Jump to content

Submarine1981 Cube 180 Lt


submarine1981

Recommended Posts

Ευγενιε παρε πλαστικες καβιλιες με βιδες και θα κανεις και πολυ ωραιο aquascape και δεν θα γινει νταμαρι να σου ανεβαζει νιτρικα ( εγω αυτο εκανα και σωθηκα)

Που τις πουλάνε ;

Link to comment
Share on other sites

Που τις πουλάνε ;

Εδώ  http://www.tsamouris.gr/Kalos_orisate.html

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Σωστα . Ειναι πισωα απο τον Ηλεκτρικο σταθμο  της Καλλιθεας. Αλλα μοναχα ετσι ειδα τα νιτρικα  να πεφτουν απο το 50 στο 15 και με τα pellet απο το 15 στο 1.

Link to comment
Share on other sites

και πως θα μπουν οι ντιζες? θα ανοίξω τρύπες στον βράχο  και θα τις περάσω και μετα με παξιμάδι για να τις σφήξω ?

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

και πως θα μπουν οι ντιζες? θα ανοίξω τρύπες στον βράχο  και θα τις περάσω και μετα με παξιμάδι θα τις σφήξω ?

Επειδή ο βράχος είναι ζωντανός και δεν μπορεί να μείνει για πολλές ώρες έξω εγώ θα έκανα τρύπες ίσα να μπαίνει φρακαριστά η ντίζα και πριν κουμπώσω τους βράχους με την ντίζα θα έριχνα στις τρύπες η μια γρήγορη εποξική η κυανοακρυλική τζελ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τους περνας δηλαδη σαν καλαμάκι (σουβλάκι) τους βράχους αν κατάλαβα καλα. και στα σημεια που ειναι οι τρυπες η κολα

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λίγο βαθιά την τρύπα να μπει καλά μέσα η ντίζα. Δεν χρειάζεται να ξετρυπήσεις τον βράχο.

Link to comment
Share on other sites

 παιδια μου φαίνεται λίγο βουνό η διαδικασία. Στα χειρωνακτικά δεν πιάνουν πολύ τα χέρια μου. 

Που θα την κάνεις την δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εδω που ειναι το ενυδρείο στην  Ευβοια. (Νεα Αρτακη)

Είσαι μακριά ρε φίλε. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το κάνει αύτος γίνεται.... ?  

 

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1460687

Σωστα Ευγενιε,ενα μακρυ τρυπανι,ταιραπ,κολες κοφτη.,πενσα .Σημαδευεις τρυπας περνας ,παξιμαδι πανω και κατω και τελος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω ... Εκει που κανεις την τρύπα μπορεί και να σπάσει ο βράχος :(

Πάντως σίγουρα είναι ο πιο σωστός τρόπος να φτιάξεις Aquascape!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω ... Εκει που κανεις την τρύπα μπορεί και να σπάσει ο βράχος :(

Πάντως σίγουρα είναι ο πιο σωστός τρόπος να φτιάξεις Aquascape!!!

Ενας λογος που χρειαζεσε πολλα κομματια να εχεις βραχου ειναι και αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εδω που ειναι το ενυδρείο στην  Ευβοια. (Νεα Αρτακη)

Αυτη η αποσταση φιλαρακι μας δενει τα χερια

Θα φτιαχναμε πολλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως :(

Θα το προσπαθισω παιδια και οτι βγει. Παξιμαδι,ντιζα,βραχια και τελος παξιμαδι. Θα φτιαξω κατι σαν καλαμακι(σουβλακι) απο βραχια απο οτι καταλαβα για να κερδισω υψος.

Link to comment
Share on other sites

Ευγένειε εγώ και στο προηγούμενο aquascape (βλ. Levados Reef) και στο τωρινό δικό μου χρησιμοποίησα τρυπάνι με χαμηλές στροφές ώστε να μην σπάσει ο βράχος απο τους κραδασμούς και πλαστική καβίλια ή ακόμα και τάιραπ.

 

Και στις 2 περιπτώσεις είχα άψογο αποτέλεσμα.Περιμένω να δω τι θα κάνεις...

 

Καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια βοήθεια.....

 

Μπορείτε να μου στειλετε μια φώτο , που να δω το πώς ειναι αυτη η καβίλια? πρώτη φορά ακουω αυτη την λέξη. τουλαχιστον να ξερω αν δεν το κανω με ντιζες και το κάνω με καβίλιες τι να ζητήσω απο το μαγαζί  :help:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...