Jump to content

Ενα ποστ που μας αφορά ολους


ina

Recommended Posts

Πολλα μπραβο οχι μονο ενα,αλλα η αληθεια ειναι οτι μας αρεσει και το επιστημονικο.αν μπορεσει η φιλη καποια στιγμη να βγαλει καμοια καλυτερη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλα μπραβο οχι μονο ενα,αλλα η αληθεια ειναι οτι μας αρεσει και το επιστημονικο.αν μπορεσει η φιλη καποια στιγμη να βγαλει καμοια καλυτερη φωτο.

Τι εννοείς καλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι δεν καταλαβαινω γιατι αυτο το ωραιο παραδειγμα παιρνει καποιες αλλες κατευθυνσεις.Οπως λεει και η ιδια ειναι δυο ψαρια μεγαλωμενα σε διαφορετικες συνθηκες και φυσικα με διαφορετικο τροπο.Αραγε εκ των πραγματων δεν μπορει να ειναι τα ιδια.Επισεις ειπε οτι υα ενημερωνει ανα τακτα χρονικα διαστηματα για την πορεια τους.Ναι σιγουρα εαν προσπαθησουμε να λυσουμε το κουβαρι γιατι ας πουμε το μεγαλυτερο δεν εχει τοσο μεγεθος οσο θα επρεπε ,η αν ταιζοντουσταν σωστα και πολλα αλλα η κουβεντα θα τραβηξει σε πολυ μεγαλο βαθος που χρειαζονται πληρη στοιχεια τα οποια δεν υπαρχουν.Το πρωτο συμπερασμα για εμενα ειναι οτι ειναι ηρωας τα χρυσοψαρα και το αποδεικνυουν,επισεις οτι ΠΡΕΠΕΙ να καταλαβουμε οτι το χρυσοψαρο δεν ειναι για γυαλα.Βεβαια και εδω θα ανοιξει μια τεραστια κουβεντα που δεν θελω να επεκταθω.Περιμενω με αγωνια εγω προσωπικα την εξελιξη κυριως του μικρου ψαριου η οποια θεωρω οτι θα ειναι ενδιαφερουσα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πως γκρεμιζεται αργα αλλα σταθερα ενα ωραιο θεμα!!!! :thumbsu::bow::thumbsu:

Στα ψαρια δεν ξερουμε ηλικια..

Τι τρωγαν....

Η φωτο λειψη....

Αμμωνιες -αρωστιες -γεννετικα δυνατα και αδυνατα ψαρια-και ενα σωρο αλλα!!!!

Λες και η αληθεια θα ηταν διαφορετικη αν ολα αυτα ηταν κοινα και στα δυο και μεγαλωναν απλα σε διαφορετικα λιτρα....

Και η ερωτηση μου ειναι απλη .....

Γιατι πρεπει ολοι να δειξουμε τις γνωσεις μας και να γεμισουμε με ΑΝ αυτο το συγκεκριμενο θεμα???????

Δεν φτανει απλα ενα μπραβο???

Σταθη και Ινα και Νικο δεν ξερω αλλα διακρινω μι εμπαθεια τωρα.

Πολυ σωστα εκανε ο Σταματης και εθιξε καποιες δευτερευουσες αλλα εξισου σημαντικες παραμετρους! Δεν εθιξε κανεις ουτε το μελος που ανεβασε το θεμα ουτε γκρεμισε κανενα θεμα.

Φυσικα και δεν αρκει ενα μπραβο. Αν κι εγω ο ιδιος δημοσιευσα μπραβο, βλεπω με μια αλλη οπτικη τωρα το θεμα που ο Σταματης και ο Χρηστος ανεφεραν καποια πραγματα!

Το θεμα δεν νομιζω οτι ανεβηκε για να μαζεψει like!

Επικροτουμε φυσικα και αναντιρρητα την προσπαθεια τους μελους να μας δειξει πως το βελτιστο για ενα χρυσοψαρο ειναι να ζει σε λιμνη αλλα δεν μπορουμε να αγνοησουμε και τους ετερους παραγοντες!

