Jump to content

Corynactis Ανεμωνη


Recommended Posts

καλησπέρα .

Εδώ και 2,5 μήνες έχω παρατηρήσει στη βάση της μιας εφιλιας και έχει βγει ένα παράξενο πραγματάκι σαν σπυράκι και σε μέγεθος μικρότερο από φακή ροζ χρώματος. Μέτα από ψάξιμο είδα ότι είναι ένα είδος Ανεμώνης και ονομάζετε  Corynactis 'η φράουλα. Είναι πανέμορφο πλάσμα και ιδιαίτερα το βράδυ που ανοίγει τα μικρά του μπλοκάκια, παρόλο που δεν λέει  θετικά για αυτό τον οργανισμό,εγώ λέω να τον κρατήσω και να τον '' περιορίσω'' σε ένα βράχο μόνο του.

Δεν μπόρεσα να το βγάλω φωτογραφία εκεί που είναι   αλά επισυνάπτω μια φωτογραφία από το διαδίκτυο που το δείχνει ... 

    Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις δικέ σας απόψεις σχετικά με την  ανεμώνη αυτι και αν το έχει κάποιος αλός στο δικό του ενυδρείο .. ευχαριστώ

 

post-58132-0-62556800-1472224963_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nikos@
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι για αυτή την ανεμώνη...Πιστεύω όμως ότι το λιγότερο που θα κάνει είναι να ανταγωνίζεται την εφύλια σε θρεπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα είναι, αλλά πρόσεχε τα. Εξαπλώνεται γρήγορα και γίνεται pest.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα .

Εδώ και 2,5 μήνες έχω παρατηρήσει στη βάση της μιας εφιλιας και έχει βγει ένα παράξενο πραγματάκι σαν σπυράκι και σε μέγεθος μικρότερο από φακή ροζ χρώματος. Μέτα από ψάξιμο είδα ότι είναι ένα είδος Ανεμώνης και ονομάζετε  Corynactis 'η φράουλα. Είναι πανέμορφο πλάσμα και ιδιαίτερα το βράδυ που ανοίγει τα μικρά του μπλοκάκια, παρόλο που δεν λέει  θετικά για αυτό τον οργανισμό,εγώ λέω να τον κρατήσω και να τον '' περιορίσω'' σε ένα βράχο μόνο του.

Δεν μπόρεσα να το βγάλω φωτογραφία εκεί που είναι   αλά επισυνάπτω μια φωτογραφία από το διαδίκτυο που το δείχνει ... 

    Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις δικέ σας απόψεις σχετικά με την  ανεμώνη αυτι και αν το έχει κάποιος αλός στο δικό του ενυδρείο .. ευχαριστώ

 

attachicon.gifcorynactis_californica.jpg

Ενα απο τα μεγάλα θεματακια της είναι οτι θέλει πολύ πολύ τάισμα κυρίως με ζωοπλαγκτόν καθημερινά....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι για αυτή την ανεμώνη...Πιστεύω όμως ότι το λιγότερο που θα κάνει είναι να ανταγωνίζεται την εφύλια σε θρεπτικά.

την Εφιλια θα την ξεχωρίσω από τον βράχο γιατί αν έρθουν σε επαφή θα μου την κάψει!

Ενα απο τα μεγάλα θεματακια της είναι οτι θέλει πολύ πολύ τάισμα κυρίως με ζωοπλαγκτόν καθημερινά....

ταΐζω ούτως η άλως ένα παραπάνω τάισμα δεν θα μου είναι και τόσο δύσκολο σωστά!!

 

Όμορφα είναι, αλλά πρόσεχε τα. Εξαπλώνεται γρήγορα και γίνεται pest.

όντος εξαπλώνονται αρκετά από ότι διάβασα θα προσπαθήσω να την κρατήσω σε ένα μεμονωμένο βράχο,χθες που την ξανά χαζεύατε παρατήρησα ότι έχουν γίνει 3 :icon_dance: :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

:lolu: :lolu: .

 

Νίκο είναι πλατύ γυρισμένος ο βράχος που είναι πάνω και γιαυτό δεν φαινόντουσαν καλά. παρόλα αυτά είναι ακόμα 3 άλλα είναι πανέμορφες η άτιμες και έχουν και πράσινα tip στα πλοκάμια τους...όταν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφίες ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...