Jump to content

Χαμηλο KH και GH σε χρυσοψαρα


Ευτυχία

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, πριν απο λιγο τα τρια απ τα τεσσερα χρυσοψαρα καθοντουσταν στο πατο χωρις να ανασαινουν. Εκανα μετρησεις, το GH ειναι <6 και το KH 3. Τι κανω σ αυτη τη περιπτωση; Ολα τ αλλα αμμωνια, PH κλπ ειναι φυσιολογικα. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ το KH και GH δεν είναι .

Συμπλήρωσε τη φόρμα απο εδώ και άπ ότι γνωρίζουμε θα σε βοηθήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως προσθεσες κάτι που μπορεί να επηρέασε την χημεία του νερού; άνθρακα, απιονισμένο νερό, τύρφη οτιδήποτε τέλος πάντων; αν ναι αναιρεσε αυτή την αλλαγή μήπως και επανερθουν οι τιμές στο φυσιολογικό. Υπόψιν το χαμηλό ΚΗ μπορεί να κάνει το PH ασταθες.

Link to comment
Share on other sites

Διαστασεις ενυδρειου???Χρονοπεριοδο φωτισμου??

Με τι τεστς μετρας???

Ρουτινες συντηρησης??

Ρυθμος ταισματος??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Χαμηλό Kh & Gh

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 400
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): μοντέλο astro 2210 (Aquarium up to 400L - 1200L/hr)

  Υλικά κάδου : μακαρονάκι, υαλοβάμβακας, άνθρακας, ζεόλιθος, μαύρο σφουγγάρι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 χρυσόψαρα
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 1 φορά τη μέρα, αλλαγή νερού 2 φορές το μήνα, βακτήρια κάθε εβδομάδα, αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή,νερο:κατ ευθειαν απ τη βρυση.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,8
- KH: 3
- GH: 6
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0,5
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 0
- Θερμοκρασία: 25
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: αμμωνία
-Strips: όλα τα υπόλοιπα
-Ηλεκτρονικά: - 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Χρυσόψαρα (2 blackmoor μικρά, 1 shubunkin & 1 λευκό comet)
- Ιστορικό Ψαριού: Τα δύο είναι 9 ετών & τα άλλα δύο αγορασμένα πριν από 1,5 μήνα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Κάποιες φορές κάθονται στον πάτο & δεν αναπνέουν σχεδόν καθόλου 
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -
-Δοσολογία: -
-Χρόνος Χρήσης: -
-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
 Εκτός από url, πώς αλλιώς ανεβάζω φωτογραφίες (επειδή δεν γνωρίζω)?

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Δεν έχουν κάποια ασθένεια τα ψάρια απλά έχω πολύ μαλακό νερό για τα χρυσόψαρα. Πώς μπορεί να σκληρύνει το νερό?
Επίσης έχει παρατηρηθεί καμιά φορά ο,τι όταν ανοιχτούν & οι 4 λάμπες του ενυδρείου κάθονται στον πάτο. Θέλουμε να μάθουμε αν η αιτία είναι η σύσταση του νερού ή οι λάμπες! 
__________________________________________________________
 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως προσθεσες κάτι που μπορεί να επηρέασε την χημεία του νερού; άνθρακα, απιονισμένο νερό, τύρφη οτιδήποτε τέλος πάντων; αν ναι αναιρεσε αυτή την αλλαγή μήπως και επανερθουν οι τιμές στο φυσιολογικό. Υπόψιν το χαμηλό ΚΗ μπορεί να κάνει το PH ασταθες.

Η αλήθεια είναι πως τον ζεόλιθο τον πρόσθεσα τις τελευταίες εβδομάδες επειδή μου είπαν ό,τι ρίχνει την αμμωνία. Πριν απ'τον ζεόλιθο είχα πιο σκληρό νερό. Δεν γνωρίζω αν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Διαστασεις ενυδρειου???Χρονοπεριοδο φωτισμου??

Με τι τεστς μετρας???

Ρουτινες συντηρησης??

Ρυθμος ταισματος??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Διαστασεις ενυδρειου - μήκος 1,5 μέτρο, ύψος 50 εκ., πλάτος 50 εκ.

Χρονοπεριοδο φωτισμου - 8 ώρες τη μέρα (2 ώρες τις δυο & τις υπόλοιπες 6 ώρες τις 4 μαζί)

Τεστ μέτρησης - αμμωνία με υγρά τεστ, όλα τα υπόλοιπα με strips

Ρουτινες συντηρησης - τάισμα 1 φορά τη μέρα, αλλαγή νερού 2 φορές το μήνα, βακτήρια κάθε εβδομάδα, αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή,νερο:κατ ευθειαν απ τη βρυση.

Ρυθμος ταισματος - 1 φορά την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω απο τα καλα αρχικα...

Πολυ καλες διαστασεις και πολυ καλα λιτρα για τα 4 χρυσοψαρα...

Ταισμα μια φορα την ημερα μου φαινεται λιγο εξτρεμε διαιτα!!!

Ο φωτισμος σου πολυ καλος αν και δεν χρειαζεται τοσος πολυς μιας και δεν εχεις φυτα...(αναφερομαι στις 4 λαμπες) οχι στην χρονικη περιοδο που ειναι αναμμενες...