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα παιδια και προσπαθουμε να βρουμε φαντασματα εκει που δεν υπαρχουν!

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη και Ινα και Νικο δεν ξερω αλλα διακρινω μι εμπαθεια τωρα.

Πολυ σωστα εκανε ο Σταματης και εθιξε καποιες δευτερευουσες αλλα εξισου σημαντικες παραμετρους! Δεν εθιξε κανεις ουτε το μελος που ανεβασε το θεμα ουτε γκρεμισε κανενα θεμα.

Φυσικα και δεν αρκει ενα μπραβο. Αν κι εγω ο ιδιος δημοσιευσα μπραβο, βλεπω με μια αλλη οπτικη τωρα το θεμα που ο Σταματης και ο Χρηστος ανεφεραν καποια πραγματα!

Το θεμα δεν νομιζω οτι ανεβηκε για να μαζεψει like!

Επικροτουμε φυσικα και αναντιρρητα την προσπαθεια τους μελους να μας δειξει πως το βελτιστο για ενα χρυσοψαρο ειναι να ζει σε λιμνη αλλα δεν μπορουμε να αγνοησουμε και τους ετερους παραγοντες!

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα παιδια και προσπαθουμε να βρουμε φαντασματα εκει που δεν υπαρχουν!

Send from the Heart of Amazonas

Φιλαρακι μου το Νικο σε μενα παει?
Link to comment
Share on other sites

Σταθη και Ινα και Νικο δεν ξερω αλλα διακρινω μι εμπαθεια τωρα. Πολυ σωστα εκανε ο Σταματης και εθιξε καποιες δευτερευουσες αλλα εξισου σημαντικες παραμετρους! Δεν εθιξε κανεις ουτε το μελος που ανεβασε το θεμα ουτε γκρεμισε κανενα θεμα. Φυσικα και δεν αρκει ενα μπραβο. Αν κι εγω ο ιδιος δημοσιευσα μπραβο, βλεπω με μια αλλη οπτικη τωρα το θεμα που ο Σταματης και ο Χρηστος ανεφεραν καποια πραγματα! Το θεμα δεν νομιζω οτι ανεβηκε για να μαζεψει like! Επικροτουμε φυσικα και αναντιρρητα την προσπαθεια τους μελους να μας δειξει πως το βελτιστο για ενα χρυσοψαρο ειναι να ζει σε λιμνη αλλα δεν μπορουμε να αγνοησουμε και τους ετερους παραγοντες! Μην τα ισοπεδωνουμε ολα παιδια και προσπαθουμε να βρουμε φαντασματα εκει που δεν υπαρχουν! Send from the Heart of Amazonas

Θοδωρη την εμπαθεια δεν βλεπω που την διακρινεις και απο ποια μερια.....

Θα μπορουσε οποιοσδηποτε με στοιχειωδεις γνωσεις να γεμισει με ΑΝ ολο το θεμα....

Αλλα θα χανοταν (οπως και εγινε)η ηθικοκεντρικη και σφαιρικη πλευρα του θεματος που ειναι οτι χρυσοψαρα σε γιαλα δεν πρεπει να ζουν οπως τονισε και ο Σταματης.....

Link to comment
Share on other sites

Νικο ναι σενα πηγαινε.

Σταθη με το να θεωρεις οτι ο Σταματης γκρεμιζει το θεμα αργα και σταθερα επειδη ανεφερε περισσοτερους παραμετρους, κατι που εγω θεωρω εξαιρετικα χρησιμο απο γιουπι και μπραβο, ε ναι ρε παιδια ειναι εμπαθεια και προκαταληψη.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Νικο ναι σενα πηγαινε.Σταθη με το να θεωρεις οτι ο Σταματης γκρεμιζει το θεμα αργα και σταθερα επειδη ανεφερε περισσοτερους παραμετρους, κατι που εγω θεωρω εξαιρετικα χρησιμο απο γιουπι και μπραβο, ε ναι ρε παιδια ειναι εμπαθεια και προκαταληψη.Send from the Heart of Amazonas

