Jump to content

Rio Nanay


georgerocks

Recommended Posts

Πολύ ωραία εξέλιξη! Τα ψάρια πήραν πολύ μπόι! Οι φωτογραφίες με "την μειωμένη φωτεινότητα" μου άρεσαν και μένα περισσότερο.:thumbsu:

 

Βασίλης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update κι εδω,μιας και προστεθηκε αλλο ενα severum ευγενικη χορηγια του φιλου Χρηστου( @South )....

Στην αρχη ηταν λιγο φοβισμενο και δυσκολευτηκε και λιγο στο φαγητο...μαλλον δεν εχω καμια τροφη απο αυτες που εχει ο Χρηστος....απο την τεταρτη,πεμπτη μερα ολα καλα.

Τρωει,οχι ολες τις τροφες ομως,και πλεον κυριαρχησε στο ενυδρειο....ειναι το μεγαλυτερο απο ολα οποτε ηταν θεμα χρονου να παρει κεφαλι!

 

20170212_194240_zpsjybjkiui.jpg

20170212_194247_zpsdwhef1eb.jpg

 

 

Θα ακολουθησουν κι αλλες φωτο και βιντεο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το rotkeil και η σωματική διαφορά του εμφανής! 

Να το χαίρεσαι κ περιμένουμε την υπόλοιπη οπτική ενημέρωση :)

Link to comment
Share on other sites

Και μερικες φωτο διαφορες.....

 

 

20170212_194343_zpsovvwmc7k.jpg

20170212_194252_zps9grshrzb.jpg

20170212_194235_zpsz7fznb1u.jpg

20170212_193736_zpsjuyrmnde.jpg

20170212_193731_zpsjwbiqnbc.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρια. Ταισε και τα δικα σου να παρουν λιγο μποι! Να δω Γιωργαρα ποτε θα ξεφορτωθεις το κυανο!


Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

"Πάλιωσε" το ενυδρείο και δείχνει πολύ όμορφο. Τα ψάρια μια χαρά και ευτυχώς δε φαίνονται φασαρίες. Λίγο τάισμα παραπάνω και ίσως δεις λίγο τη μηχανική φίλτρανση για τα αιωρούμενα. Μπράβο Γιώργη!:thumbup: 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! 

Τσακωμοι υπαρχουν,οχι ολη μερα βεβαια,στο βιντεο ειχαν μολις φαει για αυτο ειναι ετσι υσηχα...

Αιωρουμενα εχω αλλα οχι τοσα πολλα οπως στο βιντεο,χθες σηκωθηκαν απο την αλλαγη νερου....

Και για το κυανο θα κανω συσκοτιση...ευτυχως δεν εξαπλωνεται...εφτιαξα την ροη παντως σε πρωτη φαση που πριν δεν ειχα καθολου και γι'αυτο παρουσιαστηκε,συν τα πολλα θρεπτικα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαρουκλα! Έτσι θα γίνουν και τα "μικρα " βέβαια...

Για το κυανό κοιτά την κυκλοφορία όπως λέγαμε και βλέπεις. Η συσκότιση δεν θα προσφέρει κάτι νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γιώργο πως πάμε εδώ;

Καμια εξέλιξη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο μηνα!

Καμια ουσιαστικη εξελιξη...τα ψαρια πανε καλα παντως! :)

Εχω βαρεθει να καθαριζω την αλγη απο τα τζαμια....γι'αυτο και δεν ανεβαζω φωτο τωρα γιατι δεν βλεπω και πολυ καλα απο τα μπροστινο τζαμι..... :D

Συσκοτιση για το κυανο δεν εχω κανει,απο αμελεια, αλλα με τον κυκλοφορητη που ειχα βαλει τουλαχιστον δεν εξαπλωνεται στο ρυθμο που ητανε,το ελεγχω.....να δουμε ποτε θα κανω καμια συσκοτιση μπας και φυγει τελειως.....παντως κι ο κυκλοφορητης αυτος ειναι μικρος....

