Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

Παιδιά μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς κάποιο site από το εξωτερικό για παραγγελία δισκων ;

Καλησπερα Στέλιο, επιδή το ξέρω καλά αυτό το "εγχείρημα" ακόμα και να βρείς τα ψάρια που θές στην ευρώπη, τα ελάχιστα μεταφορικά που θα δώσεις για μία κούτα ψάρια είναι 250€...Άν θες περισσότερες πληροφορίες για το πως που γιατί πες μου και θα στις γράψω...δέν αξίζει όμως εκτός και άν δέν σε νοιάζει να δώσεις για μεταφορικά,πιστοποιητικό γιατρού και εξοδα διαχείρησης στο κάργκο ~400€

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν σνομπαρω τα εδώ μαγαζιά όμως φίλε μου έχω γυρίσει όσα μαγαζιά βρίσκονται κοντά μου και δεν μπορώ επ ουδέν ο να βρω κάποιον leopard snake skin ούτε κάποιον pigeon blue discus

 

 

Σε λίγες μέρες (14-16 Οκτ.)... θα γίνει το 3ο πρωτάθλημα δίσκων, στην Έκθεση Κατοικιδίων (στο Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος).

Γιατί ΔΕΝ κάνεις λίγο υπομονή κι εκεί να μιλήσεις και με τα καταστήματα αλλά... και ΙΣΩΣ κι αυτό που ψάχνεις, από συμμετέχοντα ψάρια.- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει ο diskus fan ειναι το σωστοτερο.τωρα δισκους εχουν τα καταστηματα.αρκει να πεσεις στο σωστο timming.δισκους ευρωπαιου εκτροφεα ή απο ανατολη σε ενδιαφερουν?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει ο diskus fan ειναι το σωστοτερο.τωρα δισκους εχουν τα καταστηματα.αρκει να πεσεις στο σωστο timming.δισκους ευρωπαιου εκτροφεα ή απο ανατολη σε ενδιαφερουν?

Δεν έχω κανένα πρόβλημα εάν ένα ψαράκι μου αρέσει και βρίσκεται εντός των οικονομικών μου κριτήριων τότε προσπαθώ να το αποκτήσω
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι υπάλληλοι Pet shop είναι απαραδεκτοι,έχω στο ενυδρειο μου ένα μικρό aldino δισκάκι,μόλις του το έδειξα σε βίντεο μου είπε να το δίωξώ διότι λέει δεν θα μεγαλώσει ποτέ ότι είδε την κοιλίτσα του κάπως "κυρτη" και χαζομάρες.Ασφαλώς δεν τον πίστεψα και κράτησα το δισκάκι και βέβαια δεν σκοπεύω να το δώσω

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι ειναι απαραδεκτοι; για βαλτο να το δουμε κι εμεις!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι υπάλληλοι Pet shop είναι απαραδεκτοι,έχω στο ενυδρειο μου ένα μικρό aldino δισκάκι,μόλις του το έδειξα σε βίντεο μου είπε να το δίωξώ διότι λέει δεν θα μεγαλώσει ποτέ ότι είδε την κοιλίτσα του κάπως "κυρτη" και χαζομάρες.Ασφαλώς δεν τον πίστεψα και κράτησα το δισκάκι και βέβαια δεν σκοπεύω να το δώσω

Ειναι πολυ δυσκολο για ατομα που δεν εχουν μεγαλη εμπειρια σε δισκοβολια να καταλαβουν αν τα συγκεκριμενα ειδη εχουν μεινει πισω...

Δεν θα κοιτας την κοιλια του ψαριου μονο αλλα και το "προγουλι" του...

Αν επι λεξη σου ειπε να το διωξεις γιατι δεν θα μεγαλωσει ποτε να του πεις επι λεξη οτι οι ψυχροαιμοι οργανισμοι οπως καλη ωρα τα ψαρια εχουν την δυνατοτητα να μεγαλωνουν μπορει και μεχρι τα τελευταια τους που λεει ο λογος...

Το αν εχει "μεινει πισω" ειναι αλλη κουβεντα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη ισως να μην το ειπε λογο αναπτυξης αλλα λογο καποιου αλλου προβλημματος σε προχωρημενο επιπεδο,πχ ενδοπαρασιτα..

Δεν τον δικαιολογω σε καμια περιπτωση,απλα δεν ξερουμε τι ειδε στο βιντεο.

