Jump to content

Rescape 55 Lowtech


Tzane

Recommended Posts

Το προηγούμενο ενυδρειο http://www.aquazone.gr/forums/topic/99850-55-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-lowtech/?hl=lowtech  ξεστηθηκε,μιας και ειχε χαθει εντελως το hardscape απο τα φυτα και ξαναρχιζουμε απο την αρχη.

Το σκηνικο παρομοιο παλι με τα υλικα που ειχα (dragon stone και ξυλα),μονο το χαλικι αντικατασταθηκε με stratum.Ελεγα να παιξω με μπεζ χαλικακι αλλα δεν..και το μετανιωσα :P

 

Απο φυτα ψαχνομαι τι να βαλω για να μην χαθει παλι εντελως το hardscape,σιγουρα θα παω σε μικροτερα απο το προηγουμενο στησιμο μιας και τα παλια ειχαν γινει τερατα.Σιγουρα σε κατι πιο απλο παντως!

 

Ακομα πειραματιζομαι με τις πετρες(οι πισω ορθια το ποιο πιθανο ειναι να βγει) και θα προσπαθησω μπας και καταφερω απο την δεξια μερια κατι μιας και εχουν περισσεψει καμποσες.

Ριχτε καμια ιδεα για φυτα,στησιμο κτλ.

 

20160907_132443_zps0c9dmini.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Και το προηγούμενο στήσιμο μου άρεσε και ασφαλώς και το νέο. Δείχνει οτι πάει για κάτι προσεγμένο και όμορφο.

Προσωπικά θα έπαιζα με 3(βία 4) είδη φυτών.

Ξέρεις τώρα, γκαζόν για μπροστά με ενα ή δυο για τη Βάδη της σύνθεσης και 1 για την ψηλή γωνία πίσω αριστερά.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω!

Αν θελεις να φαινονται και οι πετρες τοτε η μονη λυση ειναι γκαζον.... :)

Link to comment
Share on other sites

Λιγα ειδη φυτων το μονο σιγουρο για να μην μπουκωσει.

Σιγουρα parvula ενδιαμεσα απο τις πετρες/ριζες(οχι για χαλι) και anubia nana.

Μετα σκεφτομαι καμια java fern mini και staurogyne repens.Γενικα χαμηλα φυτα μονο.

Για χαλακι θα το δω στην πορεια,γιατι το monte carlo που ειχα επνιγε οτι εβρισκε μπροστα του και ειμαι λιγο κουλος στο κουρεμα.

 

Γεμισε το ενυδρειο,το hardscape ισως να μην ειναι τελικο αλλα σε γενικες γραμμες μ'αρεσει.

Ηθελα λιγο πιο πολυ υψωμα δεξια,αλλα ο θερμοστατης ακομα και ετσι ισα ισα χωραει.

 

20160907_160915_zps0exxr0oj.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι ύψος έχει;

 

 

30εκ το ενυδρειο και αλλο τοσο ο θερμοστατης

Link to comment
Share on other sites

Και το προηγούμενο ενυδρείο σου ήταν όμορφο, και αυτό πιστεύω πως θα γίνει ακόμη καλύτερο.

Θα σου πρότεινα εάν ήθελες να ξεκινούσες ένα καινούργιο θέμα με το νέο στήσιμο, μιας και στην ουσία είναι ένα καινούργιο ενυδρείο, και χάνεται όταν συνεχίζεις στο παλιό σου θέμα. Δεν είσαι υποχρεωμένος βέβαια.

Εάν θέλεις να χωρίσω το θέμα, μου είναι πολύ εύκολο. Μπορείς να επιλέξεις και ένα νέο τίτλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Λιγα ειδη φυτων το μονο σιγουρο για να μην μπουκωσει.

Σιγουρα parvula ενδιαμεσα απο τις πετρες/ριζες(οχι για χαλι) και anubia nana.

Μετα σκεφτομαι καμια java fern mini και staurogyne repens.Γενικα χαμηλα φυτα μονο.

Για χαλακι θα το δω στην πορεια,γιατι το monte carlo που ειχα επνιγε οτι εβρισκε μπροστα του και ειμαι λιγο κουλος στο κουρεμα.

