Jump to content

Recommended Posts

Φιλε sturm καλημερα σωστα αναφερεις οτι ο madeira ειναι βαθυς ποταμος με μεγαλα ψαρια.

Λογο ομως του οτι θα παιξω με γυαλα των 130 λιτρων θα εστιασω σε παραποταμο του madeira με μικροτερα ψαρια. Εκει εδω και χρονια εχουν μεταναστευσει αρκετα agassizii apisto.

Αν κοιταξεις σε ξενα site τα οποια πουλανε wild agassizii, θα δεις αρκετα απο madeira.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν το χω δει. Για να το λες θα το χεις ψαξει.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sturm καλημερα σωστα αναφερεις οτι ο madeira ειναι βαθυς ποταμος με μεγαλα ψαρια.

Λογο ομως του οτι θα παιξω με γυαλα των 130 λιτρων θα εστιασω σε παραποταμο του madeira με μικροτερα ψαρια. Εκει εδω και χρονια εχουν μεταναστευσει αρκετα agassizii apisto.

Αν κοιταξεις σε ξενα site τα οποια πουλανε wild agassizii, θα δεις αρκετα απο madeira.

Ρε συ επανερχομαι γιατι το ψαξα λιγο. Εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν agasizii στο madeira;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

1000%

Κατσε μολις παω σπιτι θα σου στειλω λινκ να δεις η θα πω στο σταθη να σου στειλει τα εχει και αυτος.

Μπες και εδω apisto.sites.no/articles.aspx

Πατα και στο youtube agassizii madeira εχει 3-4 βιντεακια.

Link to comment
Share on other sites

Ναί υπάρχουν Agassizii από την ευρήτερη περιοχή του Madeira και κάποιον παραποτάμων και λιμνών που υπάρχουν τρυγύρω....δέν έχουν όμως τα ίδια νερά με τον κύριο ποταμό....

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα νερα ειναι περιεργα σε αυτον τον ποταμο...

Δεν μπορεις να τα χαρακτηρισεις βαθια ή ρηχα απο οτι εχω καταλαβει με τοσες επιθεσεις που εχουν κανει στην φυση...

Υπαρχουν σαιτ και βιντεακια που δειχνουν απιστο αγκαζιζι στον μαιδειρα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια περιμενω το λινκ. Οτι εχω δει παντως τα τοποθετουν αρκετα μακρια απο Μadeira. Κι οταν λεω Μadeira εννοω το στομα του ποταμου στην συμβολη με τον Αμαζονιο γιατι παρακατω παει αλλου το ποταμι.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια περιμενω το λινκ. Οτι εχω δει παντως τα τοποθετουν αρκετα μακρια απο Μadeira. Κι οταν λεω Μadeira εννοω το στομα του ποταμου στην συμβολη με τον Αμαζονιο γιατι παρακατω παει αλλου το ποταμι.

Send from the Heart of Amazonas

Συμφωνώ!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαζεύοντας στο γιου τουμπ έπεσα σε κάτι παλιά βιντεάκια και τα ποστάρω για όλους αλλά κυρίως για τον Ταπαζο-καμμένο Στουρμ! :)

τρομερά!!!!!

δεν έχω πείρα αλλά παρακολουθώ στα μουλοχτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ επανερχομαι γιατι το ψαξα λιγο. Εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν agasizii στο madeira;

Send from the Heart of Amazonas

 

Οκ παιδια περιμενω το λινκ. Οτι εχω δει παντως τα τοποθετουν αρκετα μακρια απο Μadeira. Κι οταν λεω Μadeira εννοω το στομα του ποταμου στην συμβολη με τον Αμαζονιο γιατι παρακατω παει αλλου το ποταμι.

Send from the Heart of Amazonas

 

Συμφωνώ!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι ας υποθεσουμε οτι τα ψαρια βρισκονται σε παραποταμους οι περιοχες μακρια απο την συμβολη με τον αμαζονιο αυτο αναιρει οτι υπαρχουν απιστογραματα αγκαζιζι στον μαδειρα????

