Jump to content

Αρχάρια. Τι χελωνάκι έχω ;


peetchy

Recommended Posts

Κατ αρχάς, ότι απορία έχεις, την διατυπώνεις εδώ, και δεν ανοίγεις νέα θέματα, για να είναι μαζεμένα.

Η καταλληλότητα του φίλτρου, καθορίζετε από το αν καλύπτει τα λίτρα του ενυδρείου σου, από τις ιδιότητες που δίνει ο κατασκευαστής. Στην προκείμενη αν το φίλτρο προορίζετε για 30 λίτρα (με δεδομένο ότι εσύ έχεις το 1/3 αυτών, αλλά ταυτόχρονα έχεις χελώνα που "λερώνει" τριπλάσια από τα ψάρια, άρα η δυναμικότητα του πρέπει να είναι για 30 λίτρα) τότε ναι, σε καλύπτει.

Τώρα ότι στο εν λόγο μαγαζί που λες ότι πήγες, και σου πρότειναν πλύση του σπογγου ανά 25 μέρες, και με δεδομένο ότι αυτή η αλυσίδα συνήθως ζητά ιχθυολογους για τον ενυδρειακο τομέα, οι οποίοι γνωρίζουν τι εστί βιολογία συστήματος, περιγράφετε μόνο με τον όρο tragic.

Για αρχή, βακτήρια είναι ωφέλιμοι μικροοργανισμοί που προσθέτουμε στο ενυδρείο, και κάνουν αποδόμηση της ύλης, δηλαδή μετατρέπουν τα οργανικά καταλυπα της πεψης των οργανισμών, σε ανόργανα, που είναι πάλι χρήσιμα στους αυτοτροφους οργανισμούς (στα φυτά δηλαδή) του συσυστήματος δεν είναι "τοξικά" για τα ψάρια.

Βιολογικό υλικό είναι ένα βιομηχανικό προϊόν με τραχιά επιφάνεια (ακόμα και ο σπογγος με τις πτυχωσεις του), η οποία ενδείκνυται για την ανάπτυξη της βακτηριακης αποικίας, και το βάζουμε μεσα στο φίλτρο.

Τωρα, όταν αλλάζεις νερό, αφαιρείς μέρος αυτής της αποικίας, που πρέπει να αναπληρώσεις. Ξαπλώνοντας το φίλτρο, καταστρέφεις σχεδόν ολοσχερος αυτή την αποικία, μιας και είπαμε ότι η μεγαλύτερη συγκέντρωση βρίσκετε στο φίλτρο.

Για να αποφύγεις τυχών μόλυνση των οφθαλμών της, που οφείλετε σε κακές συνθήκες νερού και ύπαρξης αμμωνίας λόγο ελλιπούς φιλτρανσης, μπορείς να κανείς συχνότερες μερικές αλλαγές, και να χρησιμοποιείς τα κκατάλληλα προσθετα.

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Αυτά τα βακτήρια και το βιολογικό πού τα βρισκω; Δεν θα βάλω δηλαδή στο φίλτρο μέσα σφουγγαράκι και άνθρακα ; Πώς βάζω τα βακτήρια Πώς βάζω το βιολογικό ; Συγνώμη γι αυτό γράφω εδώ γιατί δεν καταλαβαίνω πώς πρέπει να τα βάλω και τι ποσότητα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποσότητα (ml/L) γράγει πάνω η συσκευασία. Παραπάνω σου γράφω πως ακόμα και το σφουγγάρι παίζει τον ρόλο βιολογικού υλικού, λόγο των τρυπών του, αλλά κρατάει πολύ λιγότερη αποικία από το βιολογικό. Το βέλτιστο θα ήταν μέσα στο φίλτρο να έχεις σφουγγάρι-άνθρακα (ο οποίος και αυτός είναι πολύ καλό υπόστρομα για την ανάπτυξη της βακτηριακής αποικίας)- βιολογικό..

