Jump to content

Πρόβλημα με skimmer coral box


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι σε όλους εύχομαι!

Γυρνώντας απο διακοπές είδα το skimmer μου να μην λειτουργεί,,Το μοντέλο είναι coral box d700 αγορασμένο πριν ένα μήνα...Λειτουργούσε άψογα πριν φύγω..Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν ανοίγουν καν τα λαμπάκια του controller που έχει.Έχετε κάποια ιδεά,έχετε αντιμετωπίσει κάτο παρόμοιο?Το σκιμμερ βγηκε καθαριστηκε ολο,η φτερωτη και η αντλια του χωρις καποιο αποτελεσμα..

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δοκίμασε το τροφοδοτικό αν δίνει ρεύμα με ένα πολύμετρο η αν δεν έχεις με μια λάμπα 24V . Αν δίνει ρεύμα πιθανόν έχεις πρόβλημα με τον controller.

Δεν βλέπω άλλη αιτία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε αυτο θα κανω και ενημερωνω!!

Ρίξε και μια ματιά στα φις. Κούνα λίγο του τροφοδοτικού που κουμπώνει στον controller και την φυσα controller αντλία.

Στο παρελθόν έχουν παρουσιάσει θεματάκια οι Jebao με τις φύσες.

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα αυτα φιλε Λευτερη..ελπιζω να ειναι το τροφοδοτικο και οχι η αντλια...θα το δω αυριο!Σε ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν η αντλία ο controller θα άναβε. Η controller η τροφοδοτικό είναι το προβλημά σου.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι έγινε τελικά με το σκιμμερ? Βρήκες άκρη? 

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Λευτερη ελυσα και ξαναβιδωσα τις φυσες οπως μου ειπες και λειτουργησε αψογα!Τελος καλο ολα καλα!Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και την βοηθεια σου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εάν είναι κάποιο ανταλλακτικό πχ κοντρολλερ για να μην σε αφήσει ακαλυπτο

ζητά το ανταλλακτικό από την εταιρία που το πήρες έχει εγγυησει έως και αντικατάσταση όλου του σκιμμερ

με ένα μαιλ λογικά θα σου στείλουν άλλο ανταλλακτικό:)

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι μπορεί να στο ξανακάνει !

Διονύση εσύ είχες κάνα παρόμοιο θέμα με το coral box?

Link to comment
Share on other sites

Διονύση εσύ είχες κάνα παρόμοιο θέμα με το coral box?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100129-παρουσίαση-coral-box-skimmer-dc500/

Ναι όπως και άλλοι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον το έχει ρουτίνα το coral box να σταματάει. Τι λέει ο κατασκευαστής ρε παιδιά? Δεν έχει μιλήσει κανένας μαζί του?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο σκιμμερ μιλώ για το d700 που δουλεύω

Έχει το θάλαμο skimming κονος όπως θα δείτε και καπια REEF octopus

Και η αντλία όπως και πλέον τα ΑΤΙ

Όπως λοιπόν Κινέζος πονάει πολυ στα ηλεκτρονικά του controller πχ

Η αντλία dc3000 δεν παθενει τίποτα το impeller όμως είναι κάπως ευπαθει

Μίλησαμε με το κατασκευαστή david για συμβουλές

1ον το ιμπελλερ αλλάζετε από την coral BOX με νομζω 18 ευρό με έξοδα αποστολής

Συμβουλές για σκιμμερ και skimming

Ανάλογα τη θες να κάνεις σου έχει και τη ρύθμιση μιας και είναι όλα απλά και manual

Η σωστή χρηση του έχει 3ης παράγοντες

Έξοδος νερού

Αντλία

Και βασικότερο ύψος νερού πόσα εκατοστά το έχουμε μέσα στο νερό μας

Εγώ επειδή με πεδευσε αρκετά για αυτό που θέλω στο ενυδρείο μου κατέληξα

Να θέλω να μένει νερό μέσα στο σκιμμερ

Και να κάνει καλό dry και εύκολα να το γυρίζω Wett

Το έχω βυθησμενο στα 18 cm αντλία 2 πριν το τέρμα και έξοδος στη μέση

Εάν ρίξω κάτι μέσα πχ booster η κολησο κοράλλι και με πεδευση

Γεμίσει δλδ κολλάς το νερό και θολούρα το σκιμμερ άμεσος το διαβάζει πέφτει η στάθμη του για ελάχιστα ΣΑΝ ΡΕΣΤΑΡΤ

Μετά όμως αρχίζει να υπερχείλιζει λόγο του ότι διαβάζει και τρελενετε!

Εγώ λοιπόν τότε ανοίγω τη έξοδο φουλ και χαλαρώνω την αντλία με αποτέλεσμα πιο dry skimming

Σε1 2 ώρες έχει κάνει τη δουλειά του!

