Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Κανε οτι θες .εν κατακλειδι πιστευω οτι αν δεν βγουν ομορφουλικα θα πανε στον καλαθο οπως ανθρωπο  που κανει γεννες κ πουλαει αρκετα σ μαγαζια κ τα εχω δει στα σκουπιδια του .

 

 

Μπορεί να στα βγάζω με το τσιγκέλι αλλά θα δείς ότι στο τέλος θα συμφωνήσουμε.... :)

 

Για να φτάσει λοιπόν ο 'κάθε' Στυλιανός να κάνει επιτυχημένη γέννα και να μεγαλώσει δεκάδες μικρά θέλει πολλές μα πολλές αποτυχημένες γέννες πρώτα....(υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια)...η 'αντίθεση' μου προς τα εσένα είναι στο "προγγιγμα ενός νέου" ο οποίος πρέπει να περάσει από όλα τα στάδια στο χόμπι και οι αναπαραγωγές είναι το σημαντικότερο.....για να φτάσει λοιπόν ο 'κάθε' Στυλιανός να γίνει εκτροφέας και να πουλάει ψάρια θα πρέπει να φάει πολλά καρβέλια πρώτα....και φυσικά να κάνει και λάθη και να μάθει από αυτά...

 

Τώρα άν κρίνουμε τον 'κάθε Στυλιανό' με κριτήρια επαγγελματία εκτροφέα τότε φυσικά και η επιλεκτική αναπαραγωγή θα πρέπει να γίνει με κανόνες και κάποιες δικλίδες ασφαλείας....όμως θα πρέπει να ξέρεις ότι ΟΛΟΙ όσοι προσπαθούν επιλεκτικές αναπαραγωγές για βελτίωση φαινοτύπου κάνουν συχνά τα ίδια λάθη με την παραγωγή ψαριών λειγότερο ή μή εμπορικών......και όταν λέω όλοι το εννοώ...είτε 'στένγκερ' είτε 'τόνυ' είτε 'βατλευ'......Φυσικά όταν κάποιος ασχολείται με αυτό θα πρέπει να είναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ σε όλα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 8 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Ποιος αληθεια πιστευει οτι οι εκτροφεις δεν εχουν βγαλει παραμορφομενα ψαρια, απο πειραματα που κανουν για να διασταυροσουν χρωματα!

 

 

Όλοι βγάζουν και φυσικά δέν τα σκοτώνουν (εκτός και άν μιλάμε για μεγάλες δυσμορφίες) αλλά τα πουλάνε με άλλες ταμπέλες και ονόματα σε λιγότερο 'εμπορικές' χώρες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Κανε οτι θες .εν κατακλειδι πιστευω οτι αν δεν βγουν ομορφουλικα θα πανε στον καλαθο οπως ανθρωπο  που κανει γεννες κ πουλαει αρκετα σ μαγαζια κ τα εχω δει στα σκουπιδια του .

Φίλε μου με ξέρεις  ως άνθρωπο ; τι απαντάς στη θέση μου για το πως θα συμπεριφερθώ στα ζωντανά .Άλλο πάλι και αυτό να βγάζει  συμπεράσματα κάποιος για τον χαρακτήρα σου ενώ δεν σε ξέρει ,ορισμένοι πραγματικά έχετε ξεφύγει ,μετά μου αρέσει που εγώ ο ίδιος ρώτησα γτ δεν γίνονται τέτοιου είδους συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Φίλε μου με ξέρεις  ως άνθρωπο ; τι απαντάς στη θέση μου για το πως θα συμπεριφερθώ στα ζωντανά .Άλλο πάλι και αυτό να βγάζει  συμπεράσματα κάποιος για τον χαρακτήρα σου ενώ δεν σε ξέρει ,ορισμένοι πραγματικά έχετε ξεφύγει ,μετά μου αρέσει που εγώ ο ίδιος ρώτησα γτ δεν γίνονται τέτοιου είδους συζητήσεις.

Υπαρχει παντα ενα θεμα με τα θεματα περι δισκων γενικα.

Αυτο κραταει χρονιαααα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ βρε Δημήτρη απο εμενα πρωτοακους οτι ψαρια πετάγονται επειδη δεν βγηκαν χρωματικα εμπορεύσιμα.δεν εχεις ακουσει ποτε μαγαζι στην αθηνα να πεταει ψαρια επειδη δεν τσουλησαν κ δεν θελανε να δεσμευουν ενυδρειο;;;;;δεν γνωριζεις χομπιστες που δεν βγάλανε χρωματα  οπως ηθελαν ,που πουλουσαν κ σ παιδια εδω μεσα δισκακια κ πετουσαν το 70 τοις εκατο της γεννας;;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Όλοι βγάζουν και φυσικά δέν τα σκοτώνουν (εκτός και άν μιλάμε για μεγάλες δυσμορφίες) αλλά τα πουλάνε με άλλες ταμπέλες και ονόματα σε λιγότερο 'εμπορικές' χώρες.

