Jump to content

Ενα ποστ που μας αφορά ολους


ina

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό ειναι ένα από τα καλύτερα παραδείγματα που έχω δει πάνω σε αυτό το θέμα. Συγχαρητήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι παραδειγμα,ειπαμε χομπι  αλλα οχι και σε 3 λιτρα,ειπαμε.Μπραβο σου ina.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό!

Μεγάλη διαφορά.

Πολύ καλό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Αριστερά φαντάζομαι θα εννοείς το επάνω ψάρι που είναι μεγαλύτερο και που ζούσε στη λίμνη 3 χρόνια ;

Δεξιά εννοείς το κάτω ψάρι όπως βλέπουμε τη φωτογραφία που ζούσε μέχρι τώρα σε μια γυάλα 2 χρόνια ;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σταματη και εγω μπερδευτηκα.δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι ποιο.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο εχει φθαρμενα πτερυγια πιθανων απο αμμωνια.δεν νομιζω οτι αυτο ηταν σε λιμνη.

Link to comment
Share on other sites

Το μικρο παλι εχει καλα πτερυγια αλλα μεγαλο κεφαλι μικρο σωμα.που πιθανων αυτο να ηταν σε γυαλα.δεν ξερω μπερδευτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη η φωτο γύρισε..το πανω ειναι στη λιμνη και το κατω μεχρι χθες σε γυαλα.. manos0000 δεν εχει φθαρμενα πτερυγια,το χρωμα είναι που ξεγελάει

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη η φωτο γύρισε..το πανω ειναι στη λιμνη και το κατω μεχρι χθες σε γυαλα.. manos0000 δεν εχει φθαρμενα πτερυγια,το χρωμα είναι που ξεγελάει

Ωραια γιατι μπερδευτηκα.χα.χα

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι εμφανέστατη!!

 

Το θέμα μετάφερεται στα ψάρια κρύου νέρου και "καρφώνεται" για να παραμείνει ψηλά!!

 

Ευχαριστούμε πολύ που το μοιράζεσαι μαζί μας και φυσικά αναμένουμε ενημέρωση για την πορεία των ζωντανών!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αριστο παραδειγμα. Ετσι για να μην φωναζουμε τσαμπα!

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τι μέγεθος έχουν τα ψάρια ;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τι μέγεθος έχουν τα ψάρια ;

Δεν εχω μετρήσει..Γιατί ;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και απο εμένα !

Ίσως το πιο κατανοητό παράδειγμα για την διατήρηση ζωντανών !

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μετρήσει..Γιατί ;

 

Γιατί αν το μεγάλο ψάρι είναι τριών ετών και 13 πόντους και το άλλο 2 ετών και 10 πόντους ...... πολλά πράγματα είναι αυτά που δεν πάνε καλά και στα δύο ψάρια και το αποτέλεσμα αμφισβητήσιμο , ως προς την αξιοπιστία του !!!

Δεν θα ήταν πιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα αν είχαμε δύο ψάρια που αγοράστηκαν μαζί ( άρα ίδιας ηλικίας ) και μετά απο τρία χρόνια το ένα στη λίμνη είναι 20+ cm ( όπως θα έπρεπε να είναι ) και το άλλο στη γυάλα 10 cm χρησιμοποιώντας την ίδια τροφή ;

 

Θα μπορούσα ενα κάρο επιχειρήματα να σου πώ για πιο λόγο έμεινε πιο μικρό το ένα ψάρι απ το άλλο πέρα απο το μέγεθος τής γυάλας .

Για το μικρό θα σου πω ότι δεν ταΐστηκε σωστά ( άλλωστε φαίνεται απ το πόσο αδύνατο είναι ) πράγμα άσχετο απ το μέγεθος της γυάλας .

Το μεγάλο αν πράγματι ήταν σε λίμνη και ταϊζόταν σωστά θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 20 πόντους στα 3 χρόνια .

Δεν λέω οτι τα ψάρια ζούν το ίδιο καλά σε μια γυάλα τριών ή δέκα λίτρων με ενα μεγάλο χώρο απο 900 λίτρων ( μη παρεξηγηθώ κι όλας ) .

Δεν είναι όμως και το καλύτερο παράδειγμα , άλλωστε γνωρίζουμε ότι το ψάρι για να μεγαλώσει θα πρέπει να μεταβολίζει πρωτεΐνες και αν δεν κινηθούν οι μυς του ψαριού δε μπορεί να τις μεταβολίσει , γι αυτό είναι το αντίθετο με τα άλλα ζώα , όσο κινούνται τα ψάρια τόσο μεγαλώνουν .

 

Για άλλη μια φορά μη παρεξηγηθώ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΓΥΑΛΕΣ !!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν το μεγάλο ψάρι είναι τριών ετών και 13 πόντους και το άλλο 2 ετών και 10 πόντους ...... πολλά πράγματα είναι αυτά που δεν πάνε καλά και στα δύο ψάρια και το αποτέλεσμα αμφισβητήσιμο , ως προς την αξιοπιστία του !!!

Δεν θα ήταν πιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα αν είχαμε δύο ψάρια που αγοράστηκαν μαζί ( άρα ίδιας ηλικίας ) και μετά απο τρία χρόνια το ένα στη λίμνη είναι 20+ cm ( όπως θα έπρεπε να είναι ) και το άλλο στη γυάλα 10 cm χρησιμοποιώντας την ίδια τροφή ;

 

Θα μπορούσα ενα κάρο επιχειρήματα να σου πώ για πιο λόγο έμεινε πιο μικρό το ένα ψάρι απ το άλλο πέρα απο το μέγεθος τής γυάλας .

