Jump to content

Recommended Posts

Γειας σας!! 

 

Προσπαθω να φτιαξω ενα ενυδρειο και σημερα ειδα σε ενα pet shop και πυρανχας. Ρωτησα στο pet shop μου και ειπαν οτι δεν μπορω να το συνδυασω με αλλα ψαρια, οποτε αποφασισα να κανω ενα ενυδρειο μονο με πυρανχας. Ποσο μεγαλο ενυδρειο χρειαζομαι γι'αυτο; Ποια ειναι τα ειδη που μπορω να βρω στην ελλαδα (κατα προτιμηση θεσσαλονικη) ;; Μπορω να βαλω σε ενα ενυδρειο ενα κοπαδι ή ενα μονο του;; τι ειναι καλυτερο;; ειδα το Serrasalmus manueli που ειναι πολυ εντυπωσιακο μπορω ξερετε αν μπορω να το βρω;; 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων. 

Link to comment
Share on other sites

Με εχουν μαγεψει και εμενα αυτα τα ψαρια και επειδη ειναι παρεξηγημενα θα ηθελα να δω ενα ομορφο ενυδρειο να στηνεται με βαση τις αναγκες τους.Πιστευω ειναι αρκετα καλη ψυχοθεραπεια να εχεις ενα κοπαδακι να περιφερεται στο σαλονι σου με αρμονια.Δεν ειναι τα ψαρια που φανταζονται καποιοι..Εχουν και αλλη πλευρα.

Το μονο που ξερω ομως ειναι οτι πανε σε κοπαδι και χρειαζονται αρκετα λιτρα,αναλογα το ειδος βεβαια.

Περισσοτερο θα σε βοηθησουν τα παιδια που γνωριζουν το ειδος και ειχαν στο παρελθον.Αν ψαξεις στην κατηγορια αυτη θα βρεις και καποια ενυδρεια που ειχαν και εχουν χομπιστες και ισως σε βοηθησουν.

 

 

Σου ευχομαι να το πραγματοποιησεις,να κανεις κατι πανεμορφο και να το απολαυσεις στο μεγιστο!

Περιμενω με ανυπομονισια την συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας!! 

 

Προσπαθω να φτιαξω ενα ενυδρειο και σημερα ειδα σε ενα pet shop και πυρανχας. Ρωτησα στο pet shop μου και ειπαν οτι δεν μπορω να το συνδυασω με αλλα ψαρια, οποτε αποφασισα να κανω ενα ενυδρειο μονο με πυρανχας. Ποσο μεγαλο ενυδρειο χρειαζομαι γι'αυτο; Ποια ειναι τα ειδη που μπορω να βρω στην ελλαδα (κατα προτιμηση θεσσαλονικη) ;; Μπορω να βαλω σε ενα ενυδρειο ενα κοπαδι ή ενα μονο του;; τι ειναι καλυτερο;; ειδα το Serrasalmus manueli που ειναι πολυ εντυπωσιακο μπορω ξερετε αν μπορω να το βρω;; 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων. 

 

Καλως ηρθες.

Απ οσο ξερω,αυτα τα ψαρια μπαινουν σε κοπαδια η και μονα τους,αναλογα με το ειδος.

Για το ψαρι που ζητας,θα χρειαστεις πολυ μεγαλο ενυδρειο,πανω απο 1 τονο,διαβασε και εδω.

Παντως απ οσο γνωριζω τα πιρανχας θελουν αρκετα μεγαλα ενυδρεια,νομιζω πανω απο 300 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ!Με την πρωτη που μπαινεις στο χομπι και πας για πιρανχα!Ευγε που μπαινεις δυναμικα.Θα σου πουν τα τι κ πως τα παιδια που εχουν ασχοληθει με το ειδος κ εχουν εμπειρια.Θυμασε ποιο συγκεκριμενο ειδος πιρανχα ειδες?Ελπιζω να μην ηταν κανενα pacu  κ να στο παρουσιασε για πιρανχα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πιράνχας θέλουν μεγάλα ενυδρεία σε λίτρα αλλά και σε μήκος για να μπορούν να κολυμπάνε, (θα σου πρότεινα 1.80 το λιγότερο) θέλουν καλή φίλτρανση λόγω της διατροφής τους, δεν θέλουν πολύ φως τους αρέσει το Black water αισθάνονται καλύτερα, όλα εξαρτώνται από τον χώρο που διαθέτεις για να στήσεις το ενυδρείο,  υπάρχουν είδη που μπαίνει μόνο ένα, αλλά και είδη που θέλει ομάδα  8-10 , κάποια καταστήματα φέρνουν κατά καιρούς, όμως μπορείς να κάνεις και παραγγελία σε κάποια καταστήματα να σου φέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μελίνα.

 

Άνοιξες ένα θέμα για την 'πρώτη μου και παντοτινή αγάπη' που είναι τα πιράνια....

 

Στα πιράνια υπάρχουν 2 βασικές ομάδες/γένη.Τα Pygocentrus και τα Serrasalmus.Υπάρχουν βέβαι και τα Pristobrycon, Pygopristis και Catoprion.

 

Τα Pygocentrus σχηματίζουν μεγάλες ομάδες/κοπάδια ενώ τα Serrasalmus είναι μοναχικά ή σχηματίζουν μικρές ομάδες.

