Jump to content

3μετρο Cichlid & Panaque tank


Recommended Posts

Κώστα θα συμφωνήσω κι εγώ με την επιφύλαξή σου για το ζευγάρωμα μεγάλων κιχλίδων.

Όσον αφορά τις πλεκοσπηλιές, τα δύο πρώτα στησίματα (σε σειρά), μου αρέσουν περισσότερο. Αν είναι δυνατόν να δημιουργηθούν και οι ανάλογοι θώλοι στην πίσω μεριά, ίσως σου γλυτώσουν χώρο. Ίσως και κάποιο πάντρεμα στη δομή με χοντρά ξύλα (που θα εξυπηρετούσε και τα ξυλοφάγα σου), να βοηθούσε στο να δείξει ακόμα πιο "φυσικό".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!καλοριζικο και καλογεμιστο!!!πηγα μια μερα να παρω ψαρακια και το ειδα εξω..ρωταω λοιπον τον γιωργο..το πουλας??μου λεει ναι..μολις μου ειπε κ την τιμη ενθουσιαστηκα!!!αλλα ειχα 2 προβληματα..1ον μενω στον 2ο οροφο οποτε υπαρχει κινδυνος να βρεθουμε ολοι αγκαλια και 2ον ηταν ηδη κρατημενο απο καποιον!!προφανως εσενα!!!σε ζηλευω με την καλη ενοια!!!γεμισε το να γουσταρουμε ολοι!!!!η οταν το γεμισεις φωναξε με να ερθω να στο ασημωσω!!!! :P :P
και παλι καλοριζικο!!!!και ενημερωσε με για τον τροπο που θα κανεις αλλαγες νερου αν θες..!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενθαρρυντικό οτι το sieve έκανε δουλειά. Η δεξαμενή προετοιμασίας νερού θα είναι 650-700λ.

Όταν στηθούν κανονικά στο ενυδρείο και έχουν όλα λειανθεί και μπει και η άμμος, θα δείχνουν σαφώς πιο φυσικά. Θα μπούν κιάλλες πέτρες με φυτά ανάμεσα(για να μην σκάβουν ή τα τρώνε οι pleco). Και εννοείται θα μπουν και πολλά ξύλα, δεν θα είναι σκέτες πέτρες

Όταν στήσω τις αυτόματες αλλαγές και λειτουργούν, θα γράψω τον τρόπο. Φαντάσου το πάντως πως θα ποτίζω από το ενυδρείο και θα αναπληρώνει αντλεία ταχύτατα από δεξαμενή προετοιμασίας νερού η οποία θα γεμίζει από φίλτρο άνθρακα Χλωρίου/Χλωραμινών και από Αντίστροφη Όσμωση.

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ :)

 

 

Το στήσιμο των πετρών στο ενυδρείο όπως το έχω σχεδιάσει μέχρι στιγμής. Θα προστεθεί ένας ακόμα μικρός σχηματισμός από μικρές πέτρες και τέρμα. Και θα υπάρχουν διάσπαρτες μικρές πέτρες σε περιοχές που θέλω να εχω φυτά, για να μην τα τρώνε/ξεθάβουνε.

Το ενυδρείο οριοθετείται από το άσπρο δεξιά, το πεζούλι πίσω, την τελευταία πέτρα αριστερά και τα μικρά πετραδάκια μπροστά
9E34B443-8F27-4523-865E-C819560E86F0.jpg
 
35B614F9-311F-43A4-9543-A81645155BC2.jpg
 
Αύριο θα ασχοληθώ με την προστασία του τζαμιού εκεί που θα κάτςουν οι σχηματισμοί αυτοί, με HDPE και slate από πάνω. Μετά θα πρέπει να λειάνω την κάθε πέτρα, τουλάχιστον όπου θα έρχονται τα ψάρια σε επαφή, και μετά θα μπορεί να αρχίσει η τοποθέτησή τους μέσα στο ενυδρείο. Γερή δουλειά... Αν προλάβω να τελειώσω την προστασία του πυθμένα αύριο, καλά θα είναι. Τα υπόλοιπα μεσα στο ΠΣΚ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πως θα λειανεις τις πέτρες;

Link to comment
Share on other sites

Απλό, τρίβοντας γρανίτη με βασάλτη, ο γρανίτης λειαίνεται σαν βούτυρο. Επίσης γίνεται και με σβουράκι σε δράπανο.

Και τα δυο είναι χρονοβόρα, το πρώτο λίγο λιγότερο ίσως, ιδιαίτερα σε μεγάλες επιφάνειες, λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας λείανσης με κατάλληλη επιλογή πετρών.

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
Link to comment
Share on other sites

Να και το sump

8D41BFC5-C6D3-4098-A8AB-B4911008B7F2.jpg

1639E079-2208-45AD-96A3-99ABAAB5D5C5.jpg

5F9E383E-00EF-49DD-A935-37959FA404CB.jpg

Μπήκε και στη θέση του...

60595594-F8AB-4462-AA09-611FB265963A.jpg

έτσι απλά...

