Jump to content

ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3,ΝΗ4


Guest rania2006

Recommended Posts

Guest rania2006

EXΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΡΙΑ ΤΕΣΤ.1)ΝΙΤRATE TEST KIT 2)AMMONIA TEST KIT 3)NITRITE TEST KIT.

TA OΠΟΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ 5 ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ?ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΤΙΜΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΜΑΙΝΟΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΗΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα NH3/NH4 = 0

Σίγουρα NO2 = 0

Μία τιμή NO3 ανάμεσα στα 5 και τα 20 είναι αποδεκτή κατά την γνώμη μου :thumbup:

Κάποιο ρόλο θα παίζει και το setup, πχ φυτά...

Αυτά από μένα, κάποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

Εχουμε και λεμε :

-ΝΗ4/ΝΗ3 = 0 Ειναι και η αποδειξη οτι το ενυδρειο σου ειναι "στρωμενο"

-ΝΟ2 = 0 Ισχυει το ιδιο με την αμμωνια

-ΝΟ3 = 20-30 Μaximum, το ΝΟ3 μαζι με το CO2 ειναι θρεπτικα συστατικα των φυτων, οποτε πρεπει να υπαρχει σε αυτην την ποσοτητα, πιο πολυ ΝΟ3 ομως ειναι αρνητικο

Κατα τη γνωμη μου πρεπει να εχεις PH test, οπωσδηποτε, οπως επισης αν εχεις αληθινα φυτα παρε και test Fe, PO4 θα σου χρειαστουν.

Τωρα οσο για το καθε ποτε πρεπει να κανεις μετρησεις αυτο εξαρταται και απο το ποσο "φωρτωμενο" ειναι το ενυδρειο με ψαρια και απο το καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου.Καθε 2-3 εβδομαδες αν ελεγχεις για μενα ειναι καλα.

Παντως καθε τεστ εχει οδηγιες και πινακες.Προσεχε τις ημερομηνιες ληξεως και να κανεις τα τεστ την ιδια ωρα καθε φορα, προτιμοτερο στο μεσο της φωτοπεριοδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...