Jump to content

Ramirezi blue german


Recommended Posts

Καλησπερα! Τα ramirezi blue german κανουν μαζι με γαριδες? Δεν ξερω τι ειδη γαριδες θα προσθεσω αλλα μια απο τις επιλογες μου ειναι οι red cherry

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν...για μεζές :D

Link to comment
Share on other sites

καμια amano και αυτη, δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα "χτυπησουν"τις γαριδες με βεβαιοτητα...

Γιατι τα ειχα με red cherry (καταλαθος τα μετεφερα με μια μοςς)...

Και δεν γνωριζω αν τις κυνηγουσαν και δεν τις επιαναν ή δεν ασχολιοντουσαν...

Αλλα σιγουρα δεν θα δεις γονο...

Link to comment
Share on other sites

Αα οκει τοτε αρα δεν θα προσθεσω ραμιρεζι! Ποιοι ειναι οι ιδανικοι συγγατικοι για τις γαριδες?

Αναλογως τις γαριδες και τις παραμετρους του νερου που ζουν...

Γενικα ομως αποφευγουμε τις κιχλιδες και συνηθως διαλεγουμε μικροψαρα-κοπαδοψαρα για συγκατοικηση....

Link to comment
Share on other sites

Με τις αμανο δε θα έχεις πρόβλημα ούτε με τα τέτρα αλλά ούτε και με τα ραμιρέζι... για τις cherry δε γνωρίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τέτρα τις ενήλικες δεν θα τις πειράζουν (είτε cherry, είτε amano). Ο γόνος δύσκολα θα επιβιώνει όμως, ακόμα και σε φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν σε ενδιαφέρει ο γόνος θα ήταν προτιμότερο να αφιερώσεις ολόκληρο το ενυδρείο στις γαρίδες σου. Το ότι όλοι μας βάζουμε τις γαρίδες με ψάρια (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) δεν είναι απόλυτα σωστό. Τα περισσότερα ακόμα, και από τα μικρότερα ψάρια θα πάρουν το μεζέ τους όταν μπορέσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολλά από τα φάρμακα που χρησιμοποιούμε σε περίπτωση ασθένειας των ψαριών ενδέχεται να βλάψουν τις γαρίδες

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω αμανο μαζι με ram και τα πανε μια χαρα και τις πιο πολλες φορες ουτε καν ασχολιουνται, ο μονος τσαμπουκας ειναι οταν ριχνω τροφη και ειδικα σκουλικια οτι πρωτα θα φανε τα ram και μετα αφηνουν τα αλλα...ετσι για να μην ξεχναμε ποιος ειναι το BOSS στο ενυδρειο. :cigar:

 

Τωρα για τον γονο απ'οτι εχω διαβασει τα tetra  και ειδικα τα cardinal (επειδη εχω) δεν παιζει να αφησουν αυγο, αλλα για αναπαραγωγη οντως ενα ειδος ειναι οτι το καλυτερο.

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα! Μια αναγνώριση θηλυκό - αρσενικό για τα ραμ; στοιχεία για το περιβάλλον δεν γνωρίζω γιατι περιμένω ταινίες τεστ απο το πετ σοπ. Πάνε πάντα μαζί. Δεν φαίνεται να έχουν εχθρικότιτα μεταξύ τους. Ευχαριστώ!!!

IMG_20160829_224501_edit_1472770035564.j

IMG_20160829_224325_edit_1472769999008.j

IMG_20160829_224853_edit_1472545558585.j

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε εσένα!

Με τη μικρή μου εμπειρία τα βλέπω για αρσενικά.

Ότι κολυμπάνε μαζί δε λέει κάτι....

Μόλις μπει μέσα μια θηλυκή θα χωρίσουν το ενυδρειο στη μέση και μετά θα αρχίςει το ξύλο. Τουλάχιστον έτσι κάνανε τα δικά μου και μετά μόλις κάποια στιγμή χάθηκε η θηλυκή και μείνανε πάλι οι μπαγλαμάδες σταμάτησαν το ξύλο καθώς δεν είχαν πλέον τι να διεκδικήσουν και κολυμπούσαν μαζί....

