Jump to content

60αρι με multi kai calvus


Al Ex

Recommended Posts


Γενική κατηγορία ενυδρείου
 Αφρική Λίμνες
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:60
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:Vallisneria
Ψάρια:3 multi 1 calvus
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :κοχύλια
Υπόστρωμα:λευκη αμμο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:
tetra prima mini granules

Παράμετροι
pH:8 8.2
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:η φορα στις 2 εβδομαδες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:βακτηρια pristine αντιχλωριο prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:post-62088-0-21440600-1473105977_thumb.jpgpost-62088-0-08131100-1473106009_thumb.jpgpost-62088-0-22893100-1473106033_thumb.jpg


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Καλή άρχη φίλε!

Επειδή δε κατέχω από Αφρική, θα σου πουν περισσότερο οι γνωστές για αριθμό και είδος ψαριών, σε σχεσημε συμπεριφορά και λίτρα,.:)

Οπτικά πάντως, αν και φρεσκοστημένο, μια χαρά στέκεται!

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Al Ex!Δειχνει ομορφο κ βιοτοπικο!Πιστευω να ειναι κ λειτουργικο.Εννοω ειναι ευκαιρια να δουμε πως θα εξελιχθουν τα ψαρακια κ αν θα διαβιουν χωρις αψιμαχιες,τσακωμους κ δαγκωμενες ουρες.Το ιδανικο θα ειναι να παρεις κ γεννες,αν κ με τον καλβο μεσα το βλεπω δυσκολο γιατι τα νεογεννητα τα βλεπει σαν ξερολουκουμα.Πιστευω παντως οτι θα τα πανε μια χαρα τα μουλτι κ θα ναι οκ οποτε θα μπορουμε με σιγουρια να προτεινουμε σε συνφορουμιτες που εχουν μικρα ενυδρεια να ασχοληθουν με τα μουλτι.Πες μας λιγο κ για την φιλτρανση ωστε να μας πουν κ οι πιο εμπειροι αν ειναι υπερβολη τα δυο φιλτρα για αυτα τα λιτρα.Εννοω αν η τοση ροη θα δημιουργει καποιο προβλημα στα ψαρακια,που δεν το νομιζω μιας κ οι αφρικανες θελουν ροη κ το νερο να φιλτραρεται περιπου πεντες φορες ο ογκος του ανα ωρα.

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλή αρχή. Για εμένα βγάλε τον Κάλβο και βάλε περισσότερα κοχύλια και καμία πετρούλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους σας ολα πηγαινουν μια χαρα προς το παρων ο calvos ειναι πολυ ηρεμος και τα multi κανουν τη δουλεια τους σκαβουν ασταματητα κανενας δεν ενοχλει κανεναν και πολλες φορες κολυμπανε ολα μαζι μαζι και με τον calvo.τα φυτα που τα ειχα στο αλλο ενυδρειο τα χαν τσακισει και τα εβγαλα και τα βαλα εδω και εχουν αναπτυχ8ει μια χαρα.εβαλα και ενα δευτερο φιλτρο εχει ενα σφουγαρι μονο μεσα γιατι η ροι στο αλλο δεν ηταν ηκανοποιητικη ενω τωρα χωρις να ενοχλει κανενα τους ειναι μια χαρα χωρις υπερβολες.την θερμοκρασια την κραταω 24 με 25 βαθμους μονιμα .κοχυλια εχω βαλει αρκετα σιγουρα θα προσθεσω και κατι ακομα αργοτερα αμμο λιγο ακομα σιγουρα  και θα σκεφτω τι αλλο ακομα δεν εχω αποφασισει.προσπαθω να καταλαβω αν υπαρχει θηλυκο αναμεσα στα 3 αν και ψαχνω 2 θηλικα ακομα .ειναι απο τα ωραιωτερα ψαρια τα multi οπως και ο calvos.παντος δεν τσακωνοντε και ειναι πολυ ηρεμα γενικα.θα βαλω και βιντεο μολις το ολοκληρωσω.αυτα και παλι ευχαριστω ολους σας .

