Jump to content

xρειαζεται φελιζολ;;;


lonewolf47

Recommended Posts

Γεια σας!  Έχω παραλάβει το καινούργιο ενυδρείο μου, ένα  Anubias A-1500 δεν έχω καταφέρει να κάνω την βάση τελείως αλφάδι, επίπεδη δηλαδή. Χάνει, πολύ λίγο όμως. Να βάλω κανένα φελιζολ τύπου DOW μεταξύ ενυδρείου και βάσης;;  έχω βρει αντικρουόμενες απόψεις για το θέμα. Τι πιστεύετε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Τι βαση ειναι?

Οταν λες χανει πολυ λιγο μιλαμε για cm ή για mm ?

Χανει απο τα ποδια ή απο το τελαρο??

Βαλε φωτο που να φαινεται καθαρα το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Η φούσκα στο αλφάδι είναι λίγο έξω  από τις γραμμές mm δηλαδη η βάση είναι εργοστασιακή, του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα μεταξύ του ενυδρείου και της βάσης, βάζουμε μόνο στα DIY ενυδρεία όχι στα εργοστασιακά.

Προσπάθησε να το ισιώσεις όσο περισσότερο μπορείς γιατί είναι αρκετά τα λίτρα. Λίγα χιλιοστά μπορεί να σημαίνουν 1-2 εκατοστά περισσότερο ύψος νερού στην μία πλευρά του ενυδρείου.

Το ίδιο έχω πάθει και εγώ σε ένα 100λιτρο ενυδρείο που έχω αλλά είναι λίγα τα λίτρα και δεν έχω ασχοληθεί να το φτιάξω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στις γωνίες του επίπλου η φούσκα είναι πιο έξω από τις γραμμές από ότι στο κέντρο του επίπλου. Αυτό δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Η φούσκα στο αλφάδι είναι λίγο έξω  από τις γραμμές mm δηλαδη η βάση είναι εργοστασιακή, του ενυδρείου

 

Αυτό δεν λέει απολύτος τίποτα γιατί αν το αλφάδι είναι 30cm και η βάση 150cm μπορεί να μιλάμε και για 1cm στραβομάρα...

 

Όπως περιγράφεις οτι έχουν τα πράγματα το ιδανικό είναι να τακάρεις και να αλφαδιάσεις το έπιπλο με ξύλινα η πλαστικά(μασίφ) τακάκια...

 

Αν δεν είσαι σίγουρος γι αυτό που βλέπεις στο αλφάδι βάλε 5cm νερό στο ενυδρείο σου και μέτρησε με το μέτρο από την πάνω μεριά του ενυδρείου μέχρι το νερό στις 4 γωνίες.

Τακάρεις και πάλι το έπιπλο και όχι το ενυδρείο.

 

Όπως και να έχει η χρήση dow στην περίπτωση σου δεν θα αλλάξει κάτι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα αλφαδολαστιχο και μετρα για πιο σίγουρα. Και μετα ολο κ καπου θα το χρησιμοποιησεις (αλλαγες νερου κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα αλφαδολαστιχο και μετρα για πιο σίγουρα. Και μετα ολο κ καπου θα το χρησιμοποιησεις (αλλαγες νερου κτλ...)

 

 

Αν δεν είσαι σίγουρος γι αυτό που βλέπεις στο αλφάδι βάλε 5cm νερό στο ενυδρείο σου και μέτρησε με το μέτρο από την πάνω μεριά του ενυδρείου μέχρι το νερό στις 4 γωνίες.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 Δεν έχω βάλει το ενυδρείο ακόμα πάνω στην βάση θα ξαναπροσπαθήσω με το τακαρισμα το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συ. Το καταλαβα αυτο που εγραψες, να χρησιμοποιησει το ενυδρειο σαν αλφαδι. :) Απλα ειπα για αλφαδολαστιχο, γιατι αν χρειαστεί τακαρισμα, θα πρεπει να σηκωνει το έπιπλο + το ενυδρειο + το βαρος του νερου.
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη το πατωμα στο χωρο τον οποιο εχεις τοποθετησει το ενυδρειο απο τι υλικο ειναι;;

Μωσαϊκό.  Δεν έχει υπόγειο από κάτω αν ρωτάς αυτό για να ακριβολογούμε είναι στην δεξιά μεριά ενός διαδρόμου, στην αριστερή μεριά του οποίου έχει υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Μωσαϊκό.  Δεν έχει υπόγειο από κάτω αν ρωτάς αυτό για να ακριβολογούμε είναι στην δεξιά μεριά ενός διαδρόμου, στην αριστερή μεριά του οποίου έχει υπόγειο.

Το μωσαϊκό είναι αλφαδιασμενο? Νομίζω πως συνήθως τα μωσαϊκά έχουν λίγο μεγαλυτερο ύψος κοντά στον τοίχο όπου τα τριβεία που χρησιμοποιούσαν δεν εφταναν καλά
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρωταω για την στραβομαρα μηπως ηταν ξυλινο το δαπεδο.

