Jump to content

UPS - Battery backup.


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. 

 

θα μπώ στο ψητό !!  :bbq:

 

Ψάχνω ενα UPS για να μπορέσω σε περίπτωση διακοπής ρεύματος να πάρει αμέσως η αντλία επιστροφής που είναι η eheim compact 2000  (35 watt). 

 

Απλά δεν ξέρω που, και τί να κοιτάξω. Είμαι με απλά λόγια άσχετος.   :thumbdown:

 

Τι μου προτείνεται ? 

 

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε δεν είμαι ειδικός αλλά απ΄όσο ξέρω τα ups είναι για χαμηλές τάσεις 12-24V.

Δεν νομίζω πως υπάρχει ups για 220V. Ξαναλέω χωρίς να είμαι ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχει εδω. αλλα δεν ξερω αν κανουν την δουλεια που θελω...

 

http://www.e-shop.gr/ypologistes-ups-statheropoiites-schuko-list?table=PER&category=UPS&filter-9256=1

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φίλε. Περίμενε τους γνώστες του θέματος κάποιος θα γνωρίζει. Πάντως αν κάνει κάτι από αυτά θα με ενδιέφερε και μενα.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε UPS θα κάνει αυτό που θές. Απλά θα προσέξεις να μην χρειάζεται κάποιο ελάχιστο φορτίο για να ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Ελάχιστο φορτιο για να ξεκινήσει? τι εννοείς? Αφου θα κοπεί το ρευμα, δεν θα πρέπει να πάρει μπροστά μόνο του? 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Ελάχιστο φορτιο για να ξεκινήσει? τι εννοείς? Αφου θα κοπεί το ρευμα, δεν θα πρέπει να πάρει μπροστά μόνο του?

Όχι στα φθηνά μοντέλα. Την έχω πατήσει στο παρελθόν. Είχα πάρει ένα από το πλαίσιο για αυτόν ακριβώς τον σκοπό αλλά στις δοκιμές που έκανα δεν ξεκίναγε την αντλία. Χρειάστηκε να το πάω 3 φορές για service μέχρι να μου πει  κάποιος οτι για να ξεκινήσει χρειάζεται φορτίο πάνω από 100 W. Οπότε αναγκάστηκα να βάλω και άλλα πράγματα μειώνοντας όμως έτσι τον χρόνο αυτονομίας της μπαταρίας.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε δεν είμαι ειδικός αλλά απ΄όσο ξέρω τα ups είναι για χαμηλές τάσεις 12-24V.

Δεν νομίζω πως υπάρχει ups για 220V. Ξαναλέω χωρίς να είμαι ειδικός.

 

Τα 'οικιακα' Ups παιρνουν την ταση δικτυου (230V) και βγαζουν 230V. Tα πιο ακριβα μεσω inverter και τα πιο φτηνα απευθειας στην καταναλωση κ σε περιπτωση διακοπης βαζουν στο παιχνιδι κ την μπαταρια.

Όχι στα φθηνά μοντέλα. Την έχω πατήσει στο παρελθόν. Είχα πάρει ένα από το πλαίσιο για αυτόν ακριβώς τον σκοπό αλλά στις δοκιμές που έκανα δεν ξεκίναγε την αντλία. Χρειάστηκε να το πάω 3 φορές για service μέχρι να μου πει  κάποιος οτι για να ξεκινήσει χρειάζεται φορτίο πάνω από 100 W. Οπότε αναγκάστηκα να βάλω και άλλα πράγματα μειώνοντας όμως έτσι τον χρόνο αυτονομίας της μπαταρίας.

Αυτο Παναγιωτη πρωτη φορα το ακουω. 

 

Παντως σαν λυση ειναι μια χαρα αρκει να προσεξεις 3 πραγματα. Ειχα ενα UPS της APC του οποιου οι μπαταριες (12v 7,2Ah) ηταν λιγο πιο μικρες απο τις κοινες του εμποριου με αποτελεσμα να πρεπει να τις παραγγειλω. Μαντεψε...το πεταξα κ πηρα ενα καινουριο. Επεισης τα φτηνα ups αφου εξαντληθει η μπαταρια σβηνουν και για να αναψουν πρεπει να πατησεις το κουμπι power ακομα κ αν εχει επανελθει το ρευμα. Τελος ο back up χρονος ειναι αντιστροφως αναλογος του φορτιου. Οποτε υπολογιζεις περιπου ποσο χρονο θες να εχεις.

Α... και οι μπαταριες θελουν αντικατασταση καθε 2 χρονια για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψάχνω ups Αλλά δεν έχω ιδέα

χτες και σήμερα μας έχει ταράξει η ΔΕΗ στις μικρές και συνεχόμενες διακοπές του ενός δευτερολέπτου

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ολα σε καλυπτουν, απο το πιο φτηνο ως το πιο ακριβο, αλλα απο τα λιγα τεχνικα χαρακτηριστικα δεν βγαινει ασφαλες συμπερασμα πιο ειναι καλο και πιο μετριο. Το PC στο οποιο ειχα το UPS εγινε δωρο στον αδερφο μου πριν 2 χρονια (με προικα το UPS), πηρα laptop και εκτοτε δεν το ξανα εψαξα το θεμα. Αν θες τη γνωμη μου, κανε μια αναζητηση να βρεις πιο εξειδικευμενα καταστηματα πωλησης UPS κ ρωτα τους αυτα τα 3 πραγματα. Αν παιρνουν μπαταριες εμποριου, αν επανερχονται με την επαναφορα του ρευματος κ αυτονομια που θες. Αν καποιο τα πληρει αυτα, παρ'το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρόνια είχα βρει ενα κέλυφος και του είχα βάλει 3 μπαταρίες !

