Jump to content

Agapi' s Pseudotropheus Saulosi


AGAPI7

Recommended Posts

Πολύ όμορφο το ενυδρείο και τα ψαράκια σου.

Και πολύ ωραίες φωτογραφίες.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σωτήρη!

Αλλά όχι ότι έβγαλα κ καλές φωτογραφίες..

Μόλις πηγαίνω κοντά στο ενυδρείο με το κινητό για να βγάλω φωτογραφία.. εξαφανίζονται!

Τι καταλαβαίνουν όταν βλέπουν το κινητό κ χωρίς φλας.. δεν μπορώ να καταλάβω..

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα!!

Για να σταματησουν να τρομαζουν μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα.

1.Ισως πρεπει να περνας πιο πολυ ωρα μπροστα στο ενυδρειο (σε αυτο και οχι στο θαλασσινο) :kookoo:

2.Ταιζε τα περισσοτερες φορες την ημερα και μικρη ποσοτητα.Ετσι οταν θα πλησιαζεις θα ξερουν οτι θα πεσει φαγητο.

3.Θα προτεινα να βαλεις λιγες πετρες πιο μπροστα ή να ξαπλωσεις αυτη που σηκωνεται στο κεντρο προς τα μπροστα.Οταν τρομαζουν θελουν να κρυβονται γρηγορα προς τα κατω οποτε αν δεν υπαρχουν κρυψωνες χαμηλα μπροστα,με την υποψια κινδυνου θα απομακρυνονται.

Παντως γενικα πιστευω οτι μια διαρυθμηση του aquascape καποια στιγμη θα βοηθησει.Οταν μεγαλωσουν θα πρεπει να εχουν κρυψωνες και εννοω αδιεξοδα και οχι περασματα.

Link to comment
Share on other sites

Την σπόντα για το αγαπημένο μου θαλασσινό την προσπερνώ.. σαν καλό παιδί που είμαι!!! 

Δεν με φοβούνται καθόλου κ μόλις με βλέπουν μαζεύονται για φαΐ.. δεν είμαι δηλαδή εγώ το πρόβλημα!

Το πρόβλημα είναι όταν κρατάω το κινητό κ το βάζω κοντά στο τζάμι..

Σίγουρα έχω σκοπό να βάλω κ άλλες πέτρες.. τώρα που ξέρω που μπορώ να τις βρω πολύ εύκολα..

Αλλά για να κάνω περάσματα κ όχι αδιέξοδα! 

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζονται αδιέξοδα; Που θα είσαι δηλαδή αλλά είναι ρητορική η ερώτηση..

Γιατί γενικά τα αδιέξοδα εγώ τα έχω στο μυαλό μου σαν σημεία που μαζεύουν βρώμα..

Link to comment
Share on other sites

Τα περασματα βοηθουν στο ζευγαρωμα και πιο πολυ ψυχολογικα για τα θυληκα που ξερουν οτι εκει θα φτυσουν τα μικρα και θα προλαβουν να κρυφτουν.

Τα αδιεξοδα βοηθουν στα μπουκωμενα θυληκα ωστε να αποσυρονται και να νιωθουν ασφαλεια.Νεκρες ζωνες,βρωμια κτλ μην σε προβλημματιζει.Με ενα χτυπημα της ουρας θα πεταγεται ολη η βρωμα ψηλα και η ροη του φιλτρου θα τα καθαριζει.Επισης θα σκαβουν συνεχεια κατω απο τις πετρες οποτε δεν προκειται να δημιουργηθει ιζημα πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα κάθισα αρκετή ώρα μπροστά στο ενυδρείο κ κατάλαβα αυτά που λέει ο Μιχάλης..

Επιτέλους τα saulosάκια έγιναν 4 μηνών κ άρχισα να βλέπω πράγματα..

Ήρθε η ώρα να πάρω κ άλλες πέτρες γιατί άρχισε το κυνηγητό..

Σκάβουν στην άμμο γύρω από τις πέτρες κ πραγματικά δεν χρειάζεται να ανησυχώ για νεκρές περιοχές..

Κ ο πιο μεγάλος είναι σχεδόν σίγουρα αρσενικός.. Άρχισε να αλλάζει χρώμα.. σαν να μοβίζει.. κ φαίνονται οι κάθετες γραμμές πάνω από τα μάτια του..

WP_20161127_002.jpg

WP_20161127_007.jpg

WP_20161127_021.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πω πω πω πω ωραια πραγματα!

Ολα ειναι πανεμορφα και οι αναλογια αρσ-θυλ μια χαρα φαινεται.Σε κανενα δυμηνο θα φιανεται πιο καθαρα.

Τον "αντρα" τον θαυμαζουμε στην τελευταια φωτο,που μας κοιταει και απειλητικα...ψαρωσαμε! χαχαχααχχαχα :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό έβαλα την τελευταία φωτογραφία.. γιατί φαίνεται καλούτσικα ο αρσενικός.. οι κάθετες γραμμές του ανάμεσα από τα μάτια!!!

