Jump to content

200 λιτρα Light Reef


alan boy

Recommended Posts

ελα ντε θα ξαναμετρησω αυριο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο... Πριν από 5 μέρες μπήκε ένας calcium  reactor και βγήκε η δοσομετρικη.ειχα κάποια ταλαιπωρία καθώς στη μεταφορά ο Ριακτορας έσπασε. Και μάλιστα 2 φορές. 

Ήμουν έτοιμος να τον πετάξω αλλά με τη βοήθεια ενός συνχομπιστα κολληθηκε και δουλεύει. 

Το θέμα με τα ΝΟ3 συνεχίζεται. Κολλημένα στο μηδέν και κάποια ζωανθακια άρχισαν να μην ανοίγουν καλά .

Από χτες σταμάτησα τη λειτουργία του Σκιμερ. Δεν ξέρω αν είναι σωστό  αυτό. 

Επίσης έχω μια άλγη στο ενυδρείο η οποία αρχίζει να επεκτείνεται και δε μού αρέσει καθόλου αυτό. Έχω κακία εμπειρία με αλγη... 

Φώτο 

image-0-02-05-fdc4d32618dba8e01f9c6ce6eb

image-0-02-05-813f9a75ca3b43bf38921c0003

20170109_220706_zpsqzpngrmj.jpg

20170109_215230_zps4abkdqoy.jpg

20161212_161748_zpsc6ba5dgg.jpg

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο, πολύ όμορφο γίνεται. :thumbsu:

Το βραχάκι με τα ζωανθάκια υπέροχο!

 

Και με το ριάκτορα πάς σε άλλο επίπεδο!

 

Το skimmer μην το σταματάς, ρίχνε λίγο περισσότερο φαγητό. Πάρε λίγο κατεψυγμένη Mysis, rotifers και πλαγκτόν και τάιζε τα lps και τα ζωανθάκια.

 

Για την άλγη τα είπαμε, με στοχευμένες κινήσεις θα φύγει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος alan boy έγραψε:

Έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο... Πριν από 5 μέρες μπήκε ένας calcium  reactor και βγήκε η δοσομετρικη.ειχα κάποια ταλαιπωρία καθώς στη μεταφορά ο Ριακτορας έσπασε. Και μάλιστα 2 φορές. 

Ήμουν έτοιμος να τον πετάξω αλλά με τη βοήθεια ενός συνχομπιστα κολληθηκε και δουλεύει. 

Το θέμα με τα ΝΟ3 συνεχίζεται. Κολλημένα στο μηδέν και κάποια ζωανθακια άρχισαν να μην ανοίγουν καλά .

Από χτες σταμάτησα τη λειτουργία του Σκιμερ. Δεν ξέρω αν είναι σωστό  αυτό. 

Επίσης έχω μια άλγη στο ενυδρείο η οποία αρχίζει να επεκτείνεται και δε μού αρέσει καθόλου αυτό. Έχω κακία εμπειρία με αλγη... 

Φώτο 

image-0-02-05-fdc4d32618dba8e01f9c6ce6eb

image-0-02-05-813f9a75ca3b43bf38921c0003

20170109_220706_zpsqzpngrmj.jpg

20170109_215230_zps4abkdqoy.jpg

20161212_161748_zpsc6ba5dgg.jpg

Μπραβο στο φιλο που στον εφτιαξε.Ονομα δεν εχει?Επισεις μπορεις να το κλεινεις δυο φορες την βδομαδα την νυχτα αλλα θεωρω οτι με βαρυ χερι θα ανεβουν.Η αλγη μοιαζει με caulerpa,βα΄λε μεσα ενα rabit να την τελειωσει

Link to comment
Share on other sites

Ατυχία ρε φίλε ο ριακτορας :(

ελπιζω να μην εχεις πρόβλημα .

 

Τα νιτρικά τα εχω και εγω στο μηδέν με αλγες πριν λίγο καιρό !

Ο λόγος τα φοσφορικα !!!!

Ναι μεν τα είχα χαμηλά (0,005)

αλλα όχι μηδέν !

Το πλάκωσα με αντιφοσφορο αλουμινίου για 5 μέρες και ξεμπέρδεψα !

Link to comment
Share on other sites

το ριακτορα τον κολλησε ο κ. Τακης που εχει κανει αρκετες κατασκευες με πλεξι γκλας. (τον ευχαριστω πολυ)

οσο για φωσφορικα δεν εχω τεστ και δεν εχω μετρησει ποτε στο ενυδρειο. αλλα απ οτι λενε της salifert διχνει παντα μηδεν οποτε πρεπει καποια στιγμη να παρω ενα hanna.

ο ριακτορας δουλευει πολυ καλα.εχω βαλει απο κατω ενα χαρτι για να δω αν καποια φορα "δακρυσει"

σημερινες μετρησεις ca420 kh9 mg1350. πρωτη φορα βλεπω τετοιες τιμες στο ενυδρειο!

οσο για το λαγο,πως το ζηταω αυτο το ψαρι;εχω ενα fox face στο ενυδρειο.

