Jump to content

Γεια σας και πάλι


tropicana

Recommended Posts

Εχουν περασει 7 χρόνια απο το τελευταίο μου πόστ και χαίρομαι που διατηρήθηκε ακομη το προφίλ μου.

 

 Το Ενυδρειο που είχα εσπασε στην μετακόμιση που εκανα το 2009 και εκτοτε λογο οικονομικής ασφυξίας δεν μπορούσα να παρω άλλο.

 

 Σημερα ζώ πλεον εδω και 4 χρόνια στην Γερμανία, η δουλεία παει καλα και ετσι επιστρεφω με το νεο μου 200λιτρο.

 

Λοιπόν:

 

Ειναι 100χ40χ50 φυτεμένο, το στρωσιμο εγινε με μπόλι απο ενυδρειο φιλου που τρεχει εδω και 2 χρόνια.

 

Φιλτρο SUN SUN 1000lt/hr με 4 καλαθια, απο κατω προς τα πανω εχω Βιοσφαίρες,κεραμικο τυπου Siporax,Μπλε σφουγγάρι και πανω βαμβακι.

 

Θερμαντικο σωμα: Eheim Jäger 125w

 

Φιάλη C02 ( Δεν την εχω βαλει σε λειτουργία ακομη)

 

 

post-10566-0-63188100-1474532897_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλη επανοδο!

Χαιμομαι που επεστρεψες μετα απο τοσα χρονια,εξαλλου η τρελα δεν φευγει..

 

Πολυ ομορφο το ενυδρειο και ευχομαι να το χαρεις!

Θα σου προτεινα μονο να αλλαξεις την φορα των υλικων στον καδο.Τα sun sun αν δεν κανω λαθος εχουν ροη απο κατω προς τα επανω οποτε θα προτεινα την εξης σειρα σφουγγαρι-βιοσφαιρες-κεραμικα δαχτυλιδια-βαμβακι.Με αυτη την σειρα θα σε βοηθα να κρατας πιο καθαρο το βιολογικο υλικο σου και ακομη καλυτερα αν μπορεις να βαλεις και το βαμβακι πριν απο αυτο.Τα μακαρονια δεν θα στομωνουν μελλοντικα και θα διατηρηθουν για αρκετα χρονια.Το μονο που θα πρεπει να κανεις ειναι να αλλαζεις συχνα το βαμβακι.


Καλη συνεχεια! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβαλα ετσι με την σκεψη οτι η βιολογια ( Τα οφελειμα βακτηρια) βρισκονται στην μπίχλα.

 

Αλλα οκ οταν το ανοιξω για να αλλαξω βαμβακι θα τα αλλαξω στησιμο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβαλα ετσι με την σκεψη οτι η βιολογια ( Τα οφελειμα βακτηρια) βρισκονται στην μπίχλα.

 

Αλλα οκ οταν το ανοιξω για να αλλαξω βαμβακι θα τα αλλαξω στησιμο. :thumbsu:

 

Πρεπει βεβαια να κανω κατι με τον φωτισμο,.

 

Το ενυδρειο το πηρα μεταχειρισμενο και ειχε πανω 2 χ Τ8 30W μια Plant και μια Daylight αλλα είναι παλιες ελαφρως μαυρισμενες και γεματες αλατα

σκεφτομαι να βαλω 2 της Sylvania 1 growlux 8500k  kai 1 aquastar 10.000k

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες οτνως θα ειναι καλυτερα να τις αλλαξεις για να βελτιωσεις λιγο το χρωμα αλλα και την αναπτυξη των φυτων.

Αυτα ομως θα στα πουν οι πιο εμπειροι ανοιγοντας ενα θεμα στην καταλληλη κατηγορια του φυτεμενου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...