Είναι όμορφα ζωντανά αλλά για το καλοταϊσμένα δεν είμαι σίγουρη.. λόγω του ότι βλέπω διαφορές στο μέγεθος από ψάρι σε ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

Ποσες φορες ταιζεις Αγαπη; και τι θερμοκρασιες τα εχεις;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Ποσες φορες ταιζεις Αγαπη; και τι θερμοκρασιες τα εχεις;

Greetings from the dark side!
 

Μου ειχε πει ο Μιχαλης να ταιζω συχνα αλλα καταφερνω να ταιζω μονο 2 φορες.

Η θερμοκρασια ειναι στους 26 βαθμους! 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να ταισεις μερικες φορες παραπανω.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα προτεινα το αντιθετο απο τον Θοδωρη που ομως ειναι το ιδιο.Αφου δεν εχεις χρονο για παραπανω ταισματα ριξε την θερμοκρασια στους 24.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η σχεση θερμοκρασιας με ταισμα; συγνωμη που επεμβαινω αλλα εχω και εγω 6 saulosi μικρα και θα ηθελα να μαθω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Mixas7 έγραψε:

Ποια η σχεση θερμοκρασιας με ταισμα; συγνωμη που επεμβαινω αλλα εχω και εγω 6 saulosi μικρα και θα ηθελα να μαθω!

Σαν ψυχροαιμα ζωα,ο μεταβολισμος τους σχετιζεται με την θερμοκρασια.Οσο πιο υψηλη τοσο πιο γρηγορος και αντιστροφα.Φυσικα ολα μεσα σε λογικα πλαισια.Ενα λογικο οριο για αφρικανες,ωστε να νιωθουν και τις εποχες, ειναι 23-28 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα προτεινα το αντιθετο απο τον Θοδωρη που ομως ειναι το ιδιο.Αφου δεν εχεις χρονο για παραπανω ταισματα ριξε την θερμοκρασια στους 24.

Εννοεις ως αντισταθμισμα στα λιγα ταισματα σωστα; το θεμα ομως δεν ειναι να μεγαλωσουν τα ψαρακια;
με βρισκεις απολυτα συμφωνω στις αλλαγες θερμοκρασιας αναλογα με τις εποχες!


Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον sturm  και συμπληρωνω δλδ οταν σκοπος μας ειναι η αναπτυξη των μικρων ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος ταισματος και θερμοκρασιας;; 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι ψαρια εχεις. Να ξεκαθαρισω πως δεν τιθομαι υπερ της αυξησης της θερμοκρασιας για να μεγαλωσου τα μικρα. Για να σου δωσω να καταλαβεις το καλοκαιρι που ειχαμε υψηλες θερμοκρασιες ταιζα 8-10 φορες την μερα. Τα ψαρια δωσανε μποι γιατι μεταβολιζανε την τροφη. Τωρα που ειναι πιο χαμηλα συνεχιζω γυρω στις 8 αλλα πιο μικρες ποσοτητες.


Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Θοδωρή.. πως το κάνεις αυτό να ταΐζεις 8-10 φορές;

Εγώ άντε στην καλύτερη από 2 φορές.. να πάω στις τρεις.. Κ αυτό με μεγάλη δυσκολία!

Αν θεωρείται ότι είναι αναγκαίο να το κάνω για τα ψαράκια άντε να τα ταΐζω κ στις 6:30 το πρωί που φεύγω για δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε Αγαπη, δεν εισαι σπιτι 6 ωρες την ημερα; μανι μανι 6 ταισματα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Θοδωρη το θεωρω υπερβολη ενα ταισμα καθε μια ωρα.Μεσα σε ενα εξαωρο πρεπει να προλαβουν να χωνεψουν 5 φορες!

Εξαλου και τα ψαρια της Αγαπης εχουν πολυ καλη αναπτυξη και μην ξεχναμε οτι ειναι μονο 4 μηνων.

Προσωπικα αυτη την εποχη ειμαι στους 24 με τρια ταισματα την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω κ εγω οτι γιαυτην την ηλικια τα γεύματα ειναι λιγα.δεν υπαρχει η δυνατότητα ταιστρας;;;παντως κ 2 ακομα να εβαζες στο προγραμμα θα κανανε καλο.πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα προλαβαινουν να χωνεψουν. Και δεν τρωνε ολα το ιδιο. Οποτε πρεπει να δωσεις και σε αυτα που δεν τρωνε ποκυ. Εδω τα μωρα τα δικα μας τρωνε καθε δυο ωρες, δεν θα τρωνε τα ψαρακια.
Ενα θα πω φαι φαι φαι και αλλαγες νερου!


Greetings from the dark side!


Link to comment
Share on other sites

Απορια στην φυση τρωνε 8-10 φορες την ημερα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...