Jump to content

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Porto velho περιοδο βροχοπτωσεων πλυμηρισμενα δαση)

Γενικές Πληροφορίες ενυδρειο αυτοσχεδιο με την βοηθεια του φιλου Σταθη.
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80x40x40
Συνολικά Λίτρα:128
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:echinodorus bleheri
Ψάρια:apistogramma agassizii pulcha,black neon tetra.
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:καφε backround
Πέτρες:υφαιστιακες σαντορινης
Ξύλα:ριζες
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:χαλαζιακη αμμος πουδρα

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1,50 μετρο led ταινια ip65 14,4watt ψυχρο.10 led κοκκινα ip65 14,4watt 3 led μπλε 14,4watt ip65
Διάρκεια φωτισμού:12π.μ - 9μ.μ

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:astro 2208 700l/h hailea εσωτερικο 200l/h
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις
Διατροφή:bloodworms κατεψυγμενα,jbl novo tab,jbl novo bel,tetramin mini granules,spiroulina terra,nutrafin cichlid pellets.


Παράμετροι
pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):8,2
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):2
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:καθε 10 μερες 25 λιτρα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:απο την αλλη βδομαδα τυρφη στο νερο αλλαγης,μεχρι τωρα εχω τυρφη μεσα στο φιλτρο.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-61277-0-25333100-1474817082_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραια το εχεις στησει!!

Αλλα βλεπω οτι ταλαιπωρεισαι απο αλγες....

Τα ψαρακια μου μοιαζουν οτι ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο οτι τα ειχα δει τελευταια φορα απο αποψης χρωματων..

Καλοριζικο φιλαρακι...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου Βασίλη!!! :)

Βλέπω ότι έχει πιάσει πολύ άλγη βέβαια πάνω στα ξύλα, αλλά μόλις καθαρίσει λίγο θα είναι πανέμορφο.

Βγάλε και καμία κοντινή τα ψαράκια να τα δούμε καλύτερα!

Να είσαι καλά να το χαρείς!!!

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα να το κανεις τοσο ωραιο αλλα ειδες αμα κανεις παρεα με καλλιτεχνες ολο και κατι μαθαινεις :D

 

Για τις αλγες βαλε 3-4 sae να τις φανε και μετα εχω ετοιμη παγιδα για να τα πιασεις :hehe :hehe :hehe

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα να το κανεις τοσο ωραιο αλλα ειδες αμα κανεις παρεα με καλλιτεχνες ολο και κατι μαθαινεις :D

 

Για τις αλγες βαλε 3-4 sae να τις φανε και μετα εχω ετοιμη παγιδα για να τα πιασεις :hehe :hehe :hehe

Καλλιτεχνη μαλλον εννοει εμενα ο Βασιλης... :icon_dance:  :hehe  :hehe

Οσο για τις παγιδες του προσεχε!!!!!

Πιανουν μονο τα δικα του σαε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια και χαιρομαι που σας αρεσει. Το ενυδρειο τρεχει περιπου 1,5 μηνα και ειναι λογικο να βρισκομαι σε εξαρση αλγεων. Και εγω περιμενω να κανουν το κυκλο τους και να καθαρισει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο. Η αλγη εμενα μου αρεσει παρα πολυ και του δινει μια φυσικοτητα!

Το ριο Madeira ειναι κατα 95% white water. Εκει που εχεις εστιασει εσυ ειναι black water.

Γιαυτο που εχω ενσταση ειναι τα φυτα που εχεις βαλει.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο που εχω ενσταση ειναι τα φυτα που εχεις βαλει.Send from the Heart of Amazonas

ευχαριστω φιλε sturm και για να πω την αληθεια περιμενα την αποψη σου. Στο οτι διαλεξα το porto velho ειναι οτι το χειμωνα σε περιοδο βροχων εχει φοβερη πανιδα και ειναι απο τα λιγα μερη στο madeira που υπαρχουν καποια φυτα καθος υπαρχουν αρκετα δεντρα σε πλυμηρισμενες περιοχες. Καποιοι echinodoroi μπορουν να υπαρξουν εκει.