Λαθος μεγαλο οι 2 αλλαγες...

Λαθος (δυστυχως) τα strips...

Εφοσον λοιπον εχεις τα υπολοιπα τα βασικα κομπλε

Εκει που παει το μυαλο μου μιας και το συζητησα προσφατως ειναι τα νιτρικα σου No3..

Παιζει να εχεις και να μην στο δειχνει...

Το νερο επισης καλο θα ηταν να μπαινει απευθειας ειτε με φιλτρο ανθρακα ειτε σε βαρελι νερου (120 λιτρα βαρελι στην δικη σου περιπτωση θα ηταν ικανοποιητικο) και με μια αεραντλια να το προετοιμαζεις...

Τωρα γισ το φιλτρο δεν το κοιταξα για να ειμαι ειλικρινης αλλα καλο φαινεται...

Τα βακτηρια δεν οφελουν σε κατι..

Εφοσον δεν εχεις αμμωνια αλλα και no2 ειναι καλα

Υποψη 3 υγρα τεστ θα ειχα στην θεσγ σου αν και ξερω οτι ειναι ακριβα...αμμωνιας νιτρωδη και νιτρικα...

Αρχικα κανε τους μια αλλαγη το 50% δηλ

Παρε ενα μετρο η μια μεζουρα...και μετρα πανω απο το χαλικι μεχρι εκει που φτανει το νερο σου...επειτα αυτο επι το πλατος του εσωτερικου και το μηκος του εσωτερικου σου (στο ενυδρειο)..και θα δεις το συνολικο ωφελιμο νερο σου κανε το 1/2 αλλαγη και δες συμπεριφορες...

Αυτα απο εμενα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω απο τα καλα αρχικα...

Πολυ καλες διαστασεις και πολυ καλα λιτρα για τα 4 χρυσοψαρα...

Ταισμα μια φορα την ημερα μου φαινεται λιγο εξτρεμε διαιτα!!!

Ο φωτισμος σου πολυ καλος αν και δεν χρειαζεται τοσος πολυς μιας και δεν εχεις φυτα...(αναφερομαι στις 4 λαμπες) οχι στην χρονικη περιοδο που ειναι αναμμενες...

Λαθος μεγαλο οι 2 αλλαγες...

Λαθος (δυστυχως) τα strips...

Εφοσον λοιπον εχεις τα υπολοιπα τα βασικα κομπλε

Εκει που παει το μυαλο μου μιας και το συζητησα προσφατως ειναι τα νιτρικα σου No3..

Παιζει να εχεις και να μην στο δειχνει...

Το νερο επισης καλο θα ηταν να μπαινει απευθειας ειτε με φιλτρο ανθρακα ειτε σε βαρελι νερου (120 λιτρα βαρελι στην δικη σου περιπτωση θα ηταν ικανοποιητικο) και με μια αεραντλια να το προετοιμαζεις...

Τωρα γισ το φιλτρο δεν το κοιταξα για να ειμαι ειλικρινης αλλα καλο φαινεται...

Τα βακτηρια δεν οφελουν σε κατι..

Εφοσον δεν εχεις αμμωνια αλλα και no2 ειναι καλα

Υποψη 3 υγρα τεστ θα ειχα στην θεσγ σου αν και ξερω οτι ειναι ακριβα...αμμωνιας νιτρωδη και νιτρικα...

Αρχικα κανε τους μια αλλαγη το 50% δηλ

Παρε ενα μετρο η μια μεζουρα...και μετρα πανω απο το χαλικι μεχρι εκει που φτανει το νερο σου...επειτα αυτο επι το πλατος του εσωτερικου και το μηκος του εσωτερικου σου (στο ενυδρειο)..και θα δεις το συνολικο ωφελιμο νερο σου κανε το 1/2 αλλαγη και δες συμπεριφορες...

Αυτα απο εμενα

Υ.Γ βαλε φωτο εστω με υρλ να εχουμε μια εικονα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πως μπαινει φωτο με url; το λιγο ταισμα μου το προτειναν μεχρι να στρωσει το ενυδρειο για να μην ανεβαζει αμμωνια. Οσο για το φωτισμο θα αναβω τις 2 απ τις 4.Τα στριπς επισης μου τα προτειναν σε pet shop, δεν ηξερα οτι τα αλλα ειναι καλυτερα, θα τα αγορασω ομως.Και για τις αλλαγες προφανως πιο συχνα απ οτι καταλαβα, απλα σκεφτομουν οτι 4 χρυσοψαρα σε 400 λιτρα δε χρειαζονται καθε βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως τον ζεόλιθο τον πρόσθεσα τις τελευταίες εβδομάδες επειδή μου είπαν ό,τι ρίχνει την αμμωνία. Πριν απ'τον ζεόλιθο είχα πιο σκληρό νερό. Δεν γνωρίζω αν παίζει ρόλο.

