Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

Άντε να το ξαναγράψω άλλη μια φορά... ΑΝ και έχω κουραστεί.

Η καλύτερη μέθοδος (εφ' όσον κάποιος ΔΕΝ γνωρίζει) είναι... ρωτάω πρώτα... κάνω μετά.

Ένα ενυδρείο νοσοκομείο έχει συγκεκριμένο τρόπο που "στήνεται" (και είναι άλλο πράγμα από την καραντίνα). 

 

Εν προκειμένω γράφεις...

"ξεκίνησα θεραπεία με αλάτι και eSHa 2000"...

Το αλάτι και το eSHa 2000... για ποίο πράγμα τα έριξες; Πόσο αλάτι;

 

"δεν βλέπω βελτίωση όμως το ξέρω είναι νωρίς"...

Τι ακριβώς περιμένεις... ότι θα δεις;

 

 

"μοιάζει αναστατωμενος,δεν τρώει καθόλου χθες ξεκίνησε θεραπεία με eSHa 2000 δεν φάνηκε να λειτουργεί,σήμερα του έριξα stress guard seachem μήπως ηρεμήσει". 

ΔΕΝ φάνηκε να λειτουργεί... και παραπάνω γράφεις ότι... είναι νωρίς... συνάδουν;

Έριξες stress guard... να ηρεμήσει; Διάβασες κάπου ότι... είναι ηρεμιστικό ή για κάποιο άλλο λόγο;

 

"νομίζω ότι πρόκειται για ασθένεια hexamita καθώς βλέπω ότι συγκεντρώνει πολλα από τα συμπτωματα"

Ποία συμπτώματα λες; Το ότι είναι υπερκινητικός και ΔΕΝ τρώει;

Τα σημάδια που λες... ΔΕΝ μπορώ να τα δω... επειδή κυνηγάς το ψάρι με την κάμερα και όπως είναι απόλυτα φυσιολογικό... "τρέχει να φύγει". Παρόλ' αυτά... ΔΕΝ διέκρινα κάτι.

Σε πόσα λίτρα... έβαλες το ψάρι;

Σε πόσα λίτρα... ενυδρείο ήταν;

Τι θερμοκρασία... του έχεις

Αυτά και μόνο είναι αρκετά... για να ΜΗΝ τρώει. Στο ενυδρείο που ήταν πριν... έτρωγε;

Το stress είναι η κύρια "πηγή"... προβλημάτων. ΜΗΝ κάνεις μαζεμένες (και βιαστικές) κινήσεις... που ΙΣΩΣ είναι και περιττές.

Από πείνα ο δίσκος... ΔΕΝ πεθαίνει σε μερικές μέρες... χρειάζονται μήνες.

Το ψάρι είναι κακομεγαλωμένο... αλλά όχι ισχνό... για να σε τρομάζει.

Βγάλε video με σταθερή την κάμερα... ΜΗΠΩΣ καταφέρουμε να δούμε κάτι και δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο που τον έχεις... συνθήκες νερού, θερμοκρασία, καθώς και τις συνθήκες ζούσε πριν.-

Φίλε μου καταρχήν όπως προανέφερα ο δίσκος δεν ήταν δικός μου ,όταν πρώτο ήρθε το νερό που τον έβαλα ήταν του κυρίως ενυδρειου μου (νιτρικά 0-10 νιτρωδη 0 και αμμωνια 0 29 βαθμούς Κελσίου εννοείται έγινε προσαρμογή)Από την στιγμή που ήρθε ήταν υπερκινητικος εν αντιθέσει με άλλους δίσκους που έχω στο κυρίως ενυδρείο (δεν τον έβαλα στο κυρίως ενυδρείο αλλά σε αυτό που έχω για καραντίνα) το ψαράκι εάν παρατήρησες έχει αρκετα γδαρσιματα στο κεφάλι του και εφόσον δεν ξέρω πως προηλθαν πρέπει να μέριμνα σωστά γι αυτό. Τέλος το ψάρι δεν τρώει καθόλου μόνο κινείται σε όλο το ενυδρείο(δεν φτάει το ότι το κυνηγαω με την κάμερα έτσι κάνει σχεδόν όλη την ημέρα).Το eSHa 2000 και το αλάτι το έριξα για απολύμανση και για τυχόν παράσιτα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά οι τροφές που έχω προμηθευτεί είναι καλές;;

post-62670-0-30752400-1476441184_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Στυλιανός
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνονται οι τροφές. Γιατί ρωτάς, εχεις κάποια παρατήρηση την ωρα του ταισματος;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνονται οι τροφές. Γιατί ρωτάς, εχεις κάποια παρατήρηση την ωρα του ταισματος;

Ρωταω μήπως μου λείπει κάποια βασική
Link to comment
Share on other sites

Ρωταω μήπως μου λείπει κάποια βασική

Ααααααα

Ε θα σου πουν οι δισκαδες τοτε.

;)

Link to comment
Share on other sites

Τetra discus! Αυτη να παρεις! Και κανα σκουληκι που και που!