Φιλαρακι δεν υπαρχει απο μερος μου καμια εμπαθεια και λαθος το μετεφρασες.Ειπα οτι μπορουμε να το αναλυσουμε αλλα λοιπουν στοιχεια ομως το ποστ ειναι σαφες και ενημερωτικο.Αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μαλλον μιλάω κινεζικα δεν εξηγείται αλλιως.. Καλύτερα να κλειδωθεί το θεμα,δεν θα καταλήξουμε κάπου..Καλύτερα να κλειδωθεί παρα να γινουν παλι ασκοποι τσακωμοί

Εξήγησα τον λογο του εν λογω ποστ..όποιος θέλει να καταλάβει καταλαβαίνει,οποιος δε θέλει απλα βρίσκει τροπους να δημιουργεί καταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Νικο ναι σενα πηγαινε.Σταθη με το να θεωρεις οτι ο Σταματης γκρεμιζει το θεμα αργα και σταθερα επειδη ανεφερε περισσοτερους παραμετρους, κατι που εγω θεωρω εξαιρετικα χρησιμο απο γιουπι και μπραβο, ε ναι ρε παιδια ειναι εμπαθεια και προκαταληψη.Send from the Heart of Amazonas

Θοδωρη απλα δεν χρειαζοταν...

Την αξια του την εχει απο μονη του το θεμα γιαυτο και εγινε και pinned...

Οοοοολα τα υπολοιπα ακομα και τα μπραβο ισως να ηταν περιττα ποσο περισοτερο τα ποστ που μειωνουν το θεμα....

Και οπως εσυ ή ο Σταματης θεωρειτε τα περαιτερω σχολια καυστικα ετσι και εγω τα θεωρω περιττα...

Δεν εχει να κανει με τον Σταματη εχει να κανει με οποιονδηποτε που σε ενα θεμα ταμπελα σβηνει τα φωτα!!!

Μερικες φορες καλυτερα αν δεν εχουμε να πουμε κατι καλυτερο απο την σιωπη να σωπαινουμε...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Μα Ινα ποιες καταστασεις; γιατι να διαγραφει το ποστ; ηθελες απλα να ακουσεις μπραβο; δεν ηθελες να παει λιγο παρακατω αυτο ποστ για να μαθουν και κατι οπως ειπες οι αρχαριοι;

Νικο ισως να καταλαβα λαθος εγω.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή ξανα διάβασε το πρωτο πόστ με τη φωτο και μετα ελα πες μου εαν εγραψα το ποστ για να παρω μπράβο..επισης δεν ειπα να διαγραφεί αλλα να κλειδωθεί..μεγαλη διαφορα..οι καταστάσεις είναι οι τσακωμοι κατω απο δεκάδες θέματα που μετα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ κλειδωνουν

Link to comment
Share on other sites

Σταθη νομιζω παραλογιζεσαι τωρα. Ποιος σβηνει φωτα και ποιος δεν εχει κατι να πει; ποιος μειωνει το θεμα; μα γιατι να σκεφτητε κατι τετοιο;

Πως γινεται ενα θεμα να ειναι ταμπελα οταν δεν εχεις ολα τα στοιχεια; δηλαδη εσενα σου εφτανε το " το ενα ψαρι ζει σε γυαλα και το αλλο ζει σε λιμνη" ; δηλαδη οι παραμετροι διατροφη, ηλικια κτλ που αναφερει ο Σταματης ειναι περιττες;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ινα δεν αναφερομαι στο πρωτο ποστ. Αναφερομαι στην αναφορα σου στα λεγομενα του Σταματη. Τελοσπαντων ουτε δικηγορος του Σταματη ειμαι ουτε καιγομαι και ιδιαιτερα να αλλαξω γνωμες ουτε επιθυμω να τσακωθω με κανεναν. Αυτο που ηταν να παρω απο αυτο το θεμα το πηρα και χαρην σε σενα και στον Σταματη. Οι διαφωνιες ειναι για να μας κανουν καλυτερους, να μαθαινουμε πραγματα που ισως αγνοουσαμε και να ανοιγουμε τους οριζοντες μας. Αν εσεις νομιζετε οτι οι αναφορες του Χρηστου και του Σταματη μειωνουν το θεμα, το γκρεμιζουν και το καπελωνουν εγω νομιζω πως το απογειωνουν και το πανε σε αλλο επιπεδο!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη νομιζω παραλογιζεσαι τωρα. Ποιος σβηνει φωτα και ποιος δεν εχει κατι να πει; ποιος μειωνει το θεμα; μα γιατι να σκεφτητε κατι τετοιο;