Μιλαμε γαι τον συγκεκριμενο ποταμο νομιζω οπου αρχικα κατοικουν τα πιο γνωστα agassizi "Rio Madeira"

red & yellow face....

Και μερικες σελιδες για διαβασμα που το αποδεικνυουν επειδη μαλλον ο βασιλης δεν μπορει να τις βαλει...

http://www.a2be.net/product/detail.html?product_no=4226

http://www.thekrib.com/Apisto/A-agassizii.html

http://www.cichlidae.com/species.php?id=261

http://bluegrassaquatics.com/rio-madeira-apisto-agassizi-cichlid-female-nbsp-regular.html

http://www.amazon-exotic-import.de/Gallerie/Cichliden/Seiten/Apistogramma%20agassizi%20Madeira%20Porto%20Velho.htm

http://apisto.sites.no/fish.aspx?fishIndexID=2445&gruppeID=1

http://www.dcg-online.de/encyclopedia/apistogramma-agassizii/

 

 

Τα νερα ειναι περιεργα σε αυτον τον ποταμο...

Δεν μπορεις να τα χαρακτηρισεις βαθια ή ρηχα απο οτι εχω καταλαβει με τοσες επιθεσεις που εχουν κανει στην φυση...

Υπαρχουν σαιτ και βιντεακια που δειχνουν απιστο αγκαζιζι στον μαιδειρα...

Απ την στιγμη που επικρατεισε αυτη η κατασταση μαλλον δεν μπορουμε να χαρακτηρισουμε τον ποταμο ως βαθυ η ρηχο και να βρουμε ακριβες σημειο που ζει οποιοδηποτε ψαρι.....

Δεν ξερω αν μπορουσαμε-ουμε καν να τον χαρακτηρισουμε σαν ποταμο χαρτογραφημενο βασικα γιατι τον εχουν αλλοιωσει υπερβολικα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κανουν αυτοι ρε σεις. Αμφίβιες τις έκαναν τις νταλίκες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι βασανιζεστε για το γεωγραφικο προσδιορισμο του ποταμου, στο google map φαινεται καθαρα ειναι απο τον αμαζονιο μεχρι εκει που χωριζεται σε Juruena River και σε Teles Pires, ζουν Agassizii εκει? απλα, τωρα αν θελουμε να διυλίσουμε τον κώνωπα σε ποιο παραποταμο του παραποταμου  ω παραποταμε  υπαρχουν η' που τα ειδε ο ιθαγενης την ωρα που κυνηγουσε σπανια poκemon της ζουγκλας πιστευω οτι ειναι απλα σε κουβεντα να βρισκομαστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://apisto.sites.no/resizeimage.aspx?image=6028.jpg&width=400&Sign=Mike%20Wise

 

περιοχες που υπαρχουν agassizii στον αμαζονιο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://apisto.sites.no/resizeimage.aspx?image=6028.jpg&width=400&Sign=Mike%20Wise

 

περιοχες που υπαρχουν agassizii στον αμαζονιο :)

Που τον ξετρυπωσες αυτον;;....

Γνωριζεις αν υπαρχει και για αλλα ειδη ψαριων....

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει τους χαρτες αυτους που αναφερουν ολες τις οικογενειες apisto σε ποιες τοποθεσιες υπαρχουν.

Εχω και αλλα λινκ αλλα δεν χρειαζεται νομιζω να βαζουμε συνεχεια λινκ γιατι θα κουρασει το θεμα.

Τα agassizii υπαρχουν στο madeira.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Αργησα να απαντησω και ζητω συγγνωμη.

Φιλε bilaus και Σταθη. Δυστυχως δεν εχω παει στον Αμαζονιο ( ακομη ) για να σας πω 100% οτι το ταδε ψαρι ζει εκει και το αλλο ζει παρα περα. Βασιζομαι κι εγω στο ιντερνετ οπως κι εσεις. Επειδη λοιπον μου αναφερετε διαφορα sites σας αναφερω λοιπον κι εγω οτι αλλα τοσα και αρκετα αξιοπιστα οπως το seriously fish και το animal world δεν αναφερουν πουθενα τα agasizii στον Madeira. Βεβαια οπως μου ειχε πει και ο κυριος Bleher, στο διαδυκτιο, ο ενας αντιγραφει τον αλλο χωρις να εχουν ιδεα του τι πραγματικα συμβαινει.

