Jump to content

Έχουν βγει πλαναρια στο γαριδαδικο μου.... έχουμε θέμα ή όχι?


Recommended Posts

καλησπέρα σας λοιπόν και από εμένα.... άνοιξα αυτό το θέμα για να εκφράσω την ανησυχία μου για κάποια σκουληκάκια που εμφανίστηκαν στο γαριδαδικο μου που μετά από λίγο ψάξιμο και υποψίες κατέληξα ότι είναι πλαναρια..... Έχουμε θέμα λοιπόν με αυτά ή όχι? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν στο γαριδαδικο μπορώ να βάλω ταμπλέτες βυθού για τα φυτά ή όχι....

Link to comment
Share on other sites

Για τα πλαναρια θα πω πως δεν εχεις τρελο θεμα,σχεδον ολα τα γαριδαδικα εχουν η καποια στιγμη θα βγαλουν.

Συνηθως ειναι απο την πολυ τροφη που πεφτει στο ενυδρειο.

Για να απαλαγεις απο αυτα,θα πρεπει να κανεις συχνοτερα αλλαγες νερου,σιφωναρισμα του βυθου και λιγοτερο ταισμα.

Τα τις ταμπλετες,προσωπικα σε γαριδαδικο δεν θα εβαζα ταμπλετες,ειναι λιγο επιφοβες γιατι μπορει να σου βγουν εξω και να εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη σχεδον ολοι εχουμε ζησει πλαναρια ή τουλαχιστον σχεδον ολοι οσοι εχουμε ζησει γαριδες....

Αν θυμαμαι οι γαριδες σου ειναι ευκολες οποτε για να μην βασανιζεσαι με μετρησεις και αλλαγες νερου καθως και σιφωναρισματα θα σου προτεινα να στησεις σε καινουργιο χωρις να παρεις τιποτα απο το παλιο ενυδρειο....

Υπαρχουν πολλοι τροποι αντιμετωπιση τους...

Φαρμακα και παγιδες θα επηρεασουν και τις γαριδες...

Μικροψαρα δεν θα τα φανε και παρα πολλλα γιατι αν βλεπεις καμποσα να ξερεις οτι ειναι δεκαδες περισοτερα...

Σαλιγκκαρια θα βοηθησουν στο να μην μενουν υπολειματα τροφης...

Σταματημα ταισμας και αλλαγες νερου δεν θα τα εξαληψουν τελειως απλα θα σταματησουν τον ρυθμο που πολλαπλασιαζονται...

Ολα λοιπον χρονοβορα....

Αυτη ειναι η γνωμη μου...

Οι ταμπλετες ειναι επικυνδινες για τις γαριδες(οπως ειπε πιο πανω και ο Κωστας)...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι! ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.... 

Σταθη οι γαριδες ειναι painted fire red και bloody mary.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι άν είναι όντως πλανάρια και όχι κάτι άλλο...μιά φωτό χρειάζεται....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν συστηνω να ξεστησεις τα παντα και να το ξαναστησεις γιατι θα χρειαστεις και κανα 2μηνο μεχρι να στρωσει ο βυθος παλι.

Κανε αυτα που σου εγραψα πιο πανω και θα μειωθουν πολυ.

Αλλιως,πας σε φαρμακο που δεν κανει κακο στις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν συστηνω να ξεστησεις τα παντα και να το ξαναστησεις γιατι θα χρειαστεις και κανα 2μηνο μεχρι να στρωσει ο βυθος παλι.

Κανε αυτα που σου εγραψα πιο πανω και θα μειωθουν πολυ.

Αλλιως,πας σε φαρμακο που δεν κανει κακο στις γαριδες.

Πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος με το panacur.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να το ξεστησω πάντως..... θα το ξεστησω μόλις ολοκληρώσω όλο τον εξοπλισμό για τον κύβο 320 L που θέλω να το κάνω γαριδαδικο... :-D

Link to comment
Share on other sites

A πάντως έκανα την αλαγη του νερού και την μείωση της τροφής και σχεδόν εξαφανιστηκαν.... α να πω ότι κάτω από το χαλίκι έχω και floredepot δηλαδή παίζει τον ρόλο του από όσο ξέρω :-)

Link to comment
Share on other sites

A πάντως έκανα την αλαγη του νερού και την μείωση της τροφής και σχεδόν εξαφανιστηκαν.... α να πω ότι κάτω από το χαλίκι έχω και floredepot δηλαδή παίζει τον ρόλο του από όσο ξέρω :-)

Με μειωση τροφης μεσα σε καμμια βδομαδα+μειωνεται ο πλυθησμος και μετα απο αρκετες αλλαγες....

Εκτος αν ειναι πολυ αρχη η  ειναι κατι αλλο...