Πως γινεται ενα θεμα να ειναι ταμπελα οταν δεν εχεις ολα τα στοιχεια; δηλαδη εσενα σου εφτανε το " το ενα ψαρι ζει σε γυαλα και το αλλο ζει σε λιμνη" ; δηλαδη οι παραμετροι διατροφη, ηλικια κτλ που αναφερει ο Σταματης ειναι περιττες;

Send from the Heart of Amazonas

Δεν σε πιανω με τον παραλογισμο τι εννοεις ουτε  θελω..

Θεμα ταμπελα ειναι απο μονο του...

Το εγραψες και ΕΣΥ στο πρωτο ποστ σου και οτι καρφιτσωθηκε ειναι αρκετο.....

Αν θελετε περεταιρω αναλυση για το πως μεγαλωνει ενα ψαρι ανοιξτε θεμα θοδωρη...

Οτι πληροφοριες υπηρχαν δοθηκαν στο ποστ της Κατερινας νομιζω....

Τα υπολοιπα μοιαζουν εκτος θεματος και απο οτι φαινετα ενοχλουν και αυτον που το ανοιξε!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεμα ημιτελες η ελλιπες δεν μπορει να ειναι θεμα ταμπελα! Γεγονος! Και δεν αναφερομαι προσωπικα στην Ινα! Εγω οντως ειπα το μπραβο μου στην Ινα και θα πω και το μπραβο μου στον Χρηστο και στον Σταματη που βαλανε και το κερασακι στην τουρτα.

Η αναλυση θα πρεπει να γινει εδω γιατι οπως ειπε και η Ινα αλλα και αυτος που το καρφιτσωσε θα το δουν πολλοι νεοι για να δουν τι παιζει! Οποτε απο μονο του το οτι ζει στη λιμνη δεν μου κανει αν δεν ξερω τι τρωει, ποσο χρονων ειναι, τι αρρωστειες εχει περασει κτλ.

Το οτι ενοχλει αυτον που το ανεβασε ειναι παντελως αδιαφορο. Και παλι φυσικα δεν αναφερομαι προσωπικα στην Ινα. Ειναι σαν λεω εγω σε σενα οτι μην γραφεις την γνωμη σου γιατι με ενοχλει! Καθολου ωραιο η δημοκρατικο!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ινα δεν αναφερομαι στο πρωτο ποστ. Αναφερομαι στην αναφορα σου στα λεγομενα του Σταματη. Τελοσπαντων ουτε δικηγορος του Σταματη ειμαι ουτε καιγομαι και ιδιαιτερα να αλλαξω γνωμες ουτε επιθυμω να τσακωθω με κανεναν. Αυτο που ηταν να παρω απο αυτο το θεμα το πηρα και χαρην σε σενα και στον Σταματη. Οι διαφωνιες ειναι για να μας κανουν καλυτερους, να μαθαινουμε πραγματα που ισως αγνοουσαμε και να ανοιγουμε τους οριζοντες μας. Αν εσεις νομιζετε οτι οι αναφορες του Χρηστου και του Σταματη μειωνουν το θεμα, το γκρεμιζουν και το καπελωνουν εγω νομιζω πως το απογειωνουν και το πανε σε αλλο επιπεδο!Send from the Heart of Amazonas

Σε τι επιπεδο ;

η αναφορά μου πανω στα δυο ψαρια ηταν τοσο απλη και σαφης με αποτέλεσμα το θεμα να απογειωθεί και να προσκρουσει....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολα αυτα που με ρωτας στα εχω ηδη απαντησει....

 

Θοδωρη την εμπαθεια δεν βλεπω που την διακρινεις και απο ποια μερια.....