Φωτο οταν θα καθαρισω! :) 

 

 

 

Υ.Γ.Ειχα παραγγειλει corydoras elegans που ειναι και βιοτοπικα με τα rotkeil αλλα δυστυχως η παραγγελια τελικα δεν πραγματοποιηθηκε.....στο μελλον.... :) 

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Ψαρουκλα! Έτσι θα γίνουν και τα "μικρα " βέβαια...
Για το κυανό κοιτά την κυκλοφορία όπως λέγαμε και βλέπεις. Η συσκότιση δεν θα προσφέρει κάτι νομιζω...


Τωρα το ειδα αυτο το θεμα. Τα μικρα αμα δεν φανε δεν θα γινουν ετσι. Η συσκοτιση γιατι δεν θα προσφερει κατι;

Γιωργο γιατι δεν κοιτας στο petcumulus;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

 


Τωρα το ειδα αυτο το θεμα. Τα μικρα αμα δεν φανε δεν θα γινουν ετσι. Η συσκοτιση γιατι δεν θα προσφερει κατι;

Γιωργο γιατι δεν κοιτας στο petcumulus;

Greetings from the dark side!
 

 

Απ' όσα έχω καταλάβει το κυανό δεν είναι άλγη που ευνοείται από το φως (αρα θα την πολεμήσω με συσκοτηση). Είναι άλγη πολλών παραγόντων χημείας νερου, όπως φωσφωρικων κ.α. και συνδυασμός κακής κυκλοφορίας. 

Αν κάνω κάπου λάθος πείτε το. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Απ' όσα έχω καταλάβει το κυανό δεν είναι άλγη που ευνοείται από το φως (αρα θα την πολεμήσω με συσκοτηση). Είναι άλγη πολλών παραγόντων χημείας νερου, όπως φωσφωρικων κ.α. και συνδυασμός κακής κυκλοφορίας. 

Αν κάνω κάπου λάθος πείτε το. 

Βασικά Παρασκευά το κυανό δεν είναι άλγη, αλλά βακτήριο. Η συσκότιση φέρνει αποτελέσματα, αλλά μόνο όταν γίνει στην αρχή. Αν το πρόβλημα εξαπλωθεί η χρήση φάρμακου (ερυθρομυκίνης) είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Βασικά Παρασκευά το κυανό δεν είναι άλγη, αλλά βακτήριο. Η συσκότιση φέρνει αποτελέσματα, αλλά μόνο όταν γίνει στην αρχή. Αν το πρόβλημα εξαπλωθεί η χρήση φάρμακου (ερυθρομυκίνης) είναι μονόδρομος.

Δεκτον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος που ακουσα την συμβουλη του sotiri ειδα φοβερα αποτελεσματα.

Εκανα 4 μερες συσκοτηση και μολις το ξεκουκουλωσα ειδα ενα αλλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα κανω κι εγω συσκοτηση και θα σας πω...

Παντως ευτυχως δεν εχει εξαπλωθει τοσο καιρο που δεν εχω και χρονο να ασχοληθω,καθαριζω βεβαια στις αλλαγες....

Για τα κορυ θα κοιταξω.

Τα ψαρια μεγαλωνουν,μονο δυο εχουν μεινει πισω σε αναπτυξη,το μεγαλο μου αρσενικο εχει φτασει την καινουρια μεγαλη θυληκια...ισως να την εχει περασει κιολας...

Χρωσταω φωτο! :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου της ταξεως 80% και θα καθαριζα τα φιλτρα. Απο εκει και περα καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου και σε καθε αλλαγη νερου ρουτηνας μετα καθαρισμος σφουγγαριων. Κανε αυτο και θα δεις το ενυδρειο σου και τα ψαρια σου να λαμπουν χρωματα  και καλη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2017 at 11:08 ΠΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Προσωπικα θα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου της ταξεως 80% και θα καθαριζα τα φιλτρα. Απο εκει και περα καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου και σε καθε αλλαγη νερου ρουτηνας μετα καθαρισμος σφουγγαριων. Κανε αυτο και θα δεις το ενυδρειο σου και τα ψαρια σου να λαμπουν χρωματα  και καλη αναπτυξη.