 

Το γένος Pygocentrus έχει τα παρακάτω αναγνωρισμένα είδη:

 

-Pygocentrus Naterreri (το γνωστό και ποιό συνηθισμένο στο χόμπι μας 'red belly')

-Pygocentrus Cariba (βρίσκονται αποκληστικά στην Βενεζουέλα/Ορινόκο)

-Pygocentrus Piraya (είναι το μεγαλύτερο είδος πιράνια με τελικό μέγεθος ~60 εκατοστά και ζούν στον ποταμό Rio Sao Fransisco)

 

Για να φτιάξεις ένα ενυδρείο με τα παραπάνω θές το λιγότερο 400 λίτρα και 150 μήκος ενυδρείου (για τα red belly) και τουλάχιστον 700~800 λίτρα και 2 μέτρα μήκος κατ' ελάχιστο για τα άλλα δύο για μιά ομάδα των 6 ψαριών.

 

Τα Serrasalmus απότελούν και την μεγαλύτερη οικογένεια και τα επίσημα αναγνωρισμένα είδη είναι τα παρακάτω:

 

-Serrasalmus Altispinis

-Serrasalmus Altuvei

-Serrasalmus Brantii

-Serrasalmus Compressus

-Serrasalmus Eigenmani

-Serrasalmus Elongatus

-Serrasalmus Geryi

-Serrasalmus Gouldingi

-Serrasalmus Hastatus

-Serrasalmus Hollandi

-Serrasalmus Humeralis

-Serrasalmus Irritans

-Serrasalmus Maculatis

-Serrasalmus Manueli

-Serrasalmus Marginatus

-Serrasalmus Medinai

-Serrasalmus Nalseni

-Serrasalmus Odyssei

-Serrasalmus Rhombeus

-Serrasalmus Sanchezi

-Serrasalmus Serrulatus

-Serrasalmus Spilopleura

 

Τα Serrasalmus είναι συνήθως μοναχικά και στο ενυδρείο μπαίνουν μόνα τους εκτός από κάποιες εξαιρέσεις π.χ. (Maculatus, Geryi) αλλά θα πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος μετα συγκεκριμένα για να το προσπαθήσεις.

 

Το Manueli που όπως έγραψες θές να βάλεις θα μπεί σε ενυδρείο μόνο του 240 λίτρα και 120 μήκος για αρχή (εφ όσον το πάρεις μικρό) και όσο μεγαλώνει το ενυδρείο θα πρέπει να μεγαλώνει αντίστοιχα.

 

Τα Manueli ζούν σε βαθειά και σε σημεία με πολύ ροή οπότε και οξυγόνωση και το ενυδρείο τους πρέπει να είναι αντίστοιχο...είναι μαζί με τα Piraya τα μεγαλύτερα είδη που όμως θέλουν αρκετά χρόνια για να μεγαλώσουν.

 

Μπορείς να το κάνεις παραγγελεία μιάς και το φέρνουν αρκετά καταστήματα κατά περιόδους...

 

Από τροφές θα δίνεις κατεψυγμένες γαρίδες, κατεψυγμένα ψάρια οπότε καταλαβαίνεις ότι και η φίλτρανση σου θα πρέπει να είναι αντίστοιχη.

 

Θα χαρώ να σε βοηθήσω σε ότι απορία έχεις μιάς και εμένα τα Manueli είναι τα αγαπημένα μου από τα 13 διαφορετικά είδη που είχα στο παρελθόν.... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολυ ωραια επιλογή ψαριων για πρώτο ενυδρειο! Θα σου έλεγα να αποφύγεις το Manueli καθώς ειναι 

ισως το ποιο δύσκολο απο τα Serrasalmus. Δεν ειναι πολυ συχνά σε λίστες αν και αυτές της μερες το πήρε το

μάτι μου σε μια....

Εχουν μεγάλη θνησιμότητα κατα την μεταφορά...Το καλύτερο ειναι το Pygocentrus Nattereri απο άποψη

ανθεκτικότητας στα χέρια ενός όχι ιδιαίτερα πεπειραμένου....

Τουλάχιστον 6 ψάρια σε ενυδρειο 400 λίτρα. 

 
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω εχω μια απορια,

 

ενα καινουριο μελος κανει εγγραφη και αμεσως ανεβαζει και το πρωτο του post γεματο αποριες για ενα "ψαγμενο" ψαρι και κανει αποσυνδεση μετα απο λιγη ωρα και δεν εχει ξαναμπει για κανενα λογο εδω και σχεδον ενα μηνα!

 

την ιδια στιγμη μπαινουν στην διαδικασια τοσα ατομα να δωσουν τη βοηθεια τους δυστυχως χωρις λογο.

 

σημεια των καιρων...

κριμα...

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω εχω μια απορια,

 

ενα καινουριο μελος κανει εγγραφη και αμεσως ανεβαζει και το πρωτο του post γεματο αποριες για ενα "ψαγμενο" ψαρι και κανει αποσυνδεση μετα απο λιγη ωρα και δεν εχει ξαναμπει για κανενα λογο εδω και σχεδον ενα μηνα!

 

την ιδια στιγμη μπαινουν στην διαδικασια τοσα ατομα να δωσουν τη βοηθεια τους δυστυχως χωρις λογο.

 

σημεια των καιρων...(Και Οχι Μονο).

κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...