Jump to content

ick μολις αναψουν τα φωτα


Regal

Recommended Posts

Φιλοι μου καλησπερα

 

έχω ενα fish only 500 λιτρα το οποιο ειναι σε λειτουργια 5 μηνες περιπου. Τα ψαρακια πανε μια χαρα,ενω καποια εχουν διπλασιαστει ακομα και σε μεγεθος.Τρωνε πλεον οποιαδηποτε τροφη και αν τους δωσω και ζουν αρμονικα.Αυτο που παρατηρησα ειναι πως βαζοντας πριν μια εβδομαδα εναν μικρο blue tang με το αναμα των φωτων βγαζει ick και με το σβησιμο εξαφανιζεται..Ο φωτισμος αναβει αρμονικα και δεν ξερω που μπορει να οφειλεται..Φυσικα μουλιαζω την τροφη σε σκορδο και  σε 3 διαφορετικες βιταμινες ενω η αλατοτητα ειναι στο 1020 μονιμα με την θερμοκρασια 27. Ηθελα να ρωτησω εαν εχετε καποια προσωπικη αποψη και κυριως εαν εχετε κατα νου καποια προληψη-φαρμακο(εκτος καραντινας και χαλκου) που να μπορω να εφαρμοσω μεσα στο ενυδρειο  σαν θεραπεια αλλα και σαν προληψη για τα υπολοιπα..Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι εξαφανίζεται ;

Μήπως απλά δεν φενεται ;

Δες με έναν φακό !

Link to comment
Share on other sites

ειναι ick και μειωνεται δραματικα με το κλεισιμο! Ναι, εντελως εχεις δικιο δεν φευγει απο τον blue, ομως μειωνεται πολυ! Εχεις υποψη φιλε μου καποια θεραπεια ηπια για ολο το ενυδρειο?Να λειτουργησει και σαν προληψη για τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Καμια προληπτικη. Δυστυχως η πιο ηπια μεθοδος ειναι η υποαλατοτητα 1.009 για 76 μερες αν δεν κανω λαθος.. Υπαρχουν οδηγιες στο αντιστοιχο θεμα

Link to comment
Share on other sites

οταν αναβουν τα φωτα; τα βλεπες και τρεχουν; κρυβοντε;

;μπας και τρομαζουν ; και πετσνε ; μηπως εχουν πανω τους συνεχεια πολυ ψηλο και δεν το βλεπεις και απο το στρεες πεταγετε;

σε τι ψαρια υο βλεπεις;

Link to comment
Share on other sites

Πετρο μου απλα οταν ανοιγουν τα φωτα τα στιγματα στον blue γινονται περισσοτερα και παρατηρησα οτι μεταφερθηκαν και στους 2 ηνιοχους που εχω καιρο...Τα ψαρια τρωνε με πολυ ορεξη  και κολυμπουν φυσιολογικα σε ολο το ενυδρειο..Σκορδο και βιταμινες σε καθημερινη βαση πλεον και θα δουμε...Απλα ρωτησα μηπως γνωριζετε καποιο σκευασμα φυτικο ισως που να  λειτουργει σαν θεραπεια για παρασιτα κτλ..Σε ενυδρειακο καταστημα μου ειπαν για ενα προιον απλα δεν θυμαμαι την ονομασια του...τελειωνει σε.....P ^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ick υπαρχει απλα το βλεπεις με τα φωτα

Blue tang και ick πανε πακετο

 

Ανεβασε την θερμοκρασια στους 28 για 1 βδομαδα και ταιζε και σκορδο

Μπορεις να δοκιμασεις το HERBTANA φυσικο προιον δεν πειραζει τιποτα ουτε κοραλια ουτε βιολογια

Ελπιζω να το ξεπερασει πριν πας σε αλλες θεραπειες που θα στρεσαρουν το συστημα

Link to comment
Share on other sites

Γενικα παντως η αληθια ειναι πως ολα τα παραπανω ειναι ημιμετρα. Εθελοτυφλουμε κρατοντας το Ich μεσα στο ενυδριο με τα σκορδα κλπ. Η μονη λυση ειναι καραντίνα και υποαλατότητα, και μάλιστα σε εσενα που εισαι fish only δεν θα σου κανει και καμια ζημια αυτό!!!

 

Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/topic/89-θεραπεία-του-ickcryptocaryon-irritans-με-υποαλατότητα/

Link to comment
Share on other sites

Mανο το σκορδο δεν διωχνει το Ick, σαν βιταμινη δινεται, ενισχυει το ανοσοποιητικο συστημα των ψαριων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Αν δεν το σκοτωσεις και δεν εξασφαλισεις πως δεν υπαρχει στο ενυδριο σου με χρηση καραντινας κλπ δεν γλυτωνεις αργα ή γρηγορα θα σου την κανει.

Ή εχεις χαρουμενα και υγιη ψαρακια ή τα προσεχεις ωστε να την παλευουν.. Εγω επελεξα το 1ο αφου εχασα πλυθισμο απο τα ψαρια μου... Οταν παθαινεις, μαθαινεις και ο σκοπος του φορουμ ειναι να μεταδιδουμε τη γνωση...

Σκορδα και ματζουνια ειναι ημιμετρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σωσει blue tang με μαντζουνια και ημιμετρα οπως τα λες και θερμοκρασια υψηλη σε μικρη ηλικια και τωρα ειναι τερας σε μεγαλυτερο ενυδρειο, σε αρχικο σταδιο μπορεις να το προλαβεις, δεν ειμαι κατα της θεραπειας

Δεν υπαρχει ενυδρειο χωρις Ick απλα εμφανιζεται στο συγκεκριμενο ψαρι

Εξαλλου δεν εχουν ολοι καραντινα

 

Φιλικα Βασιλης :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω βρε συ. Φυσικα μπορεις να σωσεις ενα ψαρι με Ich χωρις καραντινα και χαλκο ομως αφου το Ich παντα θα υπαρχει στο ενυδριο, στον blue tang και γενικα στα tangs επειδη δεν εχουν λεπια εμφανιζεται στο σωμα τους.

Ομως να μην ξεχναμε πως το Ich κυριως επιτηθεται στα βραγχια των ψαριων οπου εκει δεν ειναι ποτε ορατο.

Επισης, κανοντας τον κυκλο του σε ενα ενυδριο, περνανε εποχες υφεσης και εξαρσης αφου αυτο πεφτει απο τα ψαρια, πολλαπλασιαζεται και ξαναεπιτειθεται.

Πιθανων καποια ψαρια να εχουν πληρη ανοσις ομως αλλα υποφερουν καθημερινα

Τελος ΓΙΝΕΤΑΙ να μην εχεις ich και φυσικα απαιτειται καραντινα, ιδιως για ενυδριο reef. Για ενα fish only τα πραγματα ειναι ευκολοτερα.

Ενα ενυδριο fishless για 76 μερες ειναι καθαροτατο απο το ich. Και εαν τα ψαρακια φευγουν υγιη απο την καραντινα, τοτε εξασφαλιζεις πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ich στο ενυδριο.

Γι αυτο εγραψα περι επιβιωσης και υγειας.

Link to comment
Share on other sites

Πετρο μου απλα οταν ανοιγουν τα φωτα τα στιγματα στον blue γινονται περισσοτερα και παρατηρησα οτι μεταφερθηκαν και στους 2 ηνιοχους που εχω καιρο...Τα ψαρια τρωνε με πολυ ορεξη  και κολυμπουν φυσιολογικα σε ολο το ενυδρειο..Σκορδο και βιταμινες σε καθημερινη βαση πλεον και θα δουμε...Απλα ρωτησα μηπως γνωριζετε καποιο σκευασμα φυτικο ισως που να  λειτουργει σαν θεραπεια για παρασιτα κτλ..Σε ενυδρειακο καταστημα μου ειπαν για ενα προιον απλα δεν θυμαμαι την ονομασια του...τελειωνει σε.....P ^_^

μακραν το καλυτερο ειναι να πεθανει το ικ

και αυτο γινετε

ε χαλκο μια θεραπεια κ τελος να εισαι σίγουρος

υπαρχει και ενα safe προιον λεγετε kick ick το φερνουν στην Ελλάδα δεν το εχω δοκιμασει αλλα ακουω καλα λογια...

επισης μπορεις να το κοντρολλαρεις και με αναδο θερμοκρασίας πραγμα που δεν το νικαει απλα κανει το κυκλο του πιο γρηγορα...

στα fish only ενυδρια η αλατοτητα για εμενα καλο εινσι να ειναι στο 1.018 με 20

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αποψη μου και γω μιας και εχω fish only 1200 λιτρα.

Αν ριξεις χαλκο θα τα χασεις τα ψαρια σου....

Χαλαρωσε..τσιμπησε λιγο τη θερμοκρασια σου προς τα πανω και κατεβασε την αλατοτητα σου...εγω εχω 1016 και θερμοκρασια 27..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...