Jump to content

Scottish Matter (60 to 700lt Journey)


adlib

Recommended Posts

Είπα οτι θα αντέξω μέχρι να το ολοκληρώσω αλλά δυστυχώς λύγισα..

Ακολουθεί ιστορία... Πάρ' τε ποπ κορν!

Έχω μετακομίσει στο εξωτερικό εδώ και κάποιο διάστημα, οπότε η ασχολία μου με τα ενυδρεία έπρεπε να μπει για λίγο στην άκρη.

Τον τελευταίο καιρό βέβαια άρχισα δειλά δειλά να ψάχνω για καμιά γυάλα να ψιλοαρχίσω να το "βρέχω"... 

Πριν μερικές βδομάδες και ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω επιτέλους το ενυδρείο που ήθελα, οι φίλοι μου στα γενέθλια μου, μου κάναν δώρο(μαντέψτε)..... ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!

Και ενώ σαν δώρο και σκέψη ήταν τέλειο, δυστυχώς το ενυδρείο φώναζε από μακρυά οτι δεν το διάλεξε κάποιος που "ξέρει" από ενυδρεία. 

 

60 λίτρα(αν και σκόπευα για μεγαλύτερο, δεν με χαλάει), με αερόφιλτρο(λέω θα φάει σούτι, το'χω) και διαστάσεις 47χ30χ60 με το 47 να είναι το ΠΛΑΤΟΣ και το 60 το ΥΨΟΣ!!!!Ο Θεός να μας φυλάει!!!Έξαλλος!!!!!!Φίλοι είστε εσείς?!?!?! Δεν κρατήσατε τίποτα από όοοοοοολα αυτά που έχω πει κατά καιρούς?????

Τι να το κάνω το όρθιο αγγούρι?????? Αφρικάνος είμαι!! Σοβαρευτείτε λίγο!! :ballistic:  :ballistic:

 

Μετά από κανά 2-3 μέρες με σκέψεις και παίζοντάς το χαρούμενος μπροστά τους για το δώρο τους, το αποφάσησα!!

Θα το δω ως challenge και το λιώσω! Θα πάρω αυτη την άχαρη μάζα από πλέξιγκλας και θα το μετατρέψω σε ενυδρείο!!

Και για να με νοιώσετε καλύτερα, τόση ώρα μιλάω για το biorb life 60(εδώ μπορείτε να κλάψετε άφοβα...θρηνήστε μαζί μου..)

71SXbQILwAL._SY355_.jpg

Και ενώ μου πέρασαν χιλιαδες σκέψεις από το μυαλό(μέχρι να το ξαναγυρίσω στα αλάτια σκέφτηκα Παναγία μου!!), λέω θα το κανω μια Tanganyikάρα να γουστάρουμε!!

Σε αυτό το θέμα θα δούμε σιγά σιγά το "ταξίδι" μου στο να μετατρέψω αυτό τον έμετο, σε ένα proper ενυδρείο(αν τα καταφέρω ποτε).

 

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Αλλαγή Τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχα,α ρε Σταθη,πραγματικα δεν σε ακουγαν καθολου οταν τους μιλουσες! Αφρικανος πραμα με πορτατιφ??Και λογικα θα το πληρωσαν και ακρουβιτσικα τα παιδια.

 

Περα απο την πλακα φιλε,με την εμπειρια σου και με προσοχη ξερουμε ολοι οτι θα γινει κατι ομορφο και λειτουργικο.

 

Και τωρα το βασικο ερωτημα,τι ψαρια σκεφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Σταθαρε εισαι Σκωτια ρε φιλε;

Οταν λες Tanganyikaρα, ποσο αρα εννοεις; εχεις κανει τιποτα;

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χρυσοπλήρωσαν η αλήθεια είναι και δεν έχει ούτε βάση!!!! Με τα ίδια λεφτά έπαιρνα 400άρι με τα όλα του!!! Ας μην σκεφτόμαστε όμως έτσι και το πετάξω από το παράθυρο...