Εδω βγαινουν δυσμορφικα μωρα απο τον ιδιο τυπο ψαριων...

Δεν ειναι φυσιολογικο;

Οπως δεν ειναι φυσιολογικο οι μεγαλοι εκτροφεις να εχουν και τα "υποκαταστηματα τους" και τους συνεργατες τους σε αλλες χωρες που δρουν βαση καποιων συμφωνιων....

Ξεχναμε οτι μιλαμε για επιχειρησεις;

πριν 29 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Υπαρχει παντα ενα θεμα με τα θεματα περι δισκων γενικα.

Αυτο κραταει χρονιαααα.

Κακως!!

Εγω παντως νομιζω οτι υπαρχει θεμα γενικα οχι μονο σε αυτο το φορουμ και οχι μονο με τους δισκους...

Ειναι στην ιδιοσυγκρασια μας σαν λαος να ειμαστε "θερμοι"...

Αυτο που δεν πρεπει ειναι να ξεφευγουμε και απο τους κανονες που ειναι γραμμενοι στο φορουμ και απο αυτους που ειναι αγραφοι και κατα την γνωμη μου ειναι πιο ασχημη η παραβιαση τους...

πριν 42 λεπτά, το μέλος Στυλιανός έγραψε:

Φίλε μου με ξέρεις  ως άνθρωπο ; τι απαντάς στη θέση μου για το πως θα συμπεριφερθώ στα ζωντανά .Άλλο πάλι και αυτό να βγάζει  συμπεράσματα κάποιος για τον χαρακτήρα σου ενώ δεν σε ξέρει ,ορισμένοι πραγματικά έχετε ξεφύγει ,μετά μου αρέσει που εγώ ο ίδιος ρώτησα γτ δεν γίνονται τέτοιου είδους συζητήσεις.

Στυλιανε αν δεν ρωτησεις δεν μαθαινεις...

Οσο και να διαβασεις...

Αν ο σκοπο σου ειναι να μαθεις και να μαθεις σωστα θα πρεπει να "τριφτεις" σε τετοιου ειδους συζητησεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Δλδ βρε Δημήτρη απο εμενα πρωτοακους οτι ψαρια πετάγονται επειδη δεν βγηκαν χρωματικα εμπορεύσιμα.δεν εχεις ακουσει ποτε μαγαζι στην αθηνα να πεταει ψαρια επειδη δεν τσουλησαν κ δεν θελανε να δεσμευουν ενυδρειο;;;;;δεν γνωριζεις χομπιστες που δεν βγάλανε χρωματα  οπως ηθελαν ,που πουλουσαν κ σ παιδια εδω μεσα δισκακια κ πετουσαν το 70 τοις εκατο της γεννας;;;;

 

Όχι δεν το γνωρίζω....γιαυτό ανοιξε θέμα και πεστα και εγω θα είμαι ο πρώτος που θα τους κράξω!

Καμία σχέση όμως η κατάσταση του στυλιανού με αυτο που περιγράφεις....και καταλαβαίνω οτι προφανώς εχεις αγανακτήσει και η μπάλα πηρε τον στυλιανο....αυτή ήταν και η ενσταση μου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος σπίθας "μίλησε" ορθά! ;)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα,βρήκα έναν δίσκο σε γνωστό μαγαζί και έφερε αυτό το σημάδι στο πρόσωπο ,γνωρίζετε εάν είναι κάποια ασθένεια; 

Screenshot_20161207-225247.png

Link to comment
Share on other sites

Στυλιανέ, το κόκκινο σημάδι δέν φαίνεται καλά, μπορεί να είναι και από χτύπημα.

 

Όμως, προσωπική άποψη ΜΗΝ πάρεις αυτό το ψάρι...Έχει διάφορα θέματα εκτός του σημαδιού...Μπορείς να βάλεις μία φωτό με ολόκληρο το ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα ,παιδιά μήπως ξέρει κάποιος γτ η άμμος που έχω έχει γίνει έτσι ;

20161208_164226.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τί έχει δέν μπορώ να καταλάβω απο την φωτό;

Τί μάρκα είναι;Απο πού την πήρες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τί έχει δέν μπορώ να καταλάβω απο την φωτό;

Τί μάρκα είναι;Απο πού την πήρες;

Αυτά τα "πετραδακια" γτ σχηματίζονται

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πιάσεις και να τα βγάλεις μία φωτό εκτός νερού;

Απάντησε μογ και στα υπολοιπα που σε ρώτησα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τί έχει δέν μπορώ να καταλάβω απο την φωτό;

Τί μάρκα είναι;Απο πού την πήρες;

Άσπρη χαλαζιακη και την αγόρασα από το aquario

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνετε ετσι πρέπει να είναι τελείος πούδρα.Σωστά;Την έπλινες καλά;Πόσο καιρό την έχεις μέσα;

 

Με τα δαχτυλα αν τα πιέσεις σπάνε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Για να γίνετε ετσι πρέπει να είναι τελείος πούδρα.Σωστά;Την έπλινες καλά;Πόσο καιρό την έχεις μέσα;

 

Με τα δαχτυλα αν τα πιέσεις σπάνε;

Ναι μόλις τα πιεσω σπάνε ,3 μήνες περίπου 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καθόλου σαλιγκάρια στον βυθό ( tuberculata)?

