Jump to content

Εκτροφη Κοι


Illuminati97

Recommended Posts

Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θελω να θεσω το εξης ερωτημα: 
Με εναν φιλο μου ενδιαφερομαστε σιγα σιγα να ξεκινησουμε μια προσπαθεια για εκτροφη Κοι με στοχο να πουληθουν αργοτερα
Σιγουρα δεν θα το ξεκινησουμε ετσι αν ειναι, θα διαβασουμε θα ρωτησουμε και θα μαθουμε σιγα σιγα, ομως το βασικο ερωτημα ειναι αν θα μπορεσουμε να πουλησουμε αργοτερα στην ελλαδα τα ψαρια αυτα

η θα μας μεινουν στο χερι (οχι πως θα μας χαλαγε αλλα δεν εχουμε την οικονομικη ανεση )

Και οταν εννοω πουλησουμε δεν εννοω ενα δυο, εννοω οτι θα υπαρχει μια διαρκης ζητηση.

Ευχαριστω και με συγχωρειτε για το δυσλεκτικο κειμενο μου

Link to comment
Share on other sites

Με την φτωχή μου λογική θα σου πω οτι τα κοι θέλουν λίμνη..αρα πρέπει να εχεις και συ κ αυτός που θα τα πάρει..πόσους πιστεύεις οτι θα βρεις με λίμνη?επίσης τα κοι είναι ψάρια που ζουν πολλαααααα χρόνια..αρα?αυτός που θα πάρει μια φορά λογικά δεν θα ξαναπάρει απο σένα γτ θα του ζήσουν πολλά χρόνια..αμα δεν εχεις μαγαζί να κανεις εισαγωγές δεν προκειτε να βγαλεις λεφτά πουλοντας ψάρια!διαφορετικά όλοι εδώ θα ειμασταν πλουσιοι απο γέννες ψαριών!και αν υπολογίσει τα λεφτά που θέλει να εκθρεψεις και να στησεις το όλο σκηνικό θα σου βγαίνει στην καλύτερη των περιπτώσεων μια η αλλη..

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι δεν ειναι πολλοι αυτοι με λιμνες, αλλα ειχα σαν σκεπτικο οτι, αυλη υπαρχει ωστε να σκαψουμε και να φτιαξουμε εναν χωρο που βεβαια θα κοστισει με τα φιλτρα και ολα αυτα και οτι επισης αν εχεις παρει απο μικρα 3-4 καλης ρατσας και τα κρατησεις 2-3 χρονια, δεν λεω οτι θα ειναι η κυρια πηγη εσοδων αλλα μπορει να ειναι μια πιλοτικη αρχη
Οσον αφορα την φορολογια, ειναι ιδια και για πωλησεις μεσω ιντερνετ η για αρχη πωλησεις σε αγγελιες;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε. Εχουμε εδω μεσα ενα παλληκαρι που ασχολειται με αυτο και θα μπορουσε να σε βοηθησει. Κατσε να μπει μονο.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μιλα λιγο πιο ξεκαθαρα!!!!θες να βγάλεις χρήματα απο αυτο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θελω να θεσω το εξης ερωτημα: 

Με εναν φιλο μου ενδιαφερομαστε σιγα σιγα να ξεκινησουμε μια προσπαθεια για εκτροφη Κοι με στοχο να πουληθουν αργοτερα

Σιγουρα δεν θα το ξεκινησουμε ετσι αν ειναι, θα διαβασουμε θα ρωτησουμε και θα μαθουμε σιγα σιγα, ομως το βασικο ερωτημα ειναι αν θα μπορεσουμε να πουλησουμε αργοτερα στην ελλαδα τα ψαρια αυτα

η θα μας μεινουν στο χερι (οχι πως θα μας χαλαγε αλλα δεν εχουμε την οικονομικη ανεση )

Και οταν εννοω πουλησουμε δεν εννοω ενα δυο, εννοω οτι θα υπαρχει μια διαρκης ζητηση.

Ευχαριστω και με συγχωρειτε για το δυσλεκτικο κειμενο μου

 

Τι διαθέτης αυτή τη στιγμή που σε έκανε να σκεφτείς ενα τέτοιο εγχείρημα .

Μια αυλή απο μόνη της όσο μεγάλη και να είναι απο τις κλασικές αυλές της Αθήνας , δεν ενδείκνυται .

Για να ασχοληθείς επαγγελματικά με το συγκεκριμένο είδος θα πρέπει να διαθέσεις πάρα πολύ χρήμα με αρκετά στρέμματα γής και νερό άφθονο που να μη το πληρώνεις .

Εάν τα έχεις αυτά περίμενε να μπει μέσα ο GIANNHS KOI και να σε καθοδηγήσει στις λεπτομέρειες που τα γνωρίζει πολύ καλύτερα απ όλους μας .

