Jump to content

Αναπαραγωγή Oranda Red Cap Και Εκτροφή Γόνου


Giannis_X

Recommended Posts

Καλησπεριζω την παρεα και μπαίνω αμεσος στο ψητό..

 

Όπως αναφερω στον τιτλο θα ξεκινήσω το ζευγαρωμα και την αναπαραγωγη των αγαπημενων μου φιλων και θα ηθελα να μοιραστω ολη την διαδικασία μαζι σας και να ζησουμε μαζι αυτη την πανεμορφη ατμοσφαιρα και να κατσουμε μαζι να δουμε και να συζητήσουμε τα βηματα που επεται να γινουν ωστε να γινουν οσο το δυνατον πιο σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιάννη.Με το καλό!Άν χρειαστείς βοήθεια φυσικά γράψτο!

Προσωπικά μπορώ να βοηθήσω σε ότι αφορά το spawning mop, εκκόλαψη, και μεγάλωμα με ζωντανές τροφές!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε πως και πως την διαδικασία που θα ακολουθήσεις. Μην διστασεις να βάλεις και τις αποτυχίες σου. Μόνο έτσι θα μαθουμε και εμείς.

Καλή αναπαραγωγή !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια ούτε συζήτηση.. Βοήθεια θα χρειαστώ απο όλους σας και δεν το κανω μόνο για εμένα το κανω για όλη την παρέα και να είναι άξιο. Θα προσπαθήσω να στις περιγραφες μου να ειμαι πλήρες ενημερωτικός αλλα όχι κουραστικός και όπου πιστεύετε παρεμβαίνετε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε με αγωνια Γιαννη.

 

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Τα (Α) βηματα που θα ακολουθήσουν ειναι:

  • φευγουν οι τελευταιοι συγκατοικοι
  • αναδιαμορφωση διακοσμησεις
  • αφαίρεση μαλακων φυτων / αιχμηρες πετρες , ριζες ( θα πολλαπλασιάσω τις ανουμπια )
  • σκουπα βυθου
  • βελτιωση ποιοτητας νερου / προσθήκη βελτιωτικών και αντιμυκητιακά
  • σταθερη θερμοκρασια 22-23°C
  • ποικιλια τροφης / εμπλουτισμος με βιταμίνες

(Β) Βηματα:

 

  • εκκολαψη αυγων
  • απομακρυνση γονου και μεταφορα σε μικροτερο χωρο παρακολουθησεις και πρωτης αναπτυξης
  • τροφες εμπλουτισμενες με βιταμίνες / πλουσιες σε πρωτεΐνη
  • βελτιωση ποιοτητας νερου / προσθήκη βελτιωτικών και αντιμυκητιακά
  • σταθερη θερμοκρασια 22-23°C

αυτα προς το παρον τωρα οτι ξεχασα δεν πειραζει θα τα πουμε και στην πορεια..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προμηθειες που θα χρειαστώ σιγουρα αλλα και προληπτικα

 

Φαρμακα:

Βιταμίνες:

Οτι αναφερω παραπανω και το χρησιμοποιήσατε καποτε θελω την γνωμη σας αλλα και καποια απο αυτα ειναι ιδια και θα ηθελα να μου προτεινετε 1 απο αυτα αλλα και αν εχω ξεχασει κατι να μου το αναφερετε

 

 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα κιολας εκανα σκουπα βυθου και εβγαλα πολυ μουργα και μερικα πλαναρια..

Εκανα ενα καλο καθαρισμο τα φιλτρα μεχρι και τις φτερωτες.

 

μετα την αλλαγη νερου εκανα ψηλαφηση στα ψαρια μου και κοιταγα το φιλο τους ενο ταυτοχρονα τους εδινα να φανε, αυτη την στιγμη ειμαι με 2 μεγαλα αρσενικα 2 μικρα θηλυκα και 1 μεγαλο θηλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Προμηθειες που θα χρειαστώ σιγουρα αλλα και προληπτικα

 

Φαρμακα:

Βιταμίνες:

Οτι αναφερω παραπανω και το χρησιμοποιήσατε καποτε θελω την γνωμη σας αλλα και καποια απο αυτα ειναι ιδια και θα ηθελα να μου προτεινετε 1 απο αυτα αλλα και αν εχω ξεχασει κατι να μου το αναφερετε

 

Kοιτα και για της esha το GOLDY...

http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-goldy.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kοιτα και για της esha το GOLDY...

http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-goldy.html

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου :thumbsu: 

 αν και το βλεπω λιγο δυσκολο να το βρω εδω σε μαγαζι θα βαλω αγγελια στο  βημα των καταστηματων μεσα στο φορουμ. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pet4you Νεα χαλκηδονα Γιαννη εκει το ειδα πριν 2 μερες...... 

Επισης αν επιθυμεις να τα ενεργοποιησεις ψαξε να βρεις τροφες με βιταμινη E και λεκιθινη..... ;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλός τότε θα το παραγγείλω μέσω ίντερνετ να το παραλάβω απο το δικό μου εδώ κοντά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω για τροφές με βιταμίνη Ε και λεκιθίνη απο καπιο pet city γιατί βλέπω έχουν πιο εξειδικευμένες τροφές και μάλιστα της JBL που ακούω πάντα καλα λόγια..

