Jump to content

Κοντρες επανω και πως?


koskar

Recommended Posts

Καλησπερα  φτιαχνω ενα ενυδρειο  80χ35χ40 σε πρωτη δοκιμη γεμισματος ειχα κοιλια 4mm στην μεση στα μπρος -πισω τζαμια .Ερωτηση η επανω κοντρες πρεπει να ειναι  σε σχημα Η ? μηπως καλλιτερα ειναι να βαλω και στα πλαινα ?

 Ο τζαμας μου ειπε οτι αν βαλω διπλα τζαμια σε καθε κοντρα μπρος -πισω  δηλ 2 τζαμια σαντουιτς κολλημενα με σιλικονη σε καθε πλευρα δεν θα εχω κανενα θεμα δεν μπορω να αποφασισω (σημ τα τζαμια μου ειναι 6mm παχος)

καποια γνωμη , συμβουλη?  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα από μια μόνο στις μεγάλες πλευρές χωρίς να τις δέσω στην μέση και μάλιστα την πίσω δεν θα την τερμάτιζα για να έχω χώρο

για τα μπαστούνια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα από μια μόνο στις μεγάλες πλευρές χωρίς να τις δέσω στην μέση και μάλιστα την πίσω δεν θα την τερμάτιζα για να έχω χώρο

για τα μπαστούνια...

Η αληθεια ειναι οτι τρομαξα μετραγα και ξαναμετραγα γιατι για 6αρι τζαμι ειναι μεγαλη η κοιλια που εκανε ,τελος παντων με καθυσηχασες φιλε θα ακολουθησω την συμβουλη σου, σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ενυδρειο που κολησα με διαστασεις 70χ35χ40 και 6 χιλιοστα τζαμι εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα.Τελικα με την συμβουλη του Βασιλη και τοτε κολησα δυο κοντρες επανω,μια εμπρος και μια πισω αφηνωντας ενα κενο 5 εκκατοστα απο καθε πλευρα για τα μπαστουνια/καλωδια κτλ.Το ενυδρεο τρεχει τρια χρονια χωρις κανενα προβλημμα.Και φαντασου εγω κολησα τις κοντρες με νερο και ψαρια μεσα.Κατεβασα την σταθμη στο μισο υψος και αφου εκει δεν εκανε κοιλια το κολησα και το αφησα ετσι να στεγνωσουν λιγες μερες.

Link to comment
Share on other sites

20150410_154019_zpsxnjbqgl9.jpg

Το ενυδρειο αυτο ειναι λιγο μεγαλητερο απο το δικο σου (85*37*43) με 5αρι τζαμι!

Δεν κανει ουτε κιχ!

Οποτε με κοντρες στις μεγαλες επιφανειες δεν θα εχεις προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα από μια μόνο στις μεγάλες πλευρές χωρίς να τις δέσω στην μέση και μάλιστα την πίσω δεν θα την τερμάτιζα για να έχω χώρο

για τα μπαστούνια...

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου επιτρεπετε μια ερωτηση σχετικα με κοντρες;

 

Οι κοντρες κατω ειναι προτιμότερες του διπλου πατου ή οχι;

Αναλογως.

Αν στοχος ειναι απλα να ενισχυθουν το εμπρος και πισω τζαμι για πιθανη κοιλια τοτε οι κοντρες κανουν καλη δουλεια.

Με τον διπλο πατο καλυπτουμε γενικα περισσοτερες πιθανοτητες να παει κατι στραβα αλλα αυξανουμε σημαντικα το κοστος και φυσικα το βαρος της γυαλας.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

20150410_154019_zpsxnjbqgl9.jpg

Το ενυδρειο αυτο ειναι λιγο μεγαλητερο απο το δικο σου (85*37*43) με 5αρι τζαμι!

Δεν κανει ουτε κιχ!

Οποτε με κοντρες στις μεγαλες επιφανειες δεν θα εχεις προβλημα!

 

Πολύ ωραία κολλημένο ενυδρείο και με το σωστό πάχος τζαμιού !!! :bowdown:

 

Κάποιες φορές διαβάζω κάποιες απαντήσεις του τύπου " Ε ! για καλύτερα βάλε ποιό χοντρό τζάμι " !!!!

Αν δεν ξέρεις μη μιλάς .... τι έχει να πεί για καλύτερα ; .... να βάλουμε ακόμα ποιο χοντρό για να είμαστε μέσα ;

Αν γνωρίζεις πέστο , αν δεν γνωρίζεις μη μιλάς .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλά με μεγαλύτερο πάχος τζαμιού γλιτώνεις τις κόντρες, γι' αυτό ο ντόρος για πιο χοντρό τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...