 

Τα προμυθεύεσαι από pet shop

Link to comment
Share on other sites

Ποσότητα (ml/L) γράγει πάνω η συσκευασία. Παραπάνω σου γράφω πως ακόμα και το σφουγγάρι παίζει τον ρόλο βιολογικού υλικού, λόγο των τρυπών του, αλλά κρατάει πολύ λιγότερη αποικία από το βιολογικό. Το βέλτιστο θα ήταν μέσα στο φίλτρο να έχεις σφουγγάρι-άνθρακα (ο οποίος και αυτός είναι πολύ καλό υπόστρομα για την ανάπτυξη της βακτηριακής αποικίας)- βιολογικό..

 

Τα προμυθεύεσαι από pet shop

Σε ευχαριστώ πάω σήμερα να τα πάρω. Το δικό μου έχει σφουγγαράκι και άνθρακα. Το βιολογικό πού να το βάλω ; Συγνώμη σε ζάλισα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα τα βακτηρια. Μπηκα στην ιστοσελιδα της εταιρια jpl και λεει πως οι λαμπες uv πρεπει να ειναι σβηστες για μια μερα για να δρασουν. Ισχυει; Επισης ο πετσοπας μου ειπε να βγαλω τον ανθρακα για μια μερα για να δρασουν τα βακτηρια. Πρεπει να αλλαξω ολο το νερο για να βαλω την σωστη αναλογια βακτηριων ή οπως ειναι το βαζω; Σημερα το πρωι αλλαξα το νερο. Επισης πού βαζω το βιολογικο; Το φιλτρο μου εχει μονο ενα κουτακι ανθρακα κι ενα σφουγγαρακι; Πολλες ερωτησεις το ξερω απλα θελω να προσφερω το καλυτερο στο ζωακι

Link to comment
Share on other sites

Για την uv δεν γνωρίζω να σου απαντήσω με σιγουριά και αυτό με τον άνθρακα δεν το έχω ξανακούσει :(

Βακτήρια βάζεις για όλα τα λίτρα του ενυδρείου σου και φυσικά δεν βγάζεις το νερό.Αργότερα στις αλλαγές νερού πρώτα αφαιρείς το νερό

και έπειτα προσθέτεις βακτήρια πάλι για όλα τα λίτρα σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο μπουκαλάκι.

 

Τι ακριβώς σου έδωσε για βιολογικό υλικό γιατί υπάρχουν πολλά είδη??

Το βιολογικό υλικό μπαίνει μέσα στο φίλτρο.Αν δεν χωράει κόβεις ένα μικρό μέρος από το σφουγγάρι και τον στριμώχνεις εκεί.

Μην στουμπώσεις πολύ τα υλικά στο φίλτρο σου γιατί δεν θα λειτουργεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Για την uv δεν γνωρίζω να σου απαντήσω με σιγουριά και αυτό με τον άνθρακα δεν το έχω ξανακούσει :(

Βακτήρια βάζεις για όλα τα λίτρα του ενυδρείου σου και φυσικά δεν βγάζεις το νερό.Αργότερα στις αλλαγές νερού πρώτα αφαιρείς το νερό

και έπειτα προσθέτεις βακτήρια πάλι για όλα τα λίτρα σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο μπουκαλάκι.

 

Τι ακριβώς σου έδωσε για βιολογικό υλικό γιατί υπάρχουν πολλά είδη??

Το βιολογικό υλικό μπαίνει μέσα στο φίλτρο.Αν δεν χωράει κόβεις ένα μικρό μέρος από το σφουγγάρι και τον στριμώχνεις εκεί.

Μην στουμπώσεις πολύ τα υλικά στο φίλτρο σου γιατί δεν θα λειτουργεί σωστά.

Ευχαριστώ. ΚΟΜΠΛΈ με τα βακτήρια. βιολογικό δεν πήρα γιατί δεν ήξερε κι ο τύπος στο μαγαζί. ΚΑΙ είπα να μην το ρισκάρω. ΠΟΙΟ προτείνεις; Έχω λίγο χώρο αν κόψω λίγο το σφουγγαράκι. Ε ρε τι έχω μάθει σε 1 μήνα .... :)

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικο για το φιλτρο σου μιας και ειναι μικρο ιδανικα πρεπει να παρεις sera siporax mini[\b].

