Jump to content

Αρχάρια. Τι χελωνάκι έχω ;


peetchy

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 175
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν παθαινει τιποτα μην αγχωνεσε.Δινε του 5 γαριδες και αν δεις οτι τις τρωει ριξε του παραπανω.

Εμενα αυτη που πηρα φετος ηταν ποιο μικρη απο κερμα και τρωει 5-10 γαριδες μικρες 2 φορες την ημερα.Φαντασου οτι επειδη την εχω μαζι με τις αλλες,καμια φορα πηγενει στην μερια τις κανενα απο τα στικς που δινω στις μεγαλες και οταν μαλακωσει το τρωει και αυτο.Κατι το οποιο οι μεγαλες δεν το εκαναν στην ηλικεια τις.Μπορω να πω οτι ειναι ποιο λεμαργη και απο τις αλλες.

Να ξερεις οτι οι χελωνιτσες ειναι ''καλοφαγαδες'' με τα ολα τους,γουσταρουν ποικιλια στην τρωφη τους μεγαλωνοντας.και τρωνε σχεδων τα παντα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα μην αγχωνεσε.Δινε του 5 γαριδες και αν δεις οτι τις τρωει ριξε του παραπανω.

Εμενα αυτη που πηρα φετος ηταν ποιο μικρη απο κερμα και τρωει 5-10 γαριδες μικρες 2 φορες την ημερα.Φαντασου οτι επειδη την εχω μαζι με τις αλλες,καμια φορα πηγενει στην μερια τις κανενα απο τα στικς που δινω στις μεγαλες και οταν μαλακωσει το τρωει και αυτο.Κατι το οποιο οι μεγαλες δεν το εκαναν στην ηλικεια τις.Μπορω να πω οτι ειναι ποιο λεμαργη και απο τις αλλες.

Να ξερεις οτι οι χελωνιτσες ειναι ''καλοφαγαδες'' με τα ολα τους,γουσταρουν ποικιλια στην τρωφη τους μεγαλωνοντας.και τρωνε σχεδων τα παντα

Ευχαριστώ πολύ. Την βλεπων την καημένη και τη λυπαμαι όταν τρέχει γύρω γύρω σαν τρελή. Ξεκίνησα και της δίνω παραπάνω. Βλέπω σε κάτι ξένα forums δίνουν αβγό βραστό το ασπράδι και λαχανικά. Φαντάζομαι πιο μεγάλες ε; Τώρα που είναι τόσο μικρή μόνο τις γαρίδες σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τωρα που ειναι μικρη δεν θα σου τα φαει αυτα.Μολις ξεπεταχτει λιγο θα τρωει τα παντα.Εγω τους ριχνω καμια φορα αυγο αλλα το αποφευγω γιατι λερωνει πολυ το νερο,εχω ριξει αρακα (τρελενοντε),μπαμιες,φασολακια,κρεας μαγειρεμενο (ολα),ψαρι,φραουλα,σταφιλι (δεν το πολυ γουσταρουν),μπανανα και αλλα,βασικα οταν καθομαι να φαω και τις βλεπω τους ριχνω απο κατι.Το καλοκαιρι που εχει και διαφορα εντομα στο χωραφι τους εριχνα και ζωντανα (ακριδες,τριζονια,μπαμπουρες κτλ),μαχη στο ενυδρειο σου λεω.

Το οτι κανει σαν τρελη οταν σε βλεπει ειναι καλο γιατι διχνει ζωντανια και οτι ολα πανε καλα,δεν ειναι υποτωνικη.Μην υποκηπτεις ομως οσο και να την ταισεις θα κανει ετσι καθε φορα που θα περνας.Επισεις εχε στο νου σου οτι οσο ποιο ζεστο ειναι το νερο τοσο ποιο μεγαλο μεταβολησμο.Τον χειμονα με τον θερμαντηρα να την εχεις στους 25-26.Ταιζε την 2-3 φορες και θα ειναι οκ.Στην αναπτιξη τις παιζει μεγαλητερο ρολο ο χωρος και οι συνθηκες.Οσο ποιο πολυ νερο εχει τοσο ποιο ευκολα και γρηγορα αναπτηζετε.