Βαλε αν θελεις φιλε Στυλιανε και εδω αυτη το βιντεο να το δουμε. :)

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω μπορω να τον κατακρινω γιατι δεν ξερω τι ειπε οχι τι ειδε...

Το"διωξε το ψαρι γιατι δεν θα μεγαλωσει ποτε" επι λεξη σαν προταση δεν μου αρεσει...

Δλδ που να το παει να το διωξει;;

Και το "δεν θα μεγαλωσει ποτε" ειναι λιγο ακυρο θα μπορουσε να πει οτι δεν θα φτασει κοντα στα τελικα μεγεθη εκτος αν ειναι ψαρι που ειναι μεγαλο σε ηλικια και εχει καταπεσει....

Ή οτι ειναι αρρωστο οπως ειπες και χρειαζεται θεραπεια ή οτι εχει δησμορφιες που το εχουν αφησει πισω και του στερουν χρονια ζωης...

Και πολλα αλλα αναλογως τι ειδε!!

Καλο βεβαια ειναι να δουμε και εμεις αυτο το βιντεο μηπως και καταλαβουμε τι ακριβως γινεται...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν αγορασεις δισκους απο ερωπαιο εκτροφεα και τους βαλεις με δισκους ασιατη θα εχεις απωλειες.τωρα καλο ειναι να διαβασεις κατι παραπανω για τους δισκους πριν κανεις καποιες κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι δισκοι δεν τραβανε στο υπαρχον κοπαδι! Ειναι κοινη τακτικη νομιζω αυτους που μενουν πισω να τους δινεις αλλου οπου μπορει να παρουν τα πανω τους! Και μην ξεχναμε οτι ο ανθρωπος στο μαγαζι θα εχει δει απειρα ψαρια για να τον νοιαξει για τον ενα του φιλου Στυλιανου οπως θα νοιαζει τον ιδιο τον φιλο!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καθηστε ρε παιδια γιατι αυτα που γραφεται μου κανουν περιεργα....

Ποιανου εμπειρου χομπιστα με δισκους κοινη τακτικη ειναι το ψαρι του που μενει πισω ή δεν τραβαει στο υπαρχον κοπαδι να το δινει καπου αλλου με την ευχη (και καταρα μαζι θα προσθεσω εγω)να μπορεσει να στεριωσει εκει και να παρει τα πανω του;!;!

Εγω ξερω οτι παλευουμε να βρουμε τι φταιει και διαμορφωνουμε τις αντιστοιχες συνθηκες ωστε το ψαρι να παρει τα πανω του!!!

Και αρρωστο να ειναι οπως ειπε ο μιχαλης παλευουμε το κανουμε καλα!!

Εκτος αν μιλαμε για ακαταλληλα ενυδρεια κατι που δεν αναφερθηκε πουθενα!

Νομιζω οτι μιλησε για συγκεκριμενο ψαρι οτι "δεν θα μεγαλωσει ποτε"και "να τον διωξει"....

Και ποιος ειπε οτι οσοι δουλευουν σε πετ ειναι εμπειροι και εχουν δει απειρα ψαρια;

Μπορω να σας αναφερω δεκαδες παιδια που ουτε εμπειροι ειναι ουτε απειρα ψαρια εχουν δει!!

Ξερετε κατι που δεν ξερω για τον ποιον αναφερεται ο φιλος Στυλιανος;;;;;;

Βαλε σε παρακαλω πολυ ενα βιντεο φιλε μου...

Και ευχομαι το παιδι απο το πετ να εχει δικιο και απλα να "παρεξηγησα" οσα σου ειπε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη παραποιεις τα λογια μου! Δεν ειπα οτι ειναι εμπειρος! Ειπα οτι δεν τον νοιαζει!

Για το αλλο θα μιλησουν οι δισκαδες! Εγω παντως το εκανα με μεγαλη επιτυχια οπως και ξερω κι αλλος που το χουν κανει. Και ειναι και λογικο. Ψαρι το οποιο στο χ κοπαδι ειναι Ω σε αλλο κοπαδι μπορει να ειναο μεχρι και Α! Κι αυτο οχι μονο για δισκους!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αν παραποιησα αυτα που εγραψες και καταλαβα λαθος σου ζητω συγνωμη Θοδωρη...

Εγω προσωπικα σαν ανθρωπος που ασχολουμαι με αυτο το ειδος ψαριου δυσκολα θα εδινα ψαρι μου με ελαφρια καρδια...