Περαν τουτου ομως, επειδη θελω να κραταω το μυαλο μου ανοιχτο, θα δεχτω οτι ισως καποια ποικιλια να ζει στον Madeira. Για να κανεις λοιπον βιοτοπικο Madeira θα πρεπει να βρεις την συγκεκριμενη ποικιλια και οχι μια ποικιλια η οποια θα ζει στο Solimoes.

Φικε bill koulosousas, οταν μιλαμε για βιοτοπικο ενυδρειο, σαφως και θα πρεπει να διυλιζουμε τον κονοπα αλλιως δεν κανουμε δουλεια. Οταν αναπαριστας εναν βιοτοπο πρεπει να εισαι ακριβης και οχι στο περιπου.

Στον κοσμο, στην Ελλαδα, στο φορουμ μας υπσρχουν δυο κατηγοριες. Αυτοι που λενε πως δεν υπαρχουν βιοτοπικα ενυδρεια και αυτοι που λενε πως υπαρχουν. Ειναι κριμα λοιπον για οσους απο μας πασχιζουμε να αναπαραστησουμε ενα ακριβες αντιγραφο της φυσης να χαλαμε την ενδιαφερουσα αυτη κατηγορια με πασαλειματα και ανακριβειες και να δινουμε τροφη στο αντιπαλον δεος.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αναζητηση που εκανα προσφατα στο YouTube βρηκα αυτο το πολυ ομορφο βιντεο απο μια εξορμηση της Fluval στην Κολομβια και στους εκει παραποταμους του Αμαζονιου!

Το βιντεο ειναι του 2013 και καταγραφει τα ψαρια που συναντησαν σε καθε παραποταμο και φυσικα υποβρυχιες εικονες.

Απολαυστε το! :)

 

https://youtu.be/NpabwL_Ko5E?list=PL4GQj1__Vw9BKUYyJX9zxfIJk8mnd-gXI

 

 

Υ.Γ. Καλο θα ηταν το θεμα αυτο να ενωθει με το "Τα ψαρακια μας στο φυσικο τους περιβαλλον" ή ας αλλαξει ο τιτλος γιατι τελικα απο Rio Tapajos ξεκινησε και αλλου καταληγει......

Εγω τωρα για παραδειγμα βρηκα αυτο το βιντεο και δεν ηξερα που θα ηταν πιο ταιριαστο να το ανεβασω....

Ας μεταφερουμε μονο τα βιντεο στο αλλο θεμα για να ειναι και καθαρο....λεω εγω τωρα.... :)

 

Υ.Γ 2 Αν βρειτε τιποτα απο Περου ή και Rio Nanay ανεβαστε το ρε παιδια γιατι δεν βρησκω τιποτα!

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Αργησα να απαντησω και ζητω συγγνωμη.

Φιλε bilaus και Σταθη. Δυστυχως δεν εχω παει στον Αμαζονιο ( ακομη ) για να σας πω 100% οτι το ταδε ψαρι ζει εκει και το αλλο ζει παρα περα. Βασιζομαι κι εγω στο ιντερνετ οπως κι εσεις. Επειδη λοιπον μου αναφερετε διαφορα sites σας αναφερω λοιπον κι εγω οτι αλλα τοσα και αρκετα αξιοπιστα οπως το seriously fish και το animal world δεν αναφερουν πουθενα τα agasizii στον Madeira. Βεβαια οπως μου ειχε πει και ο κυριος Bleher, στο διαδυκτιο, ο ενας αντιγραφει τον αλλο χωρις να εχουν ιδεα του τι πραγματικα συμβαινει.

Περαν τουτου ομως, επειδη θελω να κραταω το μυαλο μου ανοιχτο, θα δεχτω οτι ισως καποια ποικιλια να ζει στον Madeira. Για να κανεις λοιπον βιοτοπικο Madeira θα πρεπει να βρεις την συγκεκριμενη ποικιλια και οχι μια ποικιλια η οποια θα ζει στο Solimoes.

