Jump to content

Κατάλογος λαμπτήρων φθορισμού Τ8 & Τ5 (μήκος-lumens)


Antonis K

Recommended Posts

Πολλά θέματα ανοίγονται σχετικά με το φωτισμό, ιδίως σε φυτεμένα ενυδρεία. Οι παρακάτω κατάλογοι περιέχουν τους πιο δημοφιλείς λαμπτήρες φθορισμού, ετσι ώστε ανάλογα με το μήκος που μας κάνει, να μπορούμε να υπολογίσουμε τα συνολικά lumens (Φωτεινή ροή), άρα κ τον αριθμό των λαμπτήρων που χρειαζόμαστε, πάντα σε συνάρτηση με τις ανάγκες του ενυδρείου μας.

 

 

Τ8

15w           44cm          900lm

18w           59cm        1300lm

23w           98cm        1900lm

25w           83cm        2100lm

30w           90cm        2300lm

36w         120cm        3250lm

58w         150cm        5000lm 

 

 

 

T5

13w           52cm          950lm

14w           55cm        1100lm

21w           85cm        1750lm

24w           55cm        1600lm

28w         115cm        2400lm

35w         145cm        3000lm

39w           85cm        2900lm

49w         145cm        4100lm

54w         115cm        4100lm

80w         145cm        5700lm

 

*Οι παραπάνω τιμές lumens αφορούν λαμπτήρες εμπορίου στα 6500Κ  και μπορεί να διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία.

*Οι τιμές των lumens είναι οι ονομαστικές, και αξίζει να αναφέρουμε οτι στις Τ5, όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία τους ανεβαίνει κ η φωτεινή ροή

(Πχ Τ5 39w ονομαστική τιμή 2900lm. Στους 35C 3200lm)

*Στο συνολικό μήκος πρέπει να προσθέσουμε κ 2-3cm για τα ντουι.

 

 

Παραδείγματα χρήσης των παραπάνω:

 

Α)Έχουμε ένα ενυδρείο 120cm μήκους το οποίο φοράει 2 λαμπτήρες Τ8 30W και θέλουμε να αναβαθμισουμε τον φωτισμό με λαμπτήρες Τ5. ΟΙ επιλογές μας είναι:

-Τ5 28w η 39w με μικρή αύξηση της φωτεινότητας

-Τ5 54w  με διπλασιασμό της φωτεινότητας

-Συνδυασμός των παραπάνω. 

Β) Θέλουμε σε ενα φυτεμένο ενυδρείο 120lt να επιτύχουμε  50lm/lt (μετριος προς υψηλος φωτισμος). Άρα συνολικά χρειαζόμαστε 6000lm. Με 2 Τ5 39W επιτυγχανουμε αυτό τον στόχο.

 

Τα παραδείγματα είναι ενδεικτικά και οι επιλογές πρέπει να γίνονται πάντα με γνώμονα  τις ανάγκες του ενυδρείου μας. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη αναφορά με κατατοπιστικό παράδειγμα!! :D

 

Ένας εξίσου χρήσιμος και αναλυτικός πίνακας υπάρχει στον παρακάτω σύνδεσμο....

 

Πίνακας Τ5 Λαμπτήρων Φυτεμένου (& Freshwater)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στα  54w και σε 120 εκ.-  ;)

Οπως επίσης υπαρχουν κ στα 105cm. Απλα αν πας στο μαγαζι της γειτονιάς σου που πουλαει ηλεκτρολογικο υλικο κ ζητησεις μια Τ5 54w θα σου δωσει μια με μηκος 115cm. Αυτο ειναι το στανταρ μηκος. Τα υπόλοιπα αφορουν ενυδρειακους λαμπτηρες με κυριο κατασκευαστη την Sylvania, με πολλαπλάσια τιμη κ προμήθεια τους απο πετ σοπ ή online καταστήματα.
Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεεε... γράφτα όλα μια και καλή... από μόνος σου λοιπόν.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Θεμα και αρκετα κατατοπιστικο αλλα,

Εγω εχω 180 λιτρα καθαρα 100χ40χ50 200 λιτρα μειον χαλικια, υποστρωματα κτλ.

Εχω πανω 2 χ Τ8 30 Watt , αμα τωρα βαλω 4 χ T5 39 Watt θα πιασω τα 65lm /lt

Δεν ειναι παρα πολυ?

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Θεμα και αρκετα κατατοπιστικο αλλα,

Εγω εχω 180 λιτρα καθαρα 100χ40χ50 200 λιτρα μειον χαλικια, υποστρωματα κτλ.

Εχω πανω 2 χ Τ8 30 Watt , αμα τωρα βαλω 4 χ T5 39 Watt θα πιασω τα 65lm /lt

Δεν ειναι παρα πολυ?

 

Με την τιμη αυτη πιανεις ταβανι στο φωτισμο. Και συνήθως τοσο πολυ φως χρησιμοποιειται σε ενυδρεια με δυσκολα φυτα.Το πολυ κ το λιγο βεβαια ειναι πολλες φορες σχετικο. Πανω κατω τον ιδιο φωτισμο εχω (lm/lt) με το φωτιστικο στα 50εκ απο το βυθο, αλλα ριχνω μπολικο Co2 καθως κ λιπανση κ σε συνδυασμο με μεγαλη φυτομαζα, δεν εχω σχεδον καθολου αλγες. Αν εχεις πολυ φως αλλα κατι απο τα υπολοιπα βρισκεται σε ανισοροπια θα εχεις προβληματα με αλγες. Με τι φυτα σκεφτεσαι να ασχοληθείς?

Link to comment
Share on other sites

Με την τιμη αυτη πιανεις ταβανι στο φωτισμο. Και συνήθως τοσο πολυ φως χρησιμοποιειται σε ενυδρεια με δυσκολα φυτα.Το πολυ κ το λιγο βεβαια ειναι πολλες φορες σχετικο. Πανω κατω τον ιδιο φωτισμο εχω (lm/lt) με το φωτιστικο στα 50εκ απο το βυθο, αλλα ριχνω μπολικο Co2 καθως κ λιπανση κ σε συνδυασμο με μεγαλη φυτομαζα, δεν εχω σχεδον καθολου αλγες. Αν εχεις πολυ φως αλλα κατι απο τα υπολοιπα βρισκεται σε ανισοροπια θα εχεις προβληματα με αλγες. Με τι φυτα σκεφτεσαι να ασχοληθείς?

Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/104611-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BD/

 

οπως εγραψα και στο αλλο θεμα θέλω να βαλω πολλά φυτα και γρασιδι, αμα ομως ειναι να πιασω αλγες καλυτερα να κρατησω το ενα σκαφακι καβατζα και να δουλεψω με τις δυο λαμπες μονο

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...