34AAD952-7498-4E6C-A364-77C4B4C19F41.jpg

Δοκιμαστικό γέμισμα του ενυδρείου

EB338A32-795A-4818-968D-4B0A1EE768C7.jpg

2D3565F8-6F2B-4CB9-B22E-E1986622E2B7.jpg

Περίπου εκεί γεμίζει

0E476BC2-50D5-4A22-BF16-C884D882039A.jpg

57216576-63E6-4FF0-9A1F-A5C6967258A3.jpg

Η στάθμη λειτουργίας θα είναι 5 πόντους ψηλότερη λόγω του sump/υπερχείλισης

Καμια διαρροή προς το παρόν :)

Link to comment
Share on other sites

Πώ πώ πώ!με το καλό Κώστα!!!!!!!!Background θα βάλεις τελικά ή όχι;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το. Γρανίτη τον βρήκες 'ερμή' ή καπου αλλού;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερμή, τον πούλαγε ως "πέτρες με βρύα"(Υπάρχουν και 1-2 τούφες βρύα συνολικά, αλλά πέτρες με βρύα δεν τις λες..) και είναι γρανίτης. Έχει μείνει κιάλλος εκεί, αλλά του άδεισα μια παλέτα με τα δικά μου

Link to comment
Share on other sites

Ερμή, τον πούλαγε ως "πέτρες με βρύα"(Υπάρχουν και 1-2 τούφες βρύα συνολικά, αλλά πέτρες με βρύα δεν τις λες..) και είναι γρανίτης. Έχει μείνει κιάλλος εκεί, αλλά του άδεισα μια παλέτα με τα δικά μου

 

 

Ωραίος και εγώ αυτές έχω πάρει.....!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι οτι έχει μόνο μεγάλα κομμάτια σε αυτές και για filler που θέλω ή για στενές πέτρες να επέκτεινα τις κατασκευές προς τα πάνω ως background, δεν βρήκα. Και λυπάμαι να σπάσω ή να κόψω μεγάλη για τέτοια

 

Το Nyos Reef Cement το έχεις χρησιμοποιήσει; Ξέρεις αν είναι ασβεστολιθικό ή ουδέτερο όταν στεγνώσει;

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι οτι έχει μόνο μεγάλα κομμάτια σε αυτές και για filler που θέλω ή για στενές πέτρες να επέκτεινα τις κατασκευές προς τα πάνω ως background, δεν βρήκα. Και λυπάμαι να σπάσω ή να κόψω μεγάλη για τέτοια

 

Το Nyos Reef Cement το έχεις χρησιμοποιήσει; Ξέρεις αν είναι ασβεστολιθικό ή ουδέτερο όταν στεγνώσει;

 

Ναί θέλει 'σφυροκόπημα'.....

 

Όχι το συγκεκριμένο προιόν δέν το έχω χρησιμοποιήσει....

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και θα τσεκάρω και με οξύ μετά από περιέργεια. Αν είναι καλό, θα βολέψει για να γίνουν πιο εύκολα πιο καλές οι πέτρινες σπηλιές για τους pleco αλλά και για στήριξη της κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και θα τσεκάρω και με οξύ μετά από περιέργεια. Αν είναι καλό, θα βολέψει για να γίνουν πιο εύκολα πιο καλές οι πέτρινες σπηλιές για τους pleco αλλά και για στήριξη της κατασκευής

Βγαίνει και σε μεγαλύτερη συσκευασία από 500ml?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βγαίνει και 3λ νομίζω. Αλλά υπάρχει και αντίστοιχο άλλης μεγάλης εταιρίας που το πουλάει σε ποσότητες, υποθέτω μια από τα ίδια σε σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άδειασε το ενυδρείο και ντύθηκε το γυαλί του πάτου με φύλλο 4mm HDPE. Από πάνω, στρώθηκε με slate, ως βάση για τις πέτρες.

1CA755A2-A271-4BBD-89ED-59F0852FEB26.jpg

5164E23A-DD3A-4F74-A720-A6DD1644D55F.jpg

Και λίγο Pilates επί το έργο... :D

BF2F4A1A-E588-4FBF-9982-515404EF255F.jpg

Επειδή το ενυδρείο κρατάει ακόμα αρκετά νερά, αλλά και δεν πρόλαβα να πάρω σωλήνα PP 4εκ διάμετρο για μια επιστροφή που σκέφτομαι να εντάξω στον σχηματισμό από πέτρες, τίποτα δεν κολλήθηκε.

Αύριο θα πάρω σωλήνες και ελπίζω να προχωρήσω με τις πέτρες. Έχω μια κόλλα της Aquarium Munster που κολλάει και κάτω από το νερό και είναι φυσικά μη τοξική για τα ψάρια, οπότε λέω για ευκολία να κολλήσω τις πέτρες με αυτήν. Και για όπου χρειάζομαι filler, λέω να χρησιμοποιήσω το Nyos Reef Cement. Σήμερα έφτιαξα λίγο και το τέσταρα με οξύ, και φαίνεται ουδέτερο, οπότε μάλλον εντάξη θα είναι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ρε φιλε τι εχεις φτιαξει εκει....!!!!??? :bigemo_harabe_net-160:

 

Τωρα νομιζω φαινεται καλυτερα το μεγεθος! :bow:

 

Με το καλο να το τελειωσεις και να καθεσαι να το απολαμβανεις!!

Link to comment
Share on other sites

Άστο !!!! Τώρα το τερμάτισες !!!

Αυτό που βλέπω δεν υπαρχει !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι φανταστικη δουλεια.

Θα βλεπεις ντοκιμαντερ αμαζονιου στο σαλονι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...