Απο εκει και περα αν νιωθεις οτι τυπος στο καταστημα που ψωνιζεις δεν νιωθει να σε βοηθησει θα σου ελεγα να αλλαξεις καταστημα και οπωσδηποτε να πηγαινεις διαβασμενη και αποφασισμενη γι αυτο που θελεις να ψωνισεις για να μην ξοδευεις ασκοπα χρηματα!!

Καλημερα... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ rastaman. γι αυτό είπα να ενημερωθώ από δω πρώτα. Στο ένα πετ σοπ κοντά μου μου μθα είναι ένας ιχθυολογος που δεν νομίζω πως ξέρει πολλά για χελώνες στο άλλο πετ σοπ φαίνεται πως ξέρει ο τύπος αλλά μου είπε να μην βάλω βιολογικό ... Πως δεν χρειάζεται. ΕΜΠΙΣΤΕΎΟΜΑΙ πιο πολύ εσάς όλους εδώ ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για το φίλτρο. Είναι βυθισμένο αλλά τον ψεκαστηρα τον έχω όπως τον έδειχνε η φώτο ένα τσακ πάνω από την επιφάνεια του νερού σαν μΊκαρο καταρράκτη. ΈΤΣΙ πρέπει να είναι ή και ο ψεκαστηρας βυθισμενος; Όλο πάνω πάει και κάθεται εν τω μεταξύ. ΣΑΝ υδρομασάζ. :)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στην ερώτηση ακριβώς παραπάνω πως κάθε βράδυ κοιμάται στο φίλτρο. Το νερό εκεί πάνω είναι σε ύψος το μισό από το μήκος του καβουκιου του. Κάποιες φορές τον έχω δει να κάθεται όρθιο εκεί και να κοίτα στο τζάμι έξω αλλά 1-2 φορές έπεσε τούμπα. κατάφερε και γύρισε αλλά μήπως είναι επικίνδυνο; Να το βύθισω μήπως όλο μεσα; Και αυτόΣ ο βραχίονας με τις τρύπες να ρίχνει το νερό μέσα κι αντι από πάνω όπως το έχω τώρα. Επίσης 2-3 στέκονταν ορθιό στη στεριά κι έπεσε κι εκεί ανάποδα αλλά πάλι γύρισε. Να ανησυχω; Πολύ ρισκάρει μου φαίνεται. ...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχει ψυχρά νέο ο καιρός έχω τον θερμοστάτη στους 25 ασταμάτητα.  Το βράδυ βάζω πάνω ένα πλαστικό καπάκι από κουτί ικεα αλλά να μην εφαρμόζει πλήρως στις άκρες για να παίρνει κι αέρα. Είναι οκ ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο. Χθες το είχα λίγο πιο κλειστό και είχε εμφανιστεί υγρασία στο τζάμι όχι πολύ αλλά είχε κοντά στο νερό. Είναι καλή η υγρασία για τα χελωνακια ;

Link to comment
Share on other sites

Υγρασία και υγροποίηση κάνουν όλα τα ενυδρεία κυρίως τον χειμώνα με την διαφορά θερμοκρασίας.

Καλά κάνεις και βάζεις καπάκι μιας και βοηθάει να κρατάς πιο ευκολα σταθερή την θερμοκρασία του νερού