Αν προσεξες ειναι απο την μια πλευρα φυτεμενοι κατω απο τις ριζες ενος σπασμενου δεντρου σε μια μικρη οχθη ενος δασους στο porto velho με black water φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την διαφορα ομως οτι οι εχινοδοροι ειναι φυτο υδροβιο. Δεν ειναι δηλαδη εκτος νερου και οταν πλημμυριζει βυθιζεται. Εκτος αυτου στο black water δεν μπορει να ευδοκιμησει.

Εχω παρατηρησει οτι σε τατοιους βιοτοπους παιζουν καποια χορταρια και καποια φυτα τα οποια βυθιζονται και εχω επισης δει και καποια φυτα τα οποια μοιαζουν με καμπομπα αλλα δεν βαζω και χερι στη φωτια!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Επισης ρε τσιγκουναρε, βαλε και καμια φωτο! Τις πληρωνεις; χαχαχα βαλε και αριθμο ψαριων να ξερουμε τι γινεται!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Είναι ομορφο τον ενυδρείο. Δεν ξέρω γιατί εχεις βέβαια τοοοση άλγη, αλλά ελπίζω σύντομα να ισορροπήσει και να φύγει. Η αλήθεια είναι οτι η φωτο είναι μέτρια και σίγουρα το αδικεί. Δώσε λοιπον περισσότερες και καλύτερες φωτογραφίες στο λαό.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω φωτογραφιες με την μηχανη. Αυτη ειναι απο το κινητο.

Ναι με την διαφορα ομως οτι οι εχινοδοροι ειναι φυτο υδροβιο. Δεν ειναι δηλαδη εκτος νερου και οταν πλημμυριζει βυθιζεται. Εκτος αυτου στο black water δεν μπορει να ευδοκιμησει. Εχω παρατηρησει οτι σε τατοιους βιοτοπους παιζουν καποια χορταρια και καποια φυτα τα οποια βυθιζονται και εχω επισης δει και καποια φυτα τα οποια μοιαζουν με καμπομπα αλλα δεν βαζω και χερι στη φωτια!Send from the Heart of Amazonas

φιλαρακι τι να σου πω και εγω απο αυτα που μπορεσα να βρω στο ιντερνετ τα εβαλα, ειναι και φυτο που βρισκετε σε ολη την νοτιο αμερικη και πιστευω οτι υπαρχει και εκει. Ειναι φυτο που θελει χαμηλο φωτισμο οχι πως παθαινει κατι σε πολυ φως αρα ευδοκημει και σε black water πιστευω.

Το σαββατο εχετε συναντηση;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο βιοτοπικο, να το χαιρεσαι!!!

Και μ αρεσεις που το αναφερεις(περιοδος βροχων, πλημμυρησμενα δαση) :thumbsu:

 

 

 

υ.γ.Θοδωρη(sturm)πολυ αυστηρος εχεις γινει ρε παιδακι μου με τους βιοτοπους........ :hehe

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο βιοτοπικο, να το χαιρεσαι!!!

Και μ αρεσεις που το αναφερεις(περιοδος βροχων, πλημμυρησμενα δαση) :thumbsu:

ευχαριστω να σε καλα

 

 

 

υ.γ.Θοδωρη(sturm)πολυ αυστηρος εχεις γινει ρε παιδακι μου με τους βιοτοπους........ :heheΑστον να βαζει τον πηχη ψηλα χαχαχα!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως οι φωτο το αδικουν, οπως και ο πραγματικος τιτλος του ενυδρειου "Rio Mare (Porto Rafti) " που αντικατασταθηκε απο τον καλλιτεχνικo

(οπως οι τραγουδιαρες στα σκυλαδικα)  :hehe :hehe :hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο και ωραία περιγραφή!