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει σας ευχαριστω ολους,εμεις κ μονο που περνουμε ματι μας φτανει!Γι αυτο ασε τα λογια κ ανεβασε κανενα βιντεο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο! Θα σου πρότεινα να βάλεις και άλλα μουλτακια, μην ψάχνεις για θηλυκό, πως θα το αναγνωρίσεις; ( τα ψαρια που αγοραζουμε ειναι συνηθως μικρα κ μονο στα μεγαλα μπορουμε βαση μεγεθους να κρινουμε το γένος ) μεγάλωσε τον αριθμό τους και άσε την φύση να κάνει την δουλειά της.Με τα σκαψιματα που θα κάνουν, πολλά κοχύλια θα κρυφτούν, γιαυτό βάλε και άλλα.

Οι καλβοι είναι υπέροχα ψάρια. Ποιον καλβο έχεις; Προσωπικά δεν θα έβαζα 1 κ δεν θα τον έβαζα με τα μουλτακια, γιατί ο γόνος ειδικά θα γίνει μεζές

Δεν γνωρίζω αν το ενυδρείο λειτουργεί ως χώρισμα σε κάποιο χώρο, πάντως θα έβαζα κάτι στην πλάτη, πχ σκούρο μπλε χαρτόνι, θα δείξει ακόμη καλύτερα. Κ τον θερμαντήρα θα το έβαζα πίσω δεξιά πλάι στο φίλτρο, να μην σου γεμίζει την βιτρίνα.

Σορρυ για τον καταιγισμό σχολιων, να το χαίρεσαι κ να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη του :) :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε δεν το εχω τελειωσει ακομα ,με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω και αλλα multi ,λογω δουλειας δεν προλαβαινω να παω να τα παρω...αυτος ο calvos  ειναι normal προς το παρων αν διαπιστωσω προβλημα θα μπει στο αλλο ενυδρειο,το ενυδρειο ειναι πανω στο πασο στην κουζινα και φενεται απολες τις μεριες δεν μπορω να βαλω κατι σιγουρα θα προσθεσω και κατι ακομα μολις βρω χρονο.το θερμαντήρα εχεις δικιο θα μπει σε καποιο αλλο σημειο.θα βαλω φωτο μολις το τελειωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου αρεσει το ενυδρειο γενικα σαν εικονα.

Εγω θα κραταγα τους καλβους και οχι τα αλλα.

Επισης θα εβγαζα τα φυτα και θα απλωνα τα κοχυλια σε ολο το ενυδρειο ωστε να πιασουν περισσοτερο χωρο.

Νιτρικα μετρας 0; ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

0 εχει και τρεχει απο τον αυγουστo..ο καλβος τι να τα κανει τα κοχυλια ?τα αλλα θελω να γεννησουν καποια στιγμη ,και το κανα ετσι γιατι δεν θελω να κανω απλωμενα κοχυλια μονο ηθελα κατι διαφορετικο.

Έγινε επεξεργασία - Al Ex
Link to comment
Share on other sites

Έγινε καμιά αλλαγή στην ψαροσύνθεση ;

 

Ο κάλβος αν είναι μόνος του πιστεύω ότι θα παραμείνει κρυμμένος τις περισσότερες ώρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έβαζα κι άλλη άμμο και περισσότερα κοχύλια. Τα multis θα τα λατρέψουν.

 

Για τον Κάλβο και την προσθήκη περισσοτέρων multifasciatus, με κάλυψε ο φίλος Dimitrios παραπάνω.