Φικε bill koulosousas, οταν μιλαμε για βιοτοπικο ενυδρειο, σαφως και θα πρεπει να διυλιζουμε τον κονοπα αλλιως δεν κανουμε δουλεια. Οταν αναπαριστας εναν βιοτοπο πρεπει να εισαι ακριβης και οχι στο περιπου.

Στον κοσμο, στην Ελλαδα, στο φορουμ μας υπσρχουν δυο κατηγοριες. Αυτοι που λενε πως δεν υπαρχουν βιοτοπικα ενυδρεια και αυτοι που λενε πως υπαρχουν. Ειναι κριμα λοιπον για οσους απο μας πασχιζουμε να αναπαραστησουμε ενα ακριβες αντιγραφο της φυσης να χαλαμε την ενδιαφερουσα αυτη κατηγορια με πασαλειματα και ανακριβειες και να δινουμε τροφη στο αντιπαλον δεος.

Send from the Heart of Amazonas

Φιλε Sturm  θα μου επιτρεψεις μια διευκρινηση γιατι νομιζω οτι δεν με καταλαβες,

1ον. Εγω σχολιασα τον χαμο που βλεπω οπου ο καθενας διαβαζει ενα site και βαση αυτου γινεται ιεραποστολος του βιοτοπικου, ποσο εμπιστα ειναι αυτα τα site που μπορει να αναφερονται σε βιβλιογραφιες του 1952, την στιγμη που στους παραποταμους του αμαζονιου γινεται ο κακος χαμος οπως δειχνουν τα βιντεο που ανεβασε ο Σταθης.

2ον.Οπως εχει αναφερθει και σε προηγουμενο topic με θεμα το βιοτοπικο, μιλαμε για βιοτοπικο η' για βιοτοπικης προσεγγισης? γιατι λογικα (διορθωσε με αν κανω λαθος)  βιοτοπικο ειναι να παρουμε χωμα,ριζες,φυτα,νερο και ψαρια απο καποιον ποταμο και να τα βαλουμε στο ενυδρειο μας, ενω βιοτοπικης προσεγγισης οταν βαζουμε ΣΑΝ και αυτα που υπαρχουν εκει, και δω μπαινει και η αλλη παραμετρος, σε τι βαθμο βιοτοπικη προσεγγιση ? πρεπει και το ξερο φυλλο που θα εχω να ειναι ιδιας "ρατσας" με το δεντρο του ποταμου η' μπορει να ειναι συγγενικα ?

 

Οπως καταλαβαινουμε για να προσδιορισουμε κατι (οτιδηποτε) πρεπει να εχουμε καποιες σταθερες πανω στις οποιες θα βασιστουμε, οποτε το ερωτημα που πρεπει να απαντησουμε πρωτα για να εχει καποιο νοημα η κουβεντα ειναι : Ποιες ειναι οι σταθερες οπου καθοριζουν ενα βιοτοπικο ενυδρειο? και αν αυτες αναφερονται πριν 50-60 χρονια ισχυουν και σημερα? και μετα εδω ειμαστε να συζητησουμε και να σχολιασουμε καθε "βιοτοπικο" ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ως προς την ιεραποστολικοτητα θα συμφωνησω. Ως προς τα αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω και μαλιστα καθετα.

Το εχω ξανακουσει αυτο με το "βιοτοπικης προσεγγισης" και "βιοτοπικο". Με ποια κριτηρια και υπο ποια εννοια λεγεται αυτο; εχει καποια διαφορα ετυμολογικη η απλα παιζουμε με τις λεξεις; ειπαμε να αντιγραψουμε την φυση ουτε κατα διανοια, δεν μπορουμε ομως να αναπαραστησουμε ενα κομματι της; και γιατι πρεπει να φερω χωμα απο την Βραζιλια αν θελω να εχω βιοτοπικο και ποιος το λεει αυτο; δηλαδη ενας απο τους μεγαλυτερους διαγωνισμους που θα τρεξει τελος του μηνα στη Ρωσια και λεγεται βιοτοπικου ενυδρειου, με κριτες μερικα απο τα μεγαλυτερα ονοματα της επιστημης του υδατινου κοσμου, ειναι ακυρος;

