Jump to content

Σκουλικι και ?


Recommended Posts

Καλησπερα σας.Ξεκινησα θαλλασινο 100λιτρων με λιγο ζωντανο κ νεκρο βραχο καθως κ νεκρο αραγωνιτη.Τρεχει κοντα 1 μηνα.Σημερα παρατηρησα ενα σκουλικη (μαλλον) κατω απο το βραχο.Και ενας αλλος οργανισμος ο οποιος ηταν πανω στο βραχο απλωμενος(πλακε) και οσο παει φουσκωνει ετοιμο να σκασει.Τα φωτα σας αν γνωριζετε γιατι εχω πληρες μεσανυχτα!!!

http://oi64.tinypic.com/2rw16s9.jpg

Έγινε επεξεργασία - Foxman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ξεκινησα θαλλασινο 100λιτρων με λιγο ζωντανο κ νεκρο βραχο καθως κ νεκρο αραγωνιτη.Τρεχει κοντα 1 μηνα.Σημερα παρατηρησα ενα σκουλικη (μαλλον) κατω απο το βραχο.Και ενας αλλος οργανισμος ο οποιος ηταν πανω στο βραχο απλωμενος(πλακε) και οσο παει φουσκωνει ετοιμο να σκασει.Τα φωτα σας αν γνωριζετε γιατι εχω πληρες μεσανυχτα!!!

http://oi64.tinypic.com/2rw16s9.jpg

Καλως ηρθες καλη αρχη και υπομονη.για πιαστω με λαβιδα κουνιετε?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα και εγω όταν είχα πρώτο βάλει το βράχο !

Κάπου το τσιμπισα και το έβγαλα !

Καλοί οι λαθρεπιβάτες αλλα εγω προτιμο τα κατοικίδια :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε το σκουλικι εινα σαρανταποδαρουσα αν το αωγιξεις καιει και θα σου φαει ολους τους κατοικους με γαντια.τσιμπιδα η ακομη και ενα κοματι κρεας μπορρεις να το βγαλεις εξω. τορα αφτη η φουσκα μοιαζει με sea slug σαν να κανει "γεφυρα"η σαν να αγγαλιαζει κατι

Έγινε επεξεργασία - pana
Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά Νομίζω ότι λέγονται πολυχαιτοι η κάπως ετσι!

Εννοείτε μιλάω για το σκουλικι!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι αυτά τα fireworm ή bristle worms μπορεί να μεγαλώσουν πολυ γρήγορα και να φτάσουν κανα μέτρο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα βγαζω αυριο με τσιμπιδα το σκουλικι εδα πουναι μικιο.Οσο για την "φουσκα" δεν την εχω αγγιξει γιατι φαινετε οτι κρατιετε (κατι σαν ιστο)πανω στο βραχο απο 4-5 σημεια.Απλα φουσκωνει και παει...

Υ.Γ Φιλε niknik δεν μοιαζει με το link που εστειλες :(

Εδω ισως φαινετε καλυτερα

http://oi68.tinypic.com/21oaeqr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα ξυραφι και κοφτο απο γυρω γυρω χωρις να το σπασεις και βγαλτο να εισαι σιγουρος.Μοιαζει με σπογγο αλλα δεν ειμαι βεβαιως.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα στο βραχο οτι υπαρχει και αλλο σκουλικι που ισα ισα σαλευγει.Αυριο θα δοκιμασω να τα βγαλω αλλα πιστευω οτι δεν θα γινει δουλεια.Μπορει ναναι γεματος ο βραχος.Να αφαιρεσω και τον σπογγο τελικα?Σας κουραζω αλλα κερνω ρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα στο βραχο οτι υπαρχει και αλλο σκουλικι που ισα ισα σαλευγει.Αυριο θα δοκιμασω να τα βγαλω αλλα πιστευω οτι δεν θα γινει δουλεια.Μπορει ναναι γεματος ο βραχος.Να αφαιρεσω και τον σπογγο τελικα?Σας κουραζω αλλα κερνω ρακι!!!

Εβιβα,βγαλτο εξω για να ηρεμησεις.Σκουλικια εχεις σιγουρα οταν στρωσει βαλε ενα melanouro και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...