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι τροφες σου.αν είδα καλα μονο η σπιρουλινα λείπει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τetra discus! Αυτη να παρεις! Και κανα σκουληκι που και που! Send from the Heart of Amazonas

Είδες Θωδορή κατά βάθος είσαι δισκάς... :lolu:

Στυλιανέ να προσθέσεις σπυρουλίνα και κατεψυγμένη!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστο, και σπιρουλινα!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θερμαντήρα για τόσα λίτρα... ΙΣΩΣ θα έπρεπε να σκεφτείς κάποιον τιτανίου 600αρι... αλλά είναι ακριβός (συνολικά... με τον controller του)... και πρέπει να βρεις τρόπο (σωστό σημείο τοποθέτησης), να ΜΗΝ καούν τα ψάρια.- 

 

Νίκο μπορείς να εξηγήσεις το "(σωστό σημείο τοποθέτησης)να ΜΗΝ καούν τα ψάρια.-"

Γιατί πρόσφατα είχα μια σχετική απορία για τους τιτανιού εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/104645-eliwell-ic-plus-915-controller-κοβει-νωριτερα/?p=1128645

Link to comment
Share on other sites

Τιτανιου παιδια στο σαμπ γιατι αν ακουμπησει ψαρι πανω μπαρμπεκιου!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω τον 600αρι τα τελευταία χρόνια στο sumb. Εκπληκτικός, έχω παρατηρήσει όμως οτι όταν ανάβει γύρω του το νερό "κινήται"... οπότε δεν θα τον έβαζα με τα ψάρια. Ενταξει δεν ειναι χαζα όταν πλησιαζουν κοντά καταλαβαινουν ότι καίει αλλα σε ενα καυγα ή αν τρομαξουν...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια κατεψυγμένη προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Παρε bloodworms...

Υπαρχει η γνωστη εταιρεια(ocean nutricion) υπαρχουν ομως και εταιρειες με πιο μεγαλα και χοντρα σκουλικια και πιο ποιοτικα κατα την γνωμη μου(gamma blister)...

Αρτεμια για τα πιο μικρα...

Και γιατι οχι και γαριδουλες αν βρεις...

Επειδη αναφερθηκες σε ξηρες τροφες γνωμη μου ειναι οτι η wild της τροπικαλ ειναι μια τροφη που δεν θα πρεπει να λειπει απο τους δισκους σου....

Η jbl που εχεις ειναι φοβερη τροφη και την γνωριζουν λιγοι...

Η d50 της τροπικαλ επισης θεωρειτε καλη τροφη...

Οπως και η σπιρουλινα της (οχι η super forte).....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε να το ξαναγράψω άλλη μια φορά... ΑΝ και έχω κουραστεί.

Η καλύτερη μέθοδος (εφ' όσον κάποιος ΔΕΝ γνωρίζει) είναι... ρωτάω πρώτα... κάνω μετά.

Ένα ενυδρείο νοσοκομείο έχει συγκεκριμένο τρόπο που "στήνεται" (και είναι άλλο πράγμα από την καραντίνα). 

 

Εν προκειμένω γράφεις...

"ξεκίνησα θεραπεία με αλάτι και eSHa 2000"...

Το αλάτι και το eSHa 2000... για ποίο πράγμα τα έριξες; Πόσο αλάτι;

 

"δεν βλέπω βελτίωση όμως το ξέρω είναι νωρίς"...

Τι ακριβώς περιμένεις... ότι θα δεις;

 

 

"μοιάζει αναστατωμενος,δεν τρώει καθόλου χθες ξεκίνησε θεραπεία με eSHa 2000 δεν φάνηκε να λειτουργεί,σήμερα του έριξα stress guard seachem μήπως ηρεμήσει". 

ΔΕΝ φάνηκε να λειτουργεί... και παραπάνω γράφεις ότι... είναι νωρίς... συνάδουν;

Έριξες stress guard... να ηρεμήσει; Διάβασες κάπου ότι... είναι ηρεμιστικό ή για κάποιο άλλο λόγο;

 

"νομίζω ότι πρόκειται για ασθένεια hexamita καθώς βλέπω ότι συγκεντρώνει πολλα από τα συμπτωματα"

Ποία συμπτώματα λες; Το ότι είναι υπερκινητικός και ΔΕΝ τρώει;

Τα σημάδια που λες... ΔΕΝ μπορώ να τα δω... επειδή κυνηγάς το ψάρι με την κάμερα και όπως είναι απόλυτα φυσιολογικό... "τρέχει να φύγει". Παρόλ' αυτά... ΔΕΝ διέκρινα κάτι.

Σε πόσα λίτρα... έβαλες το ψάρι;

Σε πόσα λίτρα... ενυδρείο ήταν;

Τι θερμοκρασία... του έχεις

Αυτά και μόνο είναι αρκετά... για να ΜΗΝ τρώει. Στο ενυδρείο που ήταν πριν... έτρωγε;

Το stress είναι η κύρια "πηγή"... προβλημάτων. ΜΗΝ κάνεις μαζεμένες (και βιαστικές) κινήσεις... που ΙΣΩΣ είναι και περιττές.