Μεχρι στιγμης μετα πραγματα που εχεις ειστε αρχοντησες και οι 2 κατσε χαζευε την και απολαυσε την μωρουδιακη της ηλικεια γιατι σε ενα 5 μηνο θα δεις διαφορα.Βγαλε φωτο τωρα και δες τοτε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες και στικς !

Αυτά τα τρώει και τώρα που είναι μικρή δηλαδή. Στα Pet Shop τα βρίσκω και πως τα ζηταω;
Link to comment
Share on other sites

ναι εχει στα πετ.Θα παρεις τα baby sticks

Έγινε επεξεργασία - leriban
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα ξένα sites εκτός από το αντιχλωριο βάζουν κι ένα conditioner νερού. Χρειαζεται ; ΚΑι μια πλάκα ασβεστίου. .. Μην ξοδεύω τσάμπα αν δεν χρειάζονται

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την παραπανω ερωτηση εχω και μια αλλη. Για το φιλτρο εχω δει πολλους τροπους που το τοποθετουν. Ενας που βγαινει το νερο πανω απο την επιφανεια του νερου απο τις τρυπουλες, αλλο με εκεινο το μακροστενο σωληναριο  και εναν  χωρις τιποτα απο τα δυο μεσα στο νερο απλα. Τι απο ολα να κανω; Γιατι εφθασαν σχεδον ολα τα πραγματα και αυτη την εβδομαδα η χελωνα θα ετοιμαστει για μετακομιση :-) Σας ευχαριστω ολους χωρις τη βοήθειά σας δεν θα τα ειχα καταφερει και θα ειχα παει το χελωνακι πισω στις αθλιες συνθηκες του πετ σοπ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μετακόμιση. Φοβάται να μπει στο νερό. Να χαμηλώσω την στάθμη ;

Link to comment
Share on other sites

Πειτε τη γνωμη σας παρακαλω ειναι αρκετη ωρα στο basking spot παει πολυ λιγο στο νερο Κοιτα απο ψηλα σα να φοβαται το εχω στα 7 εκατοστα. Εχει καβουκι 3 εκατοστα σε μηκος περιπου. Φοβαται που αλλαξε περιβαλλον; Το σετ απ πώς σας φαινεται; Εχω αγχωθει μη τυχον και δεν ειναι κατι σωστα και πεθανει...

post-62665-0-59876500-1476446752_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλόσε λιγο την ροη του φίλτρου

Δεν έχει καποια βαλβίδα για να την μειώσω. Το έβαλα πιο βαθιά να μην κάνει μπουρμπουληθρες. Το φίλτρο έχει κάτι τρυπούλες που βγαίνει το νέρο. Στέλνω και φώτο να το δείτε καλύτερα. Μπήκε στο νερό και κολυμπησε
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ειναι μια χαρα. Συνηθισε το νεο χωρο του. Και κολυμπα και λιαζεται και τρωει :-) Η θερμοκρασια ειναι ήδη στους 25 χωρις θερμοστατη. Να τον βαλω; Ο θερμοστατης μπαινει και οριζοντια; Χθες ειδα πως χωρις τον θερμοστατη μονο με την λαμπα θερμαντικη ειχε φτασει το νερο στους 27. Ο θερμοστατης χαμηλωνει τη θερμοκρασια του νερου ή μονο την αυξάνει (ερωτηση μιας ασχετης .... )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν τον εχω βαλει τον θερμαντηρα και αν η θερμοκρασια ειναι στους 25 βαλτον ποιο μετα.

Εγω θα πρωτηνα λιγο νερο παραπανω και οσο για το οτι δεν μπαινει στο νερο μαλλον το χελωνακι σου νοιωθει πολυ ανετα ή εχει ελειψη ακτινοβολιας.Οταν τρομαζουν ή νοιωθουν καποια ανησυχεια μπαινουν στο νερο το οποιο ειναι το φυσικο τους περιβαλλον.