 

Τα ψάρια τα έχω ψιλοσκεφτεί αν και δεν έχω καταλήξει 100%. Αυτό το κομμάτι με παιδεύει πολύ. Απέκλησα τα κοχυλόψαρα γιατί θα κινουνται μόνο στον πάτο και το ενυδρείο παραείναι ψηλό.

Οπότε ψάχνω κάτι που να ζει σε πέτρες για να μπορώ να το "τραβήξω" και προς τα ψηλά και φυσικά να μην χρειάζεται πολύ χώρο για κολύμπι. Να κινείται κοντά στις πέτρες.

Εννοείται οτι μιλάμε για species ενυδρείο αφου και 400 λίτρα να είχα, πάλι species θα το έκανα! χαχαχαχα

Το καλό είναι οτι οι βρετανοί έχουν λίγο μεγαλύτερη ποικιλία από την δικιά μας, οπότε έχω ένα υποτηθέμενο εύρος επιλογών.

 

Ας το αφήσουμε όμως αυτό για τώρα...

Φίλτρανση......Από το ξεκίνημα ήταν όλα στραβά!! Εννοείται οτι το αερόφιλτρο εφαγε πόδι και αφού το σκεφτηκα αρκετά είπα δεν θα βάλω εσωτερικό φίλτρο. Το θέμα είναι οτι το ενυδρείο έχει μόνο μια τρύπα στο καπάκι(στο κέντρο αν έχεις τον θεό σου) οπού από εκεί τα λάστιχα θα φαινόντουσαν απαίσια! Οπότε η λύση 'ηταν μια....

Άνοιγμα τρύπες και φυσικά sumpάρα!!Σε 60 λίτρα γλυκό άλλα 15 περίπου λίτρα φίλτρανση. Μια πολύ ιδιαίτερη κατασκευη.. απορω τόσα χρόνια πως δεν το είχα σκεφτεί.. κάποια στιγμή θα δείξω φώτο!

Link to comment
Share on other sites

Σταθαρε εισαι Σκωτια ρε φιλε;

Οταν λες Tanganyikaρα, ποσο αρα εννοεις; εχεις κανει τιποτα;

Send from the Heart of Amazonas

Ναι φιλαράκι! Με καρό φουστες κυκλοφορώ! χαχαχαχαχα

Δεν έχει γίνει κάτι ακόμα πέρα από σκέψεις.. Το ενυδρειο βέβαια ήδη άρχισε να στρώνει!

 

Oπως ειναι μοςς και γαριδαδικο.... :P

Να παιδιά! Φίλοι συντονιστές σου λέει!!! :hehe  :hehe  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Φωτο οπωσδηποτε να το δουμε και εμεις! Το αεροφιλτρο νομιζω θα βοηθουσε στην σωστη οξυγονωση λογο υψους.Δεν γινεται να δουλευει και αυτο παραλληλα? Πετροψαρα θα βρεις να βαλεις μικρα και να εκμεταλευτεις το υψος αλλα εχεις σκεφτει πως θα αοομακρυνεις τις γεννες σε ενα τοσο σφιχτο στησιμο με πετρες? Οι γεννες θα πρεπει να απομακρυνονται στα σιγουρα και με ψηλο στησιμο θα σε παιδευει πολυ να βαλεις χερι μεσα.Εκτος και αν σκεφτεσαι για ψαροσυνθεση με ιδιου φυλου ψαρια.Τι ψαρακια εχετε εκει? Θα μας τρελανεις τωρα απο την αγωνια εσυ!! :P

