Jump to content

Αυστηρώς Βιοτοπικο


Savou

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά!

Εδώ και λίγο καιρό ξαναέστησα το ενυδρείο μου!

Το ενυδρείο είναι 130 λίτρα περίπου και θα φιλοξενήσει ένα χαρέμι Mikrogeophagus altispinosus και κάποιον pleko δεν έχω αποφασίσει ακόμα!

Το ενυδρείο θα είναι αυστηρός Βιοτοπικο του ποταμού rio Orinoco!

20160902_172734_zps0gom6mci.jpg

20160902_172724_RichtoneHDR_zpsrpchrech.

20160902_175112_zpshkgszcf9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι και καλη επανοδο.

Τα altispinosus αν δεν κανω λαθος ζουν στο Rio Guapore, Rio Mamore και στον κατω ρου του Madeira. Εγω θα διαλεγα τον πρωτο ποταμο ο οποιος εχει και ποικιλια στα φυτα οπως echinodorus bleheri, tenelus, egeria densa κτλ. Επισης ενδημικα του Guapore ειναι και τα κορυντορας sterbai. Το προβλημα αν ειναι προβλημα, ειναι πως το Guapore ειναι clearwater. Απο πλεκοειδη θα δυσκολευτεις λιγο. Και απο τα altispinosus μην ξανοιχτεις πολυ. 1 αρσενικο, 2 θηλυκα.

Περιμενω να δω την συνεχεια.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι και καλη επανοδο.Τα altispinosus αν δεν κανω λαθος ζουν στο Rio Guapore, Rio Mamore και στον κατω ρου του Madeira. Εγω θα διαλεγα τον πρωτο ποταμο ο οποιος εχει και ποικιλια στα φυτα οπως echinodorus bleheri, tenelus, egeria densa κτλ. Επισης ενδημικα του Guapore ειναι και τα κορυντορας sterbai. Το προβλημα αν ειναι προβλημα, ειναι πως το Guapore ειναι clearwater. Απο πλεκοειδη θα δυσκολευτεις λιγο. Και απο τα altispinosus μην ξανοιχτεις πολυ. 1 αρσενικο, 2 θηλυκα.Περιμενω να δω την συνεχεια.Send from the Heart of Amazonas

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση!Θα το ψάξω καλητερα για τον βιότοπο του ψαριού ώστε να στηθεί όπως πρέπει το ενυδρείο! Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Το προηγουμενο στησιμο που ειχα ηταν guapore. Οτι βοηθεια θελεις εδω ειμαι.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη εκανα ενα λαθος πιο πανω. Οχι στον κατω ρου, στον ανω ρου του Madeira. Τελοσπαντων εκει που το Mamore γινεται Madeira.

Επισης κατι που παρατηρησα τωρα ειναι οτι δεν εχεις πετρες πλατιες οι οποιες ειναι απαραιτητες για τις γεννες.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τα altispinosus είναι πολύ καλή επιλογή. Είναι ψάρι με τρομερό ταμπεραμέντο, και πιο κοντά στην πραγματική μορφή των κιχλίδων των ποταμών.

Για pleco νομίζω και εγώ όιτι θα δυσκολευτείς να βρεις, χωρίς να ρίξεις νερό στο κρασί σου όσον αφορά την βιοτοπική αυστηρότητα.

Το στήσιμο του ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Το προηγουμενο στησιμο που ειχα ηταν guapore. Οτι βοηθεια θελεις εδω ειμαι.Send from the Heart of Amazonas

Πλατιές πέτρες υπάρχουν οπότε θα τις βάλω! Δεν έχω βρει δυστυχώς πολλά πράγματα για τον βιότοπο του συγκεκριμένου ψαριού!

Link to comment
Share on other sites

Τα altispinosus είναι πολύ καλή επιλογή. Είναι ψάρι με τρομερό ταμπεραμέντο, και πιο κοντά στην πραγματική μορφή των κιχλίδων των ποταμών.

