Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα παιδια πριν 2 εβδομαδες περιπου αγορασα 10 guppies αλλα μεχρι στογμης εχασα 4... ασπριζει η ραχη και παθαιναου ελαφρια ακαμψια στην ουρα... εχθες ξεκινησα θεραπεια με esha 2000... ανθρακα δεν εχω μονο βιολογικο υλικο.. πρεπει να προσθεσω στο τελος της θεραπειας???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο μενα..θες να δωσεις καποιες πληροφοριες σχετικα με το ενυδρειο σου??ειναι στρωμενο?μετρησεις εχεις κανει??θερμοκρασιες κτλπ..και αν μπορεις καμια φωτο με την ασθενεια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενυδρειο τρεχει 2 χρονια... προσφατα κολλησε ο θερμοστατης και μου εκανε τα ψαρια ψαροσουπσ... τα ψαρια εκεινα τα ειχα 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα... επειτα αγορασα τα guppies... H αληθεια ειναι οτι δεν εχω βαλει θερμαντηρα δε το θεωρησα απαραιτητο μιας και ακομη η θερμοκρασια εντος σπιτιου ειναι 26 βαθμους...Φοβηθηκα οπως καταλαβαινεις επειδη την πατησα.. το ενυδρειο ειναι 100λιτρων και στο φιλτρο εχει filter wool και βιολογικο υλικο...οι μετρησεις καλες...δυστηχως ειμαι απο το κινητο και δεν μπορω να ανεβασω φωτο εχει χαλασει το λαπτοπ μου...

Link to comment
Share on other sites

σε αυτη την θερμοκρασια εισαι ενταξει..δεν χρειαζετε θερμαντηρα αμεσα..οι μετρησεις καλες??τι εννοεις??οταν τα εβαλες τους εκανες σωστη καλη προσαρμογη??μηπως στραβωνει και το σωμα τους εκτος απο την ουρα??μια φωτο πραγματικα θα βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κατι βακτηρια και λεγοντε mycobacteria και μπορει να οφειλετε σε αυτο η παραμορφωση του σωματος τους..επισης μπορει να προκαλεσει λειθαργο,εξοφθαλμιαση και δεν εχει και θεραπεια..μπορει να οφειλετε και σε υβριδισμο το στραβωμα..ποσα σου εχουν μεινει??κολυμπανε κανονικα?ειναι ενταξει η ειναι ολα στην ιδια κατασταση???πρεπει να κανεις και μετρησεις...

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα υπολοιπα ειναι κανονικα τρωνε και εμφανιζουν φυσιολογικη συμπεριφορα... εχω και 20 περιπου γονους και ευτυχως παραμενουν ακομα ολοι ζωντανοι... εχω ξεκινησει την θεραπεια απο χθες... Να το αφαιρεσω το ψαρι καλυτερα να μη κολλησει και τα υπολοιπα η να το αφησω???

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αυτο που σου ειπα φοβαμαι οτι δεν υπαρχει θεραπεια..θα σου προτεινα οσα βλεπεις και ειναι ετσι στραβα να τα βαλεις σε μια καραντινα μπααας και τα γλυτωσεις..αν και δυσκολο..αν δεν εχεις ενυδρειο μπορεις να τα βαλεις και σε ενα ταπερ με οξυγονο

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ... κριμα... θα το αφαιρεσω αν ειναι...θα το βαλω σε γυαλα μιας και δεν εχω ενυδρειο και ο θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια γυαλα 5 λιτρων βαζω νερο βρυσης αντιχλωριο στο 1/3 και το υπολοιπο νερο ενυδρειου???post-62621-0-74136300-1474099608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισης μεσα στο ενυδρειο εχω και αυτο το τερατακι πρεπει να ειναι 8-9 εκατοστα...Λερωνει πολυ και πρεπει να βαζω σκουπα καθε βδομαδα... παιζει ρολο???post-62621-0-73182400-1474099884_thumb.jpg ειναι ο μονος που σωθηκε και τον εχω 2 χρονια περιπου...