αλλά καλό θα είναι να αφήνεις λίγο κενό για να αερίζεται το ενυδρείο και να οξυγονώνεται....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο περι νερου. Εχω 10 λιτρα νερο. Ενα μικρο φιλτρο που κανει για 50λιτρα νερο. Ειχε μεσα ανθρακα και σφουγγαρι. Εκοψα λιγο το σφουγγαρακι και σε καλσον εβαλα και λιγο βιολογικο. Εχω στρωσει το νερο με βακτηρια και κανω αλλαγη νερου το 1/3 καθε βδομαδα. Παρατηρω ομως πως το κατω μερος της δεξαμενης εχει πιασει μια βρωμα σαν γλιτσα. Σαν κομματακια ομως. Οποτε βλεπω τραβαω τις ακαθαρσιες τις χελωνας με συριγγα. Επισης στην πανω επιφανεια του νερου βλεπω διαφορα πραγματα σαν σκονη, ινες... οπως κινειται το νερο. Αυτα ειναι ανησυχητικα; Μπορω τον πατο να τον καθαρισω με πανι; Να αλλαξω ολο το νερο μηπως αντι το 1/3;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει αν αυτή η γλιτσα που έχει το ενυδρείο (βλέπω κυρίως στην επιφάνεια του νερού και κάτω από το φιλτρο) εινσι επικίνδυνη για τη χελώνα; Μέτρησα αμμωνια κι είναι 0.5 και η χελώνα είναι μια χαρά. Δραστηρια, ζωηρή και φαγανούλα.

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη αμμωνίας δείχνει ότι δεν έχει στρώσει το φίλτρο ή/και δεν έχει τη δυνατότητα να διαχειριστεί την ποσότητα των ρύπων της γυάλας. Σε πρώτη φάση κάνε συχνότερες αλλαγές νερού, μείωσε την ποσότητα της τροφής αν περισσεύει, και αύξησε την ποσότητα του βιολογικού υλικού αφού αφαιρέσεις τον άνθρακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Η ύπαρξη αμμωνίας δείχνει ότι δεν έχει στρώσει το φίλτρο ή/και δεν έχει τη δυνατότητα να διαχειριστεί την ποσότητα των ρύπων της γυάλας. Σε πρώτη φάση κάνε συχνότερες αλλαγές νερού, μείωσε την ποσότητα της τροφής αν περισσεύει, και αύξησε την ποσότητα του βιολογικού υλικού αφού αφαιρέσεις τον άνθρακα.

Ευχαριστώ πολύ.  Να αφαιρέσω εντελώς τον άνθρακα από το φιλτρο και να το αντικαταστησω με βιολογικο; Έχω ήδη κόψει λίγο το σφουγγαράκι κι έχω βάλει βιολογικό 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχεις περισσότερο ανάγκη τη βιολογία παρά τον άνθρακα αυτή τη στιγμή. Αν  ο άνθρακας καταλαμβάνει αρκετό χώρο στο φίλτρο, αντικατέστησέ τον με βιολογικό. Έχε επίσης υπ' όψη σου ότι ο άνθρακας πρέπει να αντικαθιστάτε κάθε 20 -30 μέρες, αφού χάνει την αποτελεσματικότητά του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Πιστεύω ότι έχεις περισσότερο ανάγκη τη βιολογία παρά τον άνθρακα αυτή τη στιγμή. Αν  ο άνθρακας καταλαμβάνει αρκετό χώρο στο φίλτρο, αντικατέστησέ τον με βιολογικό. Έχε επίσης υπ' όψη σου ότι ο άνθρακας πρέπει να αντικαθιστάτε κάθε 20 -30 μέρες, αφού χάνει την αποτελεσματικότητά του.

Ευχαριστώ έβαλα το βιολογικό sera sipomax mini. Πώς το πλένω και κάθε πότε θέλει αντικατασταση ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος peetchy έγραψε:

Ευχαριστώ έβαλα το βιολογικό sera sipomax mini. Πώς το πλένω και κάθε πότε θέλει αντικατασταση ; 

 

 

Το πλένεις μόνο άν βρομίσει πολύ και μόνο με νερό του ενυδρείου (και αυτό ελαφρά). Αντικατάσταση θέλει μετά από χρόνια...!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα έβαλα το βιολογικό αλλάζω 50% του νερου κάθε 4 μέρες και η αμμωνία φτάνει έως 1. 0 δεν έχω δει ποτέ. Έχω 10 λίτρα νερό μόνο. Πιστεύω πως αυτό το φίλτρο που έχω δεν κάνει δουλειά ούτε τις ακαθαρσίες. Διάβασα διάφορα εδώ στο φόρουμ. Πείτε μου τη γνώμη σας. Μήπως να πάρω ένα εξωτερικό όπως το multikani ;  Κάνει όμως για τώρα που έχω 10λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2016 at 11:22 ΠΜ, το μέλος peetchy έγραψε:

Άλλαξα έβαλα το βιολογικό αλλάζω 50% του νερου κάθε 4 μέρες και η αμμωνία φτάνει έως 1. 0 δεν έχω δει ποτέ. Έχω 10 λίτρα νερό μόνο. Πιστεύω πως αυτό το φίλτρο που έχω δεν κάνει δουλειά ούτε τις ακαθαρσίες. Διάβασα διάφορα εδώ στο φόρουμ. Πείτε μου τη γνώμη σας. Μήπως να πάρω ένα εξωτερικό όπως το multikani ;  Κάνει όμως για τώρα που έχω 10λιτρα;

Έχω γράψει κι αυτό παραπάνω το κάνω παράθεση ώστε κάποιος να το δει. Σήμερα τεστάρα το νερό της βρύσης γιατί παρατήρησα πως η αμμωνία είναι μεγαλύτερη όταν αλλάζω νερό και τρελάθηκα. Το νερό βρύσης λοιπόν έχει αμμωνια 2! Μήπως πρέπει να ανησυχώ πρώτα για την υγεία τη δική μας εδώ μέσα και μετά της χελώνας ;  Είναι ασφαλές ; Μια απάντηση οποίος μπορεί @zalaros @Mr_Zoo κι οποιοσδήποτε άλλος εννοείται γνωρίζει 

Έγινε επεξεργασία - peetchy
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποια κομμάτια του θέματος αλλα επικεντρώνομαι σε αυτό και θέλω να σε ρωτήσω σε πια περιοχή μένεις γιατί είμαι από κινητό και δεν μπορώ να δω?

Ειναι πολύ σοβαρό πάντως να έχεις συγκέντρωση αμμωνίας στο δίκτυο του σπιτιού σου.! Πρέπει να βρείτε πος και γιατί συμβαίνει αυτό γιατί πάνω από όλα κακό στην υγεία σας κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Διάβασα κάποια κομμάτια του θέματος αλλα επικεντρώνομαι σε αυτό και θέλω να σε ρωτήσω σε πια περιοχή μένεις γιατί είμαι από κινητό και δεν μπορώ να δω?

Ειναι πολύ σοβαρό πάντως να έχεις συγκέντρωση αμμωνίας στο δίκτυο του σπιτιού σου.! Πρέπει να βρείτε πος και γιατί συμβαίνει αυτό γιατί πάνω από όλα κακό στην υγεία σας κάνει.

Μένω Χαλανδρι στην Τούφα. Το τεστ το έκανα με κάτι καρτελάκια Terra.  Λέω να πάρω και κάτι άλλα αύριο μπας και δείχνει λάθος .... Ανησυχώ πραγματικά 

Link to comment
Share on other sites

Αμ βρε πες το μας έτσι :)

Τα χάρτινα τεστ δεν είναι ακριβές καλο είναι να πάρεις κάποια υγρά τεστ που είναι ακριβείας :) δοκίμασε και με υγρά και ενημέρωσε μας . Αν και πιστεύω πος είναι λάθος η ένδειξη.

Μου φενετε αδύνατον να διαβάζει αμμωνία σε δίκτυο της Αθήνας εκτός αν έχεις στις σωλήνες καπια φθορά οπος σκουριά η τρύπες με αποτέλεσμα να αλλοιώνουν την ποιότητα του νερού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σας αναστάτωσα άδικα. Ξανακανα τη μέτρηση και είδα το αποτέλεσμα στα 30" και είναι 0. Πριν είχαν περάσει 5' από την ώρα που έβαλα το χαρτάκι στο νερό μέχρι που είδα τη αλλοίωση στο χρώμα.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...