Κέλυφος εννοώ το ups , αυτό που θα δώσει την εντολή ότι το ρεύμα έπεσε και θα λειτουργήσουν οι μπαταρίες , θα τις επαναφορτίσει κτλ!

Οι μπαταρίες ηταν βραδιάς εκφόρτωσης !

Χθες που έκανα ενα τεστ κράτησαν 2 rw8 και μια επιστροφή 6000λιτρα για 3 ώρες στο maximum!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μια χαρά είσαι Διονύση.

 

Να σου πω....

 

Όταν πέφτει το ρεύμα απο την ΔΕΗ, αμέσως παίρνουν μπροστά οι rw ? ή θελεί χρονο μέχρι να ξεκινήσουν?  (Με ενδιαφέρει πολύ αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Άμεσα !

Δεν αλλάζει κάτι ούτε στην ΡΟΗ !

Φαντάσου έναν σταθεροποιητή τάσης που συνεχίζει να δίνει ρεύμα και μετά περνάει στην μπαταρία !

Link to comment
Share on other sites

Ευγενειε ενα ups , αυτό ακριβώς πρεπει να κάνει !

Πρεπει να προστατεύει πρώτα τις συσκευές που εχει φορτωμένες και κατα δεύτερων να συνεχίζει τις λειτουργίες τους ανάλογα με το φορτίο !

Link to comment
Share on other sites

Σε κανενα UPS δεν καταλαβαινεις την αλλαγη. Ο χρονος αποκρισης ειναι της ταξης των ms στα line interactive. Στα online δε, ειναι 0 αφου τροφοδοτουν το φορτιο απο την μπαταρια, και την φορτιζουν παραλληλα γιαυτο ειναι πιο ακριβα. Και οταν φτασουν οι μπαταρίες σε μια οριακη ταση, απλα σβηνουν. Το θεμα ειναι τι γινεται οταν επανέλθει το ρευμα. Διονύση δοκιμασες να το αφησεις να εξαντλησει την μπαταρια ποτε? Αν δεν υπάρχει θέμα διαφήμισης γραψε μας και το μοντελο του UPS.

Link to comment
Share on other sites

Κάνα link ρε παιδιά. Όσο κι αν έψαξα βρίσκω μόνο για υπολογιστές και κανένα δεν δίνει αυτοδυναμία πάνω από 20 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Oι rw-8 με 24v δεν λειτουργουν γιατι διαβαζω για μπαταριες, αυτο που θελει ο Ευγενιος ειναι 220v

Αν κανω λαθος διορθωστε με

Eυγενιε η γνωμη μου ειναι ψαξε για τις αντλιες ωστε να μην μεινει το νερο στασιμο

Για μενα αυτο ειναι το βασικο

Link to comment
Share on other sites

Σε κανενα UPS δεν καταλαβαινεις την αλλαγη. Ο χρονος αποκρισης ειναι της ταξης των ms στα line interactive. Στα online δε, ειναι 0 αφου τροφοδοτουν το φορτιο απο την μπαταρια, και την φορτιζουν παραλληλα γιαυτο ειναι πιο ακριβα. Και οταν φτασουν οι μπαταρίες σε μια οριακη ταση, απλα σβηνουν. Το θεμα ειναι τι γινεται οταν επανέλθει το ρευμα. Διονύση δοκιμασες να το αφησεις να εξαντλησει την μπαταρια ποτε? Αν δεν υπάρχει θέμα διαφήμισης γραψε μας και το μοντελο του UPS.

Είναι DIY !

Μόλις πάω σπίτι θα σου πω τι γράφει το κουτί !

Οι μπαταρίες αλαχτηκαν και πρεπει να ενημερώσω ότι δεν ηταν φθηνές !

Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί ηταν δώρο !

Ναι τις άφησα να ξεφορτώσουν χθες και έβαλα την πρίζα και οι RW Kai oi dcs6000 πήραν μπρος κανονικά !

Για την ακριβεια δούλεψε 2:45 λεπτά με πλήρες φορτίο!

Link to comment
Share on other sites

Δεις για APC από 900va και πάνω που βγάζει πίσω μπρίζες για σούκο. Μακριά από UPS Turbo X

αυτό που λέει ο PanaGreco ισχύει, την έχω πατήσει και εγώ.Πήρα APC και ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό; πως το βλέπετε; https://www.skroutz.gr/s/4007664/CyberPower-BU600E.html

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Μικρό! Εσύ σκέψου περίπου πόση ώρα θές να αντέχει και με τί φορτίο. Μετά ψάξε. Για κάτι καλό, να αντέχει κανά 2 ωρο θα πρέπει να ανέβεις αρκετά στα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...