 

Γεμισε το ενυδρειο,το hardscape ισως να μην ειναι τελικο αλλα σε γενικες γραμμες μ'αρεσει.

Ηθελα λιγο πιο πολυ υψωμα δεξια,αλλα ο θερμοστατης ακομα και ετσι ισα ισα χωραει.

 

Απ ότι βλέπω έχεις στηρίξει τον θερμοστάτη στο πλαινό τζάμι.  Γιατί δεν δοκιμάζεις να τον βάλεις πλάγια και όχι όρθιο?  Θά κερδίσεις το χώρο που χρειάζεσαι για να μπορέσεις να <<κάνεις κάτι παραπάνω>> και  στη δεξιά πλευρά. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο στησιμο. Και εγω θα προτιμουσα το δεξι κομματι να σηκωνεται λιγο πιο ψηλα, αλλα αυτη την προοπτικη μπορεις να την πετυχεις και με καποιο φυτο. Ποιο Stratum εβαλες? Το "απλο" ή το "plant & shrimp" ? Αν ειναι το δευτερο θελει λιγο προσοχη. Πολλες αλλαγες νερου στην αρχη, γιατι βγαζει πολυ πραγμα στη στηλη του νερου κ μπορει να εχεις θεματακια με αλγες. Επεισης επειδη ειναι ενεργο υποστρωμα, ριχνει την ΚH αρα και το ph παρα πολυ. Στο δικο μου με νερο βρυσης ph 7,5 κ ΚΗ 6, στο ενυδρειο μετρουσα (με CO2) KH 2 kai ph 6!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω έχεις στηρίξει τον θερμοστάτη στο πλαινό τζάμι.  Γιατί δεν δοκιμάζεις να τον βάλεις πλάγια και όχι όρθιο?  Θά κερδίσεις το χώρο που χρειάζεσαι για να μπορέσεις να <<κάνεις κάτι παραπάνω>> και  στη δεξιά πλευρά. :)

Παιζει να βαλω και το φιλτρο απο εκεινη την μερια για να μην φαινεται μες στη μεση..Θα το κοιταξω.

 

Πολυ ωραιο στησιμο. Και εγω θα προτιμουσα το δεξι κομματι να σηκωνεται λιγο πιο ψηλα, αλλα αυτη την προοπτικη μπορεις να την πετυχεις και με καποιο φυτο. Ποιο Stratum εβαλες? Το "απλο" ή το "plant & shrimp" ? Αν ειναι το δευτερο θελει λιγο προσοχη. Πολλες αλλαγες νερου στην αρχη, γιατι βγαζει πολυ πραγμα στη στηλη του νερου κ μπορει να εχεις θεματακια με αλγες. Επεισης επειδη ειναι ενεργο υποστρωμα, ριχνει την ΚH αρα και το ph παρα πολυ. Στο δικο μου με νερο βρυσης ph 7,5 κ ΚΗ 6, στο ενυδρειο μετρουσα (με CO2) KH 2 kai ph 6!!!!

 

Το plant & shrimp απότι βλεπω εχω ( http://www.petsupermarket.gr/8192/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-plant-and-shrimp-stratum-2kg.html )

Λες να το αρχισω με την μια με αλλαγες?Μερα παρα μερα πχ ή πιο πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να βαλω και το φιλτρο απο εκεινη την μερια για να μην φαινεται μες στη μεση..Θα το κοιταξω.

 

 

Το plant & shrimp απότι βλεπω εχω ( http://www.petsupermarket.gr/8192/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-plant-and-shrimp-stratum-2kg.html )

Λες να το αρχισω με την μια με αλλαγες?Μερα παρα μερα πχ ή πιο πολυ?

Κανε 4-5 μεγαλες αλλαγες μαζεμενες, μαζι με καθαρισμα στα σφουγγαρια του φιλτρου (πχ μια καθε μερα) κ θα εισαι οκ για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Κανε 4-5 μεγαλες αλλαγες μαζεμενες, μαζι με καθαρισμα στα σφουγγαρια του φιλτρου (πχ μια καθε μερα) κ θα εισαι οκ για αρχη.