Για το μικρό θα σου πω ότι δεν ταΐστηκε σωστά ( άλλωστε φαίνεται απ το πόσο αδύνατο είναι ) πράγμα άσχετο απ το μέγεθος της γυάλας .

Το μεγάλο αν πράγματι ήταν σε λίμνη και ταϊζόταν σωστά θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 20 πόντους στα 3 χρόνια .

Δεν λέω οτι τα ψάρια ζούν το ίδιο καλά σε μια γυάλα τριών ή δέκα λίτρων με ενα μεγάλο χώρο απο 900 λίτρων ( μη παρεξηγηθώ κι όλας ) .

Δεν είναι όμως και το καλύτερο παράδειγμα , άλλωστε γνωρίζουμε ότι το ψάρι για να μεγαλώσει θα πρέπει να μεταβολίζει πρωτεΐνες και αν δεν κινηθούν οι μυς του ψαριού δε μπορεί να τις μεταβολίσει , γι αυτό είναι το αντίθετο με τα άλλα ζώα , όσο κινούνται τα ψάρια τόσο μεγαλώνουν .

 

Για άλλη μια φορά μη παρεξηγηθώ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΓΥΑΛΕΣ !!!

:bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο θεμα!!!

Και ειδικα αυτο που λες γιαντο καθε ζωντανο που θελει το χωρο του...

Εαν κ ΠΑΣΤΟΣ θαλασσινος εχω να πω πως βλεπω κατα καιρους πολλα παιδια που (πηζουν) ενα ενυδρειο σαν σαρδελες στο κουτι!!

Η φιλοξενουν ζωα που θελουν 600 700 συν λιτρα σε 200 η 300...

Και μετα παραπονιουντε οχχ αρρωστησεεε μα γιατι;

;και ειδικα στο θαλασσινο που τα περνουμε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ απο το σπιτι τους των υφαλο εκει το θεωρω ΕΓΚΛΗΜΑ!!

ΔΥΣΤΥΧΟΣ σε μεγαλο βαθμο φταινε και οι πωλητες...

Και ασφαλως εμεις οι χομπυστες που δεν διαβαζουμε δεν ψαχνουμε τι θελουν τα ερμα τα ζωντα!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οποτε Σταμάτη αφου θεωρείς λαθος το παράδειγμα ας βασιστουμε στα λεγομενα σου και θα παρακαλεσω τον Βασίλη (rastaman) να αφαιρέσει το ποστ απ τα PINNED Θεματα προκειμένου να μην παραδειγματιστουν λάθος οι νεοι στο χομπι..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά τα λέει ο Σταμάτης αν δεν ξέρουμε της συνθήκες διαβιώσεις του α και του β ψαριού δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα. Σίγουρα πάντως ένα ψάρι που μεγάλωσε σε μεγάλο χώρο ακόμη και να τράφηκε λάθος θα βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα από ένα ψάρι που μεγάλωσε σε μια γυάλα και όταν λέω γυάλα ευνοώ την κλασική γυάλα.

Παρόλο αυτά δεν απαξιώνω την προσπάθεια του μέλους να ευαισθητοποιήσει τους χομπιστες να κρατούν τα ψάρια τους σε σωστά λίτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε Σταμάτη αφου θεωρείς λαθος το παράδειγμα ας βασιστουμε στα λεγομενα σου και θα παρακαλεσω τον Βασίλη (rastaman) να αφαιρέσει το ποστ απ τα PINNED Θεματα προκειμένου να μην παραδειγματιστουν λάθος οι νεοι στο χομπι..

 

Αυτό δεν αποφασίζετε ούτε απο εμένα ούτε απο εσένα , αλλά απο τη συντονιστική ομάδα και για να αποφάσισε η συντονιστική ομάδα να καρφιτσώσει το θέμα επάνω κάτι θα ξέρει ...

Τωρα το οτι έχω εγω τις αντιρρήσεις μου , είναι άλλο θέμα .

Σημασία έχει οτι εξακολουθεί να είναι το θέμα εποικοδομητικό για τους νέους και δεν τους αφήσαμε τα περιθώρια να σκεφτούν οτι η διαφορά στα ψάρια μπορεί να είναι και λόγο ηλικίας . ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειστε απίστευτοι..θα εξηγηθώ για αλλη μια λέγοντας πως η φωτο είναι για να παραδειγματιστουν οι αρχαριοι..δεν το παω στο επιστημονικό αλλα στο πρακτικό.ενα ψαρι θέλει λιτρα για να μεγαλωσει και να μην παθει νανισμο...πραγματικά λυπαμαι που προσπαθουμε να δειξουμε πως θα ζουν τα ψαρια μας πιο σωστα στην αιχμαλωσία και κάποιοι προσπαθείτε να το καπελώσετε...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πως γκρεμιζεται αργα αλλα σταθερα ενα ωραιο θεμα!!!! :thumbsu:   :bow:  :thumbsu:

Στα ψαρια δεν ξερουμε ηλικια..

Τι τρωγαν....

Η φωτο λειψη....

Αμμωνιες -αρωστιες -γεννετικα δυνατα και αδυνατα ψαρια-και ενα σωρο αλλα!!!!

Λες και η αληθεια θα ηταν διαφορετικη αν ολα αυτα ηταν κοινα και στα δυο και μεγαλωναν απλα σε διαφορετικα λιτρα....

Και η ερωτηση μου ειναι απλη .....

Γιατι πρεπει ολοι να δειξουμε τις γνωσεις μας και να γεμισουμε με ΑΝ αυτο το συγκεκριμενο θεμα???????

Δεν φτανει απλα ενα μπραβο???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...