απλα εχω κακια εμπειρια με τις αλγες  

 

Link to comment
Share on other sites

με τον ρεάκτορα οι τιμές θα είναι πιο σταθερές, καλή η επένδυση ;) 

 

το σκίμερ ξαναβάλε το να δουλεύει και αύξησε λίγο τη τροφή στα ψάρια

 

η άλγη θα κάνει καιρό αλλα θα φύγει. αφαίρεσε όσο μπορείς με το χέρι αν και είναι δύσκολη στο να την βγάλεις από τον βράχο. Ψάρι που την τρώει είναι naso lituratus με κάποια τύχη.. αλλα tang δεν θα την πειράξουν

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος alan boy έγραψε:

το ριακτορα τον κολλησε ο κ. Τακης που εχει κανει αρκετες κατασκευες με πλεξι γκλας. (τον ευχαριστω πολυ)

οσο για φωσφορικα δεν εχω τεστ και δεν εχω μετρησει ποτε στο ενυδρειο. αλλα απ οτι λενε της salifert διχνει παντα μηδεν οποτε πρεπει καποια στιγμη να παρω ενα hanna.

ο ριακτορας δουλευει πολυ καλα.εχω βαλει απο κατω ενα χαρτι για να δω αν καποια φορα "δακρυσει"

σημερινες μετρησεις ca420 kh9 mg1350. πρωτη φορα βλεπω τετοιες τιμες στο ενυδρειο!

οσο για το λαγο,πως το ζηταω αυτο το ψαρι;εχω ενα fox face στο ενυδρειο.

απλα εχω κακια εμπειρια με τις αλγες  

 

Λαγο τον  ξερουν ολοι.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 22 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

Μπράβο Γιώργο, πολύ όμορφο γίνεται. :thumbsu:

Το βραχάκι με τα ζωανθάκια υπέροχο!

 

 

 

 

Θοδωρη το βραχακι σου εχει κλεψει την παρασταση...πολυ ομορφο!

υπαρχει καποιο λινκ για το πιο ψαρι ειναι ο λαγος; για να δω τα χαρακτητιστικα του ψαριου; 

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, είναι μακροάλγη αυτή που έχει, δεν θα τη φάει h dolabella. Ψάρι οικογένειας foxface ή όπως είπε κι ο Πάνος, ενας naso.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

Λευτέρη, είναι μακροάλγη αυτή που έχει, δεν θα τη φάει h dolabella. Ψάρι οικογένειας foxface ή όπως είπε κι ο Πάνος, ενας naso.

 

Foxface Lo η Magnifica το είχα και τσάκιζε μέχρι και την bubble.

Link to comment
Share on other sites

Foxface  εχω στο ενυδρειο αλλα δεν βλεπω να την τρωει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος alan boy έγραψε:

Foxface  εχω στο ενυδρειο αλλα δεν βλεπω να την τρωει.

Είχα ένα magnifica και η άλγη όποια άλγη δεν προλάβαινε να βγει. Ίσως είναι και στο ψάρι αν θα φάει άλγες η όχι αλλά γενικά τα foxface έχουν ιδιαίτερη αδυναμία στις άλγες. 

Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε με ενδιαφέρει. Είναι dollabela;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

δεν θα κάνει τίποτα η dollabela.. δυστυχώς..

Γιατι φιλε??????????????

Link to comment
Share on other sites

Νίκο την είχα κάποτε την άλγη και είχα δοκιμάσει το ζωντανό. δεν την ακούμπησε ποτέ και ας μην υπήρχε άλλη άλγη στο ενυδρείο για να φάει. Οσο το είχα ψάξει τότε η μόνη λύση είναι απομάκρυνση με το χέρι ή δοκιμάζεις naso. Το ψάρι δεν το έβαλα γιατι δεν με έπαιρνε. η μόνη λύση ήταν έξω ο βράχος και τρίψιμο στο σημείο.. με τον καιρό εξαφανίστηκε

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
 27-03-17, 02:47
Το avatar του χρήστη alan boy
r
 
 
 
Τελικά εδώ και  25 μέρες περίπου έχω  ένα naso ο οποίος έχει φάει όλη την άλγη.Δεν έμεινε ούτε λίγο.  Αλλά το fox face τον χτυπάει και μου την έχει δώσει .το βλέπω να φεύγει. 
Τις πρώτες μέρες είχε ένα θέμα με την τροφή ο naso ,έτρωγε μόνο τροφή η οποία βούλιαζε.  τώρα όμως έμαθε και τρώει κανονικά από την επιφάνεια του νερού, πρώτου τα φάει όλα το μπλου τανκ. Είναι πολύ κινητικο ψάρι. 
Επίσης είχα ένα μεγάλο φόβο στις ανεμώνες. Είπα να ρισκάρω λίγο και πήρα μία πράσινη  bubble.    η ανεμώνη  φαίνεται να βρήκε τη θέση της. Ειναι όμορφη! Τώρα σκέφτομαι να βάλω και μία κόκκινη. 
Και μιας και βγήκα Αθήνα πήρα και μια welsofylia λίγο μεγάλη .
20170326_100121_zpsmoadbbly.jpg
20170326_095728_zps82fihspn.jpg
20170327_111056_zpscrpjdbn0.jpg
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα φιλαράκι, πολύ ωραία πας..

Αν θέλεις την αποψή μου, από ψάρια γιαυτά τα λίτρα μην προσθέσεις κάτι άλλο γιατί αυτά γίνονται όλα τερατάκια εκτός αν θέλεις να βγάλεις το φοξ και να βάλεις ένα άλλο μικρό ταγκάκι(μικρό ξανθούρο που είναι και αλγοφάγος) και κανένα στυλ γκόμπυ και τέτοια και μετά συνεχίζεις μόνο με κοραλλάκια.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν θα μπει κάτι άλλο από μεγάλο ψαρι.

Και το Φοξ θα φύγει γιατί και όταν το πήρα δεν το είχα στο πρόγραμμα. 

Το μόνο που θα βάλω είναι   ένα κλόουν γιατί έχω ενα. 

Από δω και πέρα κοραλια και θέλω και μια κόκκινη bubble 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...