Θα το παλευα διαφορετικα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω ξανακούσει οτι μάλιστα ειναι κ κοινή τακτικη να δίνεται δισκος επειδή δεν κόλλησε στο κοπάδι.

Link to comment
Share on other sites

 Παιδιά ας μη κουραζόμαστε άσκοπα χωρίς δεδομένα. Δεν είναι κακή η κουβέντα, αλλά ας επικεντρωθούμε στο ζητούμενο, ώστε να παραμείνει το θέμα ενδιαφέρον και ουσιαστικό. Στο θέμα δεοντολογίας είμαι σίγουρος ότι δε θα διαφωνήσουμε μεταξύ μας (γνωρίζω καλά τις απόψεις και των δύο) και σίγουρα αυτό που μας ενδιαφέρει όλους καταρχήν, είναι η ευζωία των ψαριών.

 Στυλιανέ, αν θέλεις δώσε μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου (διαστάσεις, μετρήσεις νερού, ιχθυοσύνθεση, ρουτίνες κλπ) καθώς και μερικές φωτογραφίες του ενυδρείου, και εφόσον διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημα, είμαι σίγουρος θα βρεθεί και η κατάλληλη λύση. Όπως βλέπεις και διάθεση βοήθειας υπάρχει, και αν ακόμη δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, σίγουρα θα πάρεις χρήσιμες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω ξανακούσει οτι μάλιστα ειναι κ κοινή τακτικη να δίνεται δισκος επειδή δεν κόλλησε στο κοπάδι.

Δημήτρη πρόλαβες την απάντησή μου. Δε διαφωνώ μαζί σου, αλλά ας δούμε και τη θέση του Στυλιανού και τα συζητάμε στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανεβάζω το βίντεο από την μικρή εμπειρία δεν βλέπω κάτι επιληψιμο ίσα ίσα που είναι το πιο δραστηριότητες και τα περιττωματα του είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανεβάζω το βίντεο από την μικρή εμπειρία δεν βλέπω κάτι επιληψιμο ίσα ίσα που είναι το πιο δραστηριότητες και τα περιττωματα του είναι μια χαρά

.Άσχετο παιδιά πως ανεβάζω το βιντεο;
Link to comment
Share on other sites

.Άσχετο παιδιά πως ανεβάζω το βιντεο;

Μπορείς να το δημοσιεύσεις στο γιου τιουμπ και να μας βάλεις το σύνδεσμο. Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/P982_3j8hvY ορίστε το δισκάκι συγγνώμη που άργησα
Link to comment
Share on other sites

αν αγορασεις δισκους απο ερωπαιο εκτροφεα και τους βαλεις με δισκους ασιατη θα εχεις απωλειες.τωρα καλο ειναι να διαβασεις κατι παραπανω για τους δισκους πριν κανεις καποιες κινησεις.

 

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω με αυτόν τον μύθο

Έχω αρκετές γέννες... από γονείς Ασιάτη και Γερμανού εκτροφέα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/P982_3j8hvY ορίστε το δισκάκι συγγνώμη που άργησα

 

 

Το ψάρι ΔΕΝ έχει τίποτα... ΑΝ εξαιρέσουμε το γεγονός ότι ζει με λάθος τρόπο (έλλειψη ομάδας) και σε λάθος περιβάλλον (διαρρύθμιση του χώρου). Πέτρες χρειάζονται οι "αφρικάνες"... όχι οι δίσκοι. ;)

Αυτό στο link που ακολουθεί... το έχεις διαβάσει;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CE%BD/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι ΔΕΝ έχει τίποτα... ΑΝ εξαιρέσουμε το γεγονός ότι ζει με λάθος τρόπο (έλλειψη ομάδας) και σε λάθος περιβάλλον (διαρρύθμιση του χώρου). Πέτρες χρειάζονται οι "αφρικάνες"... όχι οι δίσκοι. ;)

Αυτό στο link που ακολουθεί... το έχεις διαβάσει;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-πόσα-λίτρα-χρειάζονται-επιτέλους-οι-δίσκοι-έν/

Υπάρχει ομάδα απλά εγώ το απομονωσα ώστε να μπορέσετε να το δείτε καλύτερα (απομονωσα εννοώ με την κάμερα) θα σας δείξω και την υπόλοιπη ομάδα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...