Ωστόσο δες εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιαννης ειναι ενημερος και θα προσελθει μολις βγαλει τα χερια απο το νερο!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και σάς ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια .Ωραίο θέμα ανοίξατε φίλοι μου και από που να αρχίσω. Καταρχήν  θα συμφωνήσω απόλυτα με των Σταμάτη. Και θα ήθελα πρώτα να μας δίνατε μια πιο συγκεκριμένη εικόνα 1)Τι εμπειρία έχετε γενικότερα με των υδάτινο κόσμο. 2)Αν ο χώρο σας είναι αρκετός για ένα τόσο μεγάλο εγχείρημα. 3) Τι σας έκανε να ασχοληθείτε με αυτά τα καταπληκτικά Ζώα .Αν κατάλαβα καλά για εγκατάσταση εκτροφής koi θα χρειαστείτε και πάρα πολλές γνώσης , δεν φτάνει μόνο η κατασκευή μιας απλής δεξαμενής. Θα ήθελα πάρα πολύ να μπείτε στο χόμπι και πιο πολύ να καταφέρεται  να το κάνετε επάγγελμα και να σας μεταλαμπαδευσουμε της γνώσης και την εμπειρία μας άλλα θα σας πρότεινα παιδιά να κάνετε βήματα μικρά και σταθερά .Αυτά τα Ζώα  πρέπει να  τα  αγαπήσεις να σου γίνουν τρόπος ζωής να αφιερώσεις χρόνο κόπο  και χρήμα να βάλεις και λίγη ψυχούλα, για να τα δεις να μεγαλώνουν. Να μπεις στον κόσμο τους και με μια ματιά να καταλαβαίνεις τι θέλουν. Αν δε μεγαλώσεις koi δεν πρόκειται πότε να γίνεις εκτροφεας. Σας ζητάω συγνώμη δεν θέλω να σας τρομάξω ,αλήθειες λέω σιγά σιγά γίνονται όλα και θα τα καταφέρεται με όσο το δυνατών λιγότερο ρίσκο, θα σας πρότεινα ακόμα να γνωριζομασταν και από κοντά άλλωστε σε αυτό το forum που για εμένα είναι μοναδικό έχουμε την δυνατότητα να τα λέμε κάθε δεύτερό Σάββατο  του μήνα να ανταλλάξουμε απόψεις και γνώσης .Να κάνουμε ένα πηγαδάκι αν θέλει βεβαία ο Σταμάτης και ο Θοδωρής.

Όσο για τα βιολογικά κυκλοφορίες  αερισμό και τρόπο κατασκευής της δεξαμενής έπονται.

Καλός ήλθατε στον υπέροχο κόσμο των koi άντε μπας και γίνουμε πόλοι.......

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

................., θα σας πρότεινα ακόμα να γνωριζομασταν και από κοντά άλλωστε σε αυτό το forum που για εμένα είναι μοναδικό έχουμε την δυνατότητα να τα λέμε κάθε δεύτερό Σάββατο  του μήνα να ανταλλάξουμε απόψεις και γνώσης .Να κάνουμε ένα πηγαδάκι αν θέλει βεβαία ο Σταμάτης και ο Θοδωρής.

................

 

:wootwoot:  :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot:   Ωραία η επόμενη συνάντηση 8 Οκτωβρίου αφιερωμένη στα Κόι !!!   :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot: 

 

Θοδωρή άνοιξε απο τώρα θέμα για τη συνάντηση !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιαννη!!!θα ηθελα αν μπορεις να μου λυσεις καποιες αποριες σχετικα με τις τεχνιτες λιμνες (απ οτι καταλαβα εισαι εξπερ)..επειδη δεν ξερω πως γινετε η διαδηκασια..οκ..σκαβω..βαζω νερο..φιλτρο..ολα τελος παντων τα απαραιτιτα αξεσουαρ..πως αναλαμβανεις το θεμα ψυξης και θερμανσης σε μια εξωτερικη λιμνη??αλλαγες νερου??

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε ούτε τροπική χώρα ούτε κρύα. Θεωρό ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε με το θέμα ψύξεις και θέρμανσης μιας εξωτερικής λίμνης. Τι να πούνε οι Γερμανοί και οι Άγγλοι που παγώνει η επιφάνεια από τις λίμνες τους. Υπάρχουν μηχανήματα defroster που λιώνουν τον πάγο σε κάποιο σημείο για να μπορούν να γίνουν οι αλλαγές αερίων. Υπάρχουν τρόποι θέρμανσης της λίμνης. Για τα δικά μας δεδομένα στην Ελλάδα μπορούμε να αφήσουμε την φύση να κάνει την δουλεία της. Ακόμα και να παγώσει η επιφάνεια της λίμνης ή να φτάσει τους 0C έχω διαβάσει ότι σε 1 μέτρο βάθος η θερμοκρασία μπορεί να είναι 4C λόγο του φαινομένου της γεωθερμίας και δεν έχουν θέμα τα ΚΟΙ να επιβιώσουν. Οπότε δώστε βάθος στην λίμνη σας :)

 

Για τις αλλαγές νερού θα αφήσω τον Γιάννη να απαντήσει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με των Παναγιώτη .Όσο αναφορά για της αλλαγές νερού είναι τελείως σχετικό παίζουν ατελείωτοι παράγοντες ρόλο. Για παράδειγμα ιχθειο φόρτωση (πάντα βάση κιλών) ,κυκλοφορία ,αερισμός, φιλτρανση .Τι φιλτρανση θα χρησιμοποιήσεις. Και τι βιολογικά μέσα. Τροφές  ανάλογα την ποιότητα της πρωτεΐνες και το πόσο τακτικά ταΐζεις. Εποχές χειμώνας καλοκαίρι .Ασθένειες και και και και πολλά αλλά. Πάντως σε γενικές γραμμές ένα νορμάλ σύστημα με τέλεια ισορροπία λειτουργίας και όλα να παγαίνουνε ιδανικά χρειάζεται περίπου 20%με 30% φρεσκάρισμα την εβδομάδα και τα ζώα σου θα χορεύουν. Τα koi τρελαίνονται για φρέσκο νερό. Όσο πιο πολύ φρεσκάρισμα κάνεις τόσο πιο κινητικά ζωηρά και ορεξάτα θα τα βλέπεις. :bigemo_harabe_net-183:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...