Τη μορφή να προτιμήσω να έχει η τροφή τους; sticks, σε μπολάκια η σε flakes?

Να ενημερώσω πος τροφές με βιταμίνη Ε ειναι μόνο σε φυλλαράκια

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω για τροφές με βιταμίνη Ε και λεκιθίνη απο καπιο pet city γιατί βλέπω έχουν πιο εξειδικευμένες τροφές και μάλιστα της JBL που ακούω πάντα καλα λόγια..

Τη μορφή να προτιμήσω να έχει η τροφή τους; sticks, σε μπολάκια η σε flakes?

Να ενημερώσω πος τροφές με βιταμίνη Ε ειναι μόνο σε φυλλαράκια

Σε οποια μορφη βρεις να προσεχεις με τα φυλλαρακια στον τροπο που ταιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τη πρέπει να προσέχω με τα φιλαράκια εκτός από το να τα μουσκεύω προτα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα μουσκευεις οπως λες πρωτα για να βυθιζονται, γιατι να μην περνουν και αερα αμα τα τρωνε απ την επιφανεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα τις μουσκεύω όταν παίρνω τροφές επιφάνειας. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Σημερα αγορασα τις πρωτες προμηθειες:

 

  •  esha τgoldy
  • sera fishtamin
  • seachem vitality

Απο τροφες πηρα:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την πατησα... Γυρισα απο μια δουλεια που ειχα να κανω σημερα και πηγα με χαρα να ετοιμασω να φανε 

το πρωτο γευμα με την νεα τους τροφη μαζι με τις βιταμίνες και παρατηρησα στα 3 απο τα 5 στιγματα απο Fungus στα καπελα τους...

Ετρεξα αμεσως στο mini market και πηρα ξυλα κανελας και εβαλα προσωρινα μεχρι το βραδυ που θα επιστρεψω ξανα σπιτι γιατι πρεπει επειγον να φυγω παλη και επι την ευκαιρια που θα ειμαι εξω θα παρω και ενα mycopur

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λεω επισης απο βδομαδα που αρχιζω παλι δουλειά και θα τα βλεπω λιγες ωρες να τους παρω και μια αυτοματη ταϊστρα.

 

Πια απο τις τρεις μου προτεινετε

  1. sera feed A plus   http://www.petsupermarket.gr/2951/προϊόντα/sera-feed-a-plus--αυτόματη-ταϊστρα.html
  2. Dophin Auto Feeder AF012  http://www.petsupermarket.gr/6960/προϊόντα/dophin-auto-feeder-af012.html
  3. Eheim 3581   http://www.petsupermarket.gr/2953/προϊόντα/eheim-3581-αυτόματη-ταϊστρα.html

Σιγουρα το πρωτο τάϊσμα θα το κανω εγω για να βαζω και βιταμίνες μεσα, σε αυτη την περιπτωση μαζι με το δικο μου τάϊσμα ποσα αλλα μου προτεινετε να εχω απο την ταϊστρα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολυ καλά και ευχάριστα νέα, το ένα απο τα δύο αρσενικά άρχισε να βγάζει άσπρα στίγματα κοντά κάτω από τα μάτια :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω πολυ καλά και ευχάριστα νέα, το ένα απο τα δύο αρσενικά άρχισε να βγάζει άσπρα στίγματα κοντά κάτω από τα μάτια :)

 

 

Μπράβο!Κράτα μας ενήμερους!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποτε την πρώτη, καλή ήταν αλλά ακούγονταν το ρολόι της όταν είχε ησυχία. Είχε και υποδοχή για αεραντλία. Καλύτερα η δεύτερη αλλά σιγουρεψου πρώτα ότι κάθεται και πάνω στο καπάκι και δεν πιάνεται μόνο στα πλευρά του ενυδρείου. Από την φωτογραφία νομίζω ότι το κλιπ βγαίνει αλλά ρώτα στο μαγαζί για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποτε την πρώτη, καλή ήταν αλλά ακούγονταν το ρολόι της όταν είχε ησυχία. Είχε και υποδοχή για αεραντλία. Καλύτερα η δεύτερη αλλά σιγουρεψου πρώτα ότι κάθεται και πάνω στο καπάκι και δεν πιάνεται μόνο στα πλευρά του ενυδρείου. Από την φωτογραφία νομίζω ότι το κλιπ βγαίνει αλλά ρώτα στο μαγαζί για καλό και για κακό.

σε ευχαριστω για τον χρονο σου φιλε μου :) 

Δεν με πειραζει ο ηχος ας ειναι και διπλα στο κρεβατι μου γιατι σκεψου πως ακουγεται το ρολοϊ απο τον χρονοδιακοπτη του φωτισμου.

Οσο για το καπακι? δεν εχω θεμα γιατι δεν υπαρχει πλεον, το πεταξα γιατι μου εσπασε απο τα βαλε βγαλε για τις ρουτινες και εχω πλεον φωτιστικο sun sun με Τ5 με αποτελεσμα μπορω να το στηρίξω οπου με βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Οι βιταμίνες και το καλο φαγητο τελικα κανουν δουλειά  :bigemo_harabe_net-66:

 

ανεβασα και θερμοκρασια απο 21 σε 25 να αναψουν λιγο τα αιματα ;)

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...