Εγω παντως παιδευομουν μηνες σε ενυδρειο μεχρι που εφτασα να ξεστησω....

Το υποστωμα δεν ξερω ειλικρινα κατα ποσο βοηθαει η οχι στην συγκεκριμενη περιπτωση....
Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα Στάθη βοηθάει στην εμφάνιση των πλαναριων για λόγους αερισμού του υποστρώματος 

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα Στάθη βοηθάει στην εμφάνιση των πλαναριων για λόγους αερισμού του υποστρώματος 

Νομιζα οτι το προτιμουν λογο ασφαλειας και υπολειματων τροφων...

Παντως εκτος απο το panacur που το φοβαμαι υπαρχουν και αλλα φαρμακα να χρησιμοποιησεις οπως ειπε και ο Κωστας οπως αυτ﨨

https://www.amazon.co.uk/Genchem-No-Planaria-50g/dp/B00RGSJBPE

Απλα εγω δεν εχω προσωπικη αποψη γιατι δεν τα εχω χρησιμοποιησει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν προτιμάω τα φάρμακα οπότε θα πάω συντηρητικά.....

Είναι θέμα επαγγελματος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα πλαναρια θα πω πως δεν εχεις τρελο θεμα,σχεδον ολα τα γαριδαδικα εχουν η καποια στιγμη θα βγαλουν.

Συνηθως ειναι απο την πολυ τροφη που πεφτει στο ενυδρειο.

Για να απαλαγεις απο αυτα,θα πρεπει να κανεις συχνοτερα αλλαγες νερου,σιφωναρισμα του βυθου και λιγοτερο ταισμα.

Τα τις ταμπλετες,προσωπικα σε γαριδαδικο δεν θα εβαζα ταμπλετες,ειναι λιγο επιφοβες γιατι μπορει να σου βγουν εξω και να εχεις θεμα.

 

Με αυτη την μεθοδο καθαρησα ενυδρειο 100 λιτρων απο πλαναρια σ' ενα μηνα(θελει υπομονη).

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος με το panacur.....

 

Σταθη με το panacur δεν υπαρχει προβλημα αν βαλεις τις σωστες δοσολογιες.

Φιλος απο εδω και συγκεκριμενα ο Σαββας το εχει χρησιμοποιησει σε ενυδρειο με crs γαριδες χωρις κανενα προβλημα.http://www.aquazone.gr/forums/topic/70023-eaanadhaaea-iaa-panacur/?hl=planaria

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναρωτάω...

 

 

Το θέμα είναι άν είναι όντως πλανάρια και όχι κάτι άλλο...μιά φωτό χρειάζεται....

Link to comment
Share on other sites

Σταθη με το panacur δεν υπαρχει προβλημα αν βαλεις τις σωστες δοσολογιες.

Φιλος απο εδω και συγκεκριμενα ο Σαββας το εχει χρησιμοποιησει σε ενυδρειο με crs γαριδες χωρις κανενα προβλημα.http://www.aquazone.gr/forums/topic/70023-eaanadhaaea-iaa-panacur/?hl=planaria

Το εχω διαβασει το θεμα Κωστα.... :thumbsu:

Απλα δεν την προτεινω επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει την φαινβενδαζολη αυτουσια  σε ενυδρειο μου(αν και εχουν βγει φαρμακα με την συγκεκριμενη ουσια αποκλειστικα για ενυδρειο).....

https://www.amazon.com/Bendazole-250mg-Fenbendazole-Powder-packets/dp/B009TAQ4OI

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αναγνωριση εσυ που τα βλεπεις μπροστα σου.

Τα πλαναρια εχουν χαρακτηριστικο σχημα.

Δυσκολα θα επιτεθουν σε γαριδες, δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα περιγραφουν.

Το καλυτερο και ασφαλεστερο φαρμακο για γαριδαδικα , ειναι το no planaria της genchem.

Γενικα εχε υποψιν ,οτι και να βαλεις ειναι φαρμακο... εγω εχω και τα δυο αλλα δεν βαζω κανενα..

Γενικα αυτα τα φαρμακα , σκοτωνουν και σαλιγκαρια...

Εχω χρησιμοποιησει και pancur ,και no planaria... ειναι ασφαλες ακομη και σε ευαισθητες γαριδες.

Μετα απο καιρο ξαναβγαινουν ομως , αφου τις γαριδες οπως και να το κανεις τις ταιζουμε παραπανω απο οτι πτρεπει.

Οποτε ειναι καλυτερο να κανεις περιορισμο στο προβλημα που τα δημιουργει, και να τα αφαιρεις με το χερι,+ που και που σκουπα βυθου εκει οπου ταιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...