 

Η άλγη είναι μιά χαρά...ΑΣΤΗΝ!!!! :)

 

Για τους εχινόδορους δέν έχω άποψη (πρέπει να ψάξω το σημείο)΄, ίσως το μόνο που θα άλλαξα να ήταν η άμμος σε πιό μπέζ-κίτρινη....

Link to comment
Share on other sites

Οντως οι φωτο το αδικουν, οπως και ο πραγματικος τιτλος του ενυδρειου "Rio Mare (Porto Rafti) " που αντικατασταθηκε απο τον καλλιτεχνικo

(οπως οι τραγουδιαρες στα σκυλαδικα) :hehe :hehe :hehe

Καυστικα και ευστοχα τα σχολια σου bill αλλα διακρινω ενας ιχνος ζηλιας! Χεχεχε!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου αρεσει.ωραιος ο φίλος.διάβασα για εσωτερικό φιλτρο...πιστευεις οτι το χρειάζεται;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο και ωραία περιγραφή!

 

Η άλγη είναι μιά χαρά...ΑΣΤΗΝ!!!! :)

 

Για τους εχινόδορους δέν έχω άποψη (πρέπει να ψάξω το σημείο)΄, ίσως το μόνο που θα άλλαξα να ήταν η άμμος σε πιό μπέζ-κίτρινη....

Για δες ρε φιλαρακι εσυ που τα εζησες και απο κοντα. Παντος εγω δεν εχω κανενα θεμα με την αλγη και δεν προκειται να την καθαρισω πανω απο τα ξυλα, μονο αν φυγει μονη της.

Καυστικα και ευστοχα τα σχολια σου bill αλλα διακρινω ενας ιχνος ζηλιας! Χεχεχε!

Send from the Heart of Amazonas

Φιλε sturm ενα θα σου πω. Αν του βαλω ενα ρατζακι στο σαλονι μου, εκει θα κοιμαται...

Λογικα 8 οκτωμβρη θα ερθω στην συναντηση.

Και μενα μου αρεσει.ωραιος ο φίλος.διάβασα για εσωτερικό φιλτρο...πιστευεις οτι το χρειάζεται;;

Λογο του οτι στο astro εχω μεσα την τυρφη ειναι λιγο μπουκωμενο, αυτος ειναι ο λογος που εχω μεσα το μικρο. Την κυριακη θα κανω αλλαγη με νερο απο βαρελι επεξεργασμενο με τυρφη. Η τυρφη θα φυγει μεσα απο το φιλτρο , αν δω οτι η ροη ειναι αρκετη θα φυγει το μικρο απο μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο του ενυδρείο είναι πάρα πολύ ωραίο και δείχνει πολύ φυσικό.

Μου κάνει όμως εντύπωση η ανάπτυξη που έχει η άλγη μέσα σε ενάμιση μήνα.

Σε περίπτωση που σκέφτεσαι την αντιμετώπισή της θα σου έλεγα λίγο μεγαλύτερες και συχνότερες αλλαγές νερού, και να έχεις στα υπ΄οψιν οτι μπορεί να ευθύνεται και ο φωτισμός.

Τον εχινόδορο και τα ξύλα τα είχες σε άλλο ενυδρείο ή είναι καινουργια?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εχει αρκετη αλγη τωρα. Θα κανω μεγαλητερες αλλαγες απο κυριακη.

Τα ξυλα και τα φυτα ειναι καινουρια.

post-61277-0-11788100-1475083435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δικε μου μηπως εχεις κυανο; αλλα πολυ τριχα ρε συ!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Οντως βασιλη τον μυκητα απο τα ξηλα τον βλεπουμε...

Το πας ομως για κυανο και αναρωτιεμαι γιατι;;

Ταιζεις;;

Εχεις κανει καμμια μετρηση που βρισκονται τα νιτρικα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...