Επίσης πόσα εκατοστά βάθος είναι η άμμος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά ένας δίσκος μου εδώ και κάποιες μέρες εμφανίζει αυτό το θολωμα στο μάτι. Ξέρει κανείς από τι μπορεί να προέρχεται;

20170115_145748.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας τους κανόνες του φόρουμ ξεκινάω :1)ενυδρείο rehau 400l 2)εξωτερικό φίλτρο fluval fx6 με βιολογικό υλικό siporax 3)συγκατοικοι άλλοι δίσκοι αριθμός 5 και καρδιναλιοι και Black neon και (μου τα έφεραν δώρο τα Χριστούγεννα) και Cory sterbai .Το ενυδρείο λειτουργεί 1 μήνα σκαρτο το αγόρασα τις ημέρες των γιορτών. Ο συγκεκριμένος δίσκος αγοράστηκε πριν 1 εβδομάδα και δεν παρατήρησα πρόβλημα στο μάτι του (ενδεχομένως να υπήρχε και να μην το πρόσεξα) .το ζωντανό είναι κινητικό και τρέφεται κανονικά. Αναζητώντας πληροφορίες στο φόρουμ διάβασα ότι είναι σύμπτωμα στρεσαρισματος. Τελειώνοντας το ενυδρείο μπολιαστηκε από το μεγάλο και οι συνθήκες είναι οι εξής:NH4-NH3 =0 ,No2=0 ,No3 =0-10 και ph =7.2 με 7.5 .Σημείωση για δίσκους το ph είναι σχετικά υψηλό όμως κάνοντας τεστ στα νερά των μαγαζίων ανακάλυψα ότι και τα μαγαζιά σε τέτοιο ph τους διατηρούν όπως επίσης μετά από συζήτηση εδώ πείστηκα ότι οι σκόνες buffer δεν είναι ότι το καλύτερο για τα ζωντανά έτσι αποφάσισα να κάνω συχνότερα αλλαγές 2 την εβδομάδα και να τους διατηρώ σταθερό το ph στο 7.5

Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει να παρεις σωστη καθοδηγηση αμεσα οποτε γι'άυτο θα ηταν καλο να ανοιξεις ενα θεμα στις ασθενειες ωστε αυτοι που θα δουν το νεο θεμα να σε καθοδηγησουν και φυσικα επειδη ειναι αδυνατο να παρακολουθουν ολα τα παιδια,ολα τα θεματα,μια συντομη περιγραφη με τα βασικα και ενα ιστορικο θα βοηθησει περισσοτερο.

Το θεμα σου εδω ισως να μην το διαβαζουν ολοι οποτε και να μην παρεις την βοηθεια που περιμενεις.

Βεβαια δεν σου απαγορευει κανεις να γραφεις και εδω,για οσους το διαβαζουν,και πιθανον να λαβεις βοηθεια απο εδω.

Αυτα στα γραφω για να ξερεις οτι στοχος ειναι να παρεις σωστη βοηθεια αμεσα και αυτο προτεινεται,απο εκει και περα μπορεις να γραψεις οπου θελεις.Δεν υπαρχουν "κανονες του φορουμ" σε αυτο. :)

 

Τωρα για το ψαρι σου,χωρις να ειμαι ειδικος στις ασθενειες και ποσο μαλλον στους δισκους,θα ελεγα βακτηριακη μολυνση αλλα μην το λαβεις σοβαρα υποψην πριν σου απαντησει και καποιος αλλος που ισως γνωριζει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη φωτο μπορεις να βαλεις; παρατηρεις καποιο αλλο συμπτωμα οπως ξεφτυσμα πτερυγιων και ουρας; το ματι ειναι θολο η ασπρο; κατι αλλο που κανει το ψαρι; τριβεται, ξυνεται, τιναζει πτερυγια κτλ; απομονωνεται; παρακαλω απαντησε σε ολα για δουμε τι γινεται γιατι ετσι οπως το βλεοω τωρα, αν και δεν ειναι καλη η φωτο, φαινεται σαν να το εχασε το ματι.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να πάρω και άλλη πιο καλή φωτογραφία 

20170115_145743.jpg

Link to comment
Share on other sites

20170115_170257.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...