Έγινε επεξεργασία - Ευαγγελια
Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολη η σκουπα στα λιτρα σου..καλο θα ηταν να βαζεις μια φορα την βδομαδα..δλδ την εβδομαδιαια αλλαγη σου καντην με την σκουπα..μην την κολησεις κατω..2-3 ποντους πανω απο το χαλικι..μεγαλωνει πολυ αυτο το ψαρι για τα λιτρα σου,,μπορεις να βρεις ανκιστρους αν θες που δεν μεγαλωνουν..οσον αφορα την γυαλα ναι..νερο βρυσης το 1/3 με αντιχλωριο κ το υπολοιπο νερο του ενυδρειου..αστο λιγη ωρα πριν βαλεις ψαρακι μεσα..να πιασει θερμοκρασια δωματιου το νερο και να σπασει το αντιχλωριο..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ... Δεν ηξερα οταν το πηρα και ηταν πολυ πολυ μικρος.. Ισως βρω καπου να τον χαρισω γιατι στο τελος μονο αυτος θα μεινει μεσα...

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα!αμα ειναι 2 χρονων το ψαρι και ειναι μονο 9 εκατοστα σημαινει οτι εχει παθει νανισμο..υπο κανονικες συνθηκες θα ηταν διπλασιος..μπορεις ομος να βαλεις 2 ανκιστρους μεσα που κανουν για τα λιτρα σου..ψαξε λιγο στο ιντερνετ και θα βρεις πολυ ομορφα ψαρακια για τα λιτρα σου..!!διαβασμα και παλι διαβασμα..πριν βαλεις το οτιδηποτε μπορεις να επισκεφθεις το seriously fish και εχει σχεδον ολα τα ψαρια το προφιλ τους και τις αναγκες τους..!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω... Ξεκινησα πολυ λαθος... Πηγα απλα στο πετ σοπ και πηρα οτι μου ειπαν χωρις να το ψαξω καθολου... Επαθα και εμαθα που λενε... Πλεον πριν κανω οτιδηποτε το ψαχνω αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια πριν 2 εβδομαδες περιπου αγορασα 10 guppies αλλα μεχρι στογμης εχασα 4... ασπριζει η ραχη και παθαιναου ελαφρια ακαμψια στην ουρα... εχθες ξεκινησα θεραπεια με esha 2000... ανθρακα δεν εχω μονο βιολογικο υλικο.. πρεπει να προσθεσω στο τελος της θεραπειας???

Το καμπουριασμα στα γκαμπυ προερχεται συνηθως απο γεννετικη ανωμαλια....

Αν ισχυει κατι τετοιο αποφυγε στα ψαρια που βλεπεις να μπουν σε διαδικαδια αναπαραγωγης....

Υπαρχει ομως και μια περιπτωση να ειναι βακτηριακη...

Σε αυτη την περιπτωση μεγαλες αλλαγες νερου και αλατι θα βοηθησουν παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Η καραντινα θελει και φιλτρο μεσα που να ειναι στρωμενο.

Εχουμε και εδω προφιλ ψαριων παιδια,καλο ειναι να χρησιμοποιουμε αυτα πρωτα και αν δεν υπαρχει εκει το ψαρι που θελουμε,τοτε να ψαχνουμε αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης καλο θα ηταν να εβγαζες ολα αυτα τα ψευτικα διακοσμητικα που μαζευουν βρωμα απο κατω και δεν ξερεις τι αλλες ουσιες μπορει να βγαλουν μεσα στο ενυδρειο και να βαλεις φυσικα υλικα οπως ριζες και αληθινα φυτα.Θα το εκτιμησει πολυ ο πλεκο αν και οπως γραφτηκε και για μενα δεν ταιριαζει στο ενυδρειο σου και λογω λιτρων αλλα και διαφορετικες συνθηκες νερου εχουν οι πλεκο και τα ανκιστρους με τα γκαπυ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σκολίωση στα ψάρια προκαλείτε απο έλλειψη βιταμινών .

Τωρα αν η έλλειψη δημιουργήτε επειδή το ψάρι έχει προσβληθεί απο κάτι που το εμποδίζει να τραφεί ή να αφομοιώνει τη τροφή σωστά είναι άλλο θέμα .

Εαν έχει δημιουργηθεί η σκολίωση πρόσφατα , το ψάρι επανέρχεται με θεαματικά αποτελέσματα μόλις πάρει το ψαράκι μας τις βιταμίνες .

 

Στη περίπτωσή μας εδω απ ότι κατάλαβα ( διότι τα στοιχεία είναι λίγα για να βγάλουμε συμπέρασμα ) τα καινούργια ψάρια έχουν το πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...