Σε βρησκω μια χαρα με το σετ απ σου μπραβο να την χαιρεσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν τον εχω βαλει τον θερμαντηρα και αν η θερμοκρασια ειναι στους 25 βαλτον ποιο μετα.

Εγω θα πρωτηνα λιγο νερο παραπανω και οσο για το οτι δεν μπαινει στο νερο μαλλον το χελωνακι σου νοιωθει πολυ ανετα ή εχει ελειψη ακτινοβολιας.Οταν τρομαζουν ή νοιωθουν καποια ανησυχεια μπαινουν στο νερο το οποιο ειναι το φυσικο τους περιβαλλον.

Σε βρησκω μια χαρα με το σετ απ σου μπραβο να την χαιρεσε.

Ευχαριστώ η βοήθεια σας είναι ανεκτίμητη. Τα παιδάκια έχουν ξετρελαθεί. Είναι πολύ χαρούμενο το χελωνακι. Τώρα καταλαβαίνω πόσο άθλια είναι η πλαστική χελωνιερα. Εκεί 2 λεπτά ανέβαινε στο νησάκι κι αυτά μόνο αν τον έβαζα στον ήλιο εγώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα κακάκια που μαζεύονται στον βυθό πώς τα μαζεύετε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει μια μεγαλη συριγκα και τα ρουφαω με αυτην.Μπορεις να παρεις και ενα σολινακι και να το βαλεις μπροστα ωστε να φτανει το βαθος και τις γωνιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα hailea bt200 φιλτρο. Πώς το καθαρίζω ξέρει κανείς και πόσο συχνά; 

Link to comment
Share on other sites

Όπως εγραψα χθες παραπανω εχω αυτο φιλτρο το hailea bt 200. Διαβασα ποσα πραγματα εδω στο φορουμ κι εχω μπερδευτει. Βαζετε αλλο υλικο μεσα περα απο αυτο που εχει; Νομιζα πως απλα το βαζουμε αλλουζε το 30% του νερου καθε βδομαδα κλπ. Και το φιλτρο πώς το καθαριζω και καθε ποτε; Διαβασα πως θελει λεει και βακτηριδια στο νερο; Νεες αποριες ξανα... Βοηθεια :-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγχαρητήρια, βλέπω πως όλοι είστε μια χαρά προετοιμασμένοι για την ορθή συντήρηση των ζώων σας. Τώρα, αν και καθυστερημένα, να δώσω 2-3 μικρές επισήμανσης, γιατι κατά τα αλλα τα έχετε καλύψει σωστά.

Ναι μεγαλονουν πολυ γρηγορα..Η χελωνα σου ισως ειναι αυτη:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79715-common-snapping-turtle-chelydra-serpentina/

Θα μας πουν κι αλλα παιδια αν κανω λαθος.Παιζει να μην χρειαστεις θερμοστατη αν ωντος ειναι αυτο το ειδος γιατι αντεχει νομιζω και σε χαμηλες θερμοκρασιες.

Ντουι θα σου πουν τα παιδια.Εγω αν δεν κανω λαθος εχω πορσελανινο

Leriban, πίστεψε με, μια common snapping turtle, δεν την βλέπεις συχνά σε ένα κοινό πετ σοπ. Η χελωνιτσα σου peetchy, αν κρίνω από την Φώτο στο πρώτο ποστ ειναι η Western Pond Turtle

Και κάτι που είδα στην παρακάτω φωτο του ποστ 61 το θερμαντικο σώμα βάλτο οριζόντια, να ειναι όλο βυθισμένο μέσα στο νερο. Όταν δεν ειναι τελείως βυθισμένο, όπως λένε και οι οδηγίες, μπορεί να καούν, να σπάσουν, και κατα συνέπεια να έχεις διαρροή ρεύματος στο νερο...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Mr Zoo. Θα τον βάλω σήμερα σε λειτουργία γιατί μέχρι χθες δεν χρειάζοταν. Σήμερα το πρωί όμως είχε 21 Κελσίου το νερό. Όταν έχω τις λάμπες αναμένει φτάνει τους 28. Τι να κάνω να τον βάζω μόνο το βράδυ ; Επίσης αν κι όποιος ξέρει ας μου απαντήσει για το οποίο έχω μια ερώτηση την οποία έγραψα πιο πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Η οποία ερώτηση ήταν?