Προσοχή στο wett skimming έχει την τάση να στεγνωση το ενυδρειο

Ένα πολύ καλό σκιμμερ που δυστυχος (ποναει) κάπου όπως όλα!

Σε καμία περιπτωση δεν θα το άλλαζα μιας και περνει χέρι εύκολα και οικονομικά εάν πάθει κάτι!

Συν ότίσως αλλάζετε από όσο ξέρω και η αντλία σε dc4000 που με ένα σχετικό setup πάει πολύ πιο δυνατά

Τονα κοντρολλερ ποτέ δεν τραβάνε το βύσμα ρεύματος λένε όπως και στα Wave maker

Καλύτερα ας το βγάλουμε από τη Μπριζα..

Αυτά από εμένα

Θα ήθελα επειδή μαρεσει τρομερά το σκιμμερ αυτό να γράψουμε της εμπειρίες μας

και όποιος έχει και το s7 επόμενο μοντέλο (έτσι νόμιζω λεγεται) ας μας πει εντυπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω ξαναπεί και τα ξαναλέω. Και μιλάω για το 500άρι με την αντλία την 2000. Είναι ότι χειρότερο έχει περάσει από τα χέρια μου. Τελείως αναξιόπιστο. ¨οτι πληρώνεις πέρνεις !!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανό χρόνια πολλά!!!

Για αυτό πες γιατι; τι θέμα είχες εσυ;

 

Σε ευχαριστώ για τις ευχές Πέτρο.

Το skimmer το έχω λίγο παραπάνω από 1 χρόνο http://www.aquazone.gr/forums/topic/100359-panagreco-240lt-reef-tank/page-6

Από τότε έχει πραγματικά δουλέψει μερικούς μήνες. Κάθε λίγο και λιγάκι σταματούσε να δουλεύει και έπρεπε να περιμένω κάθε φορά περίπου 1 μήνα να μου στείλει ανταλλακτικά το fish street.

Το πρόβλημά του από ότι μου είπαν από την fish street είναι ότι το impeller είναι πολύ σφιχτό . Μου έχουν αλλάξει 4 φορές το impeller, 3 φορές την αντλία και 1 φορά τον controller. Φτάνει πια με αυτό το σκουπίδι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις ευχές Πέτρο.

Το skimmer το έχω λίγο παραπάνω από 1 χρόνο http://www.aquazone.gr/forums/topic/100359-panagreco-240lt-reef-tank/page-6

Από τότε έχει πραγματικά δουλέψει μερικούς μήνες. Κάθε λίγο και λιγάκι σταματούσε να δουλεύει και έπρεπε να περιμένω κάθε φορά περίπου 1 μήνα να μου στείλει ανταλλακτικά το fish street.

Το πρόβλημά του από ότι μου είπαν από την fish street είναι ότι το impeller είναι πολύ σφιχτό . Μου έχουν αλλάξει 4 φορές το impeller, 3 φορές την αντλία και 1 φορά τον controller. Φτάνει πια με αυτό το σκουπίδι.

Για δοκιμασε λιγο λαδι φαγητου στην βαση του impeler.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν υπάρχουν και κάποια καλά νέα.

 

Ως γνωστόν ε΄χω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με το Jebao Skimmer DC500 που φοράει την αντλία Jebao DC-2000. Επί ένα και πλέον χρόνο η fish street μου άλλαζε πότε αντλία, πότε impeller και άλλες φορές controller.

Το πρόβλημα προφανώς τους ήταν γνωστό για αυτό και έχουν ανταλλακτικά μόνο για αυτό το μοντέλο. Δυστυχώς όμως τα ανταλλακτικά που στέλνουν έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Μετά την τελευταία ζημιά που είχα με το  skimmer επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν εμμέσως πλην σαφώς ότι ξέρουν το πρόβλημα (κάτι με τα ηλεκτρονικά ) και βγάλανε νέο μοντέλο (που δεν θα χαλάσει ποτέ λένε) το οποίο ήδη μου έχουν στείλει (προς τιμή τους )και περιμένω να παραλάβω.

 

Το παλαιό μοντέλο DC-2000

DC-2000_zpsmrmrq41z.jpg

 

και το νέο μοντέλο DCS-2000  (ίσως να είναι αυτό που φοράνε στα ΑΤΙ)

DCS-2000_zpsh6gtwf4x.jpg

 

Μάλλον σώθηκε το skimmer :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα λοιπόν!

 

Αντε, κρίμα ηταν μετα απο τόση ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο με το καλό να το λάβεις κι αν είναι έτσι όπως τα λένε να ηρεμήσεις επιτέλους ρε φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...