Βιοτοπικο ενυδρειο υπαρχει και ξαναλεω ειναι κριμα να ισοπεδωνεται η δουλεια παιδιων που πασχιζουν για το καλυτερο. Και εκτος του οτι υπαρχει, ειναι και απο τα πιο δυσκολα ενυδρεια. Πολλες φορες και οχι ομορφο. Αρκετοι βολευονται με λιγα πραγματα στο ενυδρειο τους. Υπαρχουν ομως παιδια που εχουν προσομοιασει τις περιοδους βροχοπτωσεων, τις περιοδους ξηρασιας, το κυκλο του φεγγαριου και τις θερμοκρασιες της εκαστοτε περιοχης, τους θυλακες θερμοτητας στον βυθο. Τι θα πεις σε αυτους τους ανθρωπους, δεν εχεις χωμα και κλαδια απο το Ορινοκο;

Μακρυγορησα για το θεμα του βιοτοπικου διοτι εχω αγανακτησει πλεον.

Στο θεμα των σταθερων τωρα. Δυστυχως οσοι απο μας δεν εχουμε επισκεφτει την περιοχη που επιθυμουμε να αναπαραστησουμε βασιζομαστε σε αλλους εξωτερικους παραγοντες. Συμβουλες απο καποιους που εχουν παει, ιντερνετ, ντοκυμαντερ κτλ. Αυτα ξερουμε, αυτα εμπιστευομαστε. Πανω κατω το ποταμι ιδιο παραμενει. Εκτος κι αν στερεψει και δεν υπαρχει πια.

Προφανως εχω να πω κι αλλα αλλα δεν θελω να κουρασω περαιτερω. Και επειδη τα συμπερασματα βγαινουν απο την κουβεντα, εδω ειμαι για οτιδηποτε αλλο.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τα κριτιρια.... η λεξη κλειδι για μενα  και η λεξη που ευθυνεται για τις πιο πολλες αντιπαραθεσεις στα ενυδρειακα  forum, οσο πιο συγκεκριμενα ειναι τα κριτιρια και οσο πιο ξεκαθαρες οι πληροφοριες πανω σε καθε τι τοσο λιγοτερη σύγχυση και λιγοτερες αντιπαραθέσεις γι'αυτους τους έρημους τους παραποτάμους, που καθε φορα που παω στον Billaus για καφε πρεπει να ακουω για τον rio madeira, ton rio orinoko, ton rio Ferdinand kai to rio antirio :P

 

P.s Και ο Billaus δεν εχει θεμα γιατι εχει τον Captain iglo να τον συμβουλεψει, οι αλλοι ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εχεις δυο επιλογες. Η δεν ξαναπας στον bilaus η πας και μαθαινεις και για τον rio mare.

Για μενα μια χαρα κανει το παιδι και το ψαχνει. Ετσι ειναι αν αγαπας αυτο που κανεις.

Και ειπαμε τις πληροφοριες δυστυχως δεν τις εχουμε στο πιατο. Οτι τσιμπαμε δεξια κι αριστερα με ψαξιμο και με κουβεντα.

Παρε λοιπον τον bilaus και ελατε στην προσεχη συναντηση να κουβεντιασουμε κι απο κοντα.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο πάντως η όσο το δυνατόν καλύτερη προσέγγιση του βιότοπου, δύσκολο μεν για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν.

Πολύ σημαντικό πάντως και δύσκολο είναι οι παράμετροι του νερού, εκτός από την επιλογή ψαριών και το συνολικό στήσιμο του ενυδρείου.

Όταν λέμε βιότοπο δεν πρέπει να ξεχνάμε το νερό που ζούνε και είναι ίσως από τα πιο δύσκολα σημεία, επειδή θα πρέπει να φροντίζουμε να το διατηρούμε κάθε εβδομάδα με τις αλλαγές του νερού και στις ίδιες παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος αυτο που λες Μακη. Μαλλον οχι λαθος αλλα ουτε και σωστο. Το νερο αλλαζει αναλογα τις εποχες, το σημειο, τη βλαστηση, την μερα, την νυχτα κτλ κτλ!