Για pleco νομίζω και εγώ όιτι θα δυσκολευτείς να βρεις, χωρίς να ρίξεις νερό στο κρασί σου όσον αφορά την βιοτοπική αυστηρότητα.

Το στήσιμο του ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο. :)

Σε ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλαρακι το ξερω. Κι εγω ειχα βγαλει τα ματια μου. Μην ψαξεις το ψαρι, ψαξε κατευθειαν το ποταμι. Αν τελικα πας για Guapore.

Το συγκεκριμενο ποταμι λεγεται και Itenez.

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλαρακι το ξερω. Κι εγω ειχα βγαλει τα ματια μου. Μην ψαξεις το ψαρι, ψαξε κατευθειαν το ποταμι. Αν τελικα πας για Guapore.

Το συγκεκριμενο ποταμι λεγεται και Itenez.

Send from the Heart of Amazonas

Θα το ψάξω όσο μπορώ! Μάλλον για Rio Madeira το κόβω!
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω πάντως δεν υπάρχουν και πολλά πληροφορίες!

Θα το ψάξω όσο μπορώ! Μάλλον για Rio Madeira το κόβω!

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν υπαρχουν και πολλα. Επειδη περασα κι απο το Madeira, προτεινω καλυτερα Guapore. Ο Madeira ειναι και white river!

Ριξε μια ματια εδω!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχεις ψάξει έχει κανένα λινκ με τα φυτά του ποταμού και τα ψάρια του ποταμου?

Guapore έχει blackwater?

Link to comment
Share on other sites

Το Guapore ειναι clearwater. Ποιανου ποταμου φυτα και ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Το Guapore ειναι clearwater. Ποιανου ποταμου φυτα και ψαρια;

Όποτε και ο Madeira αλλά και ο Guapore είναι Clearwater?

Φυτά και ψάρια από Guapore!

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι το νερό θα το επεξεργάζομαι με τύρφη οπότε θα μαυρίζει! Όποτε δεν ξέρω κατά πόσο Clearwater μπορώ να κάνω! :/

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα πολυ ωραιο αρθρο!

(Δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται να το ανεβάσω οπότε αν δεν πρέπει ας σβηστει)

http://www.gibellaquarium.us/aquarium-plants-3/the-rio-guapore-brazil-biotope-no-1.html

Link to comment
Share on other sites

O Guapore ειναι clearwater. O Madeira ειναι whitewater. Εχω καποτ μια λιστα. Θα την βρω και θα την βαλω.

Link to comment
Share on other sites

O Guapore ειναι clearwater. O Madeira ειναι whitewater. Εχω καποτ μια λιστα. Θα την βρω και θα την βαλω.

Ποια η διαφορά clean water με white water?

Link to comment
Share on other sites

Το clearwater ειναι διαυγες καθαρο νερο.

Το whitewater ειναι θολουρα. Ασπρο νερο γεματο σωματιδια.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το clearwater ειναι διαυγες καθαρο νερο.Το whitewater ειναι θολουρα. Ασπρο νερο γεματο σωματιδια.Send from the Heart of Amazonas

Οκ σε ευχαριστώ!

Σήμερα θα βάλω και μερικές πέτρες επίπεδες!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καντο Guapore. Εναν δυο εχινοδορους bleheri, καμια egeria densa και echinodorus tenelus και εισαι κομπλε. Δυο θυληκα εναν αρσενικο και ενα κοπαδι sterbai.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καντο Guapore. Εναν δυο εχινοδορους bleheri, καμια egeria densa και echinodorus tenelus και εισαι κομπλε. Δυο θυληκα εναν αρσενικο και ενα κοπαδι sterbai.Send from the Heart of Amazonas

Ναι αυτό θα κάνω! Θα μελετήσω καλά το άρθρο που έβαλα πιο πάνω που έχει αρκετές λεπτομέριες! Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με ειχε βοηθησει πολυ εμενα.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Kατέληξες σε ποτάμι;Πας για ψάρια εκτροφής ή αγρια;Σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή;Καποιες απλές σκέψεις-ερωτήσεις,που ίσως σε βοηθήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...