Θα μπορουσε οποιοσδηποτε με στοιχειωδεις γνωσεις να γεμισει με ΑΝ ολο το θεμα....

Αλλα θα χανοταν (οπως και εγινε)η ηθικοκεντρικη και σφαιρικη πλευρα του θεματος που ειναι οτι χρυσοψαρα σε γιαλα δεν πρεπει να ζουν οπως τονισε και ο Σταματης.....

 

Θοδωρη απλα δεν χρειαζοταν...
Την αξια του την εχει απο μονη του το θεμα γιαυτο και εγινε και pinned...
Οοοοολα τα υπολοιπα ακομα και τα μπραβο ισως να ηταν περιττα ποσο περισοτερο τα ποστ που μειωνουν το θεμα....
Και οπως εσυ ή ο Σταματης θεωρειτε τα περαιτερω σχολια καυστικα ετσι και εγω τα θεωρω περιττα...
Δεν εχει να κανει με τον Σταματη εχει να κανει με οποιονδηποτε που σε ενα θεμα ταμπελα σβηνει τα φωτα!!!
Μερικες φορες καλυτερα αν δεν εχουμε να πουμε κατι καλυτερο απο την σιωπη να σωπαινουμε...

Για τα δημοκρατικα θεματα που αναφερεσαι δεν απαγορεψε κανεις σε κανενα να γραψει την γνωμη του ουτε σε μενα αν μερικους δεν τους αρεσουν αυτα που γραφω.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια βλεπω οτι ο Σταμάτης απλα ηθελε περισσότερα στοιχεία με την εννοια οτι  " 2 ψάρια ίδια ηλικιας ξεκινανε το ενα λίμνη, το άλλο γυάλα, τάδε τροφή , τάδε θερμοκρασία, και σε 3 μήνες μετράμε μηκος και μορφολογικά χαρακτηριστικά και συγκρίνουμε ".  Δεν ειναι κακο και μπορεί στο μέλλων κάποιος να το επιχειρήσει.

 

Η Ινα  μας έδειξε 2 ψαράκια που σίγουρα εχουν διαφορετικό μέγεθος και σύμφωνα με τα λεγομενά της και  βλέποντας απο τις φώτος το ενα ειναι ποιο τροφαντό και το άλλο ποιό καχεκτικό. Κατι που σίγουρα μαρτυρά οτι το ένα ζούσε σε ποιό κοντινές συνθήκες διαβίωσης  ως προς το είδος του σε σχέση με το άλλο.  

 

 

όπως και να εχει.... όσο εμεις και να χτυπιόμαστε ,  το χρυσόψαρο ειναι ενα ψαράκι που πουλάνε στα πανηγύρια και σιγουρα μπαίνουν σε δοχεία 1-3 λίτρα και κλασσικά μετα απο μερικούς μήνες ψοφάνε απο έλλειψη ενημέρωσης σχετικά με το πώς θα έπρεπε να ζει το ψαράκι. 

 

Ευτυχώς το ιντερνετ πλέων υπάρχει σε κάθε σπιτικό και με λίγο ψάξιμο και όρεξη απο τον ιδιοκτήτη του ψαριου , έχει την δυνατότητα σε σύντομο χρόνο να αποκτήσει πάρα πολλές συγκεντρωμένες πληροφορίες για το είδος, καθως και να μιλήσει με χομπύστες ψαγμένους σε φόρουμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κακώς στραβώνεις ina , ενω θα έπρεπε κι εσένα να σε ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα στοιχεία για τα ψάρια σου .

 

Κάποτε ο Mitrizakis Nikos πρώην συντονιστής και ιχθυολόγος είχε δημοσιεύσει στο ΑΖ μια έρευνα για την ανάπτυξη των χρυσόψαρων .

Δε μπορώ να τη βρώ με την εύρεση , αν μπορέσει κάποιος να τη βρεί και να μας τη παραθέσει καλό θα ήταν .