Το έκανα ξεχωριστό θέμα γιατί νόμιζα πως δεν το έβλεπαν καθόλου εδώ σε αυτό το θέμα. Η ερώτηση είναι για το φίλτρο έχω ένα hailea bt 200 μου είπαν πως είναι ιδανικό για τα λίτρα (10) που έχω το χελωνακι. Το νερό το άλλαξα σήμερα όλο (μετά από 4 ημέρες που έβαλα το φίλτρο σε λειτουργία) διότι είδα πως έτριβε τα μάτια της και το ένα δεν το άνοιγε καλά. Τώρα είναι μια χαρά. Μήπως είναι ακατάλληλο το φίλτρο ; Μήπως θέλει πιο συχνά αλλαγή του 30% του νερου; Επίσης δεν έχω ιδέα γι αυτά τα βακτήρια και το βιολογικό υλικό. Τι ειναι αυτα; Πήγα στο πετ Σίτι που το πήρα και μου είπαν πλύσιμο του σφουγγάρι ου κάθε 25 μερες και να βάζω νέο άνθρακα. Και αλλαγές ολικής νερού κάθε 15 μέρα. Έχω καταμπερδευτει! Βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς, ότι απορία έχεις, την διατυπώνεις εδώ, και δεν ανοίγεις νέα θέματα, για να είναι μαζεμένα.

Η καταλληλότητα του φίλτρου, καθορίζετε από το αν καλύπτει τα λίτρα του ενυδρείου σου, από τις ιδιότητες που δίνει ο κατασκευαστής. Στην προκείμενη αν το φίλτρο προορίζετε για 30 λίτρα (με δεδομένο ότι εσύ έχεις το 1/3 αυτών, αλλά ταυτόχρονα έχεις χελώνα που "λερώνει" τριπλάσια από τα ψάρια, άρα η δυναμικότητα του πρέπει να είναι για 30 λίτρα) τότε ναι, σε καλύπτει.

Τώρα ότι στο εν λόγο μαγαζί που λες ότι πήγες, και σου πρότειναν πλύση του σπογγου ανά 25 μέρες, και με δεδομένο ότι αυτή η αλυσίδα συνήθως ζητά ιχθυολογους για τον ενυδρειακο τομέα, οι οποίοι γνωρίζουν τι εστί βιολογία συστήματος, περιγράφετε μόνο με τον όρο tragic.

Για αρχή, βακτήρια είναι ωφέλιμοι μικροοργανισμοί που προσθέτουμε στο ενυδρείο, και κάνουν αποδόμηση της ύλης, δηλαδή μετατρέπουν τα οργανικά καταλυπα της πεψης των οργανισμών, σε ανόργανα, που είναι πάλι χρήσιμα στους αυτοτροφους οργανισμούς (στα φυτά δηλαδή) του συσυστήματος δεν είναι "τοξικά" για τα ψάρια.

Βιολογικό υλικό είναι ένα βιομηχανικό προϊόν με τραχιά επιφάνεια (ακόμα και ο σπογγος με τις πτυχωσεις του), η οποία ενδείκνυται για την ανάπτυξη της βακτηριακης αποικίας, και το βάζουμε μεσα στο φίλτρο.

Τωρα, όταν αλλάζεις νερό, αφαιρείς μέρος αυτής της αποικίας, που πρέπει να αναπληρώσεις. Ξαπλώνοντας το φίλτρο, καταστρέφεις σχεδόν ολοσχερος αυτή την αποικία, μιας και είπαμε ότι η μεγαλύτερη συγκέντρωση βρίσκετε στο φίλτρο.

Για να αποφύγεις τυχών μόλυνση των οφθαλμών της, που οφείλετε σε κακές συνθήκες νερού και ύπαρξης αμμωνίας λόγο ελλιπούς φιλτρανσης, μπορείς να κανείς συχνότερες μερικές αλλαγές, και να χρησιμοποιείς τα κκατάλληλα προσθετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...