Jump to content

Συμβουλές για αποθεραπεία ich


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας και τις συμβουλές σας λοιπών αρχικά σας παραθέτω τις τιμές του ενυδρείου
1 Ηλικία ενυδρείου -- 4 μήνες : 76 ltr
2 Αλατότητα --1024
3 Αμμωνία Νο2 -- 0
4 Νο3: 10 salifert
5 Ασβέστιο: 390 Tmc
6 Phos 0.05 sali
Από πρόσθετα Aquaforest Amino mix , bio s , fish v
Ψάρια , 2 firefish , 1 percula ,1 clarci , 1 damsel.
Την προηγούμενη εβδομάδα το clarki άρχισε τους τσαμπουκαδες εμφανισε το ίδιο ich έκανα αλλαγές έβλεπα αμμωνία εριχνα βιταμίνες σκόρδα στη τροφή.. από την δευτέρα μέχρι σήμερα μας άφησαν χρόνους όλα τα ζωντανα.
Υ.γ από κοράλια εχω μία clailastrea , ephilia , zoa , green stra polyp που πάνε σφαίρα απίστευτα χρώματα και άνοιγμα.. πείτε ρε παιδιά τώρα τι να κάνω έμεινα χωρίς ψάρια πόσο να περιμένω για να βάλω ... μην πάνε και αυτα ακλαφτα :unsure:

Στάλθηκε από το Lenovo P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

NH3 δεν θα έπρεπε να έβλεπες. είσαι σίγουρος οτι είχες ΝΗ3?  Αν ναι..... τότε κάτι γίνεται εκεί όπως : πάρα πολύ υπερβολικό ταίσμα, ψόφιοι οργανισμοι (καβούρια, γαρίδες ψάρια κλπ) και τέλος να μην σου δουλεύει σωστά η βιολογία σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας και τις συμβουλές σας λοιπών αρχικά σας παραθέτω τις τιμές του ενυδρείου

1 Ηλικία ενυδρείου -- 4 μήνες : 76 ltr

2 Αλατότητα --1024

3 Αμμωνία Νο2 -- 0

4 Νο3: 10 salifert

5 Ασβέστιο: 390 Tmc

6 Phos 0.05 sali

Από πρόσθετα Aquaforest Amino mix , bio s , fish v

Ψάρια , 2 firefish , 1 percula ,1 clarci , 1 damsel.

Την προηγούμενη εβδομάδα το clarki άρχισε τους τσαμπουκαδες εμφανισε το ίδιο ich έκανα αλλαγές έβλεπα αμμωνία εριχνα βιταμίνες σκόρδα στη τροφή.. από την δευτέρα μέχρι σήμερα μας άφησαν χρόνους όλα τα ζωντανα.

Υ.γ από κοράλια εχω μία clailastrea , ephilia , zoa , green stra polyp που πάνε σφαίρα απίστευτα χρώματα και άνοιγμα.. πείτε ρε παιδιά τώρα τι να κάνω έμεινα χωρίς ψάρια πόσο να περιμένω για να βάλω ... μην πάνε και αυτα ακλαφτα :unsure:

Στάλθηκε από το Lenovo P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστηχως απο την περγραφη σου επαθες amilodinium.αυτο σημαινει για 60 με75 μερες για να εισαι σιγουρος δεν θα βαλεις ουτε λεπι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!!!

Περιμενεις εως να φυγει η αμμονια και βαζεις πολυ πολυ αργα ψαρακια...

Δλδ,ενα σημερα μετα απο μια δυο βδοαμδες αλλο ενα και παει λεγοντας..

Στην αρχει που θα βαλεις το πρωτο να ταιζεις ελαχιστα πολυ λιγο ;)

Οσο για το ικ.

Χωρις ψαρια μεσα σε εναμιση μηνα δεν θα εχεις ικ. Δεν θα μπορει το παρασητο να βρει ξενυστη οποτε θα πεθανει...

28 μερες περιπου ειναι στο αυγο που δεν μπορεις να του κανεις κατι...

3 μερες κολαει στο ψαρακι και νομιζω 3 4 μερες αιορητε στο νερο μας. Βαλε ενα μισι μηνα 2 να εισαι μεσα,αλλα αυτα τα ψαρακια ειναι σχετικα ευκολα,πιστευω πως το προβλημα δεν ηταν το ικ,εκτος πια και εαν ηταν βαριας μορφης!

Η αμμονια ηταν το θεμα..

Κατα 99.9 θα το ξεπερναγανε κατα τη αποψη μου εαν ηταν χαλαρο ικ..

:)

Λιγο υπομονη να ηρεμησει το συστημα και περιμενουμε της νεες προσθηκες σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά , φιλέ μου νικ έτσι όπως έγιναν όλα αστραπή από ότι έχω διαβάσει έχεις δίκιο μάλλον αυτό .. οπότε κάθομαι ενα 2μηνο χωρίς ψάρια κάνω και κάνα 2 μεγάλες αλλαγές μπας και διατάραξη τν κύκλο τους και γίνει καλύτερη δουλειά. Ένα τελευταίο με τα Κορραλια που ζω μέσα τι κάνω φοβάμαι πως θα διαταραχτεί ή βιολογία. Να ρίχνω λίγη τροφή και βακτήρια που και που ?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά , φιλέ μου νικ έτσι όπως έγιναν όλα αστραπή από ότι έχω διαβάσει έχεις δίκιο μάλλον αυτό .. οπότε κάθομαι ενα 2μηνο χωρίς ψάρια κάνω και κάνα 2 μεγάλες αλλαγές μπας και διατάραξη τν κύκλο τους και γίνει καλύτερη δουλειά. Ένα τελευταίο με τα Κορραλια που ζω μέσα τι κάνω φοβάμαι πως θα διαταραχτεί ή βιολογία. Να ρίχνω λίγη τροφή και βακτήρια που και που ?

Τα κοραλια δεν εχουνε θεμα ,συνεχιζεις τις αλλαγες αντιφωσφωρο βακτηρια [καθε βδομαδα],κρατα χαμηλα νιτρικα και θα δεις ενα reef ομορφο χωρις ψαρια για 60 μερες.Μετα βαζεις σιγα σιγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...