Αν θες να το ψαξεις τοσο πολυ θα πρεπει να παιζει και με τις παραμετρους του νερου! Για μενα δεν υπαρχει τετοιος λογος! Ειπαμε παιδια δεν παμε να αντιγραψουμε την φυση.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος αυτο που λες Μακη. Μαλλον οχι λαθος αλλα ουτε και σωστο. Το νερο αλλαζει αναλογα τις εποχες, το σημειο, τη βλαστηση, την μερα, την νυχτα κτλ κτλ!

Αν θες να το ψαξεις τοσο πολυ θα πρεπει να παιζει και με τις παραμετρους του νερου! Για μενα δεν υπαρχει τετοιος λογος! Ειπαμε παιδια δεν παμε να αντιγραψουμε την φυση.

 

Διαφωνώ Θοδωρή, τότε ποιος ο λόγος να επεξεργαζόμαστε το νερό ως προς τις σκληρότητες, ph κλπ.  

Για να παρέχουμε στα ψάρια κάτι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον και να ζουν σε καλύτερες συνθήκες

Βιότοπος δεν είναι μόνο τα ψάρια, οι πέτρες, τα φυτά και τα ξύλα.  Το νερό είναι μέρος του βιότοπου και ίσως να είναι και από τα σημαντικότερα κατά τη γνώμη μου.

Κατανοώ ότι οι συνθήκες μπορεί να αλλάζουν και να μην είναι σταθερές αλλά πόσο γρήγορα αλλάζουν και σε τι βαθμό;

Εννοείται ότι δεν πάμε να αντιγράψουμε την φύση γιατί η φύση δεν αντιγράφεται.   Όσο καλές συνθήκες και να παρέχουμε στα ψάρια μας, όσο πιο κοντά πλησιάσουμε στο 100% του βιότοπού τους, ποτέ δεν θα είναι όπως στης φύση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα εχουμε ξαναπει....

Οι πληροφοριες που εχουμε ειναι ελαχιστες και αοριστες δυστηχως και βασιζονται σε μερικους τυχερους που εχουν ερευνησει τις περιοχες...

Περιοχες που αν περασεις Αυγουστο ειναι ετσι και Δεκεμβρη ειναι γιουβετσι...

Τα νερα στους ποταμους αλλαζουν ραγδαια αναλογως με τις κληματολογικες συνθηκες και της παρεμβασεις της φυσης και του ανθρωπου....

Στα ιδια ποταμια μπορει να δουμε διαφορετικες παραμετρους νερου και διαυγειας και βαθους....

Και μιλαμε για ζουγκλα μην ξεχνιομαστε με οτι αντικτυπα εχει αυτο στα ποταμια...

Οι πληροφοριες ελαχιστες και ακομα και οι ιθαγενεις πολλες φορες δεν ξερουν τα νερα..

Κατα την γνωμη μου ειναι γλυκια τρελα να ψαχνεται   καποιος να προσομειωσει το ενυδρειο του με αυτο που συμβαινει στους ποταμους και μπραβο του που το γουσταρει και το φτιαχνει τοσο  ομορφα στο μυαλο του ...

Αλλα....

Εχετε σκεφτει το θεμα κοπαδιασμα...

Το θεμα φωλιασμα ..

Τα ποσο διαφορετικα μηκη και βαθη που βρισκονται ψαρια που ζουν στα ιδια ακριβως νερα...

Θα επρεπε να εχουμε ενυδρεια καμμια 30 αρια μετρα μηκος και αλλα τοσα βαθος για να μπορεσουμε να φτασουμε καπως  κοντα σε πραγματικη  βιοτοπικη προσεγγιση...

Με μεχρι και 300 ψαρια ομαδες πολλες φορες....

Ακομα και τα ψαρια μας ειναι επιλεκτικες αναπαραγωγες τις περισοτερες φορες...

Ομορφη σκεψη και ωραια τρελα!!!

Αλλα δυστηχως και απιαστο ονειρο μαζι...

Μπραβο παντως στα παιδια που καιγονται τα ματια τους στο διαβασμα ψαχνοντας πληροφοριες ........

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...