Από ότι φαίνεται μάλλον παίζει ρόλο, αλλά μου φαίνεται πιο σημαντικό ότι έχεις 0.5 αμμωνία ενώ χρήσημοποιεις και ζεόλιθο. Ύστερα από 3 μήνες θα έπρεπε να ήταν 0. Μήπως τα ψάρια σου είναι πολύ μεγάλα; δεν καθαρίζεις το φίλτρο με νερό βρύσης έτσι; Έχει αρκετό βιολογικό υλικό το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται μάλλον παίζει ρόλο, αλλά μου φαίνεται πιο σημαντικό ότι έχεις 0.5 αμμωνία ενώ χρήσημοποιεις και ζεόλιθο. Ύστερα από 3 μήνες θα έπρεπε να ήταν 0. Μήπως τα ψάρια σου είναι πολύ μεγάλα; δεν καθαρίζεις το φίλτρο με νερό βρύσης έτσι; Έχει αρκετό βιολογικό υλικό το φιλτρο;

Kι ομως οταν τον πρωτοεβαλα το ζεολιθο ειχε μηδενισει, τα 2 χρυσοψαρα ειναι καπως μεγαλουτσικα. Οχι με νερο ενυδρειου τα καθαριζω τα φιλτρα.Εχει αρκετο αφου το πλαστικο με το μακαρονι οπου βρισκεται κ ο ανθρακας με το ζεολιθο κλεινει με πολυ δυσκολια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρώ ότι δεν είναι πρόβλημα οι τιμές του ΚΗ και GH που έχεις .

Παρ όλα αυτα αν επιμένεις να παίξεις με τις σκληρότητες μπορείς να βάλεις σπασμένο κοράλλι στο φίλτρο σου ή αραγονίτη .

Το να κάθονται όμως κάτω για πολλή ώρα και να μην έχουν καλή διάθεση μπορεί να είναι συμπεριφορά στα πλαίσια της προσαρμογής που πλέον θα πρέπει να σταματήσει ή κάτι τα στρεσάρει και θα εξελιχθεί σε ασθένεια .

Τα προηγούμενα χρόνια που ήταν τα ψάρια και τι μέγεθος έχουν ;

Link to comment
Share on other sites

Kι ομως οταν τον πρωτοεβαλα το ζεολιθο ειχε μηδενισει, τα 2 χρυσοψαρα ειναι καπως μεγαλουτσικα. Οχι με νερο ενυδρειου τα καθαριζω τα φιλτρα.Εχει αρκετο αφου το πλαστικο με το μακαρονι οπου βρισκεται κ ο ανθρακας με το ζεολιθο κλεινει με πολυ δυσκολια.

Δεν ξέρω τότε. Από τις οδηγίες του δικού μου φίλτρου ( fluval 406) θυμάμαι ότι τα δοχεία με τα υλικά του φίλτρου πρέπει να κλείνουν εύκολα για καλύτερη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρώ ότι δεν είναι πρόβλημα οι τιμές του ΚΗ και GH που έχεις .

Παρ όλα αυτα αν επιμένεις να παίξεις με τις σκληρότητες μπορείς να βάλεις σπασμένο κοράλλι στο φίλτρο σου ή αραγονίτη .

Το να κάθονται όμως κάτω για πολλή ώρα και να μην έχουν καλή διάθεση μπορεί να είναι συμπεριφορά στα πλαίσια της προσαρμογής που πλέον θα πρέπει να σταματήσει ή κάτι τα στρεσάρει και θα εξελιχθεί σε ασθένεια .

Τα προηγούμενα χρόνια που ήταν τα ψάρια και τι μέγεθος έχουν ;

Eνδιαφερον αυτο με το κοραλλι! θα το ψαξω. Ηταν σε ενα ενυδρειο 125 λιτρων οπου μου ραγισε κ αναγκαστηκα να τα βγαλω οπου σκεφτηκα κατι που ισως σου φανει αστειο, αγορασα μια πισινουλα απ τα jumbo που ειναι για μωρα χωρητικοτητας 80 λιτρων κ τα ειχα καποια χρονια εκει για να εχουν χωρο, οταν μειναν 2 χρυσοψαρα πλεον επειδη με δυσκολευε στις αλλαγες η πισινα τα εβαλα δυστυχως σε γυαλα για καποια χρονια, ωσπου αγορασα πριν 3 μηνες αυτο το ενυδρειο. Αυτα τα συγκεκριμενα ψαρια λοιπον (οχι τα black moor, τα αλλα) παρ ολες τις συνθηκες ζουν 9 ολοκληρα χρονια.. Ειναι γυρω στους 15 ποντους ενω τα black moor ειναι μισα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τότε. Από τις οδηγίες του δικού μου φίλτρου ( fluval 406) θυμάμαι ότι τα δοχεία με τα υλικά του φίλτρου πρέπει να κλείνουν εύκολα για καλύτερη λειτουργία.

Το σωστο αυτο που λες ειναι, ισως πρεπει να αφαιρεσω μερικα μακαρονακια γιατι ο ανθρακας κ ο ζεολιθος ειναι στανταρ ποσοτητες μεσα σε διχτακια. Κι εγω προβληματιζομαι που κλεινει με πολυ δυσκολια κ ειναι υπερβολικα πιεσμενα. Θα το διορθωσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...