 

Με το καλό να τα χαρείς. :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,προσθεσα μια σακουλα αμμο ακομα και εχει εξελιχθει ετσι μεχρι τωρα,το ενα αδειασε ολη την αμμο μεχρι που τα κοχυλια κατεβηκαν κατω κατω ,ειναι ηρεμα ολα οκ μεχρι τωρα και ο καλβος δεν κρυβεται και κολυμπαει παντου .θελω να προσθεσω και ενα καλβο ακομα και αλλα multi αλλα λογο δουλειας δεν υπαρχει χρονος να παω να τα παρω ακομα.και οσες ωρες ωρες μενουν ασχολουμαι με το παιδι μου.καποια στιγμη θα προσθεσω και τα υπολοιπα ψαρακια συν λιγα κοχυλια ακομα αν και εχω σκεφτει και κατι αλλο...υπομονη ολα θα γινουν.post-62088-0-10391600-1475439909_thumb.jpgpost-62088-0-34927000-1475439935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απορία... με το όνομα calvus... αναφέρεσαι σε αυτό το ψάρι (link);

 

http://diszhal.info/english/cichlids/en_Altolamprologus_calvus.php

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτά που αναγράφονται στο link (ως προς τις απαιτήσεις του είδους)... έχεις κάποιο σχόλιο; 

Link to comment
Share on other sites

προς το παρων δεν υπαρχει καποιο προβλημα αν γινει κατι μεγαλωνοντας θα τον βαλω στο αλλο ενυδρειο μου στα 180 λιτρα.το 60αρι στην αρχη ειχε μονο πετρες και τον calvus αλλα μετα βρηκα τα multi και το εφτιαξα ετσι.δες στο ενυδρειο πως ηταν εχει κατι φωτο κατω κατω εκει που ειναι το 180αρι μου.ο καθενας με τα λεφτα που εχει προσπαθει να κανει οτι καλυτερο μπορει.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ προσπαθώ να κάνω κουμάντο στο πορτοφόλι σου... αλλά κάτι σκέφτεσαι λάθος (κατά την άποψη μου) και το κουβεντιάζω.

Τα μούλτι... προφανώς είναι εντάξει με τον χώρο... για το κάλβους εγώ διάβασα "2 males and 3-4 females for 200 litres"... αλλά βλέπω ότι εσύ το προσπέρασες. Η απορία λοιπόν που μου γεννάται είναι... ΔΕΝ πρέπει να ζήσει το ψάρι... με τον τρόπο που το "οδηγεί" το DNA του;

Ποτέ ΔΕΝ θα καταλάβω γιατί καλά και σώνει... αφού κάποιος ΔΕΝ μπορεί (για οποιοδήποτε λόγο) να προσφέρει τα απαιτούμενα... συνεχίζει να επιμένει.- ;)

Link to comment
Share on other sites

ενα calvus  σε 60 λιτρα  ειχα αν ηταν να εχω περισοτερα θα τα εβαζα στα 180 λιτρα και το 60αρι ηταν με moonstone πετρες. επλα βρηκα τα multi  και το κανα ετσι.αλλα πες πως βαζω περισοτερα στα 180 λιτρα αμα γενισουν εκει μεσα που θα χωρεσουν .δηλ ενα calvus ζει χαλια σε ενα 60νταρι ?ιδια λιμνι εινε στο 60νταρι ολα δεν τσακωνοντε κιολας.

Έγινε επεξεργασία - Al Ex
Link to comment
Share on other sites

μαλλον αλλα δεν πειραζει δεν θελω να σε πεισω για κατι εγω κανω οτι νομιζω σωστο για μενα .προς το παρων ειναι ετσι τα ενυδρεια μου .αλλιως 8α πρεπε να βαλω 6 καλβους σε ενα ενυδρειο και τιποτα αλλο .στα 180 λυτρα .η μιας και δεν μπορουμε να τα κανουμε οποως τα λεει εκει να μην τα βαζαμε καν σε ενυδρειο να τα αφηναμε εκει που ειναι..αμα ειχα μεγαλυτερο ενυδρειο φυσικα και 8α εβαζα τον καλβους εκει και αρκετους μιας και ειναι και το αγαπημενο μου αλλα δεν εχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...