Link to comment
Share on other sites

Φωτο οπωσδηποτε να το δουμε και εμεις! Το αεροφιλτρο νομιζω θα βοηθουσε στην σωστη οξυγονωση λογο υψους.Δεν γινεται να δουλευει και αυτο παραλληλα? Πετροψαρα θα βρεις να βαλεις μικρα και να εκμεταλευτεις το υψος αλλα εχεις σκεφτει πως θα αοομακρυνεις τις γεννες σε ενα τοσο σφιχτο στησιμο με πετρες? Οι γεννες θα πρεπει να απομακρυνονται στα σιγουρα και με ψηλο στησιμο θα σε παιδευει πολυ να βαλεις χερι μεσα.Εκτος και αν σκεφτεσαι για ψαροσυνθεση με ιδιου φυλου ψαρια.Τι ψαρακια εχετε εκει? Θα μας τρελανεις τωρα απο την αγωνια εσυ!! :P

To αερόφιτρο έβγαινε ακριβώς στη μέση του ενυδρείου από μια τρύπα, μιλάμε πιο άσχημο πράμα δεν έχεις ξαναδει! Άσε που έτσι πως έφτιαξα το φίλτρο μόνο παραπανω οξυγόνωση δεν θέλει, και φυσικά η επιστροφή κάνει καλά τη δουλεια της,

 

Ποντάρω πολύ στο στήσιμο και φυσικά στο οτι θα μπει μόνο ζευγάρι(αν τελικά βάλω αυτά που σκέφτομαι). Οι γέννες θα κρατιούνται μέχρι μία ηλικία και μετά όπως πάντα θα γίνονται όλα χάλια για να τις απομακρύνω, αλλά ελπίζω μέχρι τότε να έχω και μεγαλύτερο ενυδρείο! χαχαχαχαχαχαχα

Ψάρια έχει αρκετά και μάλιστα μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα wildcaught!

Με την ανάλογη τιμή φυσικά..

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ πως θα το καθαριζεις αυτο το πραγμα...

Χωραει το χερι σου απο την τρυπα που βλεπω επανω?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ πως θα το καθαριζεις αυτο το πραγμα...

Χωραει το χερι σου απο την τρυπα που βλεπω επανω?

Ευτυχώς χωράει αλλά υπάρχουν και η σκούπες... Ευελπιστω οτι δεν θα χρειάζεται συχνά να βρέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Προχωράμε στην φίλτρανση..

Ευτυχώς το ενυδρείο είναι plexiglass οπότε με μεγάλη ευκολία ανοίχτηκαν 2 τρύπες. 

Mια 1,5inch για την επιστροφή στο sump και μια 1/2inch για την αντλία.

post-32212-0-34638500-1470820017_thumb.jpg

 

To δύσκολο κομμάτι ήταν το sump.. Δυστυχώς εδώ δεν έχω τα εργαλεία που είχα στην Ελλάδα, οπότε έπρεπε να σκεφτώ κάτι πιο πρακτικό! Είχα απογοητευτεί, ώσπου μια μέρα έπεσα πάνω σε ένα πολύ έξυπνο βίντεο. Ο τύπος έλεγε οτι ήταν ο πιο φθηνός τρόπος να φτιάξεις φίλτρανση για ένα ενυδρείο και μάλιστα χωρίς πολλά εργαλεία.

Μόλις είδα το βίντεο έπαθα πλάκα!!! Μα πως δεν το έχω σκεφτεί τόσα χρόνια??!?!?!?!

Η ιδέα απλή αλλά καταπληκτική.. Παίρνοντας ένα οποιοδήποτε πλαστικό δοχείο(ανάλογα τις ανάγκες του ενυδρείου) και βάζοντας μέσα μερικά συρταράκια που συνήθως βρίσκουμε στα είδη γραφείου(αφου τα έχουμε ανοίξει τρύπες), έχουμε ένα πρώτης τάξεως wet/dry φίλτρο!!

Και επειδή τα λόγια περισσεύουν...

post-32212-0-49885600-1470820236_thumb.jpg

Το καταπλακτικό είναι οτι με αυτό τον τρόπο ο καθαρισμός των υλικών γίνεται παιχνίδι!! Άσε που τα προτερήματα του wet/dry είναι πολλά!