 

Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να καθαριζω πολυ πιο συχνα τα φιλτρα-σφουγγαρια απ'οτι μια φορα το μηνα τους τελευταιους τρεις μηνες,αλλα θα το κανω.

Μεγαλη αλλαγη νερου δεν με φοβιζει και θα την κανω αυριο κιολας γιατι ουτως ή αλλως οταν δεν προλαβω την εβδομαδιαια του 30% περιπου κανω στο δεκαημερο ή δεκαπενθημερο 50% και εχω κανει και 60%.

Αυριο λοιπον.... :)

 

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγαλες κιχλιδες τρωνε πολυ και βρωμιζουν και αναλογα.

Τα αιωρουμενα σωματιδια ισον αλγες και κυανο, καθαρη πρωτεινη στα δοντια τους.

Δεν ξερω εαν εχεις αφαιρεση αρκετο σφουγγαρι απο τα φιλτρα σου για να βαλεις στην θεση τους βιολογικο υλικο αλλα δεν ειναι φυσιολογικο και μετα απο αλλαγη τοσα αιωρουμενα σωματιδια.,.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Οι μεγαλες κιχλιδες τρωνε πολυ και βρωμιζουν και αναλογα.

Τα αιωρουμενα σωματιδια ισον αλγες και κυανο, καθαρη πρωτεινη στα δοντια τους.

Δεν ξερω εαν εχεις αφαιρεση αρκετο σφουγγαρι απο τα φιλτρα σου για να βαλεις στην θεση τους βιολογικο υλικο αλλα δεν ειναι φυσιολογικο και μετα απο αλλαγη τοσα αιωρουμενα σωματιδια.,.... 

 

Εχω αφαιρεσει ενα σφουγγαρι απο καθε φιλτρο,θυμιζω οτι εχω δυο fluval 406,ειναι το μαυρο σφουγγαρι που υπαρχει στο ενα απο τα τεσσερα καλαθια....

Εχω αιωρουμενα σωματιδια....πολυ πιθανο να κανει δουλεια το σφουγγαρι που εχω βγαλει...για καποιο λογο θα το εχει και η εταιρια εκει εξ'αρχης...

Ακριβως αυτην την κουβεντα ανοιξαμε προχθες στην συναντηση με τον @argy1 και τον @kosmas και θα εχει ενδιαφερον νομιζω και καλυτερα να τα πουμε δημοσια αν και δεν ειναι κατι που δεν εχει ξανασυζητηθει.... ανοιγω νεο θεμα εδω 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μεγαλη αλλαγη και καλο καθαρισμα στα φιλτρα και προσθεσα οπως ειπαμε το ενα σφουγγαρι....και βλεπουμε! :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη! Για μενα καλυτερα να κρατουσες την βιολογια στο φιλτρο και να εβαζες προφιλτρα στις εισοδους των φιλτρων. Τα ψαρια που εχεις ειναι μεγαλα και ρυπαινουν αρκετα.
Για μενα το προβλημα σου ειναι η ρουτινα καθαριοτητας σου και οχι τα φιλτρα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος georgerocks έγραψε:

Εκανα μεγαλη αλλαγη και καλο καθαρισμα στα φιλτρα και προσθεσα οπως ειπαμε το ενα σφουγγαρι....και βλεπουμε! :)

 

 

Προς αποφυγη παρεξηγησεων θελω να πιστευω οτι εβαλες και τα δυο μαυρα σφουγγαρια που παιρνει ο καδος σου στο καλαθακι κατω κατω στον πατο. Γιατι εαν εβαλες μονο το ενα απο το ζευγαρι που εχει τοτε δεν καναμε τιποτα..... :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...