Jump to content

Rio Nanay


georgerocks

Recommended Posts

Πολυ ομορφα ολα!

Και το ενυδρειο,και τα ψαρια,και η διακοσμηση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργαρα τα ψαρια τα σπανε!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Υπεροχο ενυδρειο και καταπληκτικα ψαρια :thumbsu: :thumbsu:

Γιωργο τις πετρες που τις βρηκες;;

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όλα Γιώργο.  Σου εύχομαι ακόμα καλύτερη συνέχεια και εξέλιξη... :)

Όπως αναφέρεις και εσύ είναι μικρά ακόμη, γιατί όπως είδα στο λινκ που μας έβαλες μεγαλώνοντας θα πάρουν και ωραία χρώματα...:)  Πανέμορφα ψαράκια!

Από επεξεργασία νερού θα κάνεις κάτι στην πορεία;  Απ' ότι είδα στο λινκ προτιμούν όξινο και μαλακό νερό και δε βλέπω να έχεις μετρήσεις σχετικά.

 

Να είσαι καλά φιλαράκι να το χαρείς. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιώργο. Πολύ ωραία επιλογή σε ψάρια. Βγάζουν τρομερά χρώματα θα τα ευχαριστηθείς είμαι σίγουρος.

Τάιζε καλά για να πάρουν τα πάνω τους. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο και επιλογή ψαριών είναι σούπερ!

Να τα χαρείς Γιωργαρε!

Καλοριζικο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια!!!

Χαιρομαι που σας αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

 Γιωργο τις πετρες που τις βρηκες;;

 

Βασιλη,δεν κανουν για θαλασσινο ρε συ! :D

Απο τον Ερμη στο Κορωπι....δες εδω http://www.votsalo.net/Products/Garden-Stones/%CE%A0%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%9F%CE%B2%CE%B1%CE%BB-%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%82.aspx

Link to comment
Share on other sites

Από επεξεργασία νερού θα κάνεις κάτι στην πορεία;  Απ' ότι είδα στο λινκ προτιμούν όξινο και μαλακό νερό και δε βλέπω να έχεις μετρήσεις σχετικά.

 

Μακη,ναι δεν εχω μετρησεις για σκληροτητες αλλα το νερο της βρυσης μου ειναι 7.4-7.5 και 7.5 ειναι το ανωτατο οριο συμφωνα με το σαιτ οποτε καλο θα ηταν να το ριξω λιγο αλλα προς το παρον ειμαι οριακα οκ και με την ωριμανση του ενυδρειου το ph τουλαχιστον θα παει στο 7.2

Θα μετρησω παντως καποια στιγμη να δουμε και θα δω τι θα κανω.....

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη,δεν κανουν για θαλασσινο ρε συ! :D

Απο τον Ερμη στο Κορωπι....δες εδω http://www.votsalo.net/Products/Garden-Stones/%CE%A0%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%9F%CE%B2%CE%B1%CE%BB-%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%82.aspx

Γιώργο να υποθέσω και την άμμο από εκεί;  Ρίζες;

 

Μακη,ναι δεν εχω μετρησεις για σκληροτητες αλλα το νερο της βρυσης μου ειναι 7.4-7.5 και 7.5 ειναι το ανωτατο οριο συμφωνα με το σαιτ οποτε καλο θα ηταν να το ριξω λιγο αλλα προς το παρον ειμαι οριακα οκ και με την ωριμανση του ενυδρειου το ph τουλαχιστον θα παει στο 7.2

Θα μετρησω παντως καποια στιγμη να δουμε και θα δω τι θα κανω.....

Σε ρωτάω γιατί ετοιμάζομαι για μεγαλύτερο ενυδρείο, αλλά προβληματίζομαι με τα λίτρα ως προς τις καταναλώσεις που θα έχω στις αλλαγές, όχι μόνο ως προς το λογαριασμό του νερού, αλλά και στο νερό που θα πετιέται από την α/ο.  Είναι κρίμα να πηγαίνει χαμένο τόσο νερό...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο να υποθέσω και την άμμο από εκεί;  Ρίζες;

 

Σε ρωτάω γιατί ετοιμάζομαι για μεγαλύτερο ενυδρείο, αλλά προβληματίζομαι με τα λίτρα ως προς τις καταναλώσεις που θα έχω στις αλλαγές, όχι μόνο ως προς το λογαριασμό του νερού, αλλά και στο νερό που θα πετιέται από την α/ο.  Είναι κρίμα να πηγαίνει χαμένο τόσο νερό...