Τέλος πάντων δε θυμάμαι για το χώρο πόσο ρόλο έπαιζε στην ανάπτυξη τους , αυτό που θυμάμαι είναι ότι ο υπερπληθυσμός ( μεχρι ενός ορίου ) λειτουργούσε θετικά και παρ όλο που γνωρίζουμε όλοι μας ότι για να αναπτυχθεί γρήγορα ο γόνος θα πρέπει να μπαίνει σε μικρό χώρο με υπερπληθυσμό  και σταδιακά να αραιώνει και να μπαίνει και σε μεγαλύτερο χώρο , πάντα όμως με υπερπληθυσμό .

Η ουσία σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι για το πείραμα χρησιμοποιήθηκαν εκατοντάδες ψάρια ιδίου μεγέθους σε διαφορετικά ενυδρεία με ίδιες παραμέτρους , με κάμερες να καταγράφουν 24 ώρες το 24ωρο και με πολύ μεγάλη σημασία στη λεπτομέρεια . Δυστυχώς δεν θυμάμαι να σας πώ τις λεπτομέρειες όλες πάντως πέρα απο το φωτισμό και το ζύγισμα της τροφής κλείνανε και τους κυκλοφοριτές αεραντλίες στους ίδιους ακριβώς χρόνους . Και ο λόγος ήταν για τη τεκμηρίωση ότι ο υπερπληθυσμός λειτουργεί θετικά στην ανάπτυξη των ψαριών .

 

Έτσι κι εμείς εδώ αν θέλουμε να θεωρήσουμε ενα θέμα ως τεκμηρίωση και θέμα αναφοράς ..... θα πρέπει να είμαστε λίγο ποιο αυστηροί για να αντέχει στη κριτική .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια βλεπω οτι ο Σταμάτης απλα ηθελε περισσότερα στοιχεία με την εννοια οτι  " 2 ψάρια ίδια ηλικιας ξεκινανε το ενα λίμνη, το άλλο γυάλα, τάδε τροφή , τάδε θερμοκρασία, και σε 3 μήνες μετράμε μηκος και μορφολογικά χαρακτηριστικά και συγκρίνουμε ".  Δεν ειναι κακο και μπορεί στο μέλλων κάποιος να το επιχειρήσει.

 

Η Ινα  μας έδειξε 2 ψαράκια που σίγουρα εχουν διαφορετικό μέγεθος και σύμφωνα με τα λεγομενά της και  βλέποντας απο τις φώτος το ενα ειναι ποιο τροφαντό και το άλλο ποιό καχεκτικό. Κατι που σίγουρα μαρτυρά οτι το ένα ζούσε σε ποιό κοντινές συνθήκες διαβίωσης  ως προς το είδος του σε σχέση με το άλλο.

 

 

 

όπως και να εχει.... όσο εμεις και να χτυπιόμαστε ,  το χρυσόψαρο ειναι ενα ψαράκι που πουλάνε στα πανηγύρια και σιγουρα μπαίνουν σε δοχεία 1-3 λίτρα και κλασσικά μετα απο μερικούς μήνες ψοφάνε απο έλλειψη ενημέρωσης σχετικά με το πώς θα έπρεπε να ζει το ψαράκι. 

 

Ευτυχώς το ιντερνετ πλέων υπάρχει σε κάθε σπιτικό και με λίγο ψάξιμο και όρεξη απο τον ιδιοκτήτη του ψαριου , έχει την δυνατότητα σε σύντομο χρόνο να αποκτήσει πάρα πολλές συγκεντρωμένες πληροφορίες για το είδος, καθως και να μιλήσει με χομπύστες ψαγμένους σε φόρουμ.

Πολυ σωστά τα λες..ομως δεν ειμαι αναλυτής ουτε πειραματιστης χρυσοψαρων για να κανω ολα αυτά που αναφερεις αρχικα και ειναι σωστα.ομως αυτο που θα ήθελα να κανω ειναι να ανεβαζα τακτικα φωτο με το νεο ψαρι της λίμνης για να δούμε αν τελικα τα λιτρα παίζουν ρόλο στο μέγεθος των ψαριων ,αν εμφανιζουν νανισμο ή αλλα πρόβλημα..ειναι ενα παραδειγμα χειροπιαστο και οχι θεωρητικό...
Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα ειναι τρομερα παρεξηγημενα!!!

ΛΕΙΕΠΕΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ το διαβασμα!!!

Θα περνατε σκυλο λυκοσκυλο σε αυλη 2χ2 χωρος βολτες;

Οχι....

Θα βαζατε σπουργιτη σε κλουβακι;

Οχι....

Και για τους φιλους αλμυρους μιας που μαζευομαστε :)

Που θα ζησει καλα ενας ΛΕΥΚΟΣΤΕΡΝΟΣ;

Σε 200 λιτρα ; με της καλυτερες τροφες και λοιπα!!

Η σε 1000 λιτρα με νορμαλ τροφες;

Το λαθος ξεκιναει απο εμας και ΜΟΝΟ παμε στο μαγαζι χαβαλεδιαζουμε ψαρακια και τα περνουμε χωρις να ξερουμε τιποτα ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ!!(εχουν γευτει το σπιτι τους)

Οσο για τα πανηγηρια που ειπε ο καλος μου φιλος ευγενιος

Ρε ευγενιε τι περιμενεις; φτηνα εμπορευσημα και ευκολα ψαρακια που με μερικα ευρο το παιδακι 5 7 ετων θα χαρη εως το χαση !!!

Τωρα οσο για τα ταισματα και λοιπα ασφαλως και ενα ψαρι με ΛΑΘΟΣ συμπεριφορα ΘΑ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ,

αλλα οχι περνουμε εναν δισκο και υο βαζουμε στα 30 40 λιτρα αχαχαχαχχχ μετα εαν μας πει το ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ- ΠΙΟΣ ΘΑ ΦΤΑΕΙ; ΕΜΕΙΕ Κ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ!!!

και μεριδιο ευθημης εχουν και τα καταστηματα που μοιραζουν ζωα αδειαφοροντας το που πάνε και εαν μπορει ο αλλος να το κρατηση...

Διαβασμα ,ανταλαγη αποψεων,εμπειρία και αγαπη γιαντο χομπυ μας!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστά τα λες..ομως δεν ειμαι αναλυτής ουτε πειραματιστης χρυσοψαρων για να κανω ολα αυτά που αναφερεις αρχικα και ειναι σωστα.ομως αυτο που θα ήθελα να κανω ειναι να ανεβαζα τακτικα φωτο με το νεο ψαρι της λίμνης για να δούμε αν τελικα τα λιτρα παίζουν ρόλο στο μέγεθος των ψαριων ,αν εμφανιζουν νανισμο ή αλλα πρόβλημα..ειναι ενα παραδειγμα χειροπιαστο και οχι θεωρητικό...

 

Αγαπητή μου  Χριστίνα ,το θεμα που ανέβασες είναι πολύ αξιόλογο και γιαυτό τον λόγο έγινε και  pin....

Το να υπάρχει κάποια διαφωνία σε κατι ενυδρείακο δεν είναι κακο,το θεμα αλλάζει οταν γίνει σε προσωπικό επίπεδο και άσχετο με το χομπι...

Συνέχισε να μας ενημερώνεις με την ανάπτυξη των ψαριών σου με φωτογραφίες και τα προσωπικά σου συμπεράσματα και ο διάλογος ειναι το ζητούμενο πάντα σε κόσμιο  περιβάλλον..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου  Χριστίνα ,το θεμα που ανέβασες είναι πολύ αξιόλογο και γιαυτό τον λόγο έγινε και  pin....

Το να υπάρχει κάποια διαφωνία σε κατι ενυδρείακο δεν είναι κακο,το θεμα αλλάζει οταν γίνει σε προσωπικό επίπεδο και άσχετο με το χομπι...

Συνέχισε να μας ενημερώνεις με την ανάπτυξη των ψαριών σου με φωτογραφίες και τα προσωπικά σου συμπεράσματα και ο διάλογος ειναι το ζητούμενο πάντα σε κόσμιο  περιβάλλον..

Σωστά ολα αυτα αλλα για κάποιο λόγο πάντα με λες Χριστίνα και οχι Κατερίνα :P
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...