Jump to content

Αντικατάσταση αντλίας σε skimmer


Mr.Puff

Recommended Posts

Τι γνώμη έχετε για αυτή την αντλία? http://www.ebay.com/itm/needle-wheel-rotor-pump-special-design-for-Protein-Skimmer-marine-source-SP3-/400967499173?hash=item5d5b867da5:g:TM8AAOSwjVVVuHwP

Ενδέχεται να πρέπει να αλλάξω την Aquabee που έχει το aqualobby achilles μου (αντίγραφο του mce600) και σκέφτομαι την πιο πάνω αντλία αφού έχει και καλύτερα χαρακτηριστικά και είναι πολύ πιο οικονομική. Γνωρίζει κανείς αν ταιριάζει στο mce600?

 

Link to comment
Share on other sites

Απο πανω τη βιδωνει?δεν νομιζω,μετρα πλατος να δεις εαν χωραει,, και στειλτου ενα email.

Link to comment
Share on other sites

Λουκά αυτή η αντλία παράγει 700l/h αέρα είναι πολύ μεγάλη για το mce 600. Θα σου έλεγα να δεις την SP2.

Αυτήν έχω σκοπό να την πάρω εγώ για ένα H&S A150- F2001 που φοράει Aquabee 2001 με 500 l/h παραγωγή αέρα.

Αν δεις στο site της Red Devil αυτή την αντλία την προτείνει για σώμα σκιμμερ με διάμετρο από 140 - 200 mm.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θυμάμαι καλά η αντλία του mce 600 παράγει αέρα 300 l/h. Το λέω με επιφύλαξη ψάξτο λίγο δεν θυμάμαι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

400l Λευτερη, 300 ειναι με την μαυρη αντλια

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον όλα καλά με την aquabee οπότε αλλαγή άμεσα δεν χρειάζεται να γίνει. Παρόλα αυτά σκέφτομαι να την πάρω, να την έχω σαν καβάτζα μια και η τιμή της είναι πολύ καλή. Λευτέρη η sp3 λες να μην ταιριάζει λόγο μεγαλύτερων διαστάσεων ή επειδή παράγει πολύ περισσότερο αέρα? Διαστάσεις δυστηχός δεν είδα πουθενά να γράφουν. Πάντος και η sp2 φαίνεται μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λουκα τι είχε η ανλτια; τελικα;

Επίσης σε συνφερει για μια νέα αντλία σωστη;

Και ένα καινούργιο σκιμμερ; (με κάτι παραπανω)

Από Ελλάδα υπάρχουν προσφορές εάν ψάχτεις σε μαγαζιά, που νομίζω συνφερει να έχει 2 σκιμμερ στη τελική το καβατζα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον όλα καλά με την aquabee οπότε αλλαγή άμεσα δεν χρειάζεται να γίνει. Παρόλα αυτά σκέφτομαι να την πάρω, να την έχω σαν καβάτζα μια και η τιμή της είναι πολύ καλή. Λευτέρη η sp3 λες να μην ταιριάζει λόγο μεγαλύτερων διαστάσεων ή επειδή παράγει πολύ περισσότερο αέρα? Διαστάσεις δυστηχός δεν είδα πουθενά να γράφουν. Πάντος και η sp2 φαίνεται μια χαρά.

Λουκά το πιθανότερο είναι να μην χωράει αλλά και να χωρέσει είναι υπερβολικός ο αέρας και πιθανόν και η ροή και μπορεί να σου ξεχειλίζει στο κύπελο με την έξοδο του νερού τέρμα ανοιχτή. Η SP2 νομίζω είναι ιδανική.

Νομίζω κάπου είχα δει τις διαστάσεις. Θα το ψάξω και θα σου πω.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λουκά δες εδώ λεπτομέρειες http://www.marine-sources.com/product-showcase/protein-skimmer/

Γράφει μόνο διαστάσεις πακέτου αλλά για να καταλάβεις η SP3 είναι περίπου στο μέγεθος Eheim 1250 η Aquabee 2001.

Link to comment
Share on other sites

Λουκα τι είχε η ανλτια; τελικα;

Επίσης σε συνφερει για μια νέα αντλία σωστη;

Και ένα καινούργιο σκιμμερ; (με κάτι παραπανω)

Από Ελλάδα υπάρχουν προσφορές εάν ψάχτεις σε μαγαζιά, που νομίζω συνφερει να έχει 2 σκιμμερ στη τελική το καβατζαΠέτρο

Πέτρο τελικά ήταν τελείως βουλομένο το σωληνάκι αέρα του venturi. Το αλάτι είχε γίνει σαν πέτρα μέσα εκεί. Το τρελό είναι ότι δεν είχε περάσει ούτε μήνας από τότε που το είχα καθαρίσει, ενώ τουλάχιστον μια φοράν την εβδομάδα ρίχνω ζεστό νερό όσμοσης στο σωληνάκι του αέρα για να το διατηρώ όσο γίνεται καθαρό. Τέλος πάντον. Τέλος καλό όλα καλά αλλά σίγουρα μια καβάτζα πρέπει να υπάρχει γιαυτό σκέφτομαι αυτή την αντλία που είναι πολύ οικονομική και καίει πολύ λιγότερο ρεύμα από την aquabee. Δεν βιάζομαι όμως. Αν βρώ κάποια καλή ευκαιρία σε ολόκληρο σκίμμερ θα το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Λουκά το πιθανότερο είναι να μην χωράει αλλά και να χωρέσει είναι υπερβολικός ο αέρας και πιθανόν και η ροή και μπορεί να σου ξεχειλίζει στο κύπελο με την έξοδο του νερού τέρμα ανοιχτή. Η SP2 νομίζω είναι ιδανική.

Νομίζω κάπου είχα δει τις διαστάσεις. Θα το ψάξω και θα σου πω.

Λευτέρη έχεις δίκιο η sp3 είναι πολύ δυνατή και μάλλον ακατάληλη. Η sp2 είναι καλύτερη επιλογή. Το μόνο που πρέπει να τσεκάρω σίγουρα είναι αν ταιριάζει η σωλήνα του venturi στο σωλήνα εισαγωγής νερού του skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη έχεις δίκιο η sp3 είναι πολύ δυνατή και μάλλον ακατάληλη. Η sp2 είναι καλύτερη επιλογή. Το μόνο που πρέπει να τσεκάρω σίγουρα είναι αν ταιριάζει η σωλήνα του venturi στο σωλήνα εισαγωγής νερού του skimmer.

Λουκά αυτό είναι το εύκολο κομμάτι της αλλαγής. Αν τελικά την πάρεις στείλε του ένα email να σου πει διαστάσεις για την SP2 ώστε να είσαι 100% σίγουρος.

Μην βρεθείς προ εκλπήξεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...