 

Αμμο εχει αλλα εγω αμμο και ριζες βρηκα στο petsupermarket και μου κανανε....

 

Αυτο που λες με την α/ο ειναι ενα θεμα....κι εγω το εχω σκεφτει.Φαντασου οτι τωρα κανω 2 αλλαγες την εβδομαδα δηλαδη περιπου 400 λιτρα....

Βεβαια,δεν κανεις 100% α/ο αλλα 50% ή και λιγοτερο....οποτε στην εβδομαδιαια αλλαγη(200 λιτρων περιπου) απο α/ο θα ειναι τα 100 ή και λιγοτερα...αναλογα παντα ποσο αλλαγη νερου χρειαζεται το ενυδρειο και φυσικα ποσο θες να ειναι οι σκληροτητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν επιθυμούν να πετάνε νεράκι από α/ο, τυρφούλα σε βαρελάκι είναι η λύση....Και σε περίπτωση πολλών λίτρων, το χέρι στη  τσέπη... :money:  :money:  :money:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ όμορφο και μεγαλώνοντας τα "ζωντανά" θα γίνουν απίθανα...

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα μια μικρη παρενθεση στο θέμα.επειδη είπες τυρφη:ξερουμε αν ο ανθρακας αναιρει τις ιδιοτητες της;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα μια μικρη παρενθεση στο θέμα.επειδη είπες τυρφη:ξερουμε αν ο ανθρακας αναιρει τις ιδιοτητες της;;;;

Δεν γνωρίζω μα σιγουριά. ΄Νομίζω μόνο στο χρώμα του νερού την επηρεάζει, δλδ δεν σκουραίνει τόσο το νερό αν χρησιμοποιείται και άνθρακας. Στις σκληρότητες δεν πιστεύω ότι παίζει κάποιο ρόλο.

Με επιφύλαξη το λέω, μιάς και δεν τρέχω άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη,δεν κανουν για θαλασσινο ρε συ! :D

Απο τον Ερμη στο Κορωπι....δες εδω http://www.votsalo.net/Products/Garden-Stones/%CE%A0%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%9F%CE%B2%CE%B1%CE%BB-%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%82.aspx

χαχα! οκ το ξερω το μαγαζι, ευχαριστω!

Και για οσους δεν γνωριζουν καποια στιγμη θα επιστρεψω απο κει που ξεκινησα..........

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

χαχα! οκ το ξερω το μαγαζι, ευχαριστω!

Και για οσους δεν γνωριζουν καποια στιγμη θα επιστρεψω απο κει που ξεκινησα..........

Ωπα να τα ευχάριστα !!!!

Αυτό λέγεται"μετακενωσις" ή απλά επαναπατρισμός!

Ευγεεε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα ψαρια,να τα χαιρεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ όμορφο και μεγαλώνοντας τα "ζωντανά" θα γίνουν απίθανα...

 

 

Πολυ ομορφα τα ψαρια,να τα χαιρεσαι.

 

Ευχαριστω πολυ! 

Link to comment
Share on other sites

χαχα! οκ το ξερω το μαγαζι, ευχαριστω!

Και για οσους δεν γνωριζουν καποια στιγμη θα επιστρεψω απο κει που ξεκινησα..........

Με το καλο! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν !!! Ειναι πανεμορφα!! Μου φανηκε ομως λιγο αδειο. Δεν εχουν και πολλα σημεια για να κρυφτουν. Ισως καμια ριζα ακομα 'η καποιο φυτο (δεν λεω να γινει φυτεμενο ισα για καμια κρυψωνα). Ειμαι σιγουρη πως κατι εχεις στο μυαλο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...