρηστιας και βιολογικου υλικου το θεωρω ανωτερο απο ολα..

Πιο μετα το fx6 γιατι κραταει λιγα λιτρα βιολογια σε σχεση με τον καδο του αλλα εχει φοβερη ροη και αμα το βαλεις να χτυπα σωστα σου κανει δουλεια χωρις να ξερεις καν οτι υπαρχει στο ενυδρειο...

Για το eheim pro ουτε εχω γνωμη ουτε θελω να εχω...

Το ντουλαπι σου νομιζω τα χωραει ολα τα παραπανω τα 300αρια και πιο κατω σε λιτρα νομιζω οτι εχουν θεματα με αυτα τα φιλτρα σε σχεση με τον ογκο τους...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις ε; Ετσι πιστευαν κι αλλοι! Χαχαχααχα!

Αναλογα με την ιχθυοφορτωση φιλε! Εγω δεν θα το αφηνα το ενυδρειο μονο με το εσωτερικο οσο αξιοπιστο κι αν ειναι!

Αν μείνει με το εσωτερικό, θα μείνει για λίγο καιρό, δεν σκοπεύω να το κρατήσω έτσι. ;)

Πολυ χαιρομαι που εκανες αυτη την επιλογη σε λιτρα φιλαράκι!!  Σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι, ξέρεις ότι έπαιξες ρόλο για την επιλογή των λίτρων, εσύ και πολλοί ακόμα εδώ μέσα... :)  Μάντεψε επίσης, που αποφάσισα να το στήσω... :hehe  :hehe 

Επειδη απο αυτα τα φιλτρα εχουν περασει απο τα χερια μου ολα εκτος απο το τριτο και τα δυο βρισκονται ακομα σε λειτουργια στο ενυδρειο μου θα σου προτεινα το εξης αν ειχες τετοια επιλογη... το τρίτο θεωρείς ότι δεν είναι αρκετά δυνατό σε σχέση με την κυκλοφορία που έχει και τη βιολογία που παίρνει για ένα τέτοιο ενυδρείο;

Το eheim το clαssic το 2260 φιλτρο αθανατο που ακομα και κατι να συμβει στην αντλια υπαρχει επιλογη αλλαγης της ευκολα και παντα...

Πολλα λιτρα βιολογιας και δυνατοτητα να το "στησεις" απο θεμα σφουγγαριων και βιολογιας οπως θες...

Μετα θα σκεφτομουν για το 2080 αλλα λογω της φυσης του δεν μπορεις να το εχεις με εσωτερικο γιατι θα γεμισει το ενυδρειο μπαστούνια.. Η αλήθεια είναι ότι προς τα εδώ κλείνω, με δεύτερη επιλογή το prof 4+ (600), αλλά το θέμα της αφαίρεσης του εσωτερικού με προβληματίζει ως προς την εγγύηση.  

Απο θεμα ευχρηστιας και βιολογικου υλικου το θεωρω ανωτερο απο όλα..  

Πιο μετα το fx6 γιατι κραταει λιγα λιτρα βιολογια σε σχεση με τον καδο του αλλα εχει φοβερη ροη και αμα το βαλεις να χτυπα σωστα σου κανει δουλεια χωρις να ξερεις καν οτι υπαρχει στο ενυδρειο...

Για το eheim pro ουτε εχω γνωμη ουτε θελω να εχω...

Το ντουλαπι σου νομιζω τα χωραει ολα τα παραπανω τα 300αρια και πιο κατω σε λιτρα νομιζω οτι εχουν θεματα με αυτα τα φιλτρα σε σχεση με τον ογκο τους...

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τριτο δεν μου μοιαζει αξιοπιστο σαν φιλτρο...

Το εχει φιλαρακι σε 400 λιτρα του κανει δουλεια αλλα συνεχεια του βγαζει θεματα με το πιο συνηθες διαρροες..

Βεβαια μπορει απλα να εχει πεσει στην περιπτωση...

Εγω απλα ποτε δεν το συμπαθησα...

Το να βσλεις το ενα μπαστουνι της εισοδου μεσα στο φιλτροκουτι του ενυδρειου το εχεις σκεφτει σαν λυση αν παρεις το 2280;;;

Απλα το λεω χωρις να εχω μετρησει συν και πλην..

Απλα σπο θεμα χωρου...

Αν και μιλαμε για ενυδρειο εναμιση μετρο οποτε ο χωρος ειναι απλετος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα και αυτό. Όμως για να γίνει θα πρέπει να βγει έξω ο θερμοστάτης;

Αν και πάλι μείνει το μπαστούνι έξω, μπροστά απο το φιλτρο δε νομίζω να ειναι πρόβλημα.

Αν θυμάμαι καλά, το 2080 έχει 2 εισαγωγές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...