Τεστ προτίμησε τα υγρά.

Ποσα λίτρα ειναι το ενυδρειο;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Και γω για αρσενικά τα βλεπω. Το ενυδρείο είναι 128 λίτρα. Τις ταινίες τις θεωρώ πιο εύκολες στη χρήση και γι αυτο προτίμησα να παραγγείλω αυτές, αλλα ακόμα δεν έχουν έρθει... Επίσης δεν υπαρχουν στο πετ αλλα blue και δεν ξερουν ποτέ θα φέρουν... (περιοχή Καστοριά)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα αρχίσουν οι εχθρικοτητες.. Τα ψάρια είναι σχεδόν σίγουρα ίδιου φύλου και αναπόφευκτο ειναι το ξύλο. Το γεγονός οτι ειναι σε τόσα λίτρα και οχι σε ένα πενηνταρι ευθύνεται κατα την γνώμη μου για το οτι δεν εχεις θεμα ακομα. Όταν παρουσιαστεί πρόβλημα κρατα το ένα (εγω θα κρατούσα αυτο της δεύτερης φωτο που δεν ειναι long fin), γυρνά το αλλο στο κατάστημα και αν εχεις την δυνατότητα παρήγγειλε θηλυκό απο κάπου για να μην περιμένεις . Υπάρχουν αρκετοί σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη να σε εξυπηρετήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Οντος παιδια αρχισε το ξυλο και σε καποιες φασεις οταν κυνηγιουντε αυτο με το long χανει το χρωμα του κ σε μερικα δευτερολεπτα το ξανα βρισκει. Εκανα παραγγελία απο δω για 2 θυλικα κ τα περιμενω να τα βαλω. Πιστευω εως τελος του μηνα να τα εχω βαλει στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λίγα λίτρα για 2 ζευγάρια φιλε..Και αυτο αν ταιριάξουν τα ψάρια μεταξυ τους και γίνουν ζευγάρια.. Αλλιως επικρατεί το χάος. Απο τα 4 ψάρια λογικά θα σχηματιστεί ένα ζευγάρι. Κρατά αυτο και δώσε τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ακριβως ετσι.. Σημασία εχει κυρίως το μήκος του ενυδρείου. Το κάθε αρσενικό και το κάθε ζευγάρι αργότερα χωρίζει το ενυδρείο σε περιοχές. 2 ζευγάρια δεν θα δοκιμαζα σε ενυδρείο μικρότερο απο 120cm, και αυτο αν ηταν πολυ φυτεμένο.. Είδες πως πέφτει ξύλο μεταξυ των 2 αρσενικών.... Φαντάσου 4 ψάρια να κάνουν ετσι. Κρατά και τα 4 μεχρι να σχηματιστεί ένα ζευγάρι και δώσε τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα δεν μπορω να βρω θηλυκα. Πηρα ομως red cherry και θα το βαλω το ραμ σε αλλο ενυδρειο (γιατι οπως ειδα και πιο πανω θα γινουν μεζες). Μηπως καποιος απο εσας ξερει αν εχω προβλημα με τον γλυφτη στην φωτογραφια, αν ειναι με τις γαριδες? ( Και ονομασια)2016-11-12_16.00.31.jpg2016-11-12_16.00.31.jpg

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - tasos_vl
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για την αλμπίνο μορφή του cae (chinese algae eater). Όπως βλέπεις είναι ένα είδος που μεγαλώνει αρκετά και διεκδικεί το χώρο του όλο  και πιο δυναμικά όσο μεγαλώνει. Δε θα το δοκίμαζα με γαρίδες αφού μπορεί να γίνουν μεζές.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα... Αν και off topic τι θα ηταν προτιμοτερο για ενα κοινωνικο ενυδρειο με γαριδες; Καποιο link με φουλ ενημερωση για το θεμα δηλαδη με ποιες αλλες γαριδες - ψαρια - ασπονδυλα - γλυφτες  μπορουν να συμβιωσουν, γιατι δεν εβγαλα ακρη και ιδικοτερα για το ταισμα της γαριδας. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...