Από πείνα ο δίσκος... ΔΕΝ πεθαίνει σε μερικές μέρες... χρειάζονται μήνες.

Το ψάρι είναι κακομεγαλωμένο... αλλά όχι ισχνό... για να σε τρομάζει.

Βγάλε video με σταθερή την κάμερα... ΜΗΠΩΣ καταφέρουμε να δούμε κάτι και δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο που τον έχεις... συνθήκες νερού, θερμοκρασία, καθώς και τις συνθήκες ζούσε πριν.-

Νικο παρατηρησες οτι ο δισκος αν και υπερβολικα νευρικος και στρεσαρισμενος δεν ανοιγει σχεδον καθολου το δεξι βραχιο ?

Μηπως ειναι υπερβολικα νευρικος μονο και μονο απο την παρουσια ανθρωπου?

Δεν θα ειχε στιγμες ηρεμια προτου ξαναντιδρασει νευρικα?

Αυτος μοιαζει να ειναι μονιμα ετσι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικο παρατηρησες οτι ο δισκος αν και υπερβολικα νευρικος και στρεσαρισμενος δεν ανοιγει σχεδον καθολου το δεξι βραχιο ?

Μηπως ειναι υπερβολικα νευρικος μονο και μονο απο την παρουσια ανθρωπου?

Δεν θα ειχε στιγμες ηρεμια προτου ξαναντιδρασει νευρικα?

Αυτος μοιαζει να ειναι μονιμα ετσι...

Παιδιά είναι μόνιμα έτσι,προσπαθώ με το stress guard της seachem να τον ηρεμισώρες κάπως
Link to comment
Share on other sites

Παρε bloodworms...

Υπαρχει η γνωστη εταιρεια(ocean nutricion) υπαρχουν ομως και εταιρειες με πιο μεγαλα και χοντρα σκουλικια και πιο ποιοτικα κατα την γνωμη μου(gamma blister)...

Αρτεμια για τα πιο μικρα...

Και γιατι οχι και γαριδουλες αν βρεις...

Επειδη αναφερθηκες σε ξηρες τροφες γνωμη μου ειναι οτι η wild της τροπικαλ ειναι μια τροφη που δεν θα πρεπει να λειπει απο τους δισκους σου....

Η jbl που εχεις ειναι φοβερη τροφη και την γνωριζουν λιγοι...

Η d50 της τροπικαλ επισης θεωρειτε καλη τροφη...

Οπως και η σπιρουλινα της (οχι η super forte).....

Συγγνώμη για το άσχετο, αλλά που βρίσκεις τα bloodworms που αναφερεις;(gamma blister). Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το άσχετο, αλλά που βρίσκεις τα bloodworms που αναφερεις;(gamma blister).

Στο Βασιλη τον Ζαχαροπουλο..

http://www.aquazone.gr/forums/forum/301-fish-pet-rc-planet/

Ειναι αυτα...

post-49400-0-05906800-1476572236_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το άσχετο, αλλά που βρίσκεις τα bloodworms που αναφερεις;(gamma blister).

Εγώ έχω πάρει και απο petsupermarket.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα αποξηραμενα σκουλικια μπορει να περιεχουν και 9 φορες περισοτερη πρωτεινη σε αναλογια βαρους απο οτι τα κατεψυγμενα...

Οποτε ισως αν ο λογος που πολλοι ταιζουμε αυτο το ειδος τροφης ειναι η πρωτεινη τοτε θα πρεπει να σκεφτουμε μηπως ειναι καλυτερα να ταιζουμε αποξηραμενα (αν τα δεχονται τα ψαρια)....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας,έχει κάποιος φίλος από εδώ κάποια πρόταση σχετικά με το παράξενο δίσκο μου ; ας συνοψισω την κατάσταση. Πρόκειται για ένα ψάρι με κανονικό χρώμα για το είδος του,καθόλου κλειστά τα πάνω του πτερύγια αλλά με μια τρομερή υπερκινητικοτητα και κάποιες τρυπ ίτσες στο κεφάλι όπως παράθεσα και στο βίντεο και καθόλου όρεξη περιπλαναται μέσα στο 60 λίτρο ενυδρείο. Όποιος έχει καλή θέληση ας βοηθήσει ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Φωνή βοωντος εν τη ερημω!!

Link to comment
Share on other sites

Φωνή βοωντος εν τη ερημω!!

Συμπληρωσε σε παρακαλω την φορμα ασθενειων και θα σε βοηθησω εγω γιατι μαλλον ο Νικος ειναι πιεσμενος απο χρονο και γιαυτο απεχει απο το φορουμ....

Με ενδιαφερει πολυ απο που προερχεται και ποσο καιρο ειναι ετσι οπως επισης και οι συνθηκες νερου που τον κρατας......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκεται η φόρμα ασθενειων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...