Απο θεμα βαρους παντως δεν εχεις θεμα γιατι μοιραζεται...

Link to comment
Share on other sites

Το μωσαϊκό είναι αλφαδιασμενο? Νομίζω πως συνήθως τα μωσαϊκά έχουν λίγο μεγαλυτερο ύψος κοντά στον τοίχο όπου τα τριβεία που χρησιμοποιούσαν δεν εφταναν καλά

Όχι ιδιαίτερα. Το ίδιο μου δείχνει το αλφάδι και στο έπιπλο και στο πάτωμα

Link to comment
Share on other sites

Όχι ιδιαίτερα. Το ίδιο μου δείχνει το αλφάδι και στο έπιπλο και στο πάτωμα

Επομένως από ότι καταλαβαίνω οποία μικρή διόρθωση πρέπει να γίνει στα ποδαράκια του επίπλου
Link to comment
Share on other sites

Επομένως από ότι καταλαβαίνω οποία μικρή διόρθωση πρέπει να γίνει στα ποδαράκια του επίπλου

Δεν νομίζω να γίνεται τίποτα με τα ποδαράκια του επίπλου δεν είναι ρυθμιζόμενα εδώ που τα λέμε  η διαφορά είναι πολύ μικρή ίσως ανησυχώ για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να γίνεται τίποτα με τα ποδαράκια του επίπλου δεν είναι ρυθμιζόμενα εδώ που τα λέμε  η διαφορά είναι πολύ μικρή ίσως ανησυχώ για το τίποτα.

Αν ή διάφορα είναι μικρή μπορεί να οφείλεται και στο ότι το έπιπλο είναι καινούριο και δεν έχουν κάτσει ακόμα τα ξύλα. Θα το δεις όταν θα κάτσει επάνω το ενυδρείο γεμάτο αν όντως θέλει διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως... σε ένα καινούργιο ενυδρείο κάνουμε πρώτα δοκιμή στεγανότητας (και το "τρέχουμε" με άνθρακα) για μερικές μέρες. Βάλε λοιπόν μέσα νερό και μέτρα την (τυχόν) διαφορά που θα έχει στις 4 γωνίες του.

Μετά κάνε τις ανάλογες διορθώσεις στα πόδια της βάσης... βάζοντας ανάλογα τακάκια.

Το δικό μου είχε πάνω από 1,5 εκ. στην μία πλευρά (έγερνε και προς τα εμπρός) και 8 ποδαράκια συνολικά στην βάση. Έκοψα τετράφωνα κομμάτια κόντρα πλακέ... έβαλα το ανάλογο ύψος και τα βίδωσα μαζί, με τις βίδες που είχε για τα πλαστικά πόδια του.- 

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως... σε ένα καινούργιο ενυδρείο κάνουμε πρώτα δοκιμή στεγανότητας (και το "τρέχουμε" με άνθρακα) για μερικές μέρες. Βάλε λοιπόν μέσα νερό και μέτρα την (τυχόν) διαφορά που θα έχει στις 4 γωνίες του.

Μετά κάνε τις ανάλογες διορθώσεις στα πόδια της βάσης... βάζοντας ανάλογα τακάκια.

Το δικό μου είχε πάνω από 1,5 εκ. στην μία πλευρά (έγερνε και προς τα εμπρός) και 8 ποδαράκια συνολικά στην βάση. Έκοψα τετράφωνα κομμάτια κόντρα πλακέ... έβαλα το ανάλογο ύψος και τα βίδωσα μαζί, με τις βίδες που είχε για τα πλαστικά πόδια του.- 

 

Καλησπέρα. Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί χρειάζεται να βάλουμε άνθρακα  σε καινούργιο ενυδρείο; μήπως βγάλει χημικά  στο νερό η σιλικόνη; η αλήθεια είναι πως μύριζε λίγο όταν άνοιξα το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Τον βάζουμε καλού-κακού... για την περίπτωση που (όπως είπες) υπάρχουν τυχόν "περίεργα".  Για 2-3 μέρες... και μετά πέταμα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ίσιωσες τελικά ??

Ναι τα καταφέρα να το ισιοσω σχεδόν τελείως. Θα έρθει και μάστορας για μια πόρτα και θα το δούμε μαζί αν χρειαστεί θα αλλάξω τα πόδια με ρυθμιζομενα.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμιζόμενα πόδια ελπίζω να μην εννοείς τους πλαστικούς ρεγουλατόρους που βάζουμε στα ντουλάπια?!!

 

Μην ξεχνάς οτι το ενυδρείο σου γεμάτο θα είναι πάνω από 400 κιλά οπότε μεγάλη προσοχή στις αλλαγές που θα κάνεις . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...