To 1ο στάδιο το έχω κενό, το επόμενο έχει την μηχανική φίλτρανση και στα επόμενα 3 έχει μοιραστεί ένα λίτρο βιολογία.

post-32212-0-62352400-1470820505_thumb.jpg

Αυτές τις μέρες το έχω βάλει πρόχειρα να τρέχει δίπλα από το ενυδρείο για να το παρατηρώ καλύτερα και μέσα στην εβδομάδα θα κρυφτεί μέσα στο έπιπλο.

 

Εδώ είναι το εν λόγο βίντεο.

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε βιντεάκι το είχα δει κ εγώ εδώ και καιρό, επιτέλους υπάρχει κάποιος που το κάνει και μπορεί να μας πει εντυπώσεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι θα τα καταφερεις κ θα το κανεις βιοτοπικο,λειτουργικο κ εντυπωσιακο το θεωρω δεδομενο.Αλλα μη μου βαλεις κατι που βρισκουμε κ στην Ελλαδα...Πεταξου εκει στα Λονδινα μια βολτα κ κανε τη διαφορα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι θα τα καταφερεις κ θα το κανεις βιοτοπικο,λειτουργικο κ εντυπωσιακο το θεωρω δεδομενο.Αλλα μη μου βαλεις κατι που βρισκουμε κ στην Ελλαδα...Πεταξου εκει στα Λονδινα μια βολτα κ κανε τη διαφορα!

Μην μου αγχωνεσαι φιλαρακι ;)

Sent from my LG-H955 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να και κατι ενδιαφερον σε αφρικανικο θεμα. Τι λεει η Σκωτια; μεγαλη αγαπη.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Να και κατι ενδιαφερον σε αφρικανικο θεμα. Τι λεει η Σκωτια; μεγαλη αγαπη.

Send from the Heart of Amazonas

Μέλι στάζει η γλώσσα σου φιλαράκι! χαχαχαχαχχαχαχααχαχ

Πολύ καλά.. έχουμε πνιγεί στη βροχή, αλλά από κόσμο σφύζει λόγο του φεστιβάλ!

Link to comment
Share on other sites

Σταθη πολυ καλο το φιλτρο ομολογω αλλα εχω καποιες παρατηρησεις καλοπροαιρετα παντα. :)

 

Νομιζω εχεις ανοιξει μεγαλες τρυπες και λιγες.Επειδη το νερο με αυτη τη μεθοδο (δυστυχως) σχηματιζει καναλια και ακολουθει τον ευκολο δρομο νομιζω θα ηταν καλυτερα αν ανοιγες πολυ περισσοτερες και μικροτερες τρυπες.Αφου το κανεις αυτο και το δοκιμασεις θα προτεινα μακαρονι μονο στον δευτερο καδο (αμεσως μετα το μηχανικο φιλτραρισμα) για τον λογο οτι εκει το νερο θα μοιραζεται ομοιομορφα.Στους επομενους καδους επειδη παλι θα δημιουργηθουν καναλια (οσο πολλες τρυπες και να ανοιξεις και οσο μικρες και να ειναι) θα ηταν καλυτερα αν εβαζες ενα υλικο οπως οι βιοσφαιρες πχ.Σε αυτα τα φιλτρα λειτουργουν καλυτερα.Το μακαρονι για να το εκμεταλευτεις στο 100% πρεπει να λειτουργει μεσα σε κλειστο καδο με δυνατη ροη.

 

Γενικα ειναι πολυ καλη ιδεα και θα κερδισεις πολυ χωρο,θα εχεις δυνατη οξυγονωση και φυσικα πολυ βιολογια και ευκολο καθαρισμο.

 

Επισης δοκιμασε το καλα με τα υλικα πανω και για αρκετη ωρα υπο παρακολουθηση να δεις αν προλαβαινει το νερο να πεφτει χωρις να υπερχειλιζει και φυσικα το αντιθετο,οτι δεν θα προλαβαινουν να στεγνωνουν τα υλικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλαρακι και πάντα καλοδεχούμενες οι όποιες παρατηρήσεις.

Το σκέφτηκα αυτό που είπες... Είχα αρχίσει με μικρότερες τρύπες και το νερό κρατιόνταν πιο ψηλά από ότι φαίνεται στη φώτο(όλα τα σιποράξ ήταν μέσα σε νερό), όμως ήθελα μεγαλύτερη ροή(για να εκμεταλευτώ όσο μπορώ το wet/dry). Για αυτό και άνοιξα μεγαλύτερες ωστέ τα κατω σιποράξ σε κάθε συρτάρι να είναι μονίμως βρεγμένα και τα υπόλοιπα απλά να είναι υγρα. ΚΑνένα δεν μένει στεγνό. Το τελευταίο συρτάρι είναι μονίμως όλο κάτω από νερό.

Σίγουρα καλυτερα θα ήταν βιόσφαιρες ή K2 αλλά η αλήθεια είναι οτι αυτό είχα και για αυτό το έβαλα. Ο χώρος μου είναι περιορισμένος. Εξάλλου οι ανάγκες του ενυδρείου είναι ελάχιστες. 

Το φίλτρο είναι η δευτερη βδομαδα που τρέχει και πάει πολύ καλύτερα απότι περίμενα. Έχει μπει και μέσα στο έπιπλο και σχεδόν ολοκληρώνεται και ο κύκλος.

Ακόμα δεν είμαι σε θεση να εκφέρω γνώμη 100% για την αποδοτικότητα αφού ειναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ, οπότε αναμένουμε. :)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα θα σε καλυψει απο θεμα βιολογιας.

Απο θορυβο πως τα παει?

Το σκευτομαι και εγω για ενα ενυδρειο ακομη που ετοιμαζω γι'αυτο σε ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν έχεις τρύπα που κατεβάζει νερό αμέσως στο σαμπ και δεν έχεις καποιο overflow κανει ένα μικρό θόρυβο το νερό που κατεβαίνει. Παίζουν ρόλο βέβαια και τα λίτρα που κατεβαίνουν. Εμένα η αντλία μου είναι 1000λ/ω, φαντάζομαι καθαρά γύρω στα 800 και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Πρέπει να πας πολύ κοντά ή να μην έχει καθόλου φασαρία. Βέβαια απέφυγα να βάλω σωλήνες pvc και έβαλα λάστιχα για να μειωθεί και άλλο ο θορυβος. Το νερό που τρέχει απο τα συρταράκια δεν ακούγεται καθόλου. Είναι και μέσα στο έπιπλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα αυτη η μεθοδος πρεπει να ειναι πολυ αποδοτικη!

Εμαθα οτι και στην Αμερικη αυτοι που φτιαχουν τεραστια ακρυλικα ενυδρεια για διασημους (εχουν και εκπομπη στη nova) χρησιμοποιουν αυτη τη μεθοδο για τα φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτη η μεθοδος πρεπει να ειναι πολυ αποδοτικη!

Εμαθα οτι και στην Αμερικη αυτοι που φτιαχουν τεραστια ακρυλικα ενυδρεια για διασημους (εχουν και εκπομπη στη nova) χρησιμοποιουν αυτη τη μεθοδο για τα φιλτρα.

Τους έχω δει.. Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος, Ο χρόνος θα δείξει.

Τώρα το ενυδρείο είναι στον αυτόματο αφού έχωέρθει Ελλάδα και στον γυρισμό θέλω να κάνω μετρησεις να δω πως τα πήγε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από 4 ώρες οδήγηση πήγαινε και 4 έλα μέχρι το Λίβερπουλ, επιτέλους οι κάτοικοι του ενυδρείου ήρθαν!! Αυτή τη στιγμή προσαρμόζονται..

Περισσοτερες λεπτομέριες με την συνοδεία φωτογραφιών μέσα στις επόμενες μέρες!

:bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-193:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε,ωραιος εισαι!Τσιτωσε μας πιο πολυ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...