 

Καταλαβα δεν θα στρωσω ποτε  :hehe 

 

Εγινε,θα το παω ετσι για αρχη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα νομιζω μια βδομάδα υπομονη, παρα να εχεις προβληματακια μετα. Τουλαχιστον η δικια μου εμπειρία αυτο εδειξε. Καλη αρχη και περιμένουμε και νέες φωτο με την πρόοδο του ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μικρο update,μπηκαν καποια φυτακια σημερα,περιμενω να ισιωσουν για να δειξουν καλυτερα.

Για γρασιδακι προτιμησα eleocharis parvula mini τελικα.

Λογικα μονο με αυτα τα φυτα θα παιξω,ισως προσθεσω και staurogyne repens αργοτερα που μ'αρεσει,θα δειξει.

 

PHOTO_20160922_215202_zpsfwiwcvud.jpg

 

PHOTO_20160922_215220_zpsb9rjupwj.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λιτό και όμορφο. Μου αρέσει πολύ. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Το ενυδρειο προχωραει σιγα σιγα,εχουν μπει λιγες red cherry που κρατησα και σε λιγες μερες θα μπουν ψαρακια,μαλλον θα παω σε cherry barb.

 

Παρατηρω αρκετα μικροσκοπικα μαμουνακια να τριγυρνανε,αλλα δεν ξερω τι ειναι και πως ηρθαν.

Παλευω στο βιντεο ναι τα δειξω,εναι πολυ μικρα!

Ξερουμε περι τινος προκειται?

 

Έγινε επεξεργασία - Tzane
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπηκαν και τα Cherry Barb,πολυ ωραια ψαρακια!

Πεφτει κυνηγητο με τις red cherry αλλα και μεταξυ τους.Μαλιστα πανω στο ταισμα,ενα ψαρι πηρε στο κυνηγι μια γαριδα,η οποια με τις αποτομες κινησεις που εκανε βουτηξε εξω απο το ενυδρειο,αλλα τελικα την προλαβα!

Οι γαριδες πραγματικα δεν ξερω αμα τρωνε τιποτα,μιας και οπως θα δειτε στο βιντεο γινεται μαχη ποιο ψαρι θα πρωτοφαει!

 

 

 

20161028_201953_zpsyfmamaoo.jpg

 

IMG_20161015_152611_zpssxntp79j.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δέν το είχα δεί το θέμα σου!

 

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα!Τα cherry barb είναι πανέμορφα!!!

 

Για τα "ζωήφια" μήν ανησυχείς τα συγκεκριμένα είναι αβλαβή και ωφέλημα μιάς και αποτελούν πηγή τροφής και κάνουν καλό στον βυθό/υπόστρωμα!

 

Έχεις κανένα νέο βίντεο/φωτό? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 11/11/2016 at 4:59 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Δέν το είχα δεί το θέμα σου!

 

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα!Τα cherry barb είναι πανέμορφα!!!

 

Για τα "ζωήφια" μήν ανησυχείς τα συγκεκριμένα είναι αβλαβή και ωφέλημα μιάς και αποτελούν πηγή τροφής και κάνουν καλό στον βυθό/υπόστρωμα!

 

Έχεις κανένα νέο βίντεο/φωτό? :D

 

Ευχαριστω!

Τα ζωηφια τελικα εγιναν μεζες για τα cherry barb.

Το ενυδρειο παει αργα και σταθερα,μονο αλλαγες νερου.Καθολου λιπασματα μεχρι στιγμης.

Υπαρχουν λιγες αλγες αλλα δεν ενοχλουν ιδιαιτερα!

 

Ενα μικρο σημερινο βιντεακι μετα την αλλαγη νερου:

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πώ πώ ομορφιές!Πολλά μπράβο!

 

Το ενυδρείο σου είναι κόσμημα!Και πάλι μπράβο.....με αυτά που βλέπω να δώ πότε θα με πιάσει η προκοπή να φτιάξω ένα και εγώ.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Πώ πώ ομορφιές!Πολλά μπράβο!

 

Το ενυδρείο σου είναι κόσμημα!Και πάλι μπράβο.....με αυτά που βλέπω να δώ πότε θα με πιάσει η προκοπή να φτιάξω ένα και εγώ.....

 

Αντε ντε, θα σε βοηθήσουμε κι εμείς